Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, snbblp είπε

DISABLE sleep mode, και περίμενε ενημέρωση για τα Windows.

το wpprecorder.sys blue screen τελικά ήτανε από την ενημέρωση που πήγαινε να κάνει μετά :D 

είχα κρατήσει κλώνο και το πέρναγα μέχρι να δω που κλοτσάει, όταν με τα πολλά δεν έβαλα ίντερνετ και του έβαλα να κάνει τις εργασίες που κάνει όταν είναι σε αδράνεια (Rebuilding Native images) , μετά έβαλα ίντερνετ και πέρασε κανονικά τις υπόλοιπες  ενημερώσεις χωρίς κόλλημα.

Επεξ/σία από cameranek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Όχι, ΡΒ σε αυτή την εγκατάσταση δεν έχω.

Να φταίει αυτό (η όποια ασυμβατότητα) που δεν μου βγάζει αυτόματα  την επιλογή για αναβάθμιση?

Ίσως αξίζει να περιμένω, ενδεχομένως να διορθωθεί "εσωτερικά", με κάποιο ενδιάμεσο μικρό update.

Πετρο αμφιβάλλω με αυτό το error να σου στείλει το feature update, στο δίκο μου που εγραψα πιο πάνω φτάσαμε τελος Ιουλίου και δεν είχα δει την 2004. Αυτοί έχουν φοβηθεί και φυσάνε το γιαούρτι πλεον.

Πάντως δεν χάνεις τιποτε να περιμένεις, ειδικά αν δεν έχεις κάποιο θέμα με το σύστημα ή γουστάρεις τόσο πολύ το καινουργιο γκρι start menu. Θα σου στείλει κανονικά τα επόμενα cumulative Νοεμβριου και Δεκεμβρίου, δεν θα χάσεις ενημερώσεις. Αν φτάσεις στις γιορτές μήπως να του κάνεις ένα καθαρό setup από την αρχή να κερδίσεις περισσότερα απ'οτι θα χάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pigeon είπε

Πετρο αμφιβάλλω με αυτό το error να σου στείλει το feature update, στο δίκο μου που εγραψα πιο πάνω φτάσαμε τελος Ιουλίου και δεν είχα δει την 2004. Αυτοί έχουν φοβηθεί και φυσάνε το γιαούρτι πλεον.

Πάντως δεν χάνεις τιποτε να περιμένεις, ειδικά αν δεν έχεις κάποιο θέμα με το σύστημα ή γουστάρεις τόσο πολύ το καινουργιο γκρι start menu. Θα σου στείλει κανονικά τα επόμενα cumulative Νοεμβριου και Δεκεμβρίου, δεν θα χάσεις ενημερώσεις. Αν φτάσεις στις γιορτές μήπως να του κάνεις ένα καθαρό setup από την αρχή να κερδίσεις περισσότερα απ'οτι θα χάσεις.

Έκανα άλλη μια προσπάθεια χτες αργά, αυτή τη φορά με το Media Creation Toon (αλλά σε επιλογή αναβάθμισης, όχι σε καθαρό iso), ακριβώς τα ίδια.

Μου έβγαλε στο τέλος (μετά την επαναφορά) το παρακάτω:

1428091091_.png.96e0f60fbf0cbbcde990f59b26ae82c2.png

Εννοείται πως ξεκάθαρα δεν καίγομαι, περισσότερο είναι το ζήτημα "γιατί?".

Το μόνο θέμα που έχω από οδηγούς, έχει να κάνει με τον ενσωματωμένο ethernet controller της μητρικής που πριν λίγο καιρό μου είχε δημιουργήσει χοντρό θέμα (την 1η φορά δεν απέφυγα το format, τη 2η μου έκατσε λύση απελπισίας). Υπάρχει στο WinUpdate οδηγός διαθέσιμος, στους optional, αλλά δεν τολμάω να τον περάσω.

Κάπου στο βάθος του Δεκέμβρη έχει μπει στο πρόγραμμα νέος επεξεργαστής και κάποιος μεγάλος SSD/NVMe, οπότε ίσως τότε το στήσω όλο σωστά από την αρχή.

Θα δούμε, και τις επόμενες μέρες.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια και για κάθε πρόταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Μου έβγαλε στο τέλος (μετά την επαναφορά) το παρακάτω:

1428091091_.png.96e0f60fbf0cbbcde990f59b26ae82c2.png

Είναι σίγουρα οδηγός το πρόβλημα, ίσως αυτός για την ethernet που περιγράφεις. Αν δεν είναι πιστοποιημένος ο οδηγός (WHQL) θα μουλαρώσει. Μια απορία έχω που δεν σταματάει την εγκατάσταση/αναβάθμιση αλλά πρόχωράει μέχρι το 1ο boot. Δεν θα έπρεπε. Ακυρο το παραπάνω, με αυτή τη συμπεριφορά είναι 100% πρόβλημα σε driver που περάστηκε με το χέρι.

Κάτι τελευταίο από τις σημειώσεις μου, ψάξε στο αρχείο αυτό C:\$Windows.~bt\Sources\Rollback\setupapi\setupapi.dev.log , υπάρχουν σχετικές εγγραφές.

Επίσης σε αυτό το νήμα έχει άλλο τρόπο δράσης αλλα δεν τον έχω δοκιμάσει: https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-windows_install-winpc/0xc1900101-0x30018-the-installation-failed-in-the/c3b922d1-1c98-40d9-88a7-f2fb845b44ff

Επεξ/σία από pigeon
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, cameranek είπε

το wpprecorder.sys blue screen τελικά ήτανε από την ενημέρωση που πήγαινε να κάνει μετά :D 

είχα κρατήσει κλώνο και το πέρναγα μέχρι να δω που κλοτσάει, όταν με τα πολλά δεν έβαλα ίντερνετ και του έβαλα να κάνει τις εργασίες που κάνει όταν είναι σε αδράνεια (Rebuilding Native images) , μετά έβαλα ίντερνετ και πέρασε κανονικά τις υπόλοιπες  ενημερώσεις χωρίς κόλλημα.

Το wpprecorder.sys είναι γνωστό από τα 8 και 8.1 για το ότι έχει πρόβλημα με τα 4k ntfs format όπως στα ssd, και παράγει memory leakage όταν το pc κάνει sleep.
Υπάρχει ενημέρωση, όμως πρέπει ΠΡΩΤΑ να τελειώσουν οι διεργασίες εγκατάστασης και ΜΕΤΑ να την πάρεις. Αν δεν πάει με αυτή τη σειρά, η εγκατάσταση δεν ολοκληρώνεται ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, jim_p είπε

Microsoft defender will not scan if the file name contains " #"
https://old.reddit.com/r/Windows10/comments/jh73p6/microsoft_defender_will_not_scan_if_the_file_name/

Ακομα μια μεγαλη επιτυχια του defender

Δεν ισχύει.

wy9XhTu.png

 

image.png.c80a554e04a8ee51b1d9c3ba597e48bf.png

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σώθηκες τώρα jim, δεν έχω όρεξη για φιλονικίες με 15χρονα. 😋

Εξάλλου αν προσέξεις γράφει "One time I came across a phenomenon...".

Με τρόμαξες και έκατσα να το δοκιμάσω απ'ευθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2020 στις 10:01 ΠΜ, jim_p είπε

Στο mdl λενε οτι το iso το ειχε ετοιμο η ms απο της 27/9 αλλα το κυκλοφορησε χτες. Βαζει την .508 αντι της .572 btw.

 

Στις 22/10/2020 στις 6:22 ΠΜ, cameranek είπε

το περασα πριν λιγο σε ενα λαπτοπ απο iso κατεβασμενο απο την ms.

οντως η 19042.508 ειναι και τα αρχεια μεσα στο iso εχουν ημερομηνια 27/9.

Win10 2020-20-22 version 2004 Build 19042.508.png

Παιδιά τώρα το πρόσεξα εγώ μέσω Creation Tool πριν ξεκινήσουν τα Sites να γράφουν οτι βγήκε το Update το κατέβασα το ISO και έκανα την εγκατάσταση. Μου είχε περασμένη την .572 (Σε καθαρή εγκατάσταση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, pigeon είπε

Είναι σίγουρα οδηγός το πρόβλημα, ίσως αυτός για την ethernet που περιγράφεις. Αν δεν είναι πιστοποιημένος ο οδηγός (WHQL) θα μουλαρώσει. Μια απορία έχω που δεν σταματάει την εγκατάσταση/αναβάθμιση αλλά πρόχωράει μέχρι το 1ο boot. Δεν θα έπρεπε. Ακυρο το παραπάνω, με αυτή τη συμπεριφορά είναι 100% πρόβλημα σε driver που περάστηκε με το χέρι.

Κάτι τελευταίο από τις σημειώσεις μου, ψάξε στο αρχείο αυτό C:\$Windows.~bt\Sources\Rollback\setupapi\setupapi.dev.log , υπάρχουν σχετικές εγγραφές.

Επίσης σε αυτό το νήμα έχει άλλο τρόπο δράσης αλλα δεν τον έχω δοκιμάσει: https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-windows_install-winpc/0xc1900101-0x30018-the-installation-failed-in-the/c3b922d1-1c98-40d9-88a7-f2fb845b44ff

To δοκίμασα και το παραπάνω, αναμενόμενα δεν λειτούργησε.

Κάτι σχετικό (ίσως?): Πέρασα τώρα το τελευταίο Samsung Magician. Άνοιξε κανονικά, είδε τους δίσκους μου, αλλά όταν πήγα να δω τι γίνεται στον 860Evo μου έκατσε 10' να διαβάζει, μέχρι που βαρέθηκα και το έκλεισα.

Να έχει κάποια σχέση ή απλά brainfart του προγράμματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

To δοκίμασα και το παραπάνω, αναμενόμενα δεν λειτούργησε.

Κάτι σχετικό (ίσως?): Πέρασα τώρα το τελευταίο Samsung Magician. Άνοιξε κανονικά, είδε τους δίσκους μου, αλλά όταν πήγα να δω τι γίνεται στον 860Evo μου έκατσε 10' να διαβάζει, μέχρι που βαρέθηκα και το έκλεισα.

Να έχει κάποια σχέση ή απλά brainfart του προγράμματος?

 

Έχω και εγώ τον 860 Evo (250 GB) και τον διάβασε αμέσως. Βέβαια δεν είναι εγκατεστημένο το ΛΣ σε αυτόν, αλλά σε έναν WD Blue SN550 500 GB Nvme M.2...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Έχω και εγώ τον 860 Evo (250 GB) και τον διάβασε αμέσως. Βέβαια δεν είναι εγκατεστημένο το ΛΣ σε αυτόν, αλλά σε έναν WD Blue SN550 500 GB Nvme M.2...

Ούτε σε εμένα είναι το ΛΣ εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Κάτι σχετικό (ίσως?): Πέρασα τώρα το τελευταίο Samsung Magician. Άνοιξε κανονικά, είδε τους δίσκους μου, αλλά όταν πήγα να δω τι γίνεται στον 860Evo μου έκατσε 10' να διαβάζει, μέχρι που βαρέθηκα και το έκλεισα.

Να έχει κάποια σχέση ή απλά brainfart του προγράμματος?

Μια φορά στο έκανε; Brainfart. Αν το κάνει πάλι, πήγαινε στα devices και κάνε revert τον οδηγό AHCI στον ..χαζοχαρούμενο default που δίνει η ms με την εγκατάσταση. Εν τω μεταξύ στη δική σου περίπτωση μπορεί να φας 2 μήνες ψάχνοντας και δουλειά να μη γίνει, με ένα καθαρο setup θα γλιτώσεις. Αλλα το θέμα είναι το "γιατί;" , θα το ξαναβρεις μπροστά σου τον Απριλιο-Μαιο με το επόμενο feature update..

Ξανα-ανεβασα χθες report στο feedback τους (4η φορά από πέρσι με την 1909), ζητάω να εμφανίζει κάπου πχ. στο event log, σε log οπουδήποτε, το γ@@@@@νο λόγο που δεν προχωράει το update δλδ ποιος driver τους βρωμάει, αλλά φαντάζομαι και αυτή τη φορά θα λάβουμε τα μπαλάκια... 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 20H2 δεν άλλαξε αυτόματα το ρολόι σε χειμερινή ώρα έκανα χειροκίνητο sync, ενώ ήταν αυτόματη ρύθμιση και αυτόματη αλλαγή σε θερινή χειμερινή και ζώνη ώρας UTC+02 Αθήνας

Επεξ/σία από maarinos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...