Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X Thread


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω το εχω στο auto και οντως παει μεχρι 1.45 αλλα αυτο ειναι για το single boost νομιζω

Βαλε αν θες αρνητικο offset 50mV

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

να ρωτησω κατι εχω τον 7 2700x σε Asrock x370 fatality gaming

σκεφτομαι να βαλω το τελευταιο bios και να κουμπωσω τον Ryzen 9 3900XT  τον εχω βρει σχετικα φτηνο με πολυ ελαχιστη χρηση  

η ερωτηση εχει ως εξης αν θα αξιζει αν θα δω διαφορα επι της ουσιας μονο σε premiere η θα δω και διαφορα στα games υποψην η αναλυση που τρεχω ειναι 4κ και εχω την 1080ti.. + 32 gb ram στο board...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, parsifal είπε

Σε 4Κ, όχι, δε θα δεις διαφορά στα παιχνίδια, εκτός αν παίζεις 10 ετών και άνω τίτλους σε τέρμα low quality.

συγνωμη αλλα δεν καταλαβα τι γραφεις μιλαω για τωρινους τιτλους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη προσπαθω να καταλαβω σε τι ακριβως ειναι καλυτερος ο Ryzen 9 3900XT απο τον 7 2700X ???? 

 

βλεπω φυσικα οτι στα games δεν αλλαζει κατι δραματικα ...

αν θελετε βοηθηστε με γιατι το ψαχνω και ακρη δεν βγαζω...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χαρτιά έχει καλύτερο single core performance και φυσικά πολύ καλύτερο multi καθώς είναι 12πυρηνος (24threads) σε σχέση με τον 8πύρηνο (16theads) 2700χ. Τώρα στην πράξη, γιατί τους θες; Για gaming στα 4k όντως οι διαφορές είναι μικρές, στα 1080p μια χαρά διαφορά έχουν αναλόγως και το παιχνίδι φυσικά. Για απαιτητικές multithread εφαρμογές όπως επεξεργασία βίντεο κτλ δεν έχουν σχέση ο ένας με τον άλλο, κάτι απόλυτα λογικό. Αν ψάχνεις cpu για gaming πάντως στο λέω από τώρα κοίτα σε 3600-5600x αναλόγως την ανάλυση και την gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, philipasde είπε

επειδη προσπαθω να καταλαβω σε τι ακριβως ειναι καλυτερος ο Ryzen 9 3900XT απο τον 7 2700X ???? 

 

βλεπω φυσικα οτι στα games δεν αλλαζει κατι δραματικα ...

αν θελετε βοηθηστε με γιατι το ψαχνω και ακρη δεν βγαζω...

 

 

Εκεί που θα δεις διαφορά θα είναι στο redering,το θέμα είναι αν ασχολείσαι και εσυ τόσο πολύ και εχεις τεράστια αρχεία για redering συνέχεια, δηλαδή εχει να κανει καθαρα για την χρήση που το θέλεις και αν αξίζει να διαθέσεις αυτά τα χρήματα ο 2700x είναι ικανότατος για όλα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, chrisde είπε

Στα χαρτιά έχει καλύτερο single core performance και φυσικά πολύ καλύτερο multi καθώς είναι 12πυρηνος (24threads) σε σχέση με τον 8πύρηνο (16theads) 2700χ. Τώρα στην πράξη, γιατί τους θες; Για gaming στα 4k όντως οι διαφορές είναι μικρές, στα 1080p μια χαρά διαφορά έχουν αναλόγως και το παιχνίδι φυσικά. Για απαιτητικές multithread εφαρμογές όπως επεξεργασία βίντεο κτλ δεν έχουν σχέση ο ένας με τον άλλο, κάτι απόλυτα λογικό. Αν ψάχνεις cpu για gaming πάντως στο λέω από τώρα κοίτα σε 3600-5600x αναλόγως την ανάλυση και την gpu.

Για 4k gaming  με ενδιαφέρει έχω gtx 1080ti.... Οπότε??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι ένας 3600 σε καλύπτει χαλαρά. Θα τον προτιμούσα από 2700χ εκτός και αν χρειάζεσαι τους έξτρα πυρήνες. Το πραγματικό σου πρόβλημα όμως είναι η 1080ti. Θα πρέπει να κάνεις πολλές παραχωρήσεις σε 4Κ...

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτατε τι να σου πω εγω το rdr2 το τρεχω ολα ultra σε 4κ ... 

περισσοτερο εψαχνα γιατι μου αρεσει και θελω να σχοληθω με το fs 2020 ... ελεγα μηπως οι περισσοτεροι πυρηνες χρειαζονταν...? απο 8....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως έχεις ήδη τον 2700x και ψάχνεσαι. Δεν το είχα καταλάβει αυτό. Για μένα μένεις ως έχει. Εννοείται δεν πας απο 2700x σε 3600 ούτε σε 3900xt αν το κριτήριο είναι το 4k gaming. Εκεί θες gpu. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chrisde είπε

Επομένως έχεις ήδη τον 2700x και ψάχνεσαι. Δεν το είχα καταλάβει αυτό. Για μένα μένεις ως έχει. Εννοείται δεν πας απο 2700x σε 3600 ούτε σε 3900xt αν το κριτήριο είναι το 4k gaming. Εκεί θες gpu. 

εχω gpu 1080ti 11gb aorus extreme 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...