Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί Πάροχοι Ρεύματος - Ρήτρα ΟΤΣ


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, Yperaspisths είπε

 Επίσης στον λογαριασμό που θα έρχεται κάθε μήνα θα είναι και οι χρεώσεις για δήμο, αδμηε, υκω κ.α;

Eννοειται αυτα δεν αλλαζουν οπου και να πας.Γενικα σε τετοια καταναλωση μην περιμενεις μεγαλες διαφορες στη συνολικη τιμη,συνηθως συμφερει για καταναλωσεις 2000κβ το τετραμηνο και πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω, για την διαδικασία αλλαγής παρόχου από τη ΔΕΗ σε εναλλακτικό, πρέπει να ενημερώσω και τη ΔΕΗ ή απλά κάνω την καινούργια αίτηση στον εναλλακτικό και εκείνος αναλαμβάνει την διακοπή μου και την επανασύνδεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, johnykim είπε

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω, για την διαδικασία αλλαγής παρόχου από τη ΔΕΗ σε εναλλακτικό, πρέπει να ενημερώσω και τη ΔΕΗ ή απλά κάνω την καινούργια αίτηση στον εναλλακτικό και εκείνος αναλαμβάνει την διακοπή μου και την επανασύνδεση;

Καλησπερα...Οχι δεν χρειαζεται θα ενημερωθει ο προηγουμενος  παροχος σου (Δεη) απο την Δεδδηε οτι εχεις ζητησει αλλαγη προμηθευτη.. Θα  ερθουν και απο την Δεδδηε  να παρουν την ενδειξη για να μεταφερθεις στον νεο παροχο... Φτανει να μην εχεις οφειλη στον προηγουμενο παροχο!!! Ισως μετα να  σου ζητησουν και το  πιστοποιητικο  ηλεκτρολογου αν εχει ληξει αυτο...

6 ώρες πριν, Yperaspisths είπε

Είμαι προς αναζήτηση νέου παρόχου μιας και η ΔΕΗ κάνει παράλογες χρεώσεις,είναι αγενείς και το ποτήρι ξεχείλισε όταν μου ήρθε 300€(150€ η ΔΕΗ και 150€ τα υπόλοιπα) ο έναντι λογαριασμός με κατανάλωση 1300 kwh. Κατά μέσο όρο καίω 7000 kwh τον χρόνο. 

Ποιον εναλλακτικό πάροχο προτείνετε και πόσα θα δίνω περίπου για κατανάλωση 7000kw κάθε χρόνο; Επίσης στον λογαριασμό που θα έρχεται κάθε μήνα θα είναι και οι χρεώσεις για δήμο, αδμηε, υκω κ.α;

Καλησπερα... Φυσικα και θα ερχονται καθε μηνα αυτες οι χρεωσεις αυτες... Αυτα παντα.. Οπως δεν αλλαζουν οι χρεωσεις σε τοσο  πολυ σε χαμηλες καταναλωσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα...Οχι δεν χρειαζεται θα ενημερωθει ο προηγουμενος  παροχος σου (Δεη) απο την Δεδδηε οτι εχεις ζητησει αλλαγη προμηθευτη.. Θα  ερθουν και απο την Δεδδηε  να παρουν την ενδειξη για να μεταφερθεις στον νεο παροχο... Φτανει να μην εχεις οφειλη στον προηγουμενο παροχο!!! Ισως μετα να  σου ζητησουν και το  πιστοποιητικο  ηλεκτρολογου αν εχει ληξει αυτο...

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν έχω οφειλές, ίσα ίσα έχω 3-4 έναντι που με έχουν χρεώσει πιστεύω παραπάνω + την εγγύηση των 130 ευρώ που θέλω να την πάρω πίσω! Γι' αυτόν τον λόγο αλλάζω βασικά, γιατί ενώ είμαι συνεπής, όταν έκανα την αλλαγή ονόματος θεωρήθηκα "νέος πελάτης" και μου κόπηκαν οι εκπτώσεις 15%-10%-5%. Μαζί με αυτό, πλήρωσα και 130 ευρώ. (ενώ ο παππούς μου είχε κοντά στα 5 ευρώ😂). Έχω και πρόσφατο περσινό πιστοποιητικό. Απλά να φύγω από τη ΔΕΗ θέλω επειδή πληρώνω στην ώρα μου, ενώ κατάλαβα ότι η ΔΕΗ "αξίζει" για αυτούς που δεν πληρώνουν τελικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, johnykim είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Δεν έχω οφειλές, ίσα ίσα έχω 3-4 έναντι που με έχουν χρεώσει πιστεύω παραπάνω + την εγγύηση των 130 ευρώ που θέλω να την πάρω πίσω! Γι' αυτόν τον λόγο αλλάζω βασικά, γιατί ενώ είμαι συνεπής, όταν έκανα την αλλαγή ονόματος θεωρήθηκα "νέος πελάτης" και μου κόπηκαν οι εκπτώσεις 15%-10%-5%. Μαζί με αυτό, πλήρωσα και 130 ευρώ. (ενώ ο παππούς μου είχε κοντά στα 5 ευρώ😂). Έχω και πρόσφατο περσινό πιστοποιητικό. Απλά να φύγω από τη ΔΕΗ θέλω επειδή πληρώνω στην ώρα μου, ενώ κατάλαβα ότι η ΔΕΗ "αξίζει" για αυτούς που δεν πληρώνουν τελικά.

Ισως να εχεις λιγο δικιο στο τελευταιο που αναφερεις!!!

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
Στις 17/12/2019 στις 2:02 ΜΜ, Yperaspisths είπε

Είμαι προς αναζήτηση νέου παρόχου μιας και η ΔΕΗ κάνει παράλογες χρεώσεις,είναι αγενείς και το ποτήρι ξεχείλισε όταν μου ήρθε 300€(150€ η ΔΕΗ και 150€ τα υπόλοιπα) ο έναντι λογαριασμός με κατανάλωση 1300 kwh. Κατά μέσο όρο καίω 7000 kwh τον χρόνο. 

Ποιον εναλλακτικό πάροχο προτείνετε και πόσα θα δίνω περίπου για κατανάλωση 7000kw κάθε χρόνο; Επίσης στον λογαριασμό που θα έρχεται κάθε μήνα θα είναι και οι χρεώσεις για δήμο, αδμηε, υκω κ.α;

 

Στις 17/12/2019 στις 2:48 ΜΜ, greengr21 είπε

Eννοειται αυτα δεν αλλαζουν οπου και να πας.Γενικα σε τετοια καταναλωση μην περιμενεις μεγαλες διαφορες στη συνολικη τιμη,συνηθως συμφερει για καταναλωσεις 2000κβ το τετραμηνο και πανω.

Και με 800kw το τετράμηνο πάλι 100Ε κερδιζεις. Το αν τα 100Ε δεν αξίζουν είναι στο χέρι και στην τσέπη άλλου για να κρίνει... :)

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση με το "electricon ΟΙΚΙΑΚΟ - Έκπτωση συνέπειας 10%" της ΕΛΙΝ κερδίζεις 335Ε το χρόνο.

Το προτείνω από άλλα προγράμματα γιατί δεν έχει ΟΤΣ, πάγιο και δέσμευση .

Αν σε ενδιαφέρει το μέγιστο κέρδος ,με την NRG 4U κερδίζεις επιπλέον 50Ε αλλά με 2ετή δέσμευση και πάγιο κτλ κτλ....

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

Και με 800kw το τετράμηνο πάλι 100Ε κερδιζεις. Το αν τα 100Ε δεν αξίζουν είναι στο χέρι και στην τσέπη άλλου για να κρίνει... :)

Στη συγκεκριμένη περίπτωση με το "electricon ΟΙΚΙΑΚΟ - Έκπτωση συνέπειας 10%" της ΕΛΙΝ κερδίζεις 335Ε το χρόνο.

Το προτείνω από άλλα προγράμματα γιατί δεν έχει ΟΤΣ, πάγιο και δέσμευση .

Αν σε ενδιαφέρει το μέγιστο κέρδος ,με την NRG 4U κερδίζεις επιπλέον 50Ε αλλά με 2ετή δέσμευση και πάγιο κτλ κτλ....

  

Αμα υπηρχε σιγουρο συνολικο κερδος 300+ευρω στους λογαριασμους ρευματος δε θα ειχε μεινει ουτε ο φωτοπουλος στη ΔΕΗ,μη τα πετατε ετσι και μην ακουτε τα παραμυθια στα τηλεφωνα και στα σαιτ των ιδιωτικων...βασικα μην παραπλανεις τον κοσμο ακου εκει 100ευρω μειον στα 800kw το τετραμηνο 

Επεξ/σία από greengr21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Αμα υπηρχε σιγουρο συνολικο κερδος 300+ευρω στους λογαριασμους ρευματος δε θα ειχε μεινει ουτε ο φωτοπουλος στη ΔΕΗ,μη τα πετατε ετσι και μην ακουτε τα παραμυθια στα τηλεφωνα και στα σαιτ των ιδιωτικων...σαν πως εσεις ειστε οι εξυπνοι και εμεις οι χαζοι

Μετοχές ΔΕΗ έχεις ή εργάζεσαι εκεί ? Είσαι απο αυτούς που κράζαν τις νέες εταιρίες τηλεπικοινωνιών αλλά με dialup σταθερός στον ΟΤΕ έμενες φαντάζομαι!!!

Βγάλε 7000 kw με κομπιουτεράκι και ξαναέλα. Μη πετάς αρλούμπες . Κρυφές χρεώσεις δεν υπάρχουν ,εκτός αν δεν ξέρεις να διαβάζεις τι χρεώνει η κάθε εταιρία....

Έβγαλα φέτος τη διαφορά απο ΔΕΗ σε Ζενιθ και ενώ δε με συμφέρει για τις καταναλώσεις που κάνω (θα αλλάξω με το που τελειώσει το συμβόλαιο,υπολόγιζα άλλες) ,κέρδισα μόνο 80Ε .... αν μου δώσεις τη διαφορά γυρνάω σε ΔΕΗ να μη στεναχωριέσαι... :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε

Μετοχές ΔΕΗ έχεις ή εργάζεσαι εκεί ? Είσαι απο αυτούς που κράζαν τις νέες εταιρίες τηλεπικοινωνιών αλλά με dialup σταθερός στον ΟΤΕ έμενες φαντάζομαι!!!

Βγάλε 7000 kw με κομπιουτεράκι και ξαναέλα. Μη πετάς αρλούμπες . Κρυφές χρεώσεις δεν υπάρχουν ,εκτός αν δεν ξέρεις να διαβάζεις τι χρεώνει η κάθε εταιρία....

Έβγαλα φέτος τη διαφορά απο ΔΕΗ σε Ζενιθ και ενώ δε με συμφέρει για τις καταναλώσεις που κάνω (θα αλλάξω με το που τελειώσει το συμβόλαιο,υπολόγιζα άλλες) ,κέρδισα μόνο 80Ε .... αν μου δώσεις τη διαφορά γυρνάω σε ΔΕΗ να μη στεναχωριέσαι... :)

ΠΡΟΚΑΛΩ τον korakios να μου αποδειξει αναλυτικα με νουμερα πως θα γλιτωσει τοσα ευρω στον λογαριασμο ρευματος σαν ο εξυπνοτερος ολων,κατσε με το κομπιουτερικι σου να μου αποδειξεις πως θα γλιτωσεις 100ευρω με καταναλωση 800kw το τετραμηνο(ουτε το κοτ β δεν εχει τετοια εκπτωση) και τα ξαναλεμε.Αναλυτικα ομως θα τα βαλεις ολα μεσα  ε να δω ποιος γραφει αρλουμπες.Εσυ παραπλανας τον κοσμο οτι θα γλιτωσει τοσα ευρω εσυ πρεπει να το αποδειξεις και εννοειται η αναλυση που θα κανεις να μην εχει ΟΤΣ,παγιο,δεσμευση και αλλα εξτραδακια πχ δωροεπιταγες στον κωτσοβολο.Για να σε δω.Εσυ εχεις την ευκαιρια να με ταπωσεις,οχι εγω.

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, greengr21 είπε

ΠΡΟΚΑΛΩ τον korakios να μου αποδειξει αναλυτικα με νουμερα πως θα γλιτωσει τοσα ευρω στον λογαριασμο ρευματος σαν ο εξυπνοτερος ολων,κατσε με το κομπιουτερικι σου να μου αποδειξεις πως θα γλιτωσεις 100ευρω με καταναλωση 800kw και τα ξαναλεμε.Αναλυτικα ομως θα τα βαλεις ολα μεσα  ε να δω ποιος γραφει αρλουμπες.Εσυ παραπλανας τον κοσμο οτι θα γλιτωσει τοσα ευρω εσυ πρεπει να το αποδειξεις και εννοειται η αναλυση που θα κανεις να μην εχει ΟΤΣ,παγιο,δεσμευση.Για να σε δω.

Καταρχάς δεν είπα ποτέ με 800kw οτι θα βγάλεις 100Ε. Μίλησα πριν για πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα με κιλοβατώρες ανα έτος

ΔΕΗ κιλοβατώρα 0,11058 - 5% = 0,105051 (καλοπληρωτές)

Στο πρόγραμμα που αναφέρθηκα 0,0765 (καλοπληρωτές)

Διαφορά 0,028551 ανα κιλοβατώρα. Επι 800 =

22,8408Ε

Πάλι όμως να διευκρηνήσω οτι για να υπολογίσεις πραγματικά πόση διαφορά θα έχεις με τη ΔΕΗ πρέπει να βάλεις τουλάχιστον την κατανάλωση το τετράμηνο ωστε στους εναλλακτικούς να δεις και τα πάγια, όχι απλά πετάμε ένα νούμερο :)

 

 

 

Επεξ/σία από korakios
καλοπληρωτές
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...