Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί Πάροχοι Ρεύματος - Ρήτρα ΟΤΣ


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κ αν μέσα σε 2 μήνες ο πάροχος σου κάνει αύξηση; Θα αλλάζεις πάλι;

Δεν μου αρέσει σαν όρος επειδή αναφέρεται στα βασικά χαρακτηριστικά του συμβολαίου.

Εγγύηση έχεις;

Για μένα περίμενε λίγο ακόμα κ θα βγάλουν κ άλλες εταιρίες συμβόλαια χωρίς ΟΤΣ.

Επίσης 4.5 ευρώ πάγιο τον μήνα είναι πάρα πολλά

@aggelos87

Πάντως εγώ την τσεκαρα στο allazoreuma μου δίνει μηδενικό πάγιο χωρίς ρήτρα ΟΤΣ.

Για δες κ εκεί μήπως σε συμφέρει καλύτερα

Και επίσης η τιμή δεν είναι σταθερή, για αυτό γράφει για ενημέρωση πριν 60 μέρες

Επεξ/σία από bill999r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@bill999r

*Ναι κι εγώ από εκεί την βρήκα. ;Eχει 2 προγράμματα. Ένα με μηδέν πάγιο και τιμή 0,0765 €/kwh και άλλο ένα με 4,5€/μήνα πάγιο και τιμή 0.0659 €/kWh. Σύμφωνα με το allazorevma με συμφέρει το δεύτερο με 50ευρώ επιπλέον ετήσιο όφελος περίπου

*Ναι το ξέχασα, εγγύηση έχει 60€ τα οποία λέει τα παίρνεις πίσω στον δεύτερο λογαριασμό αν ενεργοποιήσεις πάγια εντολή.

*Γι αυτό είπα οτι συμφέρει κυρίως στις υψηλές καταναλώσεις. 4,5 ευρώ τον μήνα σε σχέση με αυτά που θεωρητικά θα γλιτώσω από 2500kwh το 4μηνο είναι νομίζω σταγόνα στον ωκεανό.

*Γι αυτό με την αύξηση της τιμής της κιλοβατώρας δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη. Αν ρίξεις μια ματιά στους ειδικούς όρους του συγκεκριμένου προγράμματος και διαβάσεις τα άρθρα E1.2, E2.2 και Ε3.1 (δεν μπορώ να κάνω copy) φαίνεται πως όντως η τιμή παραμένει κλειδωμένη για τους 24 μήνες. Τουλάχιστον έτσι το μεταφράζω αλλά δεν παίρνω και όρκο :P

*Οτι θα βγουν και άλλα προγράμματα χωρίς ρήτρα ΟΤΣ θα βγουν, μην εκμεταλλευτούν την αύξηση της ΔΕΗ και ανεβάσουν όλοι μαζί την χρέωση της kwh δεν ξέρω!

Επεξ/σία από aggelos87
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας να ρωτησω κατι μηπως ξερετε.. 

Προκειται να μεινω σε γκαρσονιερα 20 τ.μ.

Πιστευετε οτι θα με συνεφερε καποιος παροχος εκτος της ΔΕΗ; 

Ευχαριστω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aggelos87 είπε

Η electricon τι φρούτο είναι πάλι ρε παιδιά;;; Μου φαίνεται τοο good to be true για υψηλές καταναλώσεις:

24μηνο συμβόλαιο

Πάγιο: 4,5 €/μήνα

0,0659 €/kwh ανεξαρτήτως κατανάλωσης

Χωρίς ΟΤΣ

Ενημέρωση σε περίπτωση αλλαγής τιμής: 60 ημέρες πριν.

Η μόνη μου απορία είναι αν μπορεί να αλλάξει η τιμή της κιλοβατώρας μέσα στην διάρκεια της δέσμευσης.

Μα νομίζω ούτως ή άλλως δεν έχει ελάχιστη παραμονή νομίζω 

Πάντως και με τα δικά μου νούμερα κατανάλωσης μου βγαίνει αρκετά συμφέρουσα η επιλογή της συγκεκριμένης εταιρίας, έχει κάνεις άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@AristidisZ

Σύμφωνα με το allazorevma και αν υπολογίζει σωστά τα νέα τιμολόγια της ΔΕΗ εμένα μου βγάζει ετήσιο όφελος 330€. Γι αυτό κάθομαι και κάνω φύλλο και φτερό τους όρους για να δω που είναι η παγίδα 😂

Έχει 2 προγράμματα τουλάχιστον. Το ένα με πάγιο, χαμηλότερη χρέωση και 24μηνη δέσμευση και το άλλο χωρίς πάγιο, υψηλότερη χρέωση και χωρίς δέσμευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aggelos87 είπε

@AristidisZ

Σύμφωνα με το allazorevma και αν υπολογίζει σωστά τα νέα τιμολόγια της ΔΕΗ εμένα μου βγάζει ετήσιο όφελος 330€. Γι αυτό κάθομαι και κάνω φύλλο και φτερό τους όρους για να δω που είναι η παγίδα 😂

Έχει 2 προγράμματα τουλάχιστον. Το ένα με πάγιο, χαμηλότερη χρέωση και 24μηνη δέσμευση και το άλλο χωρίς πάγιο, υψηλότερη χρέωση και χωρίς δέσμευση

Α οκ, εγώ κοίταγα το 2ο 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aggelos87 είπε

Οτι θα βγουν και άλλα προγράμματα χωρίς ρήτρα ΟΤΣ θα βγουν, μην εκμεταλλευτούν την αύξηση της ΔΕΗ και ανεβάσουν όλοι μαζί την χρέωση της kwh δεν ξέρω!

Έχεις δίκιο ότι μάλλον αυτό θα γίνει.

Εμένα με προβληματίζει μόνο το γεγονός ότι δεν αναφέρει σταθερή τιμή για τη διάρκεια του συμβολαίου.

Κατά τ αλλά είναι ότι πιο συμφέρον έχω πετύχει μέχρι στιγμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nikos5656 είπε

Γεια σας να ρωτησω κατι μηπως ξερετε.. 

Προκειται να μεινω σε γκαρσονιερα 20 τ.μ.

Πιστευετε οτι θα με συνεφερε καποιος παροχος εκτος της ΔΕΗ; 

Ευχαριστω! 

Αν σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις ηλεκτρικό ρεύμα για θέρμανση, κάτι μπορεί να γλιτώσεις.

4 ώρες πριν, aggelos87 είπε

*Γι αυτό με την αύξηση της τιμής της κιλοβατώρας δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη. Αν ρίξεις μια ματιά στους ειδικούς όρους του συγκεκριμένου προγράμματος και διαβάσεις τα άρθρα E1.2, E2.2 και Ε3.1 (δεν μπορώ να κάνω copy) φαίνεται πως όντως η τιμή παραμένει κλειδωμένη για τους 24 μήνες. Τουλάχιστον έτσι το μεταφράζω αλλά δεν παίρνω και όρκο :P

Ναι σταθερή είναι η τιμή για 2 χρόνια. Ωστόσο αν φύγεις νωρίτερα, θα πληρώσεις όλα τα πάγια που θα πλήρωνες μέχρι το τέλος της διάρκειας του συμβολαίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, naive είπε

Αν σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις ηλεκτρικό ρεύμα για θέρμανση, κάτι μπορεί να γλιτώσεις.

Ναι σταθερή είναι η τιμή για 2 χρόνια. Ωστόσο αν φύγεις νωρίτερα, θα πληρώσεις όλα τα πάγια που θα πλήρωνες μέχρι το τέλος της διάρκειας του συμβολαίου

Ναι εχω καποια σωματα για θερμανση που ειναι ηλεκτρικα

Εχετε καποιον παροχο να μου προτεινετε που εχετε δοκιμασει προσωπικα εσεις,η καποιος κοντινος σας;

Απλως διαβαζω διαφορα πχ οτι ερχονται καποιοι υπερβολικοι λογαριασμοι που και που απο το πουθενα

Επισης βρηκα μια σελιδα που κανει συγκριση στο ρευμα ομως εγω δεν ξερω τι καταναλωση κανω (δεν εμενα μονος μεχρι προτεινος) για αυτο και ρωταω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βάζω στο allazorevma τα απαραίτητα, στοιχεία μου βγάζει ένα αποτέλεσμα...

Τα βάζω στο energy-market πάλι τα ίδια στοιχεία μου βγάζει διαφορετικό αποτέλεσμα...

κ το Tsig.gr/electricity βγάζει τα δικά του αποτελέσματα...

Πλάκα έχει, απο ότι καταλαβαίνω, πρέπει να μας βγουν τα μάτια να συγκρίνουμε όρους κ πάλι να μην είμαστε σίγουροι.

Απο την άλλη, google reviews στους μεγάλους εναλλακτικούς παρόχους λένε τα χειρότερα για κρυφές χρεώσεις κτλ.

Εγώ πάλι μένω στη ΔΕΗ γιατί μου αρέσει ο διμηνιαίος λογαριασμός που πρακτικά με βολεύει πολύ κ δεν τον προσφέρει κανείς άλλος.

Έχει δει κανείς απτή ωφέλεια? Τα site κ οι προσφορές των παρόχων λένε πολλά, αλλά έχει δεί κανείς σοβαρή εξοικονόμηση? Αν είναι για 20€ / χρόνο εξοικονόμηση δεν αλλάζω κ να παίρνω μηνιαίο λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, kontow είπε

Βάζω στο allazorevma τα απαραίτητα, στοιχεία μου βγάζει ένα αποτέλεσμα...

Τα βάζω στο energy-market πάλι τα ίδια στοιχεία μου βγάζει διαφορετικό αποτέλεσμα...

κ το Tsig.gr/electricity βγάζει τα δικά του αποτελέσματα...

Πλάκα έχει, απο ότι καταλαβαίνω, πρέπει να μας βγουν τα μάτια να συγκρίνουμε όρους κ πάλι να μην είμαστε σίγουροι.

Απο την άλλη, google reviews στους μεγάλους εναλλακτικούς παρόχους λένε τα χειρότερα για κρυφές χρεώσεις κτλ.

Εγώ πάλι μένω στη ΔΕΗ γιατί μου αρέσει ο διμηνιαίος λογαριασμός που πρακτικά με βολεύει πολύ κ δεν τον προσφέρει κανείς άλλος.

Έχει δει κανείς απτή ωφέλεια? Τα site κ οι προσφορές των παρόχων λένε πολλά, αλλά έχει δεί κανείς σοβαρή εξοικονόμηση? Αν είναι για 20€ / χρόνο εξοικονόμηση δεν αλλάζω κ να παίρνω μηνιαίο λογαριασμό.

Υπαρχει μεγαλη αναμπουμπουλα αυτη τη στιγμη μετα τις εξαγγελιες.

πολλες εταιρειες ισως κινηθουν επιθετικα με προσφορες να παρουν πελατολογιο απο τη δεη.

Αλλες παλι θα αναπροσαρμοσουν τις τιμες τους.

Και η δεη θα αλλαξει με πακετα αντιστοιχα των ανταγωνιστων, με χρονικη διαρκεια, δεσμευσεις.

ενα ειναι σιγουρο. Οτι κανεις στη δεη δεν θα δει αυξηση μονο 2€/μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kontow είπε

Εγώ πάλι μένω στη ΔΕΗ γιατί μου αρέσει ο διμηνιαίος λογαριασμός που πρακτικά με βολεύει πολύ κ δεν τον προσφέρει κανείς άλλος.

Προτιμώ τον μηνιαίο που δίνω εγώ τις μετρήσεις και ξέρω τι θα πληρώσω. Όταν ήμουν στη ΔΕΗ έρχοταν ένας τυχαίος λογαριασμός έναντι και μετά μια κατραπακια εκκαθαριστικός 300-700 ε και πάθαινες εγκεφαλικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, adi32 είπε

Προτιμώ τον μηνιαίο που δίνω εγώ τις μετρήσεις και ξέρω τι θα πληρώσω. Όταν ήμουν στη ΔΕΗ έρχοταν ένας τυχαίος λογαριασμός έναντι και μετά μια κατραπακια εκκαθαριστικός 300-700 ε και πάθαινες εγκεφαλικό 

Και στην ΔΕΗ αν θες οταν σου ερχεται ο εκκαθαριστικος κι εχει ημερομηνια στην δευτερη σελιδα για το ποτε θα δηλωσεις τις κιλοβατωρες και να μην σου ερθει εναντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kontow είπε

Βάζω στο allazorevma τα απαραίτητα, στοιχεία μου βγάζει ένα αποτέλεσμα...

Τα βάζω στο energy-market πάλι τα ίδια στοιχεία μου βγάζει διαφορετικό αποτέλεσμα...

κ το Tsig.gr/electricity βγάζει τα δικά του αποτελέσματα...

Πλάκα έχει, απο ότι καταλαβαίνω, πρέπει να μας βγουν τα μάτια να συγκρίνουμε όρους κ πάλι να μην είμαστε σίγουροι.

Απο την άλλη, google reviews στους μεγάλους εναλλακτικούς παρόχους λένε τα χειρότερα για κρυφές χρεώσεις κτλ.

Εγώ πάλι μένω στη ΔΕΗ γιατί μου αρέσει ο διμηνιαίος λογαριασμός που πρακτικά με βολεύει πολύ κ δεν τον προσφέρει κανείς άλλος.

Έχει δει κανείς απτή ωφέλεια? Τα site κ οι προσφορές των παρόχων λένε πολλά, αλλά έχει δεί κανείς σοβαρή εξοικονόμηση? Αν είναι για 20€ / χρόνο εξοικονόμηση δεν αλλάζω κ να παίρνω μηνιαίο λογαριασμό.

Νομίζω ότι η παραμονή στη ΔΕΗ είναι μονόδρομος προς το παρόν.

Κανένας εναλλακτικός δεν συμφέρει προς το παρόν καθώς σε κάθε συμβόλαιο θα υπάρχει και ένας λακος.

Για παράδειγμα η protergia έχει ΟΤΣ 40-55 ευρώ που σημαίνει ότι πρακτικά κάθε μηνα θα έχεις κάποια χρέωση.

Έπειτα τα συμβόλαια χωρίς ΟΤΣ είτε έχουν υψηλά πάγια ( βλέπε ζενίθ στα 20 ευρώ το μήνα) είτε η τιμή κιλοβατώρας δεν θα είναι σταθερή.

Ειδικά δε αν έχεις και μικρή κατανάλωση, τότε δεν η αλλαγή δεν συμφέρει σίγουρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου κανανε μια προσφορα απο elpedison με 0,076 την Kwh και 1,5 τον μηνα παγιο. Χωρις ρητρα ΟΤΣ, ανοικτο συμβολαιο. Αλλα η τιμη μπορει να αλλαζει κατα το δοκουν της εταιριας...Αποψεις?

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...