Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί Πάροχοι Ρεύματος - Ρήτρα ΟΤΣ


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω κι εγώ μια μικρή βοήθεια αφού σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο. Η κατανάλωσή μου στη ΔΕΗ είναι γύρω στις 1300kWh το τετράμηνο και τους χειμερινούς μήνες λόγω ηλεκτρικής θέρμανσης υπερβαίνω τις 2500-3000 kWh. Έχω νυχτερινό ρεύμα ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

27 λεπτά πριν, athinamj είπε

Θέλω κι εγώ μια μικρή βοήθεια αφού σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο. Η κατανάλωσή μου στη ΔΕΗ είναι γύρω στις 1300kWh το τετράμηνο και τους χειμερινούς μήνες λόγω ηλεκτρικής θέρμανσης υπερβαίνω τις 2500-3000 kWh. Έχω νυχτερινό ρεύμα ΔΕΗ.

το εχουν ξαναπει παλιοτερα, πως μετα τις 2000 στην δεη αλλαζει η χρεωση σε αρκετα μεγαλυτερη απο την πρωτη κιλοβατορα.

δεν ξερω αν εχει εξορθολογιστει τελευταια, οποτε κατα τους χειμερινους μηνες θα εχεις αρκετη μειωση. τους υπολοιπους μηνες μια μικρη μειωση οπως εχει συζητηθει τελευταια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, athinamj είπε

Θέλω κι εγώ μια μικρή βοήθεια αφού σκέφτομαι να αλλάξω πάροχο. Η κατανάλωσή μου στη ΔΕΗ είναι γύρω στις 1300kWh το τετράμηνο και τους χειμερινούς μήνες λόγω ηλεκτρικής θέρμανσης υπερβαίνω τις 2500-3000 kWh. Έχω νυχτερινό ρεύμα ΔΕΗ.

Παίζει ρόλο και πόσο ρεύμα και στο νυχτερινό . Δηλαδή από τις 3000Khw πόσες είναι στο νυχτερινό ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, athinamj είπε

2500

https://www.elpedison.gr/gr/gia-to-spiti-sas/reuma-gia-to-spiti-sas/electricityhome-protect/
λόγω του ότι ότι έχεις μεγάλη κατανάλωση . Δες το ElectricityHome Protect Night και βεβαιώσου ότι όντως δεν έχει ΟΤΣ.

Αλλιώς

 https://energy.elin.gr/ilektriki-energeia/gia-to-spiti-ilektriko-revma/electricon-oikiako-nichterino/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Θέλω και εγώ να αλλάξω παροχο αλλά είναι πολλές οι εταιρίες και ακόμα περισσότερα τα ψιλά γράμματα οπότε θα ήθελα μια βοήθεια στη αλλαγή παροχου.

Έχω ΔΕΗ  οικιακό Γ1Ν με νυχτερινό και η κατανάλωση που έχω τον χειμώνα είναι 3000Khw ημέρα και 2000Khw νυχτερινό την τετραμηνία συνολο 5000Khw. Το καλοκαίρι είναι περίπου 1500Khw κάτω στο σύνολο.

Ποια εταιρία προτείνετε?

 

Επεξ/σία από Damned7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

 

Στις 3/1/2020 στις 2:49 ΜΜ, Damned7 είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Θέλω και εγώ να αλλάξω παροχο αλλά είναι πολλές οι εταιρίες και ακόμα περισσότερα τα ψιλά γράμματα οπότε θα ήθελα μια βοήθεια στη αλλαγή παροχου.

Έχω ΔΕΗ  οικιακό Γ1Ν με νυχτερινό και η κατανάλωση που έχω τον χειμώνα είναι 3000Khw ημέρα και 2000Khw νυχτερινό την τετραμηνία συνολο 5000Khw. Το καλοκαίρι είναι περίπου 1500Khw κάτω στο σύνολο.

Ποια εταιρία προτείνετε?

Εγω εκανα αιτηση στην ΕΛΙΝΟΙΛ, πηρα το Electricon οικιακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΙΣ ΧΡΕΏΣΕΙΣ

Η Protergia είναι 60% ακριβότερη από την NRG.

Ο ίδιος καταναλωτής, ό ίδιος μετρητής, ο ίδιος τύπος τιμολογίου (Γ22), χωρίς δέσμευση.

 

ΠΑΡΟΧΟΣ

 

ΑΠΟ

 

ΜΕΧΡΙ

 

ΗΜΕΡΕΣ

 

Kwh

ΑΞΙΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΎ ΡΕΥΜΑΤΟΣ

PROTERGIA

6/11/2019

4/12/2019

28

315

40,17 ευρώ

NRG

11/12/2019

11/1/2020

31

317

25,20 ευρώ

 

Protergia 11-12 black 1.jpg

Protergia 11-12 black 2.jpg

nrg 1-2 black1.jpg

nrg 1-2 black2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα και από εμενα

Μετά το ταμπλάς με ένα πρόσφατο εκκαθαριστικό, ψάχνομαι και εγώ να αλλάξω άμεσα πάροχο, άλλα έχω κάπου χαθεί με το ψάξε-ψάξε.

Η κατανάλωση μου το πρόσφατο τετράμηνο (Δεκ-Απρ) ήταν 8000kWh!!  Ναι όντως πάρα πολύ για αυτό και ψάχνομαι. Έχω και νυχτερινό αν αυτό βοηθάει. 

Πάντα μιλάμε για μηδενικούς εκπρόθεσμους λογαριασμούς αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Τα 2 sites που έψαξα (energymarket & allazorevma) λένε εκ διαμέτρου αντίθετα πράγματα και για αυτό έχω μπερδευτεί.

Υπάρχει κάποιος με εμπειρία σε αντίστοιχες οικιακές καταναλώσεις να μας δώσει τα φώτα του ? Από ότι έχω καταλάβει, με τις δικές μου καταναλώσεις, ότι και να βάλω από τις γνωστές, θα έχω καλύτερες τιμές γενικώς από την ΔΕΗ. Το θέμα είναι, αν αξίζει τον κόπο, ή αν τελικά μιλάμε για 100-200 ευρώ εξοικονόμηση, με όποιο ρίσκο κουβαλούν μαζί τους οι εναλλακτικοί.

Κίμωνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@UncleKim εχεις πολυ μεγαλη καταναλωση για να καθεσαι στη δεη. Ο μεσος ορος ιδιωτων ειναι  περιπου 1600 Kwh το τετραμηνο, οποτε καταλαβαινεις οτι αγγιζεις ταβανι. Η διαφορα που θα δεις θα ειναι αξιοσημειωτη. Βεβαια λογω των πολλων μοναδων εχεις και αρκετα φουσκωμενα τελη κατι που δεν θα αλλαξει.

υπαρχουν πολλες επιλογες που δεν ειναι  επιφοβες.αν σε ενδιαφερει και φυσικο αεριο ισως πετυχεις μειωμενο συνδιαστικο κοστος. Δωσε προσοχη στη ρητα ΟΤΣ γιατι νομιζω εχουν κατεβασει τον τελευταιο καιρο το οριο που δινουν. Καποιοι παροχοι το συμπεριλαμβανουν μεσα στην τιμη-παγιο που εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πάντως η WATT VOLT  με χρέωνε για ρήτρα οτσ τα τελευταία 3 τετράμηνα.

Είμαι πελάτης από το 2018 τότε το συμβόλαιο ήταν για την ρήτρα 45-60€/ΜWh   Στα νέα συμβόλαια είναι 35-45€/ΜWh !!!

Έκανα έρευνα το τελευταίο 4μηνο στην μεση οτσ και είναι 53-54€/ΜWh. http://www.enexgroup.gr/agores/analysi-agoras/deltia-iep/

Σύμφωνα με το συμβόλαιο μου δεν έπρεπε να με χρεώσει.

Με χρέωσε για 2500KWh(2,5MWh)  +50 ευρώ. Δηλάδη έπρεπε η μέση οτσ 1.12.2019-31.3.2020 να είναι 80€/ΜWh

Αύριο θα κάνω καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή και στο υπουργίο ανάπτυξης

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/4/2020 στις 1:51 ΜΜ, UncleKim είπε

Καλησπέρα και από εμενα

Μετά το ταμπλάς με ένα πρόσφατο εκκαθαριστικό, ψάχνομαι και εγώ να αλλάξω άμεσα πάροχο, άλλα έχω κάπου χαθεί με το ψάξε-ψάξε.

Η κατανάλωση μου το πρόσφατο τετράμηνο (Δεκ-Απρ) ήταν 8000kWh!!  Ναι όντως πάρα πολύ για αυτό και ψάχνομαι. Έχω και νυχτερινό αν αυτό βοηθάει. 

Πάντα μιλάμε για μηδενικούς εκπρόθεσμους λογαριασμούς αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.

Τα 2 sites που έψαξα (energymarket & allazorevma) λένε εκ διαμέτρου αντίθετα πράγματα και για αυτό έχω μπερδευτεί.

Υπάρχει κάποιος με εμπειρία σε αντίστοιχες οικιακές καταναλώσεις να μας δώσει τα φώτα του ? Από ότι έχω καταλάβει, με τις δικές μου καταναλώσεις, ότι και να βάλω από τις γνωστές, θα έχω καλύτερες τιμές γενικώς από την ΔΕΗ. Το θέμα είναι, αν αξίζει τον κόπο, ή αν τελικά μιλάμε για 100-200 ευρώ εξοικονόμηση, με όποιο ρίσκο κουβαλούν μαζί τους οι εναλλακτικοί.

Κίμωνας

Αν σου φαίνονται αμελητέα 200€ το χρόνο μην ασχολείσαι. Έναν πάροχο πάντως με 2 λεπτά λιγότερα τελικά από τη ΔΕΗ θα τον βρεις, οπότε στις 8000kwh θα είχες γλιτώσει 160€, τουλάχιστον.
Ψάχνοντας για το λόγο της μεγάλης κατάναλωσής σου, ξεκίνα από θερμαντικές συσκευές με αντιστάσεις που τυχόν χρησιμοποιείς.
Επίσης, ποια ρίσκα θεωρείς ότι κουβαλούν οι εναλλακτικοί; 

 

37 λεπτά πριν, zatssteve είπε

Πάντως η WATT VOLT  με χρέωνε για ρήτρα οτσ τα τελευταία 3 τετράμηνα.

Είμαι πελάτης από το 2018 τότε το συμβόλαιο ήταν για την ρήτρα 45-60€/ΜWh   Στα νέα συμβόλαια είναι 35-45€/ΜWh !!!

Έκανα έρευνα το τελευταίο 4μηνο στην μεση οτσ και είναι 53-54€/ΜWh. http://www.enexgroup.gr/agores/analysi-agoras/deltia-iep/

Σύμφωνα με το συμβόλαιο μου δεν έπρεπε να με χρεώσει.

Με χρέωσε για 2500KWh(2,5MWh)  +50 ευρώ. Δηλάδη έπρεπε η μέση οτσ 1.12.2019-31.3.2020 να είναι 80€/ΜWh

Αύριο θα κάνω καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή και στο υπουργίο ανάπτυξης

Αν σου χρεώνουν τη ρήτρα με όρους διαφορετικούς από του συμβολαίου σου, πολύ καλά θα κάνεις. Σε αντίστοιχη περίπτωση εγώ έχω βρει το δίκιο μου έτσι. 
Ενημέρωσέ μας για την εξέλιξη, αν δε σου κάνει κόπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2020 στις 1:17 ΜΜ, naive είπε

Αν σου φαίνονται αμελητέα 200€ το χρόνο μην ασχολείσαι. Έναν πάροχο πάντως με 2 λεπτά λιγότερα τελικά από τη ΔΕΗ θα τον βρεις, οπότε στις 8000kwh θα είχες γλιτώσει 160€, τουλάχιστον.
Ψάχνοντας για το λόγο της μεγάλης κατάναλωσής σου, ξεκίνα από θερμαντικές συσκευές με αντιστάσεις που τυχόν χρησιμοποιείς.
Επίσης, ποια ρίσκα θεωρείς ότι κουβαλούν οι εναλλακτικοί; 

 

Τα έβαλα κάτω και τα υπολόγισα, και κατέληξα στην NRG. Θα δείξει αν η επιλογή ήταν ορθή.

Με 2 μωρά σπίτι, η κατανάλωση μου φαίνεται νορμάλ, δεν τίθεται θέμα και φυσικά, χωρίς καθόλου πετρελαίου, μονο θερμαντικά πάνελ και A/C.

Ρίσκο εννοώ, ότι είναι τόσο η υπερπληροφόρηση από τόσες εταιρείες, που δεν είμαι σίγουρους ποια ειναι η σωστή επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

και η Volterra στον τελευταιο εκκαθαριστικο χρεωσε  ρητρα ΟΤΣ παρ' ολο που  το  συμβολαιο μου εχει 70 οριο. Στο παρελθον με ειχε χρεωσει μονο οταν ειχε περασει το 70.

Δεν ειχα καποια ενημερωση απο την εταιρεια για αλλαγη χρεωσεων, οποτε θα απευθυνθω στο συνηγορο καταναλωτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, bjj-p είπε

και η Volterra στον τελευταιο εκκαθαριστικο χρεωσε  ρητρα ΟΤΣ παρ' ολο που  το  συμβολαιο μου εχει 70 οριο. Στο παρελθον με ειχε χρεωσει μονο οταν ειχε περασει το 70.

Δεν ειχα καποια ενημερωση απο την εταιρεια για αλλαγη χρεωσεων, οποτε θα απευθυνθω στο συνηγορο καταναλωτη.

Σε ποιο σημείο στον λογαριασμό φαίνεται αυτή η χρέωση; έχω και εγώ volterra και θέλω να ψάξω μήπως μου την έχουν κάνει και εμένα την χρέωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...