Προς το περιεχόμενο

Παλαιού τύπου χαρτονομίσματα των 50 €.


firewalker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, ELTASSOS είπε

Βάλε άνοιγμα καπιταλ κοντρολς συν διατραπεζικα όλα πανω απο 200 ευρω υποχρεωτικά προς και πάταξη φοροδιαφυγής, με επερχόμενες εκλογές και αναγκη προ εκλογικών παροχών είναι ενδείξεις. Η γνώμη μου είναι, αυτα δεν προαναγγελονται, το περιμένω να γινει....το θεωρώ το επόμενο λογικό βήμα.

Τα παραπανω που λες ήδη εφαρμοζονται εν μερει ηδη. η καταργηση των παλιων χαρτονομισματων αν δεν υπαρχει οδηγια από την ευρωπαική ενωση (μιας κ ειναι πανευρωπαικο νομισμα κ απ οτι ξερω δεν υπαρχει τετοια αποφαση πλην την καταργηση των 500ευρων) ειναι πρακτικά αδυνατο να συμβει κ απλα θα υπαρχει καταργηση του σε βαθος το λιγοτερο 5ετιας (που κ παλι δεν πιστευω να ανακοινωθει κατι τετοιο αμεσα και αν γινει θα γινει απο κεντρικο ευρωπαικο θεσμο και οχι απο την Ελλαδιτσα μας..).

Ολα τα παραπανω θα γινουν κ γινονται ηδη απλα θα υπαρχει αυστηροποιηση των ελεγχων και συναλλαγες που ηταν τωρα αν θυμαμαι καλα πανω απο 500, λογικο να πανε για αυτο το λογο στα 200 για να κυκλοφορει λιγοτερο μετρητο κ να γινει πιο δυσκολο το "ξεπλυμμα" μαυρου χρηματος. Σουιδια κ σκανδιναβια θα αργησουμε πολυ να γινουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, firewalker είπε

Για τα παλαιά τύπου χαρτονομίσματα του €, έχει ανακοινωθεί κάτι; Πρέπει να αλλαχθούν με νέου τύπου μέχρι κάποια συγκεκριμένη ημερομηνία;

Πως σου ηρθε αυτο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα 500άρικα:

"Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας αποφάσισε να παύσει οριστικά την εκτύπωση και κυκλοφορία νέων χαρτονομισμάτων των 500 ευρώ από τα τέλη του 2018 «λαμβάνοντας υπόψη ανησυχίες ότι θα μπορούσε να διευκολύνει παράνομες δραστηριότητες».

Σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση της ΕΚΤ, τα 500άρικα «θα παραμείνουν νόμιμο χρήμα και, συνεπώς, θα εξακολουθήσουν να μπορούν να χρησιμοποιούνται ως μέσο πληρωμών και αποταμίευσης».

«Το Ευρωσύστημα, το οποίο αποτελείται από την ΕΚΤ και τις εθνικές κεντρικές τράπεζες της ζώνης του ευρώ, θα λάβουν μέτρα για να εξασφαλίσουν ότι τα χαρτονομίσματα των υπολοίπων αξιών θα είναι διαθέσιμα σε επαρκείς ποσότητες» τονίζεται.

Τα τραπεζογραμμάτια των 500 ευρώ θα διατηρήσουν για πάντα την αξία τους και μπορούν να ανταλλάσσονται στις εθνικές κεντρικές τράπεζες του Ευρωσυστήματος για απεριόριστο χρονικό διάστημα."

https://www.tovima.gr/2016/05/04/finance/telos-epoxis-gia-to-xartonomisma-twn-500-eyrw/

Για τα 50άρικα δεν έχω δει πουθενά κάτι σχετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σχετικά με τα 500άρικα:

"Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας αποφάσισε να παύσει οριστικά την εκτύπωση και κυκλοφορία νέων χαρτονομισμάτων των 500 ευρώ από τα τέλη του 2018 «λαμβάνοντας υπόψη ανησυχίες ότι θα μπορούσε να διευκολύνει παράνομες δραστηριότητες».

Σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση της ΕΚΤ, τα 500άρικα «θα παραμείνουν νόμιμο χρήμα και, συνεπώς, θα εξακολουθήσουν να μπορούν να χρησιμοποιούνται ως μέσο πληρωμών και αποταμίευσης».

«Το Ευρωσύστημα, το οποίο αποτελείται από την ΕΚΤ και τις εθνικές κεντρικές τράπεζες της ζώνης του ευρώ, θα λάβουν μέτρα για να εξασφαλίσουν ότι τα χαρτονομίσματα των υπολοίπων αξιών θα είναι διαθέσιμα σε επαρκείς ποσότητες» τονίζεται.

Τα τραπεζογραμμάτια των 500 ευρώ θα διατηρήσουν για πάντα την αξία τους και μπορούν να ανταλλάσσονται στις εθνικές κεντρικές τράπεζες του Ευρωσυστήματος για απεριόριστο χρονικό διάστημα."

https://www.tovima.gr/2016/05/04/finance/telos-epoxis-gia-to-xartonomisma-twn-500-eyrw/

Για τα 50άρικα δεν έχω δει πουθενά κάτι σχετικό.

που και παλι, δεν χανουν την αξια τους ή καταργουνται. απλα θα αντικατασταθουν όταν με το καλο θα τα καταθεσει καποτε καποιος σε τραπεζα. οπως δλδ και ολα τα χαρτονομισματα παλαιας κοπης που αντικαθιστανται απο του νεου τυπου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kallair είπε

που και παλι, δεν χανουν την αξια τους ή καταργουνται. απλα θα αντικατασταθουν όταν με το καλο θα τα καταθεσει καποτε καποιος σε τραπεζα. οπως δλδ και ολα τα χαρτονομισματα παλαιας κοπης που αντικαθιστανται απο του νεου τυπου.

Αυτό ακριβώς ήθελα να δείξω και εγώ, πως δεν "καταργούνται" ούτε τα 500άρικα ούτε τα παλιά 50άρικα.

Επεξ/σία από Joshua21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Δεν γίνονται αυτά φίλε μου.

Δεν μπορούν οι Κυβερνήσεις να χρησιμοποιούν μαφιόζικες μεθόδους.Είναι άσχημο να γράφονται τέτοια πράγματα που κυκλοφορούν κάποιοι επικίνδυνοι τύποι και να τρομάζουν τον κόσμο.Οι μαφιόζοι έχουν τον  τρόπο τους να προστατευτούν.Τα κάνουν δολάρια Ελβετικά φράγκα χρυσό και ότι βάλει ο νους σου.

Οι νυκοκυραίοι τα έχουν σπίτι ή όπου αλλού,τα οποία νόμιμα φορολογημένα έχουν αποσυρθεί από Τράπεζες και μπορούν να το αποδείξουν ανά πάσα στιγμή μέσω των βιβλιαρίων καταθέσεών τους.

Και μετά ακούμε στις ειδήσεις ότι ληστές έκλεψαν από ηλικιωμένο 30.000€. Να γιατί..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stef157 είπε

Και μετά ακούμε στις ειδήσεις ότι ληστές έκλεψαν από ηλικιωμένο 30.000€. Να γιατί..

Ο καθένας αν έχει μπορεί να τα έχει όπου του αρέσει.

Και εγώ αν είχα , στην Τράπεζα ποτέ μου δεν θα τα άφηνα όχι μη μου τα κλέψουν αλλά  δεν γουστάρω να τα εκμεταλεύεται η τράπεζα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ο καθένας αν έχει μπορεί να τα έχει όπου του αρέσει.

Και εγώ αν είχα , στην Τράπεζα ποτέ μου δεν θα τα άφηνα όχι μη μου τα κλέψουν αλλά  δεν γουστάρω να τα εκμεταλεύεται η τράπεζα.

 

Screenshot_2018-09-29 Σκρουτζ Μακ Ντακ Gallery.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, στη δουλειά, σχεδόν όλοι μας πληρώνουν με τα παλιά. Είναι σαν να προσπαθούν να τα ξεφορτωθούν. Πραγμάτικα ελάχιστα τα νέα 50ρικα και 20ρικα όταν πληρώνουν, σε βαθμό που το παρατηρούμε όλοι τους τελευταίους μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Πάντως, στη δουλειά, σχεδόν όλοι μας πληρώνουν με τα παλιά. Είναι σαν να προσπαθούν να τα ξεφορτωθούν. Πραγμάτικα ελάχιστα τα νέα 50ρικα και 20ρικα όταν πληρώνουν, σε βαθμό που το παρατηρούμε όλοι τους τελευταίους μήνες.

Αυτό στα bold θα ίσχυε μόνο στην περίπτωση που θα απέσυραν τα παλιά 50άρικα και 20άρικα, δεν συμβαίνει όμως κάτι τέτοιο. Τα ATM τουλάχιστον που ξέρω στα σίγουρα δίνουν ελάχιστα καινούργια 50άρικα (20άρι δεν έχω βγάλει ποτέ), τα περισσότερα που βγάζουν είναι από τα παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BritGreek είπε

Πάντως, στη δουλειά, σχεδόν όλοι μας πληρώνουν με τα παλιά. Είναι σαν να προσπαθούν να τα ξεφορτωθούν. Πραγμάτικα ελάχιστα τα νέα 50ρικα και 20ρικα όταν πληρώνουν, σε βαθμό που το παρατηρούμε όλοι τους τελευταίους μήνες.

Παιζει, αναλογα την τραπεζα και το ΑΤΜ, στην δικια μου δουλεια υπαρχει βδομαδα που με ερχονται ολοι με παλια 50αρικα, αλλες βδομαδες ολοι με καινουρια και αλλες βδομαδες μισα μισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αυτό στα bold θα ίσχυε μόνο στην περίπτωση που θα απέσυραν τα παλιά 50άρικα και 20άρικα, δεν συμβαίνει όμως κάτι τέτοιο. Τα ATM τουλάχιστον που ξέρω στα σίγουρα δίνουν ελάχιστα καινούργια 50άρικα (20άρι δεν έχω βγάλει ποτέ), τα περισσότερα που βγάζουν είναι από τα παλιά.

Τα παλιά εικοσάρικα σχεδόν έχουν χαθεί.Σπάνια έρχεται στα χέρια μου τελευταία.Και τα ΑΤΜ σπάνια να σου δώσουν παλιό ενώ 50άρικα παλιά πολλά τον τελευταίο καιρό.Μάλλον όσα καινούργια κυκλοφόρησαν ανταλλάχθηκαν με παλιά τα οποία επανήλθαν δρυμύτερα στην κυκλοφορία.

Είμαι σε βενζινάδικο.Έρχεται ένας δίνει καμιά 20αριά παλιά 50άρικα στον υπάλληλο (γνωστό του όπως κατάλαβα) και του δίνει καινούργια.Ο καθένας ψάχνει κάθε τρόπο να τα αλλάξει γιατί ακούει τις φήμες και φοβάται.Ένας άλλος σίγουρος τρόπος είναι κατάθεση - ανάληψη.Καταθέτεις σήμερα π.χ. 1000 - 1500 σε παλιά πας σε 5 μέρες ζητάς το ίδιο ποσό αλλά σε καινούργια από τον-την ταμία.Δεν νομίζω ότι θα αρνηθεί να σου δώσει.Σε 5-10 μέρες τα καταθέτεις εκ νέου και συνεχίζεις στο ίδιο βιολί.

Δεν μπορεί να σε κατηγορήσει κανείς για ξέπλυμα γιατί απλά ανακυκλώνεις 1500 ευρώ.Τώρα που το όριο έφτασε και στα 5.000 πόσα θα έχει ο άλλος καβάντζα.Σε μερικούς μήνες καθάρισε τα ξέπλυνε και είναι ωραίος με τα καινούργια.:P

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2018 στις 12:27 ΜΜ, ELTASSOS είπε

Ta εχεις κανει μασούρι, είναι μαύρα και δεν ξέρεις τι να τα κανεις, ενω και φοβάσαι εφορία αν τα πας τράπεζα για κατάθεση η ανταλλαγή?...πάρε ακίνητο  ΤΩΡΑ σε μαιμου τιμη διότι ξαφνικα θα απαιτήσουν τα παλαιά μονο μέσω τραπέζης για να τσακωσουν φοροδιαφυγη...είναι σχεδιο απο 1/1/19.

Χίε εσύ? Πως και από τα μέρη μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...