Προς το περιεχόμενο

AMD Επεξεργαστές & AM4 socket (Τεχνικα μιλωντας Part 3)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Κοιτα, επειδη δεν το εχω σπουδασει (ακομα) δεν μπορω να σου πω με σιγουρια, αλλα ακου πως το βλεπω εγω. Ενας Ryzen επεξεργαστης εχει 2 IMC's που ο καθενας εχει ενα 64bit bus. Bεβαια κανουν access ταυτοχρονα και τρεχοντας παραλληλα φτιαχνουν ενα "128bit" bus, αφου τρεχουν σε ganged mode. 

Oι μητρικες αντιστοιχα εχουν traces τα οποια κατα το 99,9% των μητρικων ειναι daisy chained. Αυτο σημαινει οτι ενας memory controller μπορει να κανει access 2 DIMM slots και το ενα θα εχει παραπανω latency λογω του μεγαλυτερου trace length. 

Το προβλημα σε αυτο που λες προκυπτει απο το γεγονος οτι το trace το οποιο συνδεει τα 2 DIMM slots ειναι ενα και το γεγονος οτι ο καθε memory controller μπορει να εχει το πολυ ενα 64bit bus να βγαινει απο αυτον, το οποιο δεν ειναι δυνατον να μοιραζεται. Αυτο που λες θα μας εδινε εναν modular memory controller ο οποιος θα βασιζονταν σε interleaving ανα μισο memory clock cycle, ενα υπερβολικα μπουκωμενο bus και εναν memory controller (σε ενα module μιλαμε τωρα) ο οποιος θα εκανε ~20% της δουλειας του αλλου, λογω του μεγαλυτερου latency του 2ου DIMM.

Αυτο βεβαια αν δεν γινοταν το σωσε απο διαφορετικα σηματα κτλ και καταφερνε να δουλεψει καπως. 

Daisy Chained για τους αμαθεις = Σκεφτειτε οτι εχουμε 2 γειτονικα σπιτια (διπλα διπλα, οχι απεναντι) και οτι ο μονος τροπος να μπει ο γειτονας στο σπιτι του, ειναι να παρει τον κεντρικο δρομο που βγαζει στο δικο μου σπιτι, να μπει στην αυλη μου και να παρει εναν δρομο ΜΕΣΑ απο το σπιτι μου ο οποιος καταληγει στο δικο του. Το ιδιο και για να βγει. 
Αυτο σημαινει οτι ο γειτονας δεν εχει κεντρικο δρομο, πραγμα το οποιο σημαινει οτι καθε φορα που θελει να παει στην δουλεια του, εστω και αν ξεκινησουμε την ιδια ωρα, αυτος θα φτασει 5 λεπτα αργοτερα λογω της μεγαλυτερης αποστασης. 

TL:DR γιατι ειναι καπως βαρυγδουπο.... Δεν γινεται λογω του γεγονοτος οτι στο configuration που περιεγραψες ειναι δυνατον να τρεχουν οι δυαδες παραλληλα, ενω τα DIMM μιας δυαδας θα τρεχουν σειριακα. Πρακτικα dual channel και παλι :P 

Οχι, εχουμε τους Zen 2+ ακομα. Ισως να δουμε και Zen 3, ποιος ξερει. 

Το είχα δει αυτό το βίντεο του AHOC αλλά το είχα ξεχάσει ότι πρακτικά είναι πάνω στο ίδιο trace. Άρα η σύνδεση γίνεται πάνω στην πλακέτα και όχι στα πινάκια, συνεπώς το 4 αντί του 2+2 είναι πρακτικά αδύνατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Το είχα δει αυτό το βίντεο του AHOC αλλά το είχα ξεχάσει ότι πρακτικά είναι πάνω στο ίδιο trace. Άρα η σύνδεση γίνεται πάνω στην πλακέτα και όχι στα πινάκια, συνεπώς το 4 αντί του 2+2 είναι πρακτικά αδύνατο.

Η μονη περιπτωση που μπορει να δουλεψει καπως, ειναι αυτη που ανεφερα αρχικα, οπου κανεις το trade better ram oc performance γενικα + quad channel σε μερικα μοντελα vs -2 DIMM slots σε μη Quad Channel επεξεργαστες.
Ενα X590 η κατι παρομοιο το πουλαγε με το παραπανω configuration ανετα πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://wccftech.com/amd-ryzen-3000-zen-2-cpus-ryzen-9-3900x-ryzen-7-ryzen-5-listed-online/amp/

Δώστε βάση εκεί που μιλάει για placeholder listings. Υπομονή μέχρι τις 9 του μήνα, ίσως ξεκαθαρίσει το τοπίο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, parsifal είπε

https://wccftech.com/amd-ryzen-3000-zen-2-cpus-ryzen-9-3900x-ryzen-7-ryzen-5-listed-online/amp/

Δώστε βάση εκεί που μιλάει για placeholder listings. Υπομονή μέχρι τις 9 του μήνα, ίσως ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Kαι placeholder δεν βγαζει νοημα. Εχεις δει εσυ ποτε μαγαζι να βγαζει placeholders 2+ μηνες (τουλαχιστον) πριν το release? 
Τι να πω ρε παιδια μακαρι να βγω μ@λ@κας και να γινει το release στο CES και να τους εχουμε στα ραφια αρχες Φλεβαρη/τελη Γεναρη :P
Δεν θα πω οχι στο παραπανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έγινε κατανοητό το ύφος μου, εγώ μαζί σου είμαι. Placeholder = μπορώ να γράφω όποτε και ο,τι μου κατέβει ως specs (ή ο,τι είδα στα videos του AdoredTV) από τη στιγμή που το listing μου δεν είναι ενεργό για (προ)παραγγελίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ανοιξω εγω ενα αλλο θεμα τωρα μιας και μου κατεβηκε ιδεα. Ωραια ολα αυτα τα leak κτλ. Εγω ερωτομαι σαν κατοχος σαπακιου (ολογραφως 1400 με bin απο Γκανα), ποσο θα πεσει η μεταπωλητικη αξια των τωρινων Ryzen?

Εστω οτι ισχυουν τα leaks και παιρνεις Εναν R3 6/12 που τουλαχιστον ενα 4.4-4.5GHz θα το πιανει με OC και θα εχει 15% πανω IPC τον δινουν στο ~100αρικο. 
Τον 2600 καποιος ποσο θα τον δωσει? 70αρικο και αν?
Εγω με τον 1400 τον δινω ενα 40αρικο η θα πρεπει να δινω δωρο την Dark Rock 4 για να φυγει?

Καλο ειναι λοιπον οταν πλησιαζουμε στο release να αρχισουμε να τα σπρωχνουμε σιγα σιγα παιδες, εκτος και να θελουμε να μας μεινουνε κειμηλια :P 

3 λεπτά πριν, parsifal είπε

Μάλλον δεν έγινε κατανοητό το ύφος μου, εγώ μαζί σου είμαι. Placeholder = μπορώ να γράφω όποτε και ο,τι μου κατέβει ως specs (ή ο,τι είδα στα videos του AdoredTV) από τη στιγμή που το listing μου δεν είναι ενεργό για (προ)παραγγελίες.

Ειχα στο μυαλο μου το placeholder τυπου Πλαισιο κτλ, οπου το εχουν εκει και μετα απο καμια εβδομαδα σε αφηνουν να παραγγηλεις κτλ. Τωρα το ειδος του placeholder που αναφερεις εσυ δεν μου ειναι αγνωστο επισης, αν και παραπεμπει σε attention whoring μπας και ανεβασουμε και καμια πωληση :P
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, parsifal said:

https://wccftech.com/amd-ryzen-3000-zen-2-cpus-ryzen-9-3900x-ryzen-7-ryzen-5-listed-online/amp/

Δώστε βάση εκεί που μιλάει για placeholder listings. Υπομονή μέχρι τις 9 του μήνα, ίσως ξεκαθαρίσει το τοπίο.

Έχει πολύ γέλιο να διαβάζεις τα σχόλια σε τόσα sites, forums που αναφέρουν το leak. Μακάρι να είναι αλήθεια, πραγματικά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η Intel μεγαλώνει τα εργοστάσια της. 

To 2019 θα είναι φανταστικό με τέτοιο ανταγωνισμό! 

Κάπου μέσα σε κάποιο forum, ένας φανατικός AMD Fan boy, έβαλε αυτό: 😅

 145020118_amdvsintel.gif.815db1598bab2da259c25952e2b0a591.gif

P.S: Μην ανάψουν τα αίματα παρακαλώ, απλά είναι αστείο. 😂

Επεξ/σία από renaxan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο AdoredTV μας διαβεβαίωνε για 5,1Ghz boost στα τοπ 16 core μοντέλα. Εμείς τώρα βλέπουμε 4,7 Ghz. Οπότε μπορούμε να μαντέψουμε κλοκς και για τα κατώτερα μοντέλα(κοντά στα 4,5 το πολύ). Και πάλι το πρόβλημα είναι το infinity fabric.

Τα leaks του Adored TV και η όλη του πορεία υποδηλώνουν δύο πράγματα. Είτε είναι ένας πολύ καλά πληροφορημένος youtuber, είτε κάποιος από το τμήμα μάρκετινγκ της AMD που προσπαθεί το τελευταίο διάστημα να ανακόψει τις πωλήσεις του 9900K. Από το τελευταίο άρθρο του wccftech κλίνω προς το δεύτερο.

υ.γ.: Ο Mcgregor ο φαφλατάς είναι ατυχής επιλογή μετά από το στραπάτσο που έπαθε.

υ.γ. 2: Άντε και πήγαμε στα 16/32 που θέλει η AMD. Είναι καλό αυτό όταν οι διάφορες σκουπιδοεταιρείες θα το εκμεταλλευτούν για να γεμίζουν με DRM τα games με αποτέλεσμα να μην μπορούν παλιότερα μηχανήματα να τρέξουν τον ήδη σάπιο κώδικα. Είναι εξέλιξη να βλέπεις το Odyssey να τρέχει σε mobile chip κονσόλας και παράλληλα να τερματίζει σε usage τον 8600K ;

εδιτ: Λάθος. Ο 12/24 έχει boost 5Ghz στο ένα core. Κοίταζα το δεξιότερο μοντέλο ως το καλύτερο. Οπότε τώρα μένει να δεις τι θα κρατάει στην πράξη για all core. 

Επεξ/σία από pirmen56
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ο AdoredTV μας διαβεβαίωνε για 5,1Ghz boost στα τοπ 16 core μοντέλα. Εμείς τώρα βλέπουμε 4,7 Ghz. Οπότε μπορούμε να μαντέψουμε κλοκς και για τα κατώτερα μοντέλα(κοντά στα 4,5 το πολύ). Και πάλι το πρόβλημα είναι το infinity fabric.

O Adored μας διαβεβαιωνε για 5,1GHz μονο στον 3850Χ ο οποιος ειναι anniversary μοντελο. Αρα ολος ο υπολοιπος συλλογισμος σου βγαινει εκτος. 49422714_2073199802741351_7076679216888020992_n.png?_nc_cat=103&_nc_ht=scontent.fath6-1.fna&oh=e2cd63770797d4680c9dcc51bc780b74&oe=5CD9D952

Και να μην εβγαινε εκτος, το turbo boost ενος επεξεργαστη σχεδον ποτε δεν περιγραφει το μεγιστο OC potential του. Αυτο νομιζω πρεπει να το ξερεις και απο προσωπικη εμπειρια. 
Το IF δεν ξερουμε πως θα παιξει για να κρινουμε, γι αυτο και δεν το εχουμε συμπεριλαβει στην εκτενη συζητηση που κανουμε 1 μερα τωρα.
 

Αναφορά σε κείμενο

είτε κάποιος από το τμήμα μάρκετινγκ της AMD που προσπαθεί το τελευταίο διάστημα να ανακόψει τις πωλήσεις του 9900K. Από το τελευταίο άρθρο του wccftech κλίνω προς το δεύτερο.

Α δεν χρειαζεται να κανει κανεις κατι. Εχει φροντισει η Ιντελ η ιδια με το Pricetag, το performance του και τις θερμοκρασιες του. Αν δεις τα τελευταια δεδομενα του mindfactory, ο 9900k δεν εχει πουλησει τιποτα. 
Γελαω με το WCCFTECH οπως και μεγαλο μερος του community. Περαν αυτου, εχει απαντησει ο Adored με βιντεακι ταμαμ. 

/tinfoilhats_off

Αναφορά σε κείμενο

υ.γ.: Ο Mcgregor ο φαφλατάς είναι ατυχής επιλογή μετά από το στραπάτσο που έπαθε.

....

Αναφορά σε κείμενο

υ.γ. 2: Άντε και πήγαμε στα 16/32 που θέλει η AMD. Είναι καλό αυτό όταν οι διάφορες σκουπιδοεταιρείες θα το εκμεταλλευτούν για να γεμίζουν με DRM τα games με αποτέλεσμα να μην μπορούν παλιότερα μηχανήματα να τρέξουν τον ήδη σάπιο κώδικα. Είναι εξέλιξη να βλέπεις το Odyssey να τρέχει σε mobile chip κονσόλας και παράλληλα να τερματίζει σε usage τον 8600K ;

...
...
Ε ωραια τοτε να μεινουμε στο 4/8 να αγιασουμε.

Κατω απο την βαση, αδιαβαστος και μετεξεταστεος. Ελπιζω την επομενη φορα να εχεις επιχειρηματα τα οποια θα αξιζουν απαντηση. Μου φαινεται σε επιασε η AMD στον υπνο και τρεχεις και δεν φτανεις... καλο αυτο, αντε να ειναι πιο δυσκολο το damage control φετος.


ENTIT : Και αν δεν εχεις να μας πεις τιποτα αλλο περα απο το ποσο (δεν) πουλησε ο 9900, ποσο χαζουληδες ειμαστε να πιστευουμε στα leaks και ποσο κακο μας κανει η AMD επειδη παει σε νεα επιπεδα την τεχνολογια, σε παρακαλω ΠΑΡΑ πολυ μην ξαναγραψεις. Ανουσια πραγματα τα οποια οδηγουν σε VS και καταληγουν να κλεινουν τα θεματα. Νταξει, μια χαρα ειχες να γραψεις μισο χρονο κοντα ειχαμε βρει την ησυχια μας. Με το που γινει λιγο ντορος, μπαμ σκας με αλεξιπτωτο για να πεταξεις το ανουσιο...

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

Ο AdoredTV μας διαβεβαίωνε για 5,1Ghz boost στα τοπ 16 core μοντέλα. Εμείς τώρα βλέπουμε 4,7 Ghz. Οπότε μπορούμε να μαντέψουμε κλοκς και για τα κατώτερα μοντέλα(κοντά στα 4,5 το πολύ). Και πάλι το πρόβλημα είναι το infinity fabric.

Τα leaks του Adored TV και η όλη του πορεία υποδηλώνουν δύο πράγματα. Είτε είναι ένας πολύ καλά πληροφορημένος youtuber, είτε κάποιος από το τμήμα μάρκετινγκ της AMD που προσπαθεί το τελευταίο διάστημα να ανακόψει τις πωλήσεις του 9900K. Από το τελευταίο άρθρο του wccftech κλίνω προς το δεύτερο.

υ.γ.: Ο Mcgregor ο φαφλατάς είναι ατυχής επιλογή μετά από το στραπάτσο που έπαθε.

υ.γ. 2: Άντε και πήγαμε στα 16/32 που θέλει η AMD. Είναι καλό αυτό όταν οι διάφορες σκουπιδοεταιρείες θα το εκμεταλλευτούν για να γεμίζουν με DRM τα games με αποτέλεσμα να μην μπορούν παλιότερα μηχανήματα να τρέξουν τον ήδη σάπιο κώδικα. Είναι εξέλιξη να βλέπεις το Odyssey να τρέχει σε mobile chip κονσόλας και παράλληλα να τερματίζει σε usage τον 8600K ;

εδιτ: Λάθος. Ο 12/24 έχει boost 5Ghz στο ένα core. Κοίταζα το δεξιότερο μοντέλο ως το καλύτερο. Οπότε τώρα μένει να δεις τι θα κρατάει στην πράξη για all core. 

1786127930_sold9900k.png.acd9483fbbac04154a505e854a4e8a5a.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, renaxan said:

Έχει πολύ γέλιο να διαβάζεις τα σχόλια σε τόσα sites, forums που αναφέρουν το leak. Μακάρι να είναι αλήθεια, πραγματικά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η Intel μεγαλώνει τα εργοστάσια της. 

To 2019 θα είναι φανταστικό με τέτοιο ανταγωνισμό! 

Κάπου μέσα σε κάποιο forum, ένας φανατικός AMD Fan boy, έβαλε αυτό: 😅

 145020118_amdvsintel.gif.815db1598bab2da259c25952e2b0a591.gif

P.S: Μην ανάψουν τα αίματα παρακαλώ, απλά είναι αστείο. 😂

Μου αρέσει που το ανάφερα, μην ανάψουν τα αίματα!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, renaxan είπε

Μου αρέσει που το ανάφερα, μην ανάψουν τα αίματα!! 

Moνο που ειτε εκανες το ποστ, ειτε οχι, ολο και καποιος θα εσκαγε με αλεξιπτωτο. Δεν εισαι εσυ η αιτια, μην ανησυχεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, kostas_anes said:

Moνο που ειτε εκανες το ποστ, ειτε οχι, ολο και καποιος θα εσκαγε με αλεξιπτωτο. Δεν εισαι εσυ η αιτια, μην ανησυχεις.

Ναι, κάποιος όμως είδε να σχίζεται το "καλτσόν" και ήρθε ASAP..

Έχει γέλιο, αλλά μην μας κλειδώσει πάλι το θέμα και πάμε για part 4 μετά..  Μπήκαμε στο 2019 μην πάμε και αμέσως σε 4ο part.. 😂

Επεξ/σία από renaxan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostas_anes είπε

O Adored μας διαβεβαιωνε για 5,1GHz μονο στον 3850Χ ο οποιος ειναι anniversary μοντελο. Αρα ολος ο υπολοιπος συλλογισμος σου βγαινει εκτος. 

Και να μην εβγαινε εκτος, το turbo boost ενος επεξεργαστη σχεδον ποτε δεν περιγραφει το μεγιστο OC potential του. Αυτο νομιζω πρεπει να το ξερεις και απο προσωπικη εμπειρια. 
Το IF δεν ξερουμε πως θα παιξει για να κρινουμε, γι αυτο και δεν το εχουμε συμπεριλαβει στην εκτενη συζητηση που κανουμε 1 μερα τωρα.
 

Α δεν χρειαζεται να κανει κανεις κατι. Εχει φροντισει η Ιντελ η ιδια με το Pricetag, το performance του και τις θερμοκρασιες του. Αν δεις τα τελευταια δεδομενα του mindfactory, ο 9900k δεν εχει πουλησει τιποτα. 
Γελαω με το WCCFTECH οπως και μεγαλο μερος του community. Περαν αυτου, εχει απαντησει ο Adored με βιντεακι ταμαμ. 

Ε ωραια τοτε να μεινουμε στο 4/8 να αγιασουμε.

Κατω απο την βαση, αδιαβαστος και μετεξεταστεος. Ελπιζω την επομενη φορα να εχεις επιχειρηματα τα οποια θα αξιζουν απαντηση. Μου φαινεται σε επιασε η AMD στον υπνο και τρεχεις και δεν φτανεις... καλο αυτο, αντε να ειναι πιο δυσκολο το damage control φετος.
 

Το να βλέπεις 8700Κ και 8600Κ να τεζάρουν στο Odyssey δεν είναι εξέλιξη της τεχνολογίας, από τη στιγμή που η βάση(κονσόλα) είναι mobile chip με το 1/10 της δύναμης των προαναφερθέντων. Τα παλιότερα Assassin's προσομοίωναν μεγαλύτερα πλήθη και πόλεις με πολύ χαμηλότερο cpu usage.

Σχετικά με το turbo boost, ο 1800Χ είχε turbo στα 4,1Ghz αλλά δεν το έπιαναν όλα τα μοντέλα all core. Γενικά στα ryzen turbo~=max oc μέχρι σήμερα.

Αυτή τη στιγμή εγώ βλέπω(από προσφατες δοκιμές του gamers nexus) ότι εκεί που σταματούν τα AMD με τον 2700Χ ξεκινούν τα intel. Στο gaming πάντα και για τον λόγο που προανέφερα. Εκτός και αν νομίζουμε ότι ο μέσος άνθρωπος(μη επαγγελματίας) έχει βρει χρήση για 12/24 cores. Aκόμα και αν είναι ο πιο τρελαμένος hacker-multitasker. Γενικά αν τα άπειρα cores ήταν κάτι καλό θα πηγαίναμε εκεί από δεκαετίες. Δεν θα εξαντλούσαμε πρώτα το single thread.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Πολυ μικροτερο latency απο τις μνημες μαζι με πολυ πιο γρηγορο IF για να μειωσεις απο εκει τα delays. Να αλλαξεις τα physical layouts των μητρικων λιγο δυσκολο. 
Αν και να σου πω την αληθεια μπορει να δουμε μητρικες με 4 DIMM slots και 1DPC configuration, με τους 16πυρηνους να τρεχουν quad channel IMC's. Για την ακριβεια, μακαρι να δουμε τετοιες. Εμενα σαν OC'er θα με βολευε υπερβολικα πολυ το 1DPC και εκτος αυτου, με τους αλλους ryzen μπορεις να τρεξεις ευκολα dual channel αν και μονο τα 2 slots θα δουλευουν.

ΕDIT : Το μονο κακο στο μαστερπλαν το απο πανω, ειναι οτι ψιλοκανιβαλιζεις την HEDT πλατφορμα σου. Δεν το αποκλειω σαν σεναριο βεβαια γιατι η AMD κατι θα ξερει παραπανω απο εμενα στο πως να το διαχειριστει.

Δεν παίζει quad channel στο ΑΜ4.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...