Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Ξερει κανεις πως διορθωνεται αυτο το bug που μου κανει συνεχεια install το ιδιο update ξανα και ξανα καθε φορα που κανω αναζητηση? Τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα αλλα τιποτα.

grfgrgr.png

Έχω το ίδιο πρόβλημα τις τελευταίες ~10 μέρες αλλά από το Store και με την εφαρμογή Your Phone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, konstantinos77g είπε

Έχω το ίδιο πρόβλημα τις τελευταίες ~10 μέρες αλλά από το Store και με την εφαρμογή Your Phone.

Τωρα μου πεταξε αυτο, δυστηχως τα εχουνε παιξει τελειως τα windows μετα το τελευταιο update, εντελως αποτυχια τα 10αρια, πανωλεθρία.

20201212_214115.jpg

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην απογοητεύεσαι, η βέρσιον αυτή έχει πρόβλημα με πολλά bios. Κάποια στιγμή, ελπίζω να το λύσει η MSFT. Μέχρι τότε μπορείς να κάνεις pause updates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ξαφνικά "εσπασε" το safe mode με συνδεση δυκτιου κολλαει τελειως και σερνετε, στο safe mode χωρις σύνδεση δυκτιου ειναι μια χαρα. Ξερει κανεις αυτο πως διορθωνεται για να γλυτώσω το φορματ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Για προβληματικό driver δικτύου το κόβω.

Κάνε απεγκατάσταση τους drivers και πέρασέ τους χειροκίνητα.

Δοκιμασα να περασω fresh το lan driver της μητρικης μου αλλα τιποτα, οταν βαζω safe mode με δικτυο κολλανε τα παντα στο ui. Επισης για καποιο λογο στα network adapters εχω ολα αυτα και δε ξερω τι ειναι. 

Πριν γινει ολο αυτο δοκιμασα κατα γραμμα ενα fix που ειδα στο συγκεκριμενο βιντεο, ισως αυτο να φταιει που ''εσπασε'' το safe mode with network connection αλλα δε μπορω να βγαλω ακρη τι....

δσφεφε.png

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετώπισα πρόσφατα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Λογικά σέρνεται γιατί κάτι βαράει 100% cpu η δίσκος. Στην δική μου περίπτωση ήταν ο δίσκος.

Δες στην taskbar και στην 1η καρτέλα τα processes ποια είναι υψηλά.

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν το παρακάτω script

https://windowsreport.com/windows-update-problems-fix-windows-update-reset-script/

2 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Αντιμετώπισα πρόσφατα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Λογικά σέρνεται γιατί κάτι βαράει 100% cpu η δίσκος. Στην δική μου περίπτωση ήταν ο δίσκος.

Δες στην taskbar και στην 1η καρτέλα τα processes ποια είναι υψηλά.

Αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν το παρακάτω script που έλυσα το πρόβλημα.

https://windowsreport.com/windows-update-problems-fix-windows-update-reset-script/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα περιεργο θεμα που μαλλον οφειλετε στι συνδεσεις USB πανω στην μητρικη. 

Η μητρικη ειναι αυτη

https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/All-series/PRIME-Z370-A/

Εχω το wifi adapter στην τερμα πανω θυρα usb. Το κουτι S340 elite εχει μπροστα πανω 4 USB. Αν συνδεσω σκληρο σε οποιαδηποτε θυρα απο τις 4 και αρχισω να μεταφερω αρχεια κοβεται τελειως το wifi. Μολις σταματησω τη μεταφορα αρχειων στον σκληρο επανερχεται αμεσα. Υποψιαζομαι καποια λαθος συνδεση των USB του κουτιου πανω στη μητρικη. Η συναρμολογηση εγινε απο το καταστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ωρα του rant. Ηρθε στα χερια μου ενα λαπτοπ με w10S 1909. Παραβλεπω το γεγονος οτι για ακομα μια φορα οι κατασκευαστες βαζουν κατασκευαστες τη σαβουρα των 10s σε λαπτοπ με ssd, i3 και ενα σωρο μνημη και συνεχιζω.

Ειπα να δοκιμασω λοιπον το winget (μεσω του winstall.app), για να δω τι λεει ως "επισημος package manager των windows". Για αρχη, περιμενα να ερχεται προεγκατεστημενο στα windows, μιας και παρουσιαστηκε χρονια πριν. H ms λεει εδω* οτι απαιτειται να εισαι insider γενικως ή να γραφτεις ως insider για τη συγκεκριμενη εφαρμογη ή να την βαλεις με το χερι απο το github της ms. Επελεξα την τελευταια λυση, παρολο που ξερω οτι θα παρει ενημερωση του αγιου Ποτε :P

Εκανα την αρχη με 5 εφαρμογες: ff, chrome, teamviewer, winrar, zoom και teams. Γενικα καλα τα πηγε, βαζοντας τις 4 απο τις 5 εφαρμογες. Το teams το κατεβασε αλλα δεν το εγκατεστησε. Ο pms της ms απετυχε να εγκαταστησει εφαρμογη της ms!
Το winrar και ο ff εγκατασταθηκαν μεν, στα αγγλικα δε. Για αυτο το λογο, ειπα να το ψαξω λιγο παραπανω...

Για τον ff υπαρχουν τα "πακετα" που φαινονται στην εικονα. Απο ολα αυτα, το μοναδικο που υποστηριζει διαφορετικη γλωσσα ειναι το δευτερο που λεει διπλα chinese - taiwan, αλλα βαζει την 79 εκδοση. Τα υπολοιπα ειναι (να το πω κοσμια) παρατημενη σαβουρα που υπαρχει ακομα επειδη δεν υπαρχει ελεγχος στο τι μπαινει εκει μεσα.
Επιπλεον, για το winrar το τραβαει απο το win-rar.com που ειναι απλα η κινεζικη απομιμηση του επισημου site του (rarlab.com). Και για καποιο περιεργο λογο κατεβασε την 5.9.1 ενω ακομα και το σαπιο site δινει την 6.

Το θεμα του localization το εχει λυσει το chocolatey εδω και καιρο, οπως και το θεμα της εγκαταστασης της ιδιας της εφαρμογης.

* https://docs.microsoft.com/en-us/windows/package-manager/winget/

1.png

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Running ChkDsk on Windows 10 20H2 may damage the file system and cause Blue Screens
https://www.ghacks.net/2020/12/19/running-chkdsk-on-windows-10-20h2-may-damage-the-file-system-and-cause-blue-screens/

Οπως λεει και ο τυπος στο 1ο σχολιο: that’s like selling a fire extinguisher that explodes when you use it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, jim_p είπε

Η ωρα του rant. Ηρθε στα χερια μου ενα λαπτοπ με w10S 1909. Παραβλεπω το γεγονος οτι για ακομα μια φορα οι κατασκευαστες βαζουν κατασκευαστες τη σαβουρα των 10s σε λαπτοπ με ssd, i3 και ενα σωρο μνημη και συνεχιζω.

Ειπα να δοκιμασω λοιπον το winget (μεσω του winstall.app), για να δω τι λεει ως "επισημος package manager των windows". Για αρχη, περιμενα να ερχεται προεγκατεστημενο στα windows, μιας και παρουσιαστηκε χρονια πριν. H ms λεει εδω* οτι απαιτειται να εισαι insider γενικως ή να γραφτεις ως insider για τη συγκεκριμενη εφαρμογη ή να την βαλεις με το χερι απο το github της ms. Επελεξα την τελευταια λυση, παρολο που ξερω οτι θα παρει ενημερωση του αγιου Ποτε :P

Εκανα την αρχη με 5 εφαρμογες: ff, chrome, teamviewer, winrar, zoom και teams. Γενικα καλα τα πηγε, βαζοντας τις 4 απο τις 5 εφαρμογες. Το teams το κατεβασε αλλα δεν το εγκατεστησε. Ο pms της ms απετυχε να εγκαταστησει εφαρμογη της ms!
Το winrar και ο ff εγκατασταθηκαν μεν, στα αγγλικα δε. Για αυτο το λογο, ειπα να το ψαξω λιγο παραπανω...

Για τον ff υπαρχουν τα "πακετα" που φαινονται στην εικονα. Απο ολα αυτα, το μοναδικο που υποστηριζει διαφορετικη γλωσσα ειναι το δευτερο που λεει διπλα chinese - taiwan, αλλα βαζει την 79 εκδοση. Τα υπολοιπα ειναι (να το πω κοσμια) παρατημενη σαβουρα που υπαρχει ακομα επειδη δεν υπαρχει ελεγχος στο τι μπαινει εκει μεσα.
Επιπλεον, για το winrar το τραβαει απο το win-rar.com που ειναι απλα η κινεζικη απομιμηση του επισημου site του (rarlab.com). Και για καποιο περιεργο λογο κατεβασε την 5.9.1 ενω ακομα και το σαπιο site δινει την 6.

Το θεμα του localization το εχει λυσει το chocolatey εδω και καιρο, οπως και το θεμα της εγκαταστασης της ιδιας της εφαρμογης.

* https://docs.microsoft.com/en-us/windows/package-manager/winget/

1.png

Γιατί να ασχοληθεί κάποιος με αυτές τις ανοησίες της MS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Microsoft may be developing its own, in-house ARM CPU designs
https://arstechnica.com/gadgets/2020/12/microsoft-may-be-developing-its-own-in-house-arm-cpu-designs/

@RTW4ever
Για το winget λες ή για τα windows S?
Στη συγκεκριμενη περιπτωση το winget με εσωσε απο το να καθοδηγησω τον χρηστη στο να κατεβασει το σωστο setup για chrome/ff/whatever και να το περασει μονος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jim_p είπε

Στη συγκεκριμενη περιπτωση το winget με εσωσε απο το να καθοδηγησω τον χρηστη στο να κατεβασει το σωστο setup για chrome/ff/whatever και να το περασει μονος του.

ninite.com ο μπαμπας μας ... :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jim_p είπε

Running ChkDsk on Windows 10 20H2 may damage the file system and cause Blue Screens

Τέρμα άμπαλοι είναι οι τύποι ώρες ώρες. Τόσα πράγματα σε εκκρεμότητα στο feedback κι αποφάσισαν να "φτιάξουν" το chkdsk που δεν ήταν χαλασμένο. 🙄

Να πούμε ότι 1. ευτυχώς το chkdsk /f δεν τρέχει αυτόματα στο startup (maintenance) ,  2. ευτυχώς διορθώνεται με boot win από στικάκι --> κονσόλα --> ξανά ..chkdisk /f και 3. παύση στα updates για 35 μέρες ειδικά αν δεν παίρνετε image backups.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...