Προς το περιεχόμενο

Επιλογη ελαστικου


Αλεξανδρος A.92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, phanispal είπε

Έχουν αλλαχτεί 3 τετράδες αν θυμάμαι καλά, όλες έβγαλαν ~20Κ η καθεμία.

Δηλαδη τι λαστιχο εχει φορεσει 3 φορες.

Μου φαινεται αδυνατο ενα Τ001 να βγαλει μολις 20Κ χλμ και τιμη αρκετα κατω απο τα 500-600Ε που αναφερεις.

2 ώρες πριν, phanispal είπε

Πάντως ξαναλέω και εδώ ότι τα Falken στο εξωτερικό θεωρούνται επώνυμα.

Και εδω επωνυμα ειναι, απλα δε τα ξερουν πολλοι, βασικα εαν πιασεις τυχαιους οδηγους και τους ρωτησεις τη μαρκα ελαστικο φορανε δε θα ξερουν να σου απαντησουν.. Μη πιασουμε την ερωτηση "τι ειδους" ελαστικο φορανε, θα γεναλνε και οι πετρες.
Παραταυτα οπως και τα hankook ετσι και τα falken ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη -αναλογα το μοντελο του παντα- απο τα πιο επωνυμα και μαλλιστα με καλυτερες τιμες.

2 ώρες πριν, sakks80 είπε

Michelin pilot sport 3 που φοραω μια 5 ετια τωρα σε διασταση 195/50/15 βγηκε τρομερο λαστιχο και σε στεγνο και σε βρεγμενο.50.000+ τα εχω περπατησει και παω για αλλαγη τωρα. Θα εβαζα τα pilot sport 4 αλλα δεν τα βγαζει σε 195 πλεον.

Τα ιδια φοραω και εγω στοι clio, εφοσον εισαι ικανοποιημενος γιατι να αλλαξεις ;  Εβαλα στις 6/9/18 νεα τετραδα στα 270Ε με dot 3018,2818 kai 2x3318. Ολοφρεσκα ελαστικα δηλαδη.

2 ώρες πριν, sakks80 είπε

Το ειχα ψαξει σε διαφορα φορουμ αυτοκινητων και η πλειοψηφια μου πε βαλε με κλειστα ματια uniroyal rainsport 3 και το λαστιχο θα εχει ιδια αποδοση ακομα και οταν εχει γραψει 30000+ χιλιομετρα.

Ναι ολοι λενε πολυ καλο λαστιχο αλλά φανταζομαι οτι φανταζεσαι 😛 οτι σαν touring λαστιχο θα εχει διαφορετικη συμπεριφορα απο ενα σπορ λαστιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, panoc είπε

Δηλαδη τι λαστιχο εχει φορεσει 3 φορες.

Μου φαινεται αδυνατο ενα Τ001 να βγαλει μολις 20Κ χλμ και τιμη αρκετα κατω απο τα 500-600Ε που αναφερεις.

Και εδω επωνυμα ειναι, απλα δε τα ξερουν πολλοι, βασικα εαν πιασεις τυχαιους οδηγους και τους ρωτησεις τη μαρκα ελαστικο φορανε δε θα ξερουν να σου απαντησουν.. Μη πιασουμε την ερωτηση "τι ειδους" ελαστικο φορανε, θα γεναλνε και οι πετρες.
Παραταυτα οπως και τα hankook ετσι και τα falken ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη -αναλογα το μοντελο του παντα- απο τα πιο επωνυμα και μαλλιστα με καλυτερες τιμες.

Τα ιδια φοραω και εγω στοι clio, εφοσον εισαι ικανοποιημενος γιατι να αλλαξεις ;  Εβαλα στις 6/9/18 νεα τετραδα στα 270Ε με dot 3018,2818 kai 2x3318. Ολοφρεσκα ελαστικα δηλαδη.

Ναι ολοι λενε πολυ καλο λαστιχο αλλά φανταζομαι οτι φανταζεσαι 😛 οτι σαν touring λαστιχο θα εχει διαφορετικη συμπεριφορα απο ενα σπορ λαστιχο.

Ετσι για αλλαγη. Ποτε δεν βαζω τα ιδια για να δοκιμασω και κατι αλλο.απο pirelli που φορουσε το αμαξι οταν το πηρα πηγα σε michelin exalto το οποιο ηταν φοβερο λαστιχο,μετα σε pilot sport 3 και τωρα παω να δοκιμασω κατι αλλο. Αν εβγαινε το sport 4 στη διασταση θα παρεμενα σε michelin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, sakks80 είπε

Ετσι για αλλαγη. Ποτε δεν βαζω τα ιδια για να δοκιμασω και κατι αλλο.απο pirelli που φορουσε το αμαξι οταν το πηρα πηγα σε michelin exalto το οποιο ηταν φοβερο λαστιχο,μετα σε pilot sport 3 και τωρα παω να δοκιμασω κατι αλλο. Αν εβγαινε το sport 4 στη διασταση θα παρεμενα σε michelin.

Εγώ με Michelin prιmacy 3 που τα είχα στο rx8 όταν έβρεχε το αμαξι δεν το πήγαινα παραπάνω από 100.γλυστραγανε  επικυνδινα.στο στεγνό με  230 250 χλμ /ώρα  πολύ καλά αλλά στην βροχή όχι. Απορώ που τα θεωρείτε καλά τα Michelin. Στην βροχή ειναι χάλια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mp123 είπε

Εγώ με Michelin prιmacy 3 που τα είχα στο rx8 όταν έβρεχε το αμαξι δεν το πήγαινα παραπάνω από 100.γλυστραγανε  επικυνδινα.στο στεγνό με  230 250 χλμ /ώρα  πολύ καλά αλλά στην βροχή όχι. Απορώ που τα θεωρείτε καλά τα Michelin. Στην βροχή ειναι χάλια. 

Γιατι κανεις το ιδιο λαθος που λεγαμε πριν. Δοκιμασες ενα μοντελο μιας εταιριας και εκρινες ολη την εταιρια. Δοκιμασε τα pilot sport πχ απο την ιδια εταιρια, και θα δεις οτι ειναι εντελως διαφορετικο λαστιχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mp123 είπε

Εγώ με Michelin prιmacy 3 που τα είχα στο rx8 όταν έβρεχε το αμαξι δεν το πήγαινα παραπάνω από 100.γλυστραγανε  επικυνδινα.στο στεγνό με  230 250 χλμ /ώρα  πολύ καλά αλλά στην βροχή όχι. Απορώ που τα θεωρείτε καλά τα Michelin. Στην βροχή ειναι χάλια. 

Το pilot sport 3 εχει εξαιρετικη αποδοση σε βροχη. Δεν ειναι primacy

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έιχα τα Pilot Sport 2,Pilot Sport 3 και τώρα εδώ και 2 σχεδόν χρόνια τα Pilot Sport 4.

Όλα τα Pilot Sport ηταν άριστα και σε βροχή και στο στεγνό. Θυμάμαι χαρακτηριστικά στα Σκοπια,να βρέχει καρέκλες, ο δρόμος ποτάμι,και το αμάξι ηταν κολλημένο στο δρόμο.Σε στεγνό δρόμο ακόμα καλυτερα.Σε 225/45/17, και 245/40/17.

Όλα με έβγαζαν περίπου 40.000χλμ max.

Όταν ήμουν Γερμανια το χειμώνα είχα τα Michelin Pilot Alpin,φανταστικό λάστιχο σε χιόνι.

Τα Michelin primacy τα είχα πριν από αυτά,καμμία σχέση με τα Pilot Sport.Σαφως κατώτερα.

Υπάρχουν και Michelin που είναι χαλια,όπως χάλια ελαστικά έχει η κάθε εταιρεία.

Δεν θα εβαζα ποτέ κινέζικα λάστιχα,οτι πιο άθλιο υπάρχει, αλλά σχεδον σε όλες τις μάρκες υπάρχουν αξιόλογα λάστιχα.

Είναι πάντα ανάλογα το αμάξι,τις διαστάσεις,τη χρήση που θέλει ο καθένας.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, panoc είπε

Γιατι κανεις το ιδιο λαθος που λεγαμε πριν. Δοκιμασες ενα μοντελο μιας εταιριας και εκρινες ολη την εταιρια. Δοκιμασε τα pilot sport πχ απο την ιδια εταιρια, και θα δεις οτι ειναι εντελως διαφορετικο λαστιχο.

Εν μέρη έχεις δίκιο μπορεί να φταίει ο τύπος του ελαστικού. Τα primacy 3 ας είχαν wet Aδεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος. 

Τώρα πια στο αμαξι μόνο continental και στις μηχανές μόλις πάνε στον χρόνο τα λάστιχα θα βάλω pirelli. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoc είπε

Δηλαδη τι λαστιχο εχει φορεσει 3 φορες.

Μου φαινεται αδυνατο ενα Τ001 να βγαλει μολις 20Κ χλμ και τιμη αρκετα κατω απο τα 500-600Ε που αναφερεις.

Αυτή τη στιγμή είναι επαρχία το αυτοκίνητο, και δε θυμάμαι ακριβώς τι φοράει, αλλά είναι Bridgestone. Εικάζω ότι είναι κάποιο μοντέλο Turanza, δεν ξέρω αν βγάζει κι άλλα σε 215/60/17, δε βρήκα άλλα θερινά στο skroutz πάντως.

Και τα έβαλε ως πιο σκληρά από τα προηγούμενα, με τη λογική να αντέξουν περισσότερο, αφού εξηγήσαμε στο βουλκανιζατερά τι είχε προηγηθεί με τις προηγούμενες τετράδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Εικάζω ότι είναι κάποιο μοντέλο Turanza,

Εαν ειναι turanza λογικα και θελω να πσιτευω το Τ001, αλλα το συγκεκριμενο ειναι διασημο για την αντοχη του. Το φοραω στο αυτοκινητο της δουλειας που κανει ανετα 25.000 το χρονο, μονιμα φορτωμενο και βγαζει χαλαρα 50Κ χιλιομετρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού υπάρχει ανταπόκριση εδώ (έστω από σένα για την ώρα), γιατί ρώτησα και σε forum για το Qashqai και δε βοηθήθηκα ιδιαίτερα, θα φροντίσω να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες, και ιδανικά να τραβήξω φωτογραφίες να δεις πώς είναι τώρα.

Και το θέμα είναι ότι δεν ξέρω σε ποιον να το πάω να το δει και να μου πει ότι ξέρεις τι, φταίει αυτό. Γιατί αν πάω σε βουλκανιζατερά, άλλο που δε θέλει να πουλάει λάστιχα όλη την ώρα.

Βασικά υπάρχει περίπτωση να παίζει κάτι με το ίδιο το αυτοκίνητο; Αν βγάλουμε απ' την εξίσωση δηλαδή τρόπο οδήγησης, φόρτωμα, πάτημα σε άσφαλτο αλλά και χώμα κ.λπ..

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν το λαστιχο παταει στραβα (για οποιοδηποτε λογο) θα εχει ανομιομορφη φθορα. Βγαλε φωτογραφιες το πελμα απο διαφορες γωνιες,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελευταία φορά είχε γίνει ευθυγράμμιση (και ζυγοστάθμιση προφανώς), και μπροστά και πίσω, και μάλιστα του πατέρα μου του είχε φανεί περίεργο που έκαναν και πίσω (δεν είναι το τετρακίνητο).

Βασικά δεν ξέρω αν λέγεται ευθυγράμμιση αυτό που κάνουν στον πίσω άξονα, νομίζω ότι έχει να κάνει περισσότερο με το offset, διορθώστε με αν κάνω λάθος.

Θα προσπαθήσω να βρω φωτογραφίες από την τωρινή κατάσταση μπας και βοηθήσουν την κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα bridgestone μου φαγώθηκαν κι εμένα αρκετά γρήγορα με αρκετά χαλαρή οδήγηση. Ίσως ήταν και θέμα ευθυγράμμισης αλλά δεν τα προτίμησα και τρίτη φορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Καλό είναι να κοιτάμε αν η φθορά είναι ομοιόμορφη στο πέλμα του ελαστικού,αν όχι τοτε υπάρχει πρόβλημα στην ευθύγραμμιση και τοτε δεν φταιει απαραίτητα το λάστιχο.

Δηλαδή αν είναι φθαρμένο πιο πολύ από την εξωτερική πλευρα ή αντίστροφα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...