Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10 - Part II


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Καλημέρα.

Έχει κάποιος θέμα τις τελευταίες ημέρες στο shut down να του πετάει (όχι πάντα) ότι το task host κλείνει χ εφαρμογές και ως εκ τούτου να μην κλείνει?

Αν το αφήσω, μετά από 1-2 λεπτά θα με βγάλει στη login οθόνη (δεν κάνει επανεκκίνηση, απλά από την οθόνη κλεισίματος με το μήνυμα πάει στην οθόνη εισόδου) και από εκεί θα μπορέσω κανονικά να κλείσω το σύστημα.

Τα συνήθη (sfc, dsim, mbam) τα έχω κάνει ήδη, το ultimate perf έχω επιλεγμένο μήνες τώρα, το fast boot είναι κλειστό.

Από ενημερώσεις, ότι έδωσε η μαμά την προηγούμενη εβδομάδα και τους τελευταίους chipset drivers προχτές (νομίζω ότι το θέμα προϋπήρξε).

Κατι σε τρεχει ή τελευταια εγκατεστησες καποιο προγραμμα που επηρεαζει ,  κοιταξε το .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Καλημέρα.

Έχει κάποιος θέμα τις τελευταίες ημέρες στο shut down να του πετάει (όχι πάντα) ότι το task host κλείνει χ εφαρμογές και ως εκ τούτου να μην κλείνει?

Αν το αφήσω, μετά από 1-2 λεπτά θα με βγάλει στη login οθόνη (δεν κάνει επανεκκίνηση, απλά από την οθόνη κλεισίματος με το μήνυμα πάει στην οθόνη εισόδου) και από εκεί θα μπορέσω κανονικά να κλείσω το σύστημα.

Τα συνήθη (sfc, dsim, mbam) τα έχω κάνει ήδη, το ultimate perf έχω επιλεγμένο μήνες τώρα, το fast boot είναι κλειστό.

Από ενημερώσεις, ότι έδωσε η μαμά την προηγούμενη εβδομάδα και τους τελευταίους chipset drivers προχτές (νομίζω ότι το θέμα προϋπήρξε).

Νομίζω πρέπει να περάσεις την τελευταία preview. Δες τι διορθώνει.

Το mbam τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Πέτρος είπε

 

 

4 ώρες πριν, Πέτρος είπε

 

 

4 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Καλημέρα.

Έχει κάποιος θέμα τις τελευταίες ημέρες στο shut down να του πετάει (όχι πάντα) ότι το task host κλείνει χ εφαρμογές και ως εκ τούτου να μην κλείνει?

 

Κι εγώ έχω αυτές τις μέρες το ίδιο πρόβλημα

Επεξ/σία από D___G
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, konstantinos77g είπε

Νομίζω πρέπει να περάσεις την τελευταία preview.

Εμφανίστηκε χτες βράδυ από το πουθενά μια cumulative,την έβαλα, έκλεισε κανονικά μετά, αλλά περισσότερα από αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Εμφανίστηκε χτες βράδυ από το πουθενά μια cumulative,την έβαλα, έκλεισε κανονικά μετά, αλλά περισσότερα από αύριο.

Διορθώνει προβλήματα επανεκκίνησης απ' ότι είχα δει.
Εγώ δεν την έβαλα γιατί δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2022 στις 10:27 ΠΜ, Πέτρος είπε

Εμφανίστηκε χτες βράδυ από το πουθενά μια cumulative,την έβαλα, έκλεισε κανονικά μετά, αλλά περισσότερα από αύριο.

Mια ακόμα γρήγορη συγκεντρωτική εχτές, ούτε πρόλαβα να διαβάσω τί έγραφε. Προς το παρόν φαίνεται να έχει στρώσει η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 29/08/2022 at 10:27, Πέτρος said:

Εμφανίστηκε χτες βράδυ από το πουθενά μια cumulative,την έβαλα, έκλεισε κανονικά μετά, αλλά περισσότερα από αύριο.

και μενα μου το κανει αυτο τον τελευταιο καιρο,κανω ολα τα updates στην ωρα τους
εμενα μου θυμιζε οπως οταν εκανε shutdown με το fast startup ενεργοποιημενο και πηγα να τσεκαρω στο power mode

ολος περιεργως ελειπε η επιλογη fast startup
συνεχιζει και καθυστερει στο κλεισιμο ενω εκανα την τελευταια ενημερωση
ενα ρημαδι μια ζωη τα windows με βλεπω να πηγαινω σε μακιντος και καμια κονσολα για παιχνιδια

Επεξ/σία από Runner25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Runner25 είπε

και μενα μου το κανει αυτο τον τελευταιο καιρο,κανω ολα τα updates στην ωρα τους
εμενα μου θυμιζε οπως οταν εκανε shutdown με το fast startup ενεργοποιημενο και πηγα να τσεκαρω στο power mode

ολος περιεργως ελειπε η επιλογη fast startup
συνεχιζει και καθυστερει στο κλεισιμο ενω εκανα την τελευταια ενημερωση
ενα ρημαδι μια ζωη τα windows με βλεπω να πηγαινω σε μακιντος και καμια κονσολα για παιχνιδια

σε 2 υπολογιστες  και λαπτοπ  με διαφορετικα  μεταξυ τους  χαρακτηριστικα σε μενα δε το κανει προφανως κατι παιζει με hardware ........ επιλεκτικη ασυμβατοτητα θα το χαρακτηριζα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, ultraex2003 said:

σε 2 υπολογιστες  και λαπτοπ  με διαφορετικα  μεταξυ τους  χαρακτηριστικα σε μενα δε το κανει προφανως κατι παιζει με hardware ........ επιλεκτικη ασυμβατοτητα θα το χαρακτηριζα

δεν εχω κατι εξεζητημενο γενικα ως επι το πλειστον mainstream κοματια 

cpu 11700k,ram gskill ddr4 16 giga, mb asus rogstrix z590 vga asus strix 970 gtx 

εγω νομιζω ειναι θεμα των windows οπως συμβαινει σχεδον παντα, ενα ρημαδι τρυπιο λειτουργικο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/8/2022 στις 7:23 ΜΜ, jim_p είπε

Ειπα να κανω ενα in place "upgrade" σε ενα συστημα (αυτο με το threadripper, 19044.1889 aka ολες τις ενημερωσεις μεχρι και αυτο το μηνα) που εχει παλι τα ψυχολογικα του τις τελευταιες βδομαδες. Κατεβασα το iso (αυτο που περιλαμβανει και τα updates του Αυγουστου), ξεκινησα το setup και οταν ηρθε η μεγαλη ωρα, μου εβγαλε με γκρι την επιλογη keep personal files and apps (εικονα). Καμια ιδεα?
...

γιατι δεν κανεις κανε online ? το Upgrade με iso ειναι όταν έχουμε προβλήματα 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jim_p said:

Επειδη ακριβως εχει προβλημα(τα) και οι ενημερωσεις τοσους μηνες (1+ χρονο, ισως και 2) δεν φαινεται να αλλαζουν κατι. 

τι να βελτιωσουν τα στραβαδια τσαμπα ιντερνετ για ενημερωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...