Προς το περιεχόμενο

Κάγκουρας στη γειτονιά- Καταγγελία ή χαράκωμα


kostask91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι και φίλες,

Έχω πολύ καιρό να γράψω στο forum. Πριν λίγες μέρες όμως, συνέβη το παρακάτω και είπα να το μοιραστώ, μάλλον για λόγους παρηγοριάς, γιατί πιστεύω ότι πολλοί θα έχετε παρόμοια προβλήματα, παρά για να βγάλω κάποια άκρη.

Αρχικά, μένω Θεσσαλονίκη. Ψηλά βέβαια, σε ήσυχη γειτονιά στην άνω πόλη για όποιον γνωρίζει. Σκεφτείτε πως στο δρόμο μου κατά τη διάρκεια της ημέρας, περαστικός από το δρόμο να περνάει και να μιλάει στο τηλέφωνο, με ανοιχτή μπαλκονόπορτα ακούγεται, μέχρι μέσα στο σπίτι. Από τότε που ήρθα στη γειτονιά, είχα παρατηρήσει έναν ηλικιωμένο 60+ υποθέτω, ο οποίος όποτε έφευγε από το σπίτι του, μετακινούσε τους κάδους απορριμάτων και ανακύκλωσης για να πιάσει τη θέση για να μη τη χάσει. Εννοείται, ότι τέτοιου είδους συνήθειες ειδικά σε πόλη, εμένα προσωπικά μου τη δίνουν, χωρίς να με επηρεάζει γιατί δεν έχω και αμάξι. Αλλά λέω δε βαριέσαι, θα κάτσω να ασχοληθώ μαζί του; Αφού δεν έχει κάνει κανένας κάτι στη γειτονιά (η οποία έχει και πρόβλημα στο θέμα στάθμευση), τι με αφορά εμένα.

Μέχρι που πριν λίγο καιρό, ο συγκεκριμένος κύριος "παραχώρησε" απ ότι φαίνεται τη θέση σε έναν τύπο της ίδιας πολυκατοικίας (δε γνωρίζω αν είναι γιος, εγγονός κτλ, και δε με ενδιαφέρει κιόλας), και ο ίδιος καβάτζωσε κανονικότατα μία θέση παραδίπλα, όπου κάθε φορά που φεύγει αφήνει ένα μηχανάκι στη μέση πλέον. Και δω ξεκινάει το θέμα μας ουσιαστικά. Ο τύπος έχει βάλει μία εξάτμιση μπουρί και φαντάζεστε τι γίνεται σε μία ήσυχη γειτονιά, όποτε λειτουργεί ο κινητήρας του. Ειδικά στο ρελαντί, όποτε το αφήνει, γιατί πρέπει να μετακινήσει τους κάδους κιόλας ο Ευρωπαίος μη του πάρουν τη θέση, βουίζει μέσα στο σπίτι, τρέμουν οι πόρτες, μιλάμε για πολύ φασαρία. Όπως κάθε κάγκουρα, του αρέσει να ακούει το μπουρί του να βουίζει, σε σημείο να κάθεται μες το αμάξι και να πατάει άσκοπα το γκάζι για να γουστάρει. 

Επιπλέον, ανά τακτά χρονικά διαστήματα, βγάζει φίλτρα, φανάρια και τα τρίβει μες το δρόμο, και εννοείται πως κάνει ότι φτιάχνει κάτι και καλά μόνιμα, ενώ το μόνο που κάνει είναι να βλέπει τον κινητήρα του, το intercooler με τις μπλε λεπτομέρειες, το φίλτρο του με τα έντονα χρώματα, το μούφα carbon σε χερούλια, καθρέφτες κτλ και ότι άλλο έμαθε από το need for speed. Αυτό προφανώς και δε με ενοχλεί, όπως τη βρίσκει ο καθένας, ίσα ίσα που τον βλέπω και μου φτιάχνει τη μέρα. 😂

Και λέω εγώ τώρα. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση. 1) Να τον πιάσω και να του μιλήσω, δεν υπάρχει περίπτωση. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ούτε που θα τον ενδιαφέρει. Άμα ήταν λογικός άνθρωπος θα καταλάβαινε από μόνος του ότι ενοχλεί και δε θα υιοθετούσε τις συνήθειες του άλλου στο θέμα πάρκινγκ με τους κάδους. 2) Το άλλο που έχω σκεφτεί είναι να του αφήσω κάποιο σημείωμα στο αμάξι, αλλά υπάρχει και η περίπτωση να με δει και κανένας, όχι ότι και πάλι θα τον συγκινήσω με τα λόγια μου. 3) Το να γίνει καταγγελία το θεωρώ απλά αστείο. Η αστυνομία δεν ασχολείται με σοβαρά θέματα, σιγά μην ασχοληθεί με αυτό. Επίσης δεν έχω και την όρεξη να ασχοληθώ τόσο και να μπλέξω. Πιο εύκολο μου φαίνεται να πάρω το κλειδί και να του τραβήξω μια ωραιότατη γραμμούλα φτερό-πόρτα-πόρτα-φτερό, να δώσω και δουλειά σε κάνα λαμαρινά να κινηθεί το ευρώ :P .

Έχετε κανένα παρόμοιο Ευρωπαίο γείτονα εσείς;

Υ.Γ.; Συγγνώμη για το κατεβατό. Προσπάθησα να μη μπω σε λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν σε κάθε γειτονιά υπάρχουν αυτά.

 

Εγώ στην απέναντι μου πολυκατοικία ειχα πιτσιρικα με μια bmw χρεπι του 92' που την πήρε 500€ και έριξε αλλά 500€ και νομίζει ότι έχει πάρει bentley. Όλη μέρα την καθαριζε και την γκαζωνε σαν να μην υπάρχει αύριο.

Μέχρι που το έριξαν μερικά γερά μπινελικια και πήγαν να τον βουτήξουν να του ρίξουν φαπες και σταμάτησε.

Πλεον μπαίνει στο αμάξι και επιτόπου φεύγει.

 

;) ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kostask91 είπε

Καλησπέρα φίλοι και φίλες,

Έχω πολύ καιρό να γράψω στο forum. Πριν λίγες μέρες όμως, συνέβη το παρακάτω και είπα να το μοιραστώ, μάλλον για λόγους παρηγοριάς, γιατί πιστεύω ότι πολλοί θα έχετε παρόμοια προβλήματα, παρά για να βγάλω κάποια άκρη.

Αρχικά, μένω Θεσσαλονίκη. Ψηλά βέβαια, σε ήσυχη γειτονιά στην άνω πόλη για όποιον γνωρίζει. Σκεφτείτε πως στο δρόμο μου κατά τη διάρκεια της ημέρας, περαστικός από το δρόμο να περνάει και να μιλάει στο τηλέφωνο, με ανοιχτή μπαλκονόπορτα ακούγεται, μέχρι μέσα στο σπίτι. Από τότε που ήρθα στη γειτονιά, είχα παρατηρήσει έναν ηλικιωμένο 60+ υποθέτω, ο οποίος όποτε έφευγε από το σπίτι του, μετακινούσε τους κάδους απορριμάτων και ανακύκλωσης για να πιάσει τη θέση για να μη τη χάσει. Εννοείται, ότι τέτοιου είδους συνήθειες ειδικά σε πόλη, εμένα προσωπικά μου τη δίνουν, χωρίς να με επηρεάζει γιατί δεν έχω και αμάξι. Αλλά λέω δε βαριέσαι, θα κάτσω να ασχοληθώ μαζί του; Αφού δεν έχει κάνει κανένας κάτι στη γειτονιά (η οποία έχει και πρόβλημα στο θέμα στάθμευση), τι με αφορά εμένα.

Μέχρι που πριν λίγο καιρό, ο συγκεκριμένος κύριος "παραχώρησε" απ ότι φαίνεται τη θέση σε έναν τύπο της ίδιας πολυκατοικίας (δε γνωρίζω αν είναι γιος, εγγονός κτλ, και δε με ενδιαφέρει κιόλας), και ο ίδιος καβάτζωσε κανονικότατα μία θέση παραδίπλα, όπου κάθε φορά που φεύγει αφήνει ένα μηχανάκι στη μέση πλέον. Και δω ξεκινάει το θέμα μας ουσιαστικά. Ο τύπος έχει βάλει μία εξάτμιση μπουρί και φαντάζεστε τι γίνεται σε μία ήσυχη γειτονιά, όποτε λειτουργεί ο κινητήρας του. Ειδικά στο ρελαντί, όποτε το αφήνει, γιατί πρέπει να μετακινήσει τους κάδους κιόλας ο Ευρωπαίος μη του πάρουν τη θέση, βουίζει μέσα στο σπίτι, τρέμουν οι πόρτες, μιλάμε για πολύ φασαρία. Όπως κάθε κάγκουρα, του αρέσει να ακούει το μπουρί του να βουίζει, σε σημείο να κάθεται μες το αμάξι και να πατάει άσκοπα το γκάζι για να γουστάρει. 

Επιπλέον, ανά τακτά χρονικά διαστήματα, βγάζει φίλτρα, φανάρια και τα τρίβει μες το δρόμο, και εννοείται πως κάνει ότι φτιάχνει κάτι και καλά μόνιμα, ενώ το μόνο που κάνει είναι να βλέπει τον κινητήρα του, το intercooler με τις μπλε λεπτομέρειες, το φίλτρο του με τα έντονα χρώματα, το μούφα carbon σε χερούλια, καθρέφτες κτλ και ότι άλλο έμαθε από το need for speed. Αυτό προφανώς και δε με ενοχλεί, όπως τη βρίσκει ο καθένας, ίσα ίσα που τον βλέπω και μου φτιάχνει τη μέρα. 😂

Και λέω εγώ τώρα. Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση. 1) Να τον πιάσω και να του μιλήσω, δεν υπάρχει περίπτωση. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ούτε που θα τον ενδιαφέρει. Άμα ήταν λογικός άνθρωπος θα καταλάβαινε από μόνος του ότι ενοχλεί και δε θα υιοθετούσε τις συνήθειες του άλλου στο θέμα πάρκινγκ με τους κάδους. 2) Το άλλο που έχω σκεφτεί είναι να του αφήσω κάποιο σημείωμα στο αμάξι, αλλά υπάρχει και η περίπτωση να με δει και κανένας, όχι ότι και πάλι θα τον συγκινήσω με τα λόγια μου. 3) Το να γίνει καταγγελία το θεωρώ απλά αστείο. Η αστυνομία δεν ασχολείται με σοβαρά θέματα, σιγά μην ασχοληθεί με αυτό. Επίσης δεν έχω και την όρεξη να ασχοληθώ τόσο και να μπλέξω. Πιο εύκολο μου φαίνεται να πάρω το κλειδί και να του τραβήξω μια ωραιότατη γραμμούλα φτερό-πόρτα-πόρτα-φτερό, να δώσω και δουλειά σε κάνα λαμαρινά να κινηθεί το ευρώ :P .

Έχετε κανένα παρόμοιο Ευρωπαίο γείτονα εσείς;

Υ.Γ.; Συγγνώμη για το κατεβατό. Προσπάθησα να μη μπω σε λεπτομέρειες.

μιλησε του πρωτα, γιατι ντρεπεσαι? δε σου λεω να πιαστειτε στα χερια, ηρεμα και ωραια.

αμα ειναι χαζος και αρχισει τους τσαμπουκαδες, ξεκινα να  φευγεις και πες του πως την επομενη φορα θα μιλησει με την αστυνομια

αν το συνεχισει καλεσε την αστυνομια. μια δυο τρεις, θα ερθουν δεν μπορουν να κανουν κι αλλιως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ποτε δεν ξερεις τι τρελα μπορει να κουβαλαει ο αλλος, σε προτεινω να του μιλησεις (μπροστα σε μαρτυρες) ευγενικα και στον πλυθηντικο, αυτος δεν θα χαμπαριασει τιποτα, μετα τηλεφωνικη καταγγελια στην αστυνομια (το οποιο μαλλον δεν θα επιφερει αποτελεσματα) και μετα (αν μπορεις) να τα σκασεις για εγγραφη καταγγελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο κουραγιο.ειδικα αυτο με την ανυπαρκτη εξατμιση,ειναι το κατι αλλο.ειχα και εγω την τυχη να εχω τετοιον καγκουρα διπλα......ωσπου μια μερα το εφερε φορτωμενο αγρια τρακαρισμενο.σχεδον λυπηθικα που δεν επαθε τπτ ο ιδιος........

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν καταλαβαινω γιατι να γινεις τρομπας επειδη ειναι κι αυτος !

μπορεις να του μιλησεις ή να κανεις καταγγελια απευθειας. θεωρω απαραδεκτο το γεγονος της αυτοδικιας ή των πραξεων μιας κοτας.

(διοτι κοτα εισαι που θα χαρακωσεις το αμαξι ενω επρεπε να χαρακωσεις τον ιδιοκτητη που σ'ενοχλει) !

φυσικα θα κανεις αυτο που λεει η δικη σου λογικη ομως το αμαξι κ οποιοδηποτε υλικο αγαθο να θυμασαι δε σ'ενοχλουν αλλα ο κατοχος του.

Επεξ/σία από mclein
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Πλεον μπαίνει στο αμάξι και επιτόπου φεύγει.

;) ;)

Τον έκανα εικόνα, σα βρεγμένη γάτα ένα πράμα d015.gif

 

16 λεπτά πριν, loubas είπε

Μπανανα στην εξατμιση. 

Πού το βρήκες αυτό το φρούτο;

Spoiler

d015.gif

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε μια καραμουζα στυλ βαβουζελα και σφυρα του επιδεικτικα χαμογελωντας προς το μερος του οταν ειναι φαουλ.. Παρε και υφος γκιλεσπι παθιαρικο. Δηλ ριχτο στην πλακα μπας και καταλαβει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα και το μηχανάκι να μην έχει βάλει στο πάρκινγκ να το αποφεύγεις γιατί αν παρκάρεις στη θέση του μπορεί την άλλη μέρα να βρεις καναδυό τρύπια λάστιχα η χαρακωμένο σαν γκόμενα που την έφερε στο νταβατζή της.:D

Φύλαγε τα ρούχα σου που λέει και η παροιμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βήμα 1 μπορείς να ζητήσεις από το δήμο να ορίσει θέσεις για τους κάδους δηλαδή να μπουν ανάμεσα σε κολωνάκια .

Επεξ/σία από techartware
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...