Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, GiOrGoSk21 είπε

Παιδιά να ρωτήσω...

Έχω ένα USB στικάκι 32gb και θέλω να κατεβάσω τα Windows 10 και να κάνω το στικάκι bootable, ώστε από εκεί να κάνω μετά καθαρή εγκατάσταση των Windows 10 σε έναν ssd 2,5" Samsung Evo 870 500gb. Είναι στο κουτί τους τώρα και το στικάκι και ο ssd.

 

1). Τον ssd χρειάζεται να τον συνδέσω πριν ξεκινήσω τη διαδικασία του installation και να τον φορμάρω (μέσα από τα άλλα Windows που υπάρχουν σε άλλο δίσκο του pc); Ή δίνεται αυτή η δυνατότητα κατά το installation, λίγο πριν ξεκινήσει η διαδικασία; Έχω κάτι χρόνια να κάνω καθαρό install και δε θυμάμαι.

 

2). Το στικάκι USB, σε FAT32, NTFS ή exFAT το φορμάρω, πριν το κάνω bootable;

κατέβασε το  ventoy https://www.ventoy.net/en/download.html

και μετά το iso των windows το βάζεις στο φάκελο που θα σου δημιουργήσει το ventoy.... ο ssd δεν χρειάζεται  format πριν την εγκατάστασή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο εγώ έχω πρόβλημα με την τελευταία αναβάθμιση των W10? (KB5027215)
Δύο φορές την πέρασα και τις δύο φορές αμέσως με την επανεκκίνηση το σύστημα κολλάει στα πάντα!!!
Ευτυχώς έχω πάντα back up με Acronis και το επανάφερα...

Προσωρινά έχω κάνει παύση της αναβάθμισης.
Με το που έψαξα για την συγκεκριμένη αναβάθμιση για προβλήματα που εμφάνισε πολλά άρθρα που εξηγούν τι να κάνεις αν δεν περνάει η συγκεκριμένη αναβάθμιση... 🤔
Πρώτη φορά κάνω παύση σε αναβάθμιση των W10!

Εντωμεταξύ τώρα συνειδητοποίησα ότι μετά την επαναφορά του συστήματος για δεύτερη φορά, παρατήρησα ότι στην αναβάθμιση εμφανίζει μόνο την αναβάθμιση KB5027215 ενώ πριν την επαναφορά εμφάνιζε στις αναβαθμίσεις και μία αναβάθμιση του microsoft .NET framework, λογικά πρέπει να είναι η KB5027117 , η οποία απουσίαζει από τις αναβαθμίσεις πλέον... 🤔

Επεξ/σία από konstantinos77g
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, cameranek said:

κατέβασε από εδώ και δοκίμασε... 

https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=KB5027215
 

Thanks αλλά μπα, δεν νομίζω ότι είναι αυτό.
Πιο πολύ πάει στο μυαλό μου η ενημέρωση για το Microsoft .NET framework, που φαίνεται να την αφαίρεσαν.
Θα κάνω ένα back up τις επόμενες μέρες και θα ξανά δοκιμάσω να περάσω μόνο την ενημέρωση των W10 που φαίνεται να βγάζει πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικάαα...

https://iguru.gr/patch-tuesday-kai-provlimata-ston-pyrina-ton-windows-10-11/

Και διαβάζεις και αυτό...
"Μέχρι αυτή την στιγμή η Microsoft δεν έχει επιβεβαιώσει ακόμη κάποιο από αυτά τα σφάλματα, αλλά ανέφερε ότι ένα kernel patch που κυκλοφόρησε σε όλες τις εκδόσεις των Windows (10-11), μπορεί να χαλάσει το λειτουργικό σύστημα. Αυτό το πρόβλημα παρακολουθείται με το αναγνωριστικό “CVE-2023-32019”."

Και η λύση που δίνει δεν με πολύ πείθει, γιατί δεν θα έλεγα ότι θέλω να επέμβω στην Registry...

Είναι η πρώτη φορά στα W10 που έχω βάλει σε pause τα Windows Updates, ελπίζοντας στην επόμενη αναβάθμιση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θέλω να βάλω δίσκο στερεάς κατάστασης και αλλαγή σε WIn 10 σε παλιό φορητό με Win 7 φίλου.

Μπορώ να το κάνω κατευθείαν με το mediacreationtool της Microsoft στον ssd αυτό το γνωρίζω. Έβαλα ένα ssd ξεχασμένο δικό μου από το 2017 με Win 10 pro από hp για να βεβαιωθώ αν μπορεί να λειτουργήσει το λειτουργικό κανονικά στο παλιό hardware, πήρε κάμποσες αναβαθμίσεις και νέους οδηγούς για acer αλλά είχα θέμα με εκκίνηση μπλε οθόνες και μη αναγνώρισης από μεριάς της Microsoft ήθελε εισαγωγή κλειδιού όποτε αναγκάστηκα να κάνω καθαρή εγκατάσταση όπου εκτός της απαλλαγής από το πρόβλημα στην εκκίνηση έκανε και αυτόματη ηλεκτρονική ενεργοποίηση του λειτουργικού όπως έπρεπε, άρα είναι καλυμμένος για αναβάθμιση δίσκου πλέον.

Παιδιά τώρα στο νέο ssd η εγκατάσταση θα γίνει καθαρή και θα πάρει το κλειδί από τα 7αρια ή θα πρέπει να το κάνω πρώτα στον σκληρό δίσκο και κατόπιν η καθαρή εγκατάσταση στον ssd γνωρίζει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις κάνει ήδη ενεργοποίηση τότε δεν χρειάζεται να ξανακάνεις, απλώς όταν κάνεις καθαρή εγκατάσταση θα φροντίσεις να επιλέξεις την σωστή έκδοση (Home ή Pro) και η ενεργοποίηση θα γίνει αυτόματα με το που θα συνδεθεί στο ίντερνετ. Φυσικά αν θέλεις μπορείς να ξαναβάλεις το κλειδί κατά την καθαρή εγκατάσταση (σε αυτή την περίπτωση δεν θα σε ρωτήσει ποια έκδοση θες να εγκαταστήσεις διότι την αντιλαμβάνεται αυτόματα από το κλειδί που θα δώσεις) και όταν συνδεθεί στο ίντερνετ πάλι θα ενεργοποιηθεί αυτόματα η άδεια.

Πάρε και ένα τιπ, κατά την καθαρή εγκατάσταση δεν θα συνδεθείς καθόλου στο ίντερνετ μέχρι να τελειώσει, για να σου ζητήσει να κάνεις τοπικό λογαριασμό. Διότι αν έχεις την Home έκδοση και είσαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ θα σε υποχρεώσει να συνδεθείς με λογαριασμό microsoft αλλιώς δεν θα σε αφήσει να ολοκληρώσεις την εγκατάσταση. Όταν τελειώσει η εγκατάσταση και φτάσεις στην επιφάνεια εργασίας τότε να συνδεθείς στο ίντερνετ για να ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση και να κατεβάσεις ενημερώσεις και drivers.

Επεξ/σία από gokuthelegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Αν έχεις κάνει ήδη ενεργοποίηση τότε δεν χρειάζεται να ξανακάνεις, απλώς όταν κάνεις καθαρή εγκατάσταση θα φροντίσεις να επιλέξεις την σωστή έκδοση (Home ή Pro) και η ενεργοποίηση θα γίνει αυτόματα με το που θα συνδεθεί στο ίντερνετ. Φυσικά αν θέλεις μπορείς να ξαναβάλεις το κλειδί κατά την καθαρή εγκατάσταση (σε αυτή την περίπτωση δεν θα σε ρωτήσει ποια έκδοση θες να εγκαταστήσεις διότι την αντιλαμβάνεται αυτόματα από το κλειδί που θα δώσεις) και όταν συνδεθεί στο ίντερνετ πάλι θα ενεργοποιηθεί αυτόματα η άδεια.

Πάρε και ένα τιπ, κατά την καθαρή εγκατάσταση δεν θα συνδεθείς καθόλου στο ίντερνετ μέχρι να τελειώσει, για να σου ζητήσει να κάνεις τοπικό λογαριασμό. Διότι αν έχεις την Home έκδοση και είσαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ θα σε υποχρεώσει να συνδεθείς με λογαριασμό microsoft αλλιώς δεν θα σε αφήσει να ολοκληρώσεις την εγκατάσταση. Όταν τελειώσει η εγκατάσταση και φτάσεις στην επιφάνεια εργασίας τότε να συνδεθείς στο ίντερνετ για να ολοκληρωθεί η ενεργοποίηση και να κατεβάσεις ενημερώσεις και drivers.

Κατάλαβα αφού βγει η επιφάνεια εργασίας σύνδεση σε διαδίκτυο με home.

Ενεργοποίηση έχει κάνει μία πενταετία πριν κατά την αγορά του φορητού όποτε δεν υπάρχει θέμα.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως η Microsoft καταλαβαίνει ότι ο νέος ssd δίσκος καθαρή εγκατάσταση με Win 10 είναι συνέχεια από τα 7αρια (από μητρική;) και όλα καλά, θέλω να πω με συμφέρει να πάω σε καθαρή στο νέο δίσκο κατευθείαν ή δεν έχω γίνει κατανοητός.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Για ssd ρωτάω σε άλλη ενότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, summerhot είπε

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως η Microsoft καταλαβαίνει ότι ο νέος ssd δίσκος καθαρή εγκατάσταση με Win 10 είναι συνέχεια από τα 7αρια (από μητρική;) και όλα καλά, θέλω να πω με συμφέρει να πάω σε καθαρή στο νέο δίσκο κατευθείαν ή δεν έχω γίνει κατανοητός.

Αν όντως είχε κάνει ενεργοποίηση σε Windows 10, τότε με αλλαγή δίσκου θα γίνει πάλι ενεργοποίηση χωρίς κανένα πρόβλημα, το αντιλαμβάνεται από την μητρική όπως σωστά κατάλαβες. Όσον αφορά το άλλο ερώτημα, το να κάνεις καθαρή εγκατάσταση στον νέο δίσκο σίγουρα είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις, αν και φυσικά θα πρέπει να περάσεις από την αρχή ότι προγράμματα και αρχεία χρειάζεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Τετριμμένη ερώτηση...latest iso μόνο μέσω του "εργαλείου" της MS ή μπορώ να το βρω και μέσα στο μαμωsite τους κι απλά το κρύβουν με κάθε τρόπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Άλλαξα πρόσφατα cpu-mobo-ram και απλά πέρασα νέο κλειδί στα win, δεν έκανα format.

Όλα καλά, όλα φαίνεται πως δουλεύουν όπως πρέπει, αλλά έχω μια κουλαμάρα με το SafeMode. Είναι κλειδωμένο σε 800χ600 (ίδια gpu, ίδιο καλώδιο, ίδιοι οδηγοί και ρυθμίσεις με πριν) και μου δημιουργεί προβλήματα σε κάποια πράγματα που θέλω να τρέξω, αφού δεν εμφανίζονται καν στην οθόνη.

Έχουμε κάποια ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...