Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, axilleaslarisa είπε

Μάλιστα καλά τα λες αλλά πώς θα το κάνω... λοιπόν πως και που κατενβαζω το chipset του driver; και  μετά το bios από που το αναβαθμιζω και πως;

Συγνώμη αλλά δεν τα ξέρω καλά..

Αφού έχεις τόση άγνοια, εγώ σου προτείνω να πας το pc σου ή σε κάποιο φίλο σου που ξέρει ή σε τεχνικό. Ειδικά με το bios δεν παίζεις αν έχεις τόση άγνοια.

Εναλλακτικά κάτσε διάβασε ΚΑΛΑ όλα αυτα που ρωτάς, τι είναι το bios, τι ο driver, τι το chipset, λειτουργίες, κίνδυνοι, αναβαθμίσεις, backup, και ξαναρώτα σε καμιά βδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, axilleaslarisa είπε

Μάλιστα καλά τα λες αλλά πώς θα το κάνω... λοιπόν πως και που κατενβαζω το chipset του driver; και  μετά το bios από που το αναβαθμιζω και πως;

Συγνώμη αλλά δεν τα ξέρω καλά..

Φίλε, αν δεν ξέρεις τι είναι αυτά και πως γίνονται, ΜΗΝ το πειράξεις άλλο. Θέλεις τεχνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, RTW4ever είπε

Αφού έχεις τόση άγνοια, εγώ σου προτείνω να πας το pc σου ή σε κάποιο φίλο σου που ξέρει ή σε τεχνικό. Ειδικά με το bios δεν παίζεις αν έχεις τόση άγνοια.

Εναλλακτικά κάτσε διάβασε ΚΑΛΑ όλα αυτα που ρωτάς, τι είναι το bios, τι ο driver, τι το chipset, λειτουργίες, κίνδυνοι, αναβαθμίσεις, backup, και ξαναρώτα σε καμιά βδομάδα.

Ίσως έχεις δίκιο αλλά το τι είναι bios, πως μπένεις στο bios και τις βασικές λειτουργίες του τις ξέρω..(αλλά δεν έχει τύχει να το κάνω ποτέ αναβάθμιση)

Τι είναι οι drivers και πως γίνονται γίνονται αναβάθμιση από τα windows το ξέρω...αλλά δεν έχει τύχει να κάνω update τον driver του chipset.

Backup έχω κάνει πολλές φορές αλλά χειροκίνητα όχι μέσα προγραμμα..

Εν κατακλείδι ίσως μπορούσα με λίγη βοήθεια (στοχευμένη να τα καταφέρω)

Σε ευχαριστώ

5 ώρες πριν, snbblp είπε

Φίλε, αν δεν ξέρεις τι είναι αυτά και πως γίνονται, ΜΗΝ το πειράξεις άλλο. Θέλεις τεχνικό.

Σε ευχαριστώ ίσως πρέπει να κινηθώ προς τα εκεί...αν δεν τα καταφέρω (ανέφερα και ποιο πάνω κάποια πράγματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφασισα να παω απο τα w7 στα w10

Εχω αγορασει και το κλειδακι μου αλλα εχω το εξης θεμα: Τα w7 τα ειχα περασει στον SSD μου, ο οποιος ειναι 60G περιπου

Αυτη τη στιγμη εχω 10G διαθεσιμα, μου λεει η Microsoft για τα W10 θελω 16G(32bit) ή 32G(64Bit)

Τρεχω ενα SpaceSniffer και βλεπω οτι και ολα να τα σβησω εκτος των Windows που λεει ο λόγος μαξιμουμ αλλα 11G να γλυτωσω. Κοινως δεν βρισκω πως θα ελευθερωσω 32G στον SSD

Και ερωτω. Επειδη εχω και εναν εξωτερικο 1T με 800G ελευθερα, μπορω να κατεβασω εκει τα W10 και να τα τρεξω Installation στον SSD? Θεωρω οτι κατα το Upgrade τα δεσμευμενα GB στον SSD για τα W7 θα γινουν "εκμεταλλευσιμα", σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, DKNI είπε

Αποφασισα να παω απο τα w7 στα w10

Εχω αγορασει και το κλειδακι μου αλλα εχω το εξης θεμα: Τα w7 τα ειχα περασει στον SSD μου, ο οποιος ειναι 60G περιπου

Αυτη τη στιγμη εχω 10G διαθεσιμα, μου λεει η Microsoft για τα W10 θελω 16G(32bit) ή 32G(64Bit)

Τρεχω ενα SpaceSniffer και βλεπω οτι και ολα να τα σβησω εκτος των Windows που λεει ο λόγος μαξιμουμ αλλα 11G να γλυτωσω. Κοινως δεν βρισκω πως θα ελευθερωσω 32G στον SSD

Και ερωτω. Επειδη εχω και εναν εξωτερικο 1T με 800G ελευθερα, μπορω να κατεβασω εκει τα W10 και να τα τρεξω Installation στον SSD? Θεωρω οτι κατα το Upgrade τα δεσμευμενα GB στον SSD για τα W7 θα γινουν "εκμεταλλευσιμα", σωστα?

Γιατί αγόρασες κλειδί; Αφού είναι δωρεάν η αναβάθμιση.

Επίσης σε 60gb δίσκο μην εγκαταστήσεις τα 10. Σε πολύ λίγο καιρό δεν θα μπορείς ούτε updates να κάνεις.

Επεξ/σία από Alejandro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Alejandro είπε

Γιατί αγόρασες κλειδί; Αφού είναι δωρεάν η αναβάθμιση.

Επίσης σε 60gb δίσκο μην εγκαταστήσεις τα 10. Σε πολύ λίγο καιρό δεν θα μπορείς ούτε updates να κάνεις.

Δεν εχει σταματησει το δωρεαν απο τον Ιανουαριο? Ενιγουει ας πουμε οτι στα W7 δεν ειχα κλειδι

15 ευρω απο το GoodOffers το πηρα

Anyway, προφανως πρεπει καποια στιγμη να κανω γενικο upgrade στο PC αλλα επι του παροντος, το προβλημα μου λυνεται με τον τροπο που περιγραφω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2020 στις 12:39 ΜΜ, jim_p είπε

Τα κλειδια μου και τα... αντικλειδια μου μεσα! :P

Μια γνωστη μου πηρε πριν λιγα χρονια ενα refurbished laptop με w10 home προεγκατεστημενα. Λογικα, ο τυπος ειχε βαλει καποιο κλειδι απο αυτα που δινονται αριστερα δεξια με ελαχιστα χρηματα και ολο αυτο τον καιρο δουλευε κανονικα. Στο ρυθμισεις > ασφαλεια > ενεργοποιηση λεει οτι ειναι ενεργοποιημενα "απο τον οργανισμο σας". Και χτες της εβγαλε οτι η αδεια της θα ληξει συντομα! 

Τι μπορει να κανιε? Αν ληξει, θα μπορει να μπαινιε και να κανει τη δουλεια της κανονικα μεχρι να της βρει καποιο αλλο κλειδι για να βαλει? Λογω του lockdown κανει μαθηματα μεσω skype και αυτο την ενδιαφερει πρωτιστως.

Για αυτο εδω που ελεγα αρχες του μηνα. Το κλειδι εληξε, βγηκε το watermark κατω δεξια και καθε τοσο βγαινει ενα σπαμμαρικο παραθυρο στο κεντρο που της λεει να ενεργοποιησει τα windows και οτι δεν ηταν δυνατη η συνδεση με το σερβερ "του οργανισμου". Τι να μπορει να κανει η κοπελα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, jim_p είπε

Για αυτο εδω που ελεγα αρχες του μηνα. Το κλειδι εληξε, βγηκε το watermark κατω δεξια και καθε τοσο βγαινει ενα σπαμμαρικο παραθυρο στο κεντρο που της λεει να ενεργοποιησει τα windows και οτι δεν ηταν δυνατη η συνδεση με το σερβερ "του οργανισμου". Τι να μπορει να κανει η κοπελα?

Γιατί δεν αγοράζει η ίδια ένα νέο κλειδί; Στα 5-10 ευρώ κολλάμε; 

Περίεργες νοοτροπίες. Αν ήμουν εγώ ο πωλητής, και με ενοχλούσε καιρό μετά την πώληση, θα της έλεγα ευγενικά "και που ξέρω εγώ τι έκανες στο pc" και να κάνει ότι νομίζει, κοινώς να κόψει το λαιμό της.

Επεξ/σία από RTW4ever
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, jim_p είπε

Για αυτο εδω που ελεγα αρχες του μηνα. Το κλειδι εληξε, βγηκε το watermark κατω δεξια και καθε τοσο βγαινει ενα σπαμμαρικο παραθυρο στο κεντρο που της λεει να ενεργοποιησει τα windows και οτι δεν ηταν δυνατη η συνδεση με το σερβερ "του οργανισμου". Τι να μπορει να κανει η κοπελα?

Για να μην την ξαναπατήσει από τα ΙΤ πεθερικά, κωδικό στο bios, βάλε της ένα άλλο σκληρό δίσκο πάνω (ο οποίος δεν θα είναι μέσα στην λίστα του boot order), πέρασε τα windows 10 home ή pro, ενεργοποίησέ τα κανονικά με ένα κλειδάκι και θα είναι οκ.

Όταν θα θέλει να χρησιμοποιήσει το λειτουργικό, θα μπαίνει στο bios, θα βάζει το δίσκο στην λίστα (boot order), έτσι θα έχει το λειτουργικό μόνη της και έτσι όπως θέλει.

Θέλεις να βοηθήσεις κι` άλλο ??

Φτιάξε το λειτουργικό του IT πεθερού, ψηφιακή κορνίζα μέσω των policies, κόψε μέχρι και το drag n drop.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@RTW4ever
Να αγορασει νεο κλειδι. Πως θα το βαλει ομως αν δεν βγαλει το παλιο?

@htaccess
Δεν ειναι αυτη με τον IT πεθερο :D
Εχει κλεισει και το θεμα με τις τρελες ιστοριες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, jim_p said:

@RTW4ever
Να αγορασει νεο κλειδι. Πως θα το βαλει ομως αν δεν βγαλει το παλιο?

Απο Εδώ

Αν και δεν νομίζω να έχει θέμα αν βάλει άλλο κλειδί χωρίς να βγάλει το προηγούμενο

Επεξ/σία από Devastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, DKNI είπε

Αποφασισα να παω απο τα w7 στα w10

Εχω αγορασει και το κλειδακι μου αλλα εχω το εξης θεμα: Τα w7 τα ειχα περασει στον SSD μου, ο οποιος ειναι 60G περιπου

Αυτη τη στιγμη εχω 10G διαθεσιμα, μου λεει η Microsoft για τα W10 θελω 16G(32bit) ή 32G(64Bit)

Τρεχω ενα SpaceSniffer και βλεπω οτι και ολα να τα σβησω εκτος των Windows που λεει ο λόγος μαξιμουμ αλλα 11G να γλυτωσω. Κοινως δεν βρισκω πως θα ελευθερωσω 32G στον SSD

Και ερωτω. Επειδη εχω και εναν εξωτερικο 1T με 800G ελευθερα, μπορω να κατεβασω εκει τα W10 και να τα τρεξω Installation στον SSD? Θεωρω οτι κατα το Upgrade τα δεσμευμενα GB στον SSD για τα W7 θα γινουν "εκμεταλλευσιμα", σωστα?

Κάποια βοήθεια  με αυτο? 

Παίζει σαν σεναριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω ενα συστημα που προσφατα ενημερωθηκε απο 1903 σε 1909 λογω eol της 1903. Σε αυτο το συστημα, εγιναν μανταρα τα του ηχου μετα την αναβαθμηση. Για αρχη, δεν βγαζει πλεον ειδοποιηση οταν συνδεονται ακουστικα (τα απλα με το jack) και συνεχιζει να παιζει απο τα ηχεια του. Και καμια εφαρμογη δεν παιζει απο τα ακουστικα.
Επιπλεον, η καθε εφαρμογη (skype, zoom, webex κλπ) εχει τη δικη της προτιμηση για την εισοδο ηχου που θα δουλεψει, πχ το skype δουλευει με το μικρoφωνο σαν εισοδο (ηχοι > εγγραφη > μικροφωνο), αλλα το zoom θελει το "στερεοφωνικη μιξη" (ηχοι > εγγραφη > στερεοφωνικη μιξη).
Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανοντας απεγκατασταση τον driver και γυρνοντας στον στοκ των windows ολα δουλευουν ρολοϊ. Αλλα στην αμεσως επομενη εκκινηση το wu βαζει ξανα τον driver της realtek και ξαναγινεται το ιδιο. Αν κλεισω την εγκατασταση των drivers μεσω wu και ξανακανω απεγκατασταση του υπαρχοντος driver, πως ξερω οτι μετα τα windows θα βρουν τον παλιο driver για την καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...