Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, snbblp είπε

Υπηρχε λόγος που σε είχα μπλοκ εσένα, αλλά τον είχα ξεχάσει. Θρασύς και προσβλητικός.

Κάτσε να σε ξανακάνω.

Υπηρχε λογος που με τρωγανε...
 

1 ώρα πριν, logvphys είπε

Τα εχω βαλει με "αλλη φαση" και να σου πω την αληθεια η λειτουργια τους ειναι απροβληματιστη. Μπαινει και το store με πλαγιο τροπο αν θες να βαλεις κατι extra. Επειδη ομως σε ολα τα 10pro  κανω debloating και τωρα πια χρησιμοποιω ssd παντου, οι διαφορες ειναι θεωρητικες μονο.

Οκ , κατανοητο. Δεν χρειαζεται να πουμε περισσοτερα. Εχουμε και τους αστυνομους εδω περα.
 

15 λεπτά πριν, pigeon είπε

Μίλησα με microsoft, όλα κομπλέ προχωράμε.

Παλι καλα γιατι περιμενα εναγωνιωδως την αδεια σου... ΝΟΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 31/10/2020 στις 7:11 ΜΜ, pigeon είπε

Παίδες τα ίδια λέμε πάνω κάτω. Τα νούμερα πριν είναι από απλή καθαρή εγκατάσταση και βιαστικό καθάρισμα με το χέρι, δηλαδή όσα που φεύγουν/κλείνουν εύκολα. Πχ. δεν έβγαλα services που θέλουν αλλαγή owner, βαρέθηκα στο VM που το θέλω για δοκιμές. Κι έτσι όμως έχει αρκετό πράγμα για διώξιμο. Για μένα ήταν εντυπωσιακό που ξεκινάει με 12gb χώρο και 1.3gb ram, γι'αυτό και πόσταρα.

Μπορεις να γραψεις επιγραμματικα τι εκλεισες? Πειραματιζομαι με μια φρεσκια εγκατασταση 20h2 στο λαπτοπ μιας φιλης μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@jim_p Οσα θυμάμαι κι όσο πιο μαζεμένα γίνεται :

Services

Spoiler

Ακίνδυνα
Connected User Experiences and Telemetry --> disabled
Microsoft Edge Update Service (edgeupdate) --> manual (update EDGE με το χέρι ή καθόλου)
Windows Media Player Network Sharing Service --> disabled

Πιο ψαγμένα, γενικά ακίνδυνα.
Radio Management Service --> disabled (αν οχι wifi)
Payments and NFC/SE Manager --> disabled
Data Usage --> disabled (δεν μετράει network data, δεν δουλεύει το throttling του BITS)
Print Spooler --> manual (αν οχι εκτυπωτης)
Ολα του XBOX --> delete μεσω registry (οχι πασιέντζες, xbox games κτλ)

Θέλουν αλλαγή ownership μεσω registry - σπάνε πράγματα.
OneSyncSvc_ --> manual ή disabled
BcastDVRUserService_ --> disabled
CDPUserSvc_ --> manual ή disabled
και κάμποσα ακόμα αλλά πάντα κατά χρήση και περίπτωση.

Task Scheduler

Spoiler

Ακίνδυνα
\Microsoft\Windows\Customer Experience Improvement Program --> disable όλα τα tasks
\Microsoft\Windows\Application Experience --> disable ολα τα tasks
\Microsoft\Windows\Maps\MapsUpdateTask --> disable
\Microsoft\Windows\Speech\SpeechModelDownloadTask --> disable
\Microsoft\Windows\Wininet\CacheTask --> disable (αλλιώς τρέχει συνεχώς)
Ψαγμένα, τα αποφεύγω δεν έχουν σοβαρό impact 
\Microsoft\Windows\Feedback\Siuf --> disable 2 tasks
\Microsoft\Windows\DiskCleanup\SilentCleanup --> disable
\Microsoft\Windows\Diagnosis\Scheduled --> disable
\Microsoft\Windows\Defrag\ScheduledDefrag --> disable (defrag.exe μέσω κονσόλας ή δικό μου schedule)
και μερικά ακόμα αλλά τα έχω αφήσει ως έχουν, δεν βλέπω πλέον διαφορές ούτε καν σε VM πόσο μάλλον σε σύγχρονο desktop.

Apps/Bloatware

Spoiler

 

Ακίνδυνα
Uninstall τα πάντα που φεύγουν με δεξι click/uninstall. Ουσιαστικά καθαρό start menu, μόνο notepad , calculator, ms store, ms edge και ό,τι δεν φεύγει εύκολα.

Ψαγμένα
Μεσω powershell (admin) και δίνοντας αυτες τις δυο, διαδοχικα:

  • Get-AppxPackage | Out-GridView -Passthru | Remove-AppXPackage
  • Get-AppxProvisionedPackage -Online | Out-GridView -PassThru | Remove-AppxProvisionedPackage -Online

αφαιρώ photos, feedback, get help, camera, cortana**, sticky notes, και ολα του xbox. Με προσοχή ειδικά τη 2η σειρά γιατί δεν επανέρχονται εύκολα, θέλει reinstall τα windows.

** (Microsoft.549981C3F5F10)

Γενικά

Spoiler

* απενεργοποίηση των πάντων από task manager --> startup εκτός απ'αυτα που πραγματικά χρειάζονται πχ. chat client)
* Κλείσιμο indexing στο c:\ (από properties -> ξετσεκάρω 'allow files ... to have contents indexed')
* ένα πέρασμα με autoruns μήπως ξέφυγε κάτι.
* μετά Settings --> System --> Storage --> Temporary files --> τσεκάρω ολα εκτός downloads --> remove.
* προαιρετικά με το εργαλείο Patchcleaner στέλνω τα ορφανά .msi . Σε καθαρή εγκατάσταση χωρίς office κ απανωτά updates δεν έχει νόημα.
* και ό,τι άλλο ξέχασα.. 😁

 

Επεξ/σία από pigeon
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα γ......α windows εχουνε φαγωθει να μου κανουν το major update, αλλα δε θελω να ξαναλαβω major update, το εκανα προσωρινη παυση για 35 ημερες και ενεργοποιησα την ογκοχρεωση για να το αποφυγω προσωρινα δυστηχως, κι εδω ρωταω γνωριζει καποιος πως μπορω να μπλοκαρω εντελως το καταραμενο update 2004 και να παιρνω μονο τα βασικα updates? Επισης γνωριζω πως η ms εχει προσθεσει τη δυνατοτητα στα advance settings στις εκδοσεις 1903-1909 να τα απενεργοποιεις τελειως ομως σε εμενα που εχω 1909 home edition ειναι αφαντη αυτη η επιλογη, πως ειναι δυνατον?

1.png

2.png

3.png

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giorgosmcmc είπε

Τα γ......α windows εχουνε φαγωθει να μου κανουν το major update, αλλα δε θελω να ξαναλαβω major update, το εκανα προσωρινη παυση για 35 ημερες και ενεργοποιησα την ογκοχρεωση για να το αποφυγω προσωρινα δυστηχως, κι εδω ρωταω γνωριζει καποιος πως μπορω να μπλοκαρω εντελως το καταραμενο update 2004 και να παιρνω μονο τα βασικα updates? Επισης γνωριζω πως η ms εχει προσθεσει τη δυνατοτητα στα advance settings στις εκδοσεις 1903-1909 να τα απενεργοποιεις τελειως ομως σε εμενα που εχω 1909 home edition ειναι αφαντη αυτη η επιλογη, πως ειναι δυνατον?

1.png

2.png

3.png

Δεν υπάρχει επιλογή για οριστική απενεργοποίηση. Για ποιον λόγο δεν κάνεις τις ενημερώσεις; Μην είστε υπερβολικοί, έχει καταντήσει λίγο αστικός μύθος όλο αυτό, μια χαρά θα είσαι. Κι αν δεν είσαι μπορείς να κάνεις rollback. Οι μλκιες που έχουν γίνει κατά καιρούς είναι εξαίρεση. Κατέβασε το tool απ' το site να πας κατευθείαν στην 20Η2.

Επεξ/σία από p4n0s86
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, p4n0s86 είπε

Δεν υπάρχει επιλογή για οριστική απενεργοποίηση. Για ποιον λόγο δεν κάνεις τις ενημερώσεις; Μην είστε υπερβολικοί, έχει καταντήσει λίγο αστικός μύθος όλο αυτό, μια χαρά θα είσαι. Κι αν δεν είσαι μπορείς να κάνεις rollback. Οι μλκιες που έχουν γίνει κατά καιρούς είναι εξαίρεση. Κατέβασε το tool απ' το site να πας κατευθείαν στην 20Η2.

Δεν είναι αστικός μύθος, δημιουργούνται πολλά προβλήματα σε πολλούς χρήατες. Αστικός μύθος είναι ότι θα είναι μια χαρά.

Είναι το πιο μισητό χαρακτηριστικό των 10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κανενα λογο και δε το λεω επειδη απλα το ακουσα καπου αλλα μου εχει συμβεί και εμενα πολλων γνωστών μου. 

Aυτος ο τροπος δουλευει;;; Λεω να το δοκιμασω το βραδυ μετα τη δουλεια μπας και..

 

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κλειδια μου και τα... αντικλειδια μου μεσα! :P

Μια γνωστη μου πηρε πριν λιγα χρονια ενα refurbished laptop με w10 home προεγκατεστημενα. Λογικα, ο τυπος ειχε βαλει καποιο κλειδι απο αυτα που δινονται αριστερα δεξια με ελαχιστα χρηματα και ολο αυτο τον καιρο δουλευε κανονικα. Στο ρυθμισεις > ασφαλεια > ενεργοποιηση λεει οτι ειναι ενεργοποιημενα "απο τον οργανισμο σας". Και χτες της εβγαλε οτι η αδεια της θα ληξει συντομα! 

Τι μπορει να κανιε? Αν ληξει, θα μπορει να μπαινιε και να κανει τη δουλεια της κανονικα μεχρι να της βρει καποιο αλλο κλειδι για να βαλει? Λογω του lockdown κανει μαθηματα μεσω skype και αυτο την ενδιαφερει πρωτιστως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Δεν είναι αστικός μύθος, δημιουργούνται πολλά προβλήματα σε πολλούς χρήατες. Αστικός μύθος είναι ότι θα είναι μια χαρά.

Είναι το πιο μισητό χαρακτηριστικό των 10.

Είπε κανείς ότι δεν έχουν παρουσιαστεί προβλήματα κατά καιρούς σε μια μερίδα χρηστών; Και σοβαρά μάλιστα. Το μεγαλύτερο μέρος όμως δεν αντιμετωπίζει κανένα θέμα, αυτά τα "εγώ ξέρω 3 άτομα που τα έβαλαν και τους χάλασε" είναι -το λιγότερο- αστεία επιχειρήματα. Προφανώς και είναι αστικός μύθος ότι οι πιθανότητες είναι υπέρ του να γίνει κάτι κακό, αφού μόνο όσοι έχουν πρόβλημα γράφουν στα φόρα, οι υπόλοιποι (που είναι και η συντριπτική πλειοψηφία) δεν εμφανίζονται, οπότε έχει δημιουργηθεί μια διαστρεβλωμένη εικόνα, αντίστοιχη του "μην πάρετε την τάδε μάρκα, την είχα πάρει 2 φορές και μου κάηκε".

2 ώρες πριν, jim_p είπε

Τα κλειδια μου και τα... αντικλειδια μου μεσα! :P

Μια γνωστη μου πηρε πριν λιγα χρονια ενα refurbished laptop με w10 home προεγκατεστημενα. Λογικα, ο τυπος ειχε βαλει καποιο κλειδι απο αυτα που δινονται αριστερα δεξια με ελαχιστα χρηματα και ολο αυτο τον καιρο δουλευε κανονικα. Στο ρυθμισεις > ασφαλεια > ενεργοποιηση λεει οτι ειναι ενεργοποιημενα "απο τον οργανισμο σας". Και χτες της εβγαλε οτι η αδεια της θα ληξει συντομα! 

Τι μπορει να κανιε? Αν ληξει, θα μπορει να μπαινιε και να κανει τη δουλεια της κανονικα μεχρι να της βρει καποιο αλλο κλειδι για να βαλει? Λογω του lockdown κανει μαθηματα μεσω skype και αυτο την ενδιαφερει πρωτιστως.

Δεν κλειδώνουν τα 10 ποτέ, απλά δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιες λειτουργίες (οι περισσότερες ασήμαντες, όπως πχ να αλλάξεις χρώμα στο θέμα). Απλά βγάζει το watermark κάτω δεξιά, το οποίο κι αυτό μπορείς να το κρύψεις με κάποιο πρόγραμμα. Θεωρητικά και χωρίς κλειδί να μείνει δεν θα έχει θέμα, αλλά δεν παίρνω κι όρκο.

Αναφορά σε κείμενο
What happens if Windows 10 is not activated?
It will stop you from changing the wallpaper, background screen, lock screen, and themes. Some other personalization features will also not be accessible until the Windows is activated.

 

6 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Για κανενα λογο και δε το λεω επειδη απλα το ακουσα καπου αλλα μου εχει συμβεί και εμενα πολλων γνωστών μου. 

Κι εγώ έχω αναβαθμίσει διψήφιο αριθμό λάπτοπ και pc γνωστών και φίλων και δεν παρουσιάστηκε ποτέ κανένα θέμα. Δεν δουλεύει έτσι η στατιστική όμως, το ότι έγινε σε σένα, ή δεν έγινε σε μένα δεν είναι σοβαρό δείγμα να το πάρεις και να πράξεις βάση αυτού.

Επεξ/σία από p4n0s86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω δοκιμασει τα παντα και μεσω registry τιποτα οποτε αναγκαστικα θα κλεισω εντελως την υπηρεσια update και θα ησυχασω μια και καλη, αν γνωριζει καποιος καποιο τροπο να απαλλαγω απο τα windows features updates στα home edition ή πως γινεται καθε φορα που ανοιγω το pc να μη κανει αυτοματα install το major update παρακαλω ας μας πει.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim_p είπε

Το εκανα φιλε μου αν και εχω τα home εβαλα το policy group εκανα τη διαδικασια αλλα και παλι οταν κανω επανεκκίνηση μου λεει προετοιμασια εγκαταστασης της 2004 και ξεκινάει να κατεβαζει, εμ παση περιπτωση σε περιπτωση που τελικα δε μπορω να το αποφύγω εχουν λυθει τα σοβατα θεματα στη 2004 οπως με το defrag που εκανε στους ssd? Ειναι safe πλεον αν τη κανεις χωρις clean install?

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

εχουν λυθει τα σοβατα θεματα στη 2004 οπως με το defrag που εκανε στους ssd? Ειναι safe πλεον αν τη κανεις χωρις clean install?

Ποια σοβαρα θεματα ακριβως ? Το οτι δεν τραβαει το defrag στην ωρα του ειναι σοβαρο θεμα ? Οχι δεν το τραβαει..σε εμενα λεει 24 μερες απο οταν εκανε τελευταια φορα "retrim" τον SSD.
Τσουπ , μολις του τραβηξα χειροκινητα ενα "optimize" .. retrim δηλ . Γουαου , σιγα το σοβαρο θεμα !! Και ειμαι σιγουρος οτι σιγα μην λυσανε και το θεμα με την stand-by memory... ε και ? 

Κάνεις λες και θα σου σκασει σαν βομβα στο πισι σου αυτη η εκδοση...χαλαρωστε λιγο... σιγουρα εχουν προβληματα τα windows αλλα οχι και να γινομαστε ακραιοι. Εχω περασει την 20Η2 απο την πρωτη στιγμη που εγινε διαθεσιμη στο μηχανημα μου , την περασα πανω απο την προηγουμενη , την πειραξα κιολας λιγο να δοκιμασω κατι εργαλεια περι anti-privacy και συνεχιζει μια χαρα ...

Αν δεν θες συχνες αναβαθμισεις και feature updates , υπαρχει και η LTSC και εχεις ησυχο το κεφαλι σου... ή γυρνας στα 7αρια.. ή στα XP .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...