Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε ενα χρεπι λαπτοπ με w10 (10s ειχε αρχικα) θελω να κανω την... 2 σε 1 υποδοχη που εχει για ακουστικα + μικροφωνο να παρει line in. Γινεται με καποιο τροπο? 

Πιο συγκεκριμενα, θελω να παρω εισοδο απο ενα πικαπ και εχω συνδεσει ενα καλωδιο (απο jack σε jack) απο την εξοδο του στην μοναδικη audio υποδοχη του λαπτοπ. Αλλα αντι να γραφει οτι παιρνει απο εκει, εξακολουθει να γραφει οτι ακουει απο το built in μικροφωνο του. 
Και ομοιως, δεν παιζει απο τα ηχεια του οτι φτανει στο line in, ωστε να ξερω τι φτανει εκει και γραφεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθει rant για low iq χρηστες και τις ευκολιες my ass του λειτουργικου και του browser.

Εστω ενας χρηστης που εφτιαξε ms account οταν ξεκινησε για πρωτη φορα το λαπτοπ του με τα 10 και απο τοτε βαζει τον κωδικο του καθε φορα που το ανοιγει (οταν δεν το βαζει σε standby δηλαδη). Στο ιδιο συστημα υπαρχει εγκατεστημενος ο chrome, με τις αθλιες στοκ ρυθμισεις του και με αποθηκευμενα 50+ credentials (οχι απο cookies, απευθειας αποθηκευμενα στον chrome).
Για καποιο περιεργο λογο, το fb, που εννοειται οτι εινια στην παραπανω λιστα με τα credentials, αποφασισε πριν λιγες μερες να του κανει logout. Ο χρηστης δεν θυμαται τον κωδικο, οποτε παταει να γινει login με οτι εχει αποθηκευμενο ο chrome, αλλα δεν πιανει. Οποτε παει στο chrome://settings/passwords για να δει ποιος εινια ο κωδικος που εχει αποθηκευμενο ο chrome.
Αλλα για να τον αφησει να δει τους κωδικους εκει μεσα, ο chrome ζηταει τα credentials απο τον ms account με τον οποιο μπαινει στα windows. Τα βαζει, ειναι σιγουρα σωστα μιας και με αυτα κανει login καθε τοσο, αλλα ο browser εξακολουθει να μην τον αφηνει λεγοντας οτι ειναι λαθος.
Μετα απο δικη μου προτροπη, τα δοκιμαζει στο account.microsoft.com και δουλευουν κανονικα, αρα σιγουρα δεν εινια λαθος. Και μιας και ειναι εκει, αλλαζει τον κωδικο σε κατι πιο απλο, του ερχεται το confirmation στο mail οτι αλλαξε o κωδικος και ξαναδοκιμαζει, αλλα και παλι λεει οτι ειναι λαθος!

Αφου λοιπον browser και λειτουργικο δεν τα βρισκουν σε κατι τοσο απλο, γιατι να εξαρταται το μεν απο τα credentials του δε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, jim_p είπε

Ακολουθει rant για low iq χρηστες και τις ευκολιες my ass του λειτουργικου και του browser.

Εστω ενας χρηστης που εφτιαξε ms account οταν ξεκινησε για πρωτη φορα το λαπτοπ του με τα 10 και απο τοτε βαζει τον κωδικο του καθε φορα που το ανοιγει (οταν δεν το βαζει σε standby δηλαδη). Στο ιδιο συστημα υπαρχει εγκατεστημενος ο chrome, με τις αθλιες στοκ ρυθμισεις του και με αποθηκευμενα 50+ credentials (οχι απο cookies, απευθειας αποθηκευμενα στον chrome).
Για καποιο περιεργο λογο, το fb, που εννοειται οτι εινια στην παραπανω λιστα με τα credentials, αποφασισε πριν λιγες μερες να του κανει logout. Ο χρηστης δεν θυμαται τον κωδικο, οποτε παταει να γινει login με οτι εχει αποθηκευμενο ο chrome, αλλα δεν πιανει. Οποτε παει στο chrome://settings/passwords για να δει ποιος εινια ο κωδικος που εχει αποθηκευμενο ο chrome.
Αλλα για να τον αφησει να δει τους κωδικους εκει μεσα, ο chrome ζηταει τα credentials απο τον ms account με τον οποιο μπαινει στα windows. Τα βαζει, ειναι σιγουρα σωστα μιας και με αυτα κανει login καθε τοσο, αλλα ο browser εξακολουθει να μην τον αφηνει λεγοντας οτι ειναι λαθος.
Μετα απο δικη μου προτροπη, τα δοκιμαζει στο account.microsoft.com και δουλευουν κανονικα, αρα σιγουρα δεν εινια λαθος. Και μιας και ειναι εκει, αλλαζει τον κωδικο σε κατι πιο απλο, του ερχεται το confirmation στο mail οτι αλλαξε o κωδικος και ξαναδοκιμαζει, αλλα και παλι λεει οτι ειναι λαθος!

Αφου λοιπον browser και λειτουργικο δεν τα βρισκουν σε κατι τοσο απλο, γιατι να εξαρταται το μεν απο τα credentials του δε?

Και γιατί δεν βάζει απλά ένα pin ; 

Θα μπορεί να δει τα passwords με το pin κανονικά.

Εν τω μεταξύ και μένα μου το είχε κάνει στο παρελθόν αυτό. Είναι ακραία ηλίθιο. 

Πες του να δοκιμάσει να βάλει το ΑΜΕΣΩΣ προηγούμενο password στο chrome://settings/passwords να δει αν του το πάρει.

Το λέω γιατί κάποια περίοδο πριν αρκετό καιρό, όταν έμπαινα safe mode, είχα πάθει το ίδιο.

Έμπαινε με το προηγούμενο password που είχε αλλαχτεί 5 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να απαντησω και εδω μην το ξεχασω. Ναι, το pin ειναι μια λυση, αλλα εγω εκνευριζομαι για 2 πραγματα στο παραπανω.
Το πρωτο ειναι γιατι ο browser να ζηταει τα credentials του λειτουργικου για να προχωρησει, γιατι τα ιδια κανει και λινουξ με gnone και kde που ζηταει προσβαση στο gnome-keyring και στο kwallet αντιστοιχα. Θα περιμενα να ζηταει τα credentials απο το google account με το οποιο εινια συνδεδεμενος, αν ειναι.

Και το αλλο ειναι πως βγαζει λαθος τα credentials των windows παρολο που ειναι ολοσωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2023 στις 12:13 ΜΜ, jim_p είπε

Σε ενα χρεπι λαπτοπ με w10 (10s ειχε αρχικα) θελω να κανω την... 2 σε 1 υποδοχη που εχει για ακουστικα + μικροφωνο να παρει line in. Γινεται με καποιο τροπο? 

Πιο συγκεκριμενα, θελω να παρω εισοδο απο ενα πικαπ και εχω συνδεσει ενα καλωδιο (απο jack σε jack) απο την εξοδο του στην μοναδικη audio υποδοχη του λαπτοπ. Αλλα αντι να γραφει οτι παιρνει απο εκει, εξακολουθει να γραφει οτι ακουει απο το built in μικροφωνο του. 
Και ομοιως, δεν παιζει απο τα ηχεια του οτι φτανει στο line in, ωστε να ξερω τι φτανει εκει και γραφεται.

Που βλέπεις ότι γράφει από το μικρόφωνό του; Όταν βάζω στο combo jack μικρόφωνο δεν φαίνεται ώς καινούρια συσκευή αλλα ως κομμάτι του microphone array.
Έχεις πάει απο ρυθμίσεις ήχου->πίνακα ελέγχου ήχου -> εγγραφή -> ιδιότητες (του mic array) -> ακρόαση -> ακρόαση αυτής της συσκευής ; Σε αυτό εδώ το βίντεο το κάνει ενας και με αγγλικά ονόματα γιατί δεν έχω πρόχειρο win10 με αγγλικά (μην το βλεπεις 8λ απο το 2 μέχρι το 3 λεπτό είναι ό,τι έχει νόημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανω μια εγγραφη στο audacity και αντι να πιανει αυτο που του ερχεται απο το καρφι, πιανει εμενα που μιλαω και το χωρο γυρω μου, προφανως απο το built in μικροφωνο του λαπτοπ. Το εκανα αυτο που αναφερεις, δεν αλλαζει κατι στην εγγραφη.

Το βιντεο εχει ξανααναφερθει? Γιατι εγω σιγουρα δεν το βλεπω πρωτη φορα και οσα λεει ο τυπος εκει τα εκανα και δεν καταφερα κατι.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βίντεο απο εμένα όχι, τώρα το πρωτοείδα. Θα είχες πέσει πάνω του σε κάποια αλλη φάση μαλλον.

Audacity εχω χρησιμοποιήσει μόνο πολύ επιφανειακά, οπότε δεν ξέρω αν έχει δικές του ρυθμίσεις που πρέπει να κάνεις αλλα αν εχείς κάνει ακρόαση, και το πικακαπ παίζει, κανονικά  θα έπρεπε να το ακούς από τα ηχεία/ακουστικά στα windows. Τουλάχιστον αυτό έγινε τώρα που έβαλα μια το κινητό μου. Τσέκαρε με κάτι αλλο μηπως είναι θεμα του πικαπ/καλωδίου αλλιως κάτι κάνει τρελίτσες. Ισως drivers αν το λάπτοπ είναι φρεσκοφορμαρισμένο σε κανονικά windows απο s;

E: @jim_p νυχτερινή φλασία, το καλώδιο που χρησιμοποιείς είναι απλό stereo ή για combo jack ; Για να δουλέψει το jack του λαπτοπ ως «line in» πρέπει η συσκευη που θες να ηχογραφήσεις να πάρει την θεση του μικροφώνου οπότε αν απλα μπει ενα stereo jack δεν δουλεύει.
spacer.png

Επεξ/σία από PerfectParanoia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γιατί ρε $#@!@$^%^&@#@$ ΜΣ, γιατί?

Εδώ και πόσα χρόνια έχω τις φωτό από το κινητό να ανεβαίνουν στο 1drive και να τις βλέπω με την ησυχία μου στον υπολογιστή για να τις ξεδιαλέγω.

Το 1drive στον υπολογιστή είναι απενεργοποιημένο, εννοείται.

Ανοίγω την εφαρμογή "Photos/Φωτογραφίες" και κάνω τη δουλειά μου.

Αυτές τις μέρες, έχει μουλαρώσει. Ενώ βλέπω τις μικρογραφίες, αν πάω να ανοίξω φωτογραφία μου πετάει κενό με μήνυμα ότι "έχει σταματήσει ο συγχρονισμός του 1drive..." και θέλει πρακτικά να ανοίξω την εφαρμογή στον υπολογιστή.

Δεν θέλω ρε #$%^^*&^##@#&*&$$# το κέρατό σας μέσα! Θέλω να το κάνω όπως τόσα χρόνια, με τη μαμωεφαρμογή κλειστή!

Ξέρουμε κάτι, άλλαξε πρόσφατα οτιδήποτε? Όλα ενημερωμένα είναι στο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω ότι πλέον κάνει ότι γουστάρει το 1drive.

Χτες άνοιξε μόνο του και άρχισε να συγχρονίζει κενές εικόνες στο cloud...θα σηκώσω screen το απόγευμα από το σπίτι.

Έχω την τελευταία έκδοση, έχω σκανάρει τον υπολογιστή για οτιδήποτε, εννοείται πως είναι off το start with windows κλπ, αλλά όπως και με τον edge η MS έχει αρχίσει και μας γράφει εκεί που δεν πιάνει μελάνι τώρα τελευταία (για την ακρίβεια, τώρα μας το πετάει κατάμουτρα, χωρίς να νοιάζεται ούτε για τα προσχήματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφου το προβλημα σου ειναι ο ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ συγχρονισμος του, γιατι δεν το βγαζεις εντελως και να βαλεις κατι αλλο, πχ rcone-browser, ωστε στελνεις τα πραγματα σου οταν θες εσυ μονο?
Γινεται επισης να το κανεις mount και σαν network drive/folder και να τα αντιγραφεις με το χερι.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, jim_p είπε

Αφου το προβλημα σου ειναι ο ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ συγχρονισμος του, γιατι δεν το βγαζεις εντελως και να βαλεις κατι αλλο, πχ rcone-browser, ωστε στελνεις τα πραγματα σου οταν θες εσυ μονο?
Γινεται επισης να το κανεις mount και σαν network drive/folder και να τα αντιγραφεις με το χερι.

Γιατί εδώ και 10+ χρόνια λειτουργούσε άψογα, με 4 διαφορετικά κινητά.

Γιατί του γμται η μανούλα (Μ$) με τις μλκίες της, για αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτελους, μια "επιτυχια" των w10 εφτασε στο r/assholedesign!  
https://old.reddit.com/r/Windows10/comments/10r6i6g/windows_10_preventing_me_from_booting_into/
https://old.reddit.com/r/assholedesign/comments/10r2eto/windows_tried_to_pull_a_fast_one_on_me_by/

Αυτος που σκεφτηκε να αλλαξει τη σειρα στα κουμπια και να ορισει το no thanks να κανει οτι το next πρεπει να πηρε προαγωγη :D

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα σας παραθέσω την εμπειρία μου με τα windows 10 σαν software development workstation και θα ήθελα να μου πείτε αν αυτό είναι ο κανόνας 

Πρόσφατα αλλάξα δουλειά, και σαν κύριο λειτουργικό σύστημα στο λάπτοπ της εργασίας είναι τα window 10.τα τελευταία 6 χρόνια είχα Mac.

Πραγματικά όμως, δεν ξέρω τι παίζει με τα active directory, τα windows update  και ότι άλλο αλλά το λιγότερο που θα πω, σαν εργαλείο δουλειά είναι αισχρά - ΑΙΣΧΡΆ όμως.

Ένα terminal της προκοπής δεν μπορείς να ανοίξεις,  το git bash έχει performance issues

Restart η αν κλείσεις το pc κάποια στιγμή, μπορεί να κάνει αρκετή ώρα γιατί έχει κατεβάσει update - ακόμα δλδ αυτή η αηδία το windows update δεν το εχουν καταργήσει ,,ΕΛΕΟΣ δλδγ

I7 + 32 ram, και στην πρώτη βδομάδα το outlook ,killed unexpectedly - πόσα mail να είχα προλάβει να πάρω δηλαδή;

Το resharper plugin στο visual studio έχει performance issues.

Δεν ξέρω την εμπειρία σας αλλά έχω ήδη ζητήσει να αλλάξω σε Mac 

 

 

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, mpregos είπε

Θα σας παραθέσω την εμπειρία μου με τα windows 10 σαν software development workstation και θα ήθελα να μου πείτε αν αυτό είναι ο κανόνας 

Πρόσφατα αλλάξα δουλειά, και σαν κύριο λειτουργικό σύστημα στο λάπτοπ της εργασίας είναι τα window 10.τα τελευταία 6 χρόνια είχα Mac.

Πραγματικά όμως, δεν ξέρω τι παίζει με τα active directory, τα windows update  και ότι άλλο αλλά το λιγότερο που θα πω, σαν εργαλείο δουλειά είναι αισχρά - ΑΙΣΧΡΆ όμως.

Ένα terminal της προκοπής δεν μπορείς να ανοίξεις,  το git bash έχει performance issues

Restart η αν κλείσεις το pc κάποια στιγμή, μπορεί να κάνει αρκετή ώρα γιατί έχει κατεβάσει update - ακόμα δλδ αυτή η αηδία το windows update δεν το εχουν καταργήσει ,,ΕΛΕΟΣ δλδγ

I7 + 32 ram, και στην πρώτη βδομάδα το outlook ,killed unexpectedly - πόσα mail να είχα προλάβει να πάρω δηλαδή;

Το resharper plugin στο visual studio έχει performance issues.

Δεν ξέρω την εμπειρία σας αλλά έχω ήδη ζητήσει να αλλάξω σε Mac 

 

 

 

 

Τι να σου πω και εγώ δύο χρόνια "έκλαιγα" που έπρεπε να δουλεύω σε mac, και πριν από αυτό όταν τα χρησιμοποιούσα μία στο τόσο. Το active directory δεν ξέρω γιατί το αναφέρεις αλλά κανονικά είναι δουλειά του IT, εσύ αλλάζεις μόνο password όταν λήγει. Για τα windows update μια χαρά μπορείς να τα διαχειριστείς πότε θα τα κάνει (εκεί μπαίνει μια περίοδος διορίας για λόγους ασφαλείας). Και γιατί να καταργήσουν τα windows update που γράφεις, εσύ σε mac δεν τα κάνεις;

Visual studio δεν έχω παίξει να σου πω. Και δεν ξέρω γιατί χρειάζεσαι τόσο πολύ command line, windows subsystem for linux δεν θα σου έκανε; Το git bash είναι μια χαρά για τα βασικά.

Δυστυχώς εκεί που δουλεύω ενώ πολλοί έχουν Ubuntu εμένα δεν με ρώτησαν 🥲

Δεν λέω ότι τα Windows είναι τέλεια μην παρεξηγηθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...