Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε κάποιο forum/video ytube γράφτηκε οτι το IF ανεξαρτητοποιήθηκε απο το ρολόι της DRAM εντελώς, χωρίς να κλειδώνει πλέον σε 1:1 ή 1:2 (όπως τώρα). Αν όντως ισχύει τότε μέχρι και οι μπανάνες micron ddr4 θα είναι αρκετές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

Σε κάποιο forum/video ytube γράφτηκε οτι το IF ανεξαρτητοποιήθηκε απο το ρολόι της DRAM εντελώς, χωρίς να κλειδώνει πλέον σε 1:1 ή 1:2 (όπως τώρα). Αν όντως ισχύει τότε μέχρι και οι μπανάνες micron ddr4 θα είναι αρκετές.

Μακαρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι φέτος το καλοκαίρι θα δούμε μέχρι και 8c zen2 (δηλαδή μέχρι και τον 3600x) όπως μας τον έδειξαν στην CES με 1 8ρη 7nm CCX και το 14nm uncore chip. Από τη στιγμή που ο imc είναι στο uncore πλέον και ειδικά τώρα που έχουμε 1 CCX αντί για 2, το average latency θα μειωθεί έτσι και αλλιώς ακόμα και με την ίδια ταχύτητα να είναι το IF.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, ilos είπε

Εγώ πάντως το θεωρώ σχεδόν βέβαιο ότι φέτος το καλοκαίρι θα δούμε μέχρι και 8c zen2 (δηλαδή μέχρι και τον 3600x) όπως μας τον έδειξαν στην CES με 1 8ρη 7nm CCX και το 14nm uncore chip. Από τη στιγμή που ο imc είναι στο uncore πλέον και ειδικά τώρα που έχουμε 1 CCX αντί για 2, το average latency θα μειωθεί έτσι και αλλιώς ακόμα και με την ίδια ταχύτητα να είναι το IF.

Εγώ από την άλλη πιστεύω πως δεν θα υπάρξει 3600χ με 8 πυρήνες 

αλλα τα πράγματα θα παραμείνουν όπως είναι τώρα δηλαδή ο 3700χ θα είναι ο 8 core και πάνω από αυτόν θα υπάρξει νέα κατηγορία ο 3800χ 12core πιστεύω πως φέτος η Amd δεν θα κατεβάσει 16 core στην mainstream πλατφόρμα της ,δεν υπάρχει κανένας λόγος ,έτσι και αλλιώς ο 12core zen 2 θα του αλλάζει τα φώτα στον 9900κ με μεγάλες διάφορες  και super efficiency 

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nikos5800 είπε

Εγώ από την άλλη πιστεύω πως δεν θα υπάρξει 3600χ με 8 πυρήνες 

αλλα τα πράγματα θα παραμείνουν όπως είναι τώρα δηλαδή ο 3700χ θα είναι ο 8 core και πάνω από αυτόν θα υπάρξει νέα κατηγορία ο 3800χ 12core πιστεύω πως φέτος η Amd δεν θα κατεβάσει 16 core στην mainstream πλατφόρμα της ,δεν υπάρχει κανένας λόγος ,έτσι και αλλιώς ο 12core zen 2 θα του αλλάζει τα φώτα στον 9900κ με μεγάλες διάφορες  και super efficiency 

H intel ετοιμαζει 10core cpu δεν νομιζω να μην δουμε φετος 12c cpu, ασε που η λιζα στην συνεντευξη το ειπε ,η amd θελει να ειναι μπροστα στο core count και θα το κανει ,με λιγα λογια θα πρεπει να εχει περισσοτερους πυρηνες στην αγορα απο τον 9900k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέω και εγώ θα έχει τον 12 core(3800χ) στα 500 ευρώ και τον 3700χ 8core στα 350 ευρώ 

παλι θα έχει περισσότερους πυρήνες από τον ανταγωνιστή της 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikos5800 είπε

Αυτό λέω και εγώ θα έχει τον 12 core(3800χ) στα 500 ευρώ και τον 3700χ 8core στα 350 ευρώ 

παλι θα έχει περισσότερους πυρήνες από τον ανταγωνιστή της 

μην μου δινεις σημασια εκανα απλα λαθος παραθεση :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν βγάλει τα 12ρια/16ρια ryzen 3xxx το καλοκαίρι θα κανιβαλίσει σχεδόν όλη την τρέχουσα σειρά threadripper. Αυτό που θα κάνει μάλλον είναι να βγάλει τα 3700/3800 αργότερα μαζί με τους threadripper 3.

51 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

H intel ετοιμαζει 10core cpu δεν νομιζω να μην δουμε φετος 12c cpu, ασε που η λιζα στην συνεντευξη το ειπε ,η amd θελει να ειναι μπροστα στο core count και θα το κανει ,με λιγα λογια θα πρεπει να εχει περισσοτερους πυρηνες στην αγορα απο τον 9900k

Αν ετοιμάσει 10/12c για mainstream η intel στα 14 nm^n και χωρίς το ring bus (που δε λειτουργεί σωστά με πάνω από 8 cores) αλλά με mesh, θα πέσει το γέλιο της αρκούδας από τους shroud του insomnia εδώ.🤩

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω κ εγω μερικες ερωτησουλες π θελω

1) ο AMD 2400G ποσο οριο θερμοκρασιας εχει ? κ σε overclock καταστασεις πια θεωρειται η μεγιστη?

2) οσο αφορα το overclock πια ταση δν πρεπει να ξεπερασω ? δλδ πχ να θεσω οριο το 1.43 ?

 

το σεταπ μ ειναι
cpu AMD 2400G
mono: Asus rog strix x470 gaming-f

aio: CoolerMaster Nepton 280L

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Αν βγάλει τα 12ρια/16ρια ryzen 3xxx το καλοκαίρι θα κανιβαλίσει σχεδόν όλη την τρέχουσα σειρά threadripper. Αυτό που θα κάνει μάλλον είναι να βγάλει τα 3700/3800 αργότερα μαζί με τους threadripper 3.

Αν ετοιμάσει 10/12c για mainstream η intel στα 14 nm^n και χωρίς το ring bus (που δε λειτουργεί σωστά με πάνω από 8 cores) αλλά με mesh, θα πέσει το γέλιο της αρκούδας από τους shroud του insomnia εδώ.🤩

χαχαχα θα δειξει οτι και να λεμε ικασιες ειναι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, FarmaS είπε

να κανω κ εγω μερικες ερωτησουλες π θελω

1) ο AMD 2400G ποσο οριο θερμοκρασιας εχει ? κ σε overclock καταστασεις πια θεωρειται η μεγιστη?

2) οσο αφορα το overclock πια ταση δν πρεπει να ξεπερασω ? δλδ πχ να θεσω οριο το 1.43 ?

το σεταπ μ ειναι
cpu AMD 2400G
mono: Asus rog strix x470 gaming-f

aio: CoolerMaster Nepton 280L

Πήρες όλα  αυτά για να στεγάσει το θηρίο 2400g?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχε
την υδροψυξη την εχω απο τον FX 8320

η συγκεκριμενη μητρικη αγοραστηκε με σκοπο αν γινει oc να ειναι ποιοτικη κ προφανως να μην εχω θεματα σε θερμοκρασεις vrm, mosfet κλπ συν επιπλεον να με καλυψει για 1-2 μελλοντικες γενιες Ryzen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, FarmaS είπε

να κανω κ εγω μερικες ερωτησουλες π θελω

1) ο AMD 2400G ποσο οριο θερμοκρασιας εχει ? κ σε overclock καταστασεις πια θεωρειται η μεγιστη?

2) οσο αφορα το overclock πια ταση δν πρεπει να ξεπερασω ? δλδ πχ να θεσω οριο το 1.43 ?

το σεταπ μ ειναι
cpu AMD 2400G
mono: Asus rog strix x470 gaming-f

aio: CoolerMaster Nepton 280L

1) η amd με το στοκ κουλερ δινει max temps 95 βαθμους ,εσυ κοιτα να κρατηθεις κατω απο 80 ας πουμε

2) To καλυτερο θα ηταν να μην περασεις πανω απο 1.4v με llc3

 

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

1) η amd με το στοκ ουλερ δινει max temps 95 βαθμους ,εσυ κοιτα να κρατηθεις κατω απο 80 ας πουμε

2) To καλυτερο θα ηταν να μην περασεις πανω απο 1.4v με llc3


το llc πανω απο 6 θεωρειται υπερβολη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...