Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, mpregos είπε

Θα σας παραθέσω την εμπειρία μου με τα windows 10 σαν software development workstation και θα ήθελα να μου πείτε αν αυτό είναι ο κανόνας 

Πρόσφατα αλλάξα δουλειά, και σαν κύριο λειτουργικό σύστημα στο λάπτοπ της εργασίας είναι τα window 10.τα τελευταία 6 χρόνια είχα Mac.

Πραγματικά όμως, δεν ξέρω τι παίζει με τα active directory, τα windows update  και ότι άλλο αλλά το λιγότερο που θα πω, σαν εργαλείο δουλειά είναι αισχρά - ΑΙΣΧΡΆ όμως.

Ένα terminal της προκοπής δεν μπορείς να ανοίξεις,  το git bash έχει performance issues

Restart η αν κλείσεις το pc κάποια στιγμή, μπορεί να κάνει αρκετή ώρα γιατί έχει κατεβάσει update - ακόμα δλδ αυτή η αηδία το windows update δεν το εχουν καταργήσει ,,ΕΛΕΟΣ δλδγ

I7 + 32 ram, και στην πρώτη βδομάδα το outlook ,killed unexpectedly - πόσα mail να είχα προλάβει να πάρω δηλαδή;

Το resharper plugin στο visual studio έχει performance issues.

Δεν ξέρω την εμπειρία σας αλλά έχω ήδη ζητήσει να αλλάξω σε Mac 

 

 

 

 

Σε thread για Windows 10, εσύ μπήκες να γράψεις για το πόσο δεν σε βολεύουν...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Alejandro είπε

Σε thread για Windows 10, εσύ μπήκες να γράψεις για το πόσο δεν σε βολεύουν...

Μα δεν τα γνωρίζεις και εσύ τα κόμπλεξ που τραβάνε όσοι χρησιμοποιούν προϊόντα της Apple... 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, apostolos22 είπε

Το active directory δεν ξέρω γιατί το αναφέρεις αλλά κανονικά είναι δουλειά του IT

Μέσω Active Directory μπορείς να ρυθμίσεις και τα updates (στην ουσία το WSUS), οπότε ενδεχομένως να εννοεί το παιδί ότι δεν έχει γίνει σωστή ρύθμιση από τα άτομα του ΙΤ, ώστε να μην κατεβαίνουν τα updates εν ώρα εργασίας (υπάρχει η δυνατότητα αν έχεις AD να ρυθμίζεις πότε θα κατεβαίνουν και θα εγκαθίστανται).

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά δεν έχω κάποιο κομπλεξ κτλ..

Την εμπειρία μου απο τα Windows 10 σαν workstation , που να το έλεγα; στο saxo/106 rally thread; χαλαρώστε λίγο δεν ασχολούμαστε όλοι με το hate.

Πολύ καλα είπε ο gokuthelegend το αναφέρω το AD γιατί δεν μπορώ καταλάβω π.χ πως μπορεί να μην βάζεις password στο Login Και να κάνει 10 δευτερόλεπτα για να σου πετάξει wrong username/password. Υποθετω οτι "ρωτάει" διάφορα σε διάφορα services.

Και αυτό με τα Windows Update, είναι απαγοήτευση σαν εμπειρία για εμένα, απο την στιγμή που σου κατεβάζει κάποια πράγματα silently και μπορεί στο επόμενο restart/shutdown να κάνει 10 λεπτά, 5 λεπτά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mpregos είπε

Και αυτό με τα Windows Update, είναι απαγοήτευση σαν εμπειρία για εμένα, απο την στιγμή που σου κατεβάζει κάποια πράγματα silently και μπορεί στο επόμενο restart/shutdown να κάνει 10 λεπτά, 5 λεπτά. 

 

Για τα Windows updates απλά ορίζεις την σύνδεση σου στο internet ως metered connection και τις κατεβάζεις όταν μπορείς και θες εσύ.

Τι στο καλό σύστημα έχεις και κάνει 5-10';;;
Προσωπικά σε ~2' έχω τελειώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mpregos είπε

ρε παιδιά δεν έχω κάποιο κομπλεξ κτλ..

Την εμπειρία μου απο τα Windows 10 σαν workstation , που να το έλεγα; στο saxo/106 rally thread; χαλαρώστε λίγο δεν ασχολούμαστε όλοι με το hate.

Πολύ καλα είπε ο gokuthelegend το αναφέρω το AD γιατί δεν μπορώ καταλάβω π.χ πως μπορεί να μην βάζεις password στο Login Και να κάνει 10 δευτερόλεπτα για να σου πετάξει wrong username/password. Υποθετω οτι "ρωτάει" διάφορα σε διάφορα services.

Και αυτό με τα Windows Update, είναι απαγοήτευση σαν εμπειρία για εμένα, απο την στιγμή που σου κατεβάζει κάποια πράγματα silently και μπορεί στο επόμενο restart/shutdown να κάνει 10 λεπτά, 5 λεπτά. 

 

Κοίτα ότι αργεί εντάξει το καταλαβαίνω, αλλά αφού έκανες λάθος το password που θες να ξέρει ότι δεν τον άλλαξες, οπότε δεν πρέπει να πάει να ρωτήσει στον server αν τον άλλαξες από αλλού; Το AD σου επιτρέπει να κάνεις login σε όλα τα μηχανήματα και τις υπηρεσίες της εταιρίας και μπορεί το IT να τα διαχειρίζεται. Με μία γρήγορη αναζήτηση και τα mac μπορούν να συνδεθούν στο AD (απ'όσο καταλαβαίνω), οπότε ίσος να μην το γλυτώσεις.

Όσο για τα updates όπως ανέφερε και ο @gokuthelegend αν δεν το έχουν ρυθμίσει σωστά δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Και εμένα τα κατεβάζει μόνο του (με καλό internet δεν είναι πρόβλημα), αλλά με ρωτάει πότε θα τα κάνει και συνήθως μου λέει έχεις μέχρι την τάδε του μηνός να τα κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρες,

Να κάνω μία ερώτηση γιατί κοντεύει να με τρελάνει. Κάθε φορά που μεταφέρω ή διαγράφω πολλά αρχεία (10k+) γίνεται το παρακάτω με την RAM. Δεν μπορώ να καταλάβω τη φάση. Πρέπει να κάνω restart τον explorer για να επανέλθει.. Έχει φτάσει μέχρι 30GB RAM Usage δηλαδή θα μας τρελάνει..

AtlNimr.png

Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Μηπως ο γαματος defender τα σκαναρει οταν πας να τα διαγραψεις?

Τον ξήλωσα γιατί είχε 500 θέματα και πέρασα Eset. Και πριν το έκανε βέβαια αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Πρέπει να κάνω restart τον explorer για να επανέλθει..

Ο firefox επανερχεται ομως ? :) 13γιγα ραμ ? Τι διαολο ? Δευτερο λειτουργικο τρεχεις σε αυτον ? :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mphxths είπε

Ο firefox επανερχεται ομως ? :) 13γιγα ραμ ? Τι διαολο ? Δευτερο λειτουργικο τρεχεις σε αυτον ? :) 

Έχω 4-5 tabs που τρώνε αρκετά GBs. Άσχετο με τον Explorer βέβαια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

--

7 ώρες πριν, jmirko15 είπε

Καλημέρες,

Να κάνω μία ερώτηση γιατί κοντεύει να με τρελάνει. Κάθε φορά που μεταφέρω ή διαγράφω πολλά αρχεία (10k+) γίνεται το παρακάτω με την RAM. Δεν μπορώ να καταλάβω τη φάση. Πρέπει να κάνω restart τον explorer για να επανέλθει.. Έχει φτάσει μέχρι 30GB RAM Usage δηλαδή θα μας τρελάνει..

AtlNimr.png

Καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει;

εχεις εγκαταστησει το speed dial;

Επεξ/σία από giavra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giavra είπε

--

εχεις εγκαταστησει το speed dial;

Nope.. Έκανα μία disable τα πάντα από indexing (μπας και) δεν μπορώ να πω ότι είδα κάποια διαφορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
43 λεπτά πριν, aplos73 είπε

Καλησπέρα στην παρέα. Θέλω να αλλάξω μητρική και επεξεργαστή. Μετά την αλλαγή τα windows 10 θα φορτώσουν κανονικά η πρέπει να κάνω format ;

πιθανότατα θα φορτώσουν καλό θα ήταν να κάνεις απεγκατασταση τους drivers από το hardware που άλλαξες αλλά windows είναι λάθη σίγουρα θα υπάρξουν

backup και format ενδείκνυται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...