Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν από λίγο μου έβγαλε στα Optional Updates αυτό, χωρίς να έχω κάνει την παραμικρή αλλαγή στο σύστημα!
Τι να είναι; Chipset drivers? Οι τελευταίοι για την MB μου είναι του 2018...?
 

Screenshot 2020-09-25 201429.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορια απο κατι που μου ετυχε χτες.

Εστω ενας χρηστης με iq 2, που δεν εχει καποιο προγραμμα σαν τα winrar, winzip, 7zip κλπ, και αλλος ενας με iq 3, που λογικα εχει. Ο μεν ζητησε απο τον δε να του στειλει ΔΥΟ φωτο στο mail. Και ο δε τις ζιπαρε σε αρχειο zip ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ, και εστειλε το αρχειο αυτο. Φανταζομαι πως ο χρηστης που τις ζιπαρε και τις εστειλε θα το εκανε με την λειτουργια "add to mitsos.zip and email" που εχουν τα προγραμματα του ειδους. "Ευκολια" :D

Ηρθε το αρχειο κανονικα στο mail και ο πρωτος χρηστης το ανοιξε με την built in λειτουργια για zip που εχουν τα windows απο την εποχη των xp. Οταν εκανε διπλο κλικ να ανοιξει τις φωτο χωρις να αποσυμπιεσει καπου το αρχειο που πηρε, του πεταχτηκε ενα μηνυμα οτι το Χ αρχειο δεν βρεθηκε κλπ και δεν ανοιξε καν. Το ιδιο και οταν του ειπα εγω πως θα τις αποσυμπιεσει στο desktop πχ. Και εδω εγω απορω γιατι δεν ζητησε κωδικο οταν ξεκινησε να αποσυμπιεσει τα αρχεια! Σας εχει τυχει κατι τετοιο? Ο κωδικος ηταν κατι πολυ απλο, πχ 123, αλλα γιατι δεν τον ζητησε?
Αντιθετα, ενα απο τα προγραμματα που αναφερω παραπανω, εκανε την αποσυμπιεση κανονικα, ζητωντας και τον κωδικο οπως θα επρεπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2020 στις 2:02 ΜΜ, jim_p είπε

Αντιθετα, ενα απο τα προγραμματα που αναφερω παραπανω, εκανε την αποσυμπιεση κανονικα, ζητωντας και τον κωδικο οπως θα επρεπε.

Τι είπες τώρα.. Ειναι γνωστή αδυναμία των windows, του explorer βασικά που αναλαμβάνει να αποσυμπιέσει zip με νεότερο encryption, τότε πετάει αυτό το λάθος που λες ή και τίποτε (!). Βλέπουν μόνο το βασικό crypto δεκαετίας κ βάλε, δλδ αν ο δεύτερος το είχε κάνει encrypt με παλιά έκδοση zip θα το έβλεπε κι ο πρώτος. Αλλιώς έπρεπε να διαλέξει legacy zip encryption αν υποστηρίζει βέβαια η εφαρμογή.

Γι'αυτό το λόγο εχω καταργήσει εδώ και χρόνια τα zip, στέλνω μόνο rar ή 7z και ένα link για να κατεβάσουν το 7zip 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TIL πως τα windows εχουνε (ειχανε, γιατι αφαιρεθηκε προσφατα) εφαρμογη για migration των ρυθμισεων και των drivers των εκτυπωτων
https://www.ghacks.net/2020/09/30/how-to-back-up-printer-drivers-and-queues-on-windows/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους! Δεν ξέρω αν είναι σωστή η ενότητα αλλά για να μην ανοίγω νέο θέμα ρωτάω εδώ. Γνωρίζει κάποιος να μου πει από που μπορούμε να αγοράσουμε άδεια Windows για να είμαστε καλυμμένοι σε επιχείρηση;  (Πέραν της Microsoft εννοώ αν μπορούμε με κάποια ηλεκτρονική άδεια).

Επεξ/σία από thephotoshoped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2020 στις 8:17 ΜΜ, konstantinos77g είπε

Πριν από λίγο μου έβγαλε στα Optional Updates αυτό, χωρίς να έχω κάνει την παραμικρή αλλαγή στο σύστημα!
Τι να είναι; Chipset drivers? Οι τελευταίοι για την MB μου είναι του 2018...?
 

Screenshot 2020-09-25 201429.jpg

https://www.windowslatest.com/2020/09/29/dont-use-windows-10s-optional-updates-for-stable-system/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, imarobot είπε

Τελικά ήταν ένα update του AMD SM Bus, που δεν είχε περάσει ο installer του AMD Chipset driver στην τελευταία έκδοση.
Απλά το εμφάνισε στο Windows updates γιατί έχει αλλάξει πρόσφατα η λειτουργία αναβαθμίσεων του hardware, που δεν μπορεί να γίνει μέσω του Device manager αλλά μόνο μέσω του Windows update! (Κάπου το είχα πετύχει πρόσφατα) και γι'αυτό μου το εμφάνισε στο windows update.
Θέλει απλά λίγο ψάξιμο πριν την εγκατάσταση οτιδήποτε μέσω των Optional updates! (Δεν είναι τις περισσότερες φορές τουλάχιστον αρνητικό... ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://blogs.windows.com/windows-insider/2020/09/30/announcing-windows-10-insider-preview-build-19042-546-20h2/

Άντε να δούμε πότε θα έρθει αυτή η Final έκδοση επιτέλους....

Επεξ/σία από prigipa_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, prigipa_m είπε

https://blogs.windows.com/windows-insider/2020/09/30/announcing-windows-10-insider-preview-build-19042-546-20h2/

Άντε να δούμε πότε θα έρθει αυτή η Final έκδοση επιτέλους....

Δεν πάει να έρθει όποτε θέλει. Έτσι κι αλλιώς σιγά μην έχουν διορθώσει το πρόβλημα με την stand-by memory...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παθαίνω κατάθλιψη κάθε φορά που χρησιμοποιώ το Search του File Explorer στην 1809 που τρέχει το εταιρικό laptop (λόγω ΙΤ policy) και θυμάμαι πόσο γαμάτο ήταν πριν το χαλάσουνε στην 1909...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...