Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί Πάροχοι Ρεύματος - Ρήτρα ΟΤΣ


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 12/9/2019 στις 6:23 ΠΜ, Αλεξανδρος A.92 είπε

Μου κανανε μια προσφορα απο elpedison με 0,076 την Kwh και 1,5 τον μηνα παγιο. Χωρις ρητρα ΟΤΣ, ανοικτο συμβολαιο. Αλλα η τιμη μπορει να αλλαζει κατα το δοκουν της εταιριας...Αποψεις?

Και σε μένα το ίδιο... πήρα την απόφαση και σήμερα έστειλα αίτηση και δικαιολογητικά...ας ελπίσουμε ότι όλα θα είναι καλά....δεν είναι μικρομάγαζο αλλά ποτέ δε ξέρεις.... στη χειρότερη πίσω στη ΔΕΗ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, fasmatikos είπε

Και σε μένα το ίδιο... πήρα την απόφαση και σήμερα έστειλα αίτηση και δικαιολογητικά...ας ελπίσουμε ότι όλα θα είναι καλά....δεν είναι μικρομάγαζο αλλά ποτέ δε ξέρεις.... στη χειρότερη πίσω στη ΔΕΗ....

εγω δεν το προχωρησα τελικα...Μου ξανακαναν ιδια προσφορα την Παρασκευη που μας περασε. Επισης μου ανεφεραν και ένα 2ο πρόγραμμα με κλειστο συμβολαιο 24μηνο 4,4 ευρο μηνιαιο παγιο στα 0,063 kwh αλλα χωρις ρητρα ΟΤΣ...Αυτό το σκεφτομουν καπως. Το κακο με αυτό είναι ότι δεν σε αφηνουν με 1,5 ευρο επιπλέον να προσθεσεις το παγιο της ρητρας αλλιως θα το ειχα κανει.

Γενικα όμως εχω ψαχνει τοσο πολύ που θεωρω ότι κανενα πρόγραμμα δεν αξιζει για μενα γιατι κερδιζω max κανα 10αρικο τον μηνα...Και όλα αυτά αν δεν χρεωθουν οι ρητρες η τιποτα αλλα περιεργα…

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

εγω δεν το προχωρησα τελικα...Μου ξανακαναν ιδια προσφορα την Παρασκευη που μας περασε. Επισης μου ανεφεραν και ένα 2ο πρόγραμμα με κλειστο συμβολαιο 24μηνο 4,4 ευρο μηνιαιο παγιο στα 0,063 kwh αλλα χωρις ρητρα ΟΤΣ...Αυτό το σκεφτομουν καπως. Το κακο με αυτό είναι ότι δεν σε αφηνουν με 1,5 ευρο επιπλέον να προσθεσεις το παγιο της ρητρας αλλιως θα το ειχα κανει.

Γενικα όμως εχω ψαχνει τοσο πολύ που θεωρω ότι κανενα πρόγραμμα δεν αξιζει για μενα γιατι κερδιζω max κανα 10αρικο τον μηνα...Και όλα αυτά αν δεν χρεωθουν οι ρητρες η τιποτα αλλα περιεργα…

Εγώ έχω μεγάλες καταναλώσεις (~8000-8500 kwh το χρόνο) οπότε και μικρη μείωση στην τιμή της kwh μου επιφέρει κέρδος ... σημαντικό... Για μικρές καταναλώσεις δε νομιζω να αξίζει ο κοπος... Οπότε θεωρώ κι εγώ  ότι καλά έπραξες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πηγα ζενιθ, για το λογο οτι το αεριο στη θεσσαλονικη το πηρε η ζενιθ σε εμας, οποτε εβαλα 2 σπιτια π εχω στη θεσσαλονικη στο ρευμα και μου καναν εκπτωση 30% και στους 2 λογαριασμους και στα 2 σπιτια, επιπλεον, εβαλα το εξοχικο μου στη ζενιθ για ρευμα, και επειδη ειχα ηδη 1 σπιτι μου καναν και εκει εκπτωση 30% χωρις να χρειαστει να εχω αεριο με την προυποθεση οτι πληρωνω στην ωρα τους λογαριασμους σαν το 10% της ΔΕΗ που τωρα εγινε 5%. Στο δια ταυτα, μου ζητησαν 50 ευρω εγγυηση για καθε σπιτι που το παρεκαμψα με την ενεργοποιηση της παγιας εντολης, προχθες βγηκαν 3 λογαριασμοι ρευματος για 40 μερες, συνολικο κοστος πληρωμης τα 81,55 ευρω.

ΣΠΙΤΙ 1) :  Συνολο 20,40 ευρω --> Παγιο 1,27 + 72ΚWh x 0,0899 (6.47e) - 0,65 εκπτωση dual energy = 7,09Euro  (τα υπολυπα ειναι χρεωσεις ερτ/διανομης etc)

ΣΠΙΤΙ 2) Συνολο 15,85 ευρω --> Παγιο 1,13 + 60ΚWh x 0,0899 (5.39e) - 0,54 εκπτωση dual energy = 4,85Euro  (τα υπολυπα ειναι χρεωσεις ερτ/διανομης etc)=

ΣΠΙΤΙ 3) Συνολο 45,30 ευρω --> Παγιο 3,90 + 138ΚWh x 0,0899 (12.41e) +69KWh x 0,0661 (νυχτερινο) - 1,24 εκπτωση dual energy = 19,63Euro  (τα υπολυπα ειναι χρεωσεις ερτ/διανομης etc)

Aυτο που βλεπω εγω ειναι οτι για μικρες καταναλωσεις δεν συμφερει, η αληθεια ειναι οτι δεν ημουν και εδω αυτο τον καιρο γιαυτο και εχω μικρη καταναλωση και στα 3 σπιτια. Ο προηγουμενος λογαριασμος ηταν ΔΕΗ και ηταν με 5% εκπτωση καλοπληρωτη (παλια θυμαμε κατι 15% καλες εποχες) και ΚWh 0,11.

Δεν ξερω ποσο συμφερει για καταναλωτες με μικρες καταναλωσεις, απλα εγω λογο 3 σπιτιων και 2 απο αυτα ειναι dual energy + οτι πηρα την ιδια εκπτωση και στο εξοχικο που εχει μονο ρευμα,  το διαλεξα και οπως υπολογισα τον χρονο και για τα 3 σπιτια θα γλιτωνω κοντα στα 100 ευρω (απο αεριο + ρευμα + παγια). Καποιος για τη χασουρα που θα φαει μπορει να μην θελει να το κανει καν. Η ζενιθ απο τη μια σου δινει την δυνατοτητα να τα βλεπεις ολα στο ιντερνετ αναλυτικα, (ρευμα + αεριο) σου δινει δινατοτητα να δηλωνεις KWh ηλεκτρονικα και για τα 2 οπως επισης και να πληρωνεις απο το site τους, απλα το site τους καθε μερα πευτει για ωρες, οποτε ξερω ατομα που χρειαστηκε να πληρωσουν και δεν μπορουσαν λογο διαθεσιμοτιτας και πηγαν στο μαγαζι που γινοταν πανικος και απο οσο ξερω η εξυπηρετηση ειναι γτπ.... (πολλοι τα βαζουν ολα στο τσουβαλι και τα ζυγιζουν). 

Επεξ/σία από mindphreak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 10/6/2019 στις 6:50 ΜΜ, naive είπε

Καλομελέτα και έφτασε.
Νέο φρούτο απο τη Volterra:
Στον τελευταίο λογαριασμό μου εμφανίστηκε μια χρέωση 8€ με περιγραφή: ΛΟΙΠΕΣ ΕΠΙΒΑΡΥΝΣΕΙΣ-ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ
Τους πήρα τηλέφωνο να τους ρωτήσω τι είναι και μου είπαν ότι πρόκειται για απώλειες δικτύου, τις οποίες χρεώνει ο ΔΕΔΔΗΕ στους προμηθευτές, και αυτοί τη μετακυλίουν στους πελάτες. Και μου είπαν ότι είναι εφάπαξ (μάλλον ετήσια).
Βέβαια πουθενά στο συμβολαιό μου δεν υπάρχει τέτοια προβλεψη. Τους το είπα και μου κάνουν το χαζό, μου λένε ότι σε ένα σημείο των όρων λέει "λοιπές χρεώσεις" και ότι αυτή ανήκει εκεί. (!).
Φυσικά αν δεν μου το αφαιρέσουν θα τους πάω κούρσα με καταγγελίες σε ΡΑΕ και Συνήγορο. 
Τσεκάρετε όμως και τους δικούς σας λογαριασμούς για τίποτα ανεξήγητες χρεώσεις, να δούμε και από περιέργεια τι κάνουν οι άλλοι πάροχοι.

 

Στις 14/6/2019 στις 9:39 ΜΜ, bjj-p είπε

Εχεις κανενα νεο επ’ αυτου;

εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι διορθωση απο την προσαρμογη του φπα στο 6%;

ουσιαστικα στο εναντι ειχες πληρωσει ενα μερος των kwh με φπα 24%,  ενω το σε ολο το 4μηνο οι μοναδες υπολογιζονται με φπα 6%.

 

Στις 14/6/2019 στις 10:57 ΜΜ, bjj-p είπε

Το εχω και εγω σαν χρεωση. Υποθεση κανω επειδη αναφερει διορθωση.

Αν δεις αφαιρουν ολο το ποσο απο το εναντι ,τοτε πρεπει να προσθεσουν την διαφορα του φπα αλλιως σου εχουν αφαιρεσει ενα μεγαλυτερο ποσο απ’ οτι πρεπει.

σε εμενα ταιριαζει το ποσο με τη διαφορα που περιγραφω.

αλλα λες οτι δεν ειναι αυτο...

 

Στις 16/6/2019 στις 1:27 ΠΜ, Alessionew είπε

Και μένα με χρέωσαν. Βέβαια δεν τους ρώτησα που το γράφει στο συμβόλαιο και ουτε στο δικό μου το γράφει όπως αυτό το κομμάτι που έστειλες, αλλά αποτελεί ρυθμιζόμενη χρέωση όποτε δεν υπάρχει περίπτωση να επιστραφεί. Επίσης το συμβόλαιο προβλέπει λοιπές χρεώσεις που μπορεί να επιβληθούν από τρίτους. 

Λοιπόν, εξέλιξη:
Μετά από μεσολάβηση του Συνηγόρου του Καταναλωτή, η Volterra αποδέχθηκε ότι κακώς έγινε η χρέωση και θα μου την επιστρέψει.
Οπότε μπορείτε να τα ζητήσετε και εσείς πίσω και γενικά όλοι οι πελάτες της εταιρείας (λογικά σε όλους πέρασαν αυτή τη χρέωση)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Πριν ένα χρόνο περίπου έκανα αλλαγή ονόματος στη ΔΕΗ και πλήρωσα 130 ευρώ εγγύηση. Το μετάνιωσα γιατί η αλλαγή δεν χρειάστηκε πουθενά για τους λόγους που την ήθελα τότε.

Επίσης,  επειδή θα αγοράσω κλιματιστικό για την θέρμανση του σπιτιού, σκεφτόμουν να πάω σε εναλλακτικό πάροχο, τόσο για την μικρή ,έστω, έκπτωση αλλά και για την μηδενική εγγύηση που βλέπω στους περισσότερους αν επιλέξεις πάγια εντολή με κάρτα ή με κατάθεση σε λογαριασμό τραπέζης.

Η ερώτησή μου είναι, αν τα χρήματα της εγγύησης θα τα πάρω πίσω από τη ΔΕΗ, ή θα μου πιστωθούν στον καινούργιο πάροχο με τον πρώτο λογαριασμό κατά τη μεταβίβαση;

Ενημέρωση:

Σύμφωνα με το παρακάτω, τα χρήματα τα παίρνω από τη ΔΕΗ στον τελευταίο λογαριασμό όταν κάνω διακοπή, οπότε λογικά ο νέος πάροχος δεν έχει σχέση με την προηγούμενη εγγύηση:

https://allazorevma.gr/main/post/123

 

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, bjj-p είπε

Η volterra αλλαξε τη χρονο τιμολογησης απο διμηνο σε μηνα. Καθε μηνα ο λογαριασμος πλεον.

Από την αρχή είχε το μηνιαίο σαν επιλογή. Όταν είχα φύγει από τη ΔΕΗ θεωρούσα τη μηνιαία έκδοση των νέων παρόχων πλεονέκτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, naive είπε

Από την αρχή είχε το μηνιαίο σαν επιλογή. Όταν είχα φύγει από τη ΔΕΗ θεωρούσα τη μηνιαία έκδοση των νέων παρόχων πλεονέκτημα.

τωρα δεν το εχει σαν επιλογη.. μονο μηνιαια ο λογαριασμος. ενημερωσαν με σημειωσα.

νομιζω το ειχε σαν επιλογη αρκει να εδινες εσυ τις μετρησεις. τωρα χωρις μετρησεις απλως θα τον σπαει στα 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλησπέρα , πια πρόταση πιστεύετε ότι είναι η πιο συμφέρουσα στην αγορά αυτή την στιγμή ?. Έχω ξεχωρίσει την Ελιν που δεν έχει καθόλου ρήτρα ΟΤΣ , τιμή Khws 0.0659 και πάγιο 54 ευρώ, τι λέτε αξίζει σαν εταιρεία ή υπάρχει κάποια παγίδα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι σιγουρος για την ρητρα? Ειδες το συμβολαιο δηλαδη?

Πολυ παγιο...Ειναι σαν να κοστιζει η kwh 0.075 αν εχεις μια μεση καταναλωση 1500kwh τον μηνα...Αν εχεις λιγοτερη σημαινει πανω απο 0,08. Εγω σε τετοιου ειδους προσφορες συνηθως απανταω αρνητικα. Αν και οτι μου εχουν προτεινει εκει κοντα εχει ΟΤΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nikosaek2121 είπε

Παιδιά καλησπέρα , πια πρόταση πιστεύετε ότι είναι η πιο συμφέρουσα στην αγορά αυτή την στιγμή ?. Έχω ξεχωρίσει την Ελιν που δεν έχει καθόλου ρήτρα ΟΤΣ , τιμή Khws 0.0659 και πάγιο 54 ευρώ, τι λέτε αξίζει σαν εταιρεία ή υπάρχει κάποια παγίδα ?

Η weenergy φαίνεται καλή περίπτωση.

Προσωπικά πάντως έβαλα elpedison electricity home fixed. Ενεργοποιηθήκαμε πριν από 10ημέρες . Είναι πολύ νωρίς να πω απόψεις ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι προς αναζήτηση νέου παρόχου μιας και η ΔΕΗ κάνει παράλογες χρεώσεις,είναι αγενείς και το ποτήρι ξεχείλισε όταν μου ήρθε 300€(150€ η ΔΕΗ και 150€ τα υπόλοιπα) ο έναντι λογαριασμός με κατανάλωση 1300 kwh. Κατά μέσο όρο καίω 7000 kwh τον χρόνο. 

Ποιον εναλλακτικό πάροχο προτείνετε και πόσα θα δίνω περίπου για κατανάλωση 7000kw κάθε χρόνο; Επίσης στον λογαριασμό που θα έρχεται κάθε μήνα θα είναι και οι χρεώσεις για δήμο, αδμηε, υκω κ.α;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...