Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί Πάροχοι Ρεύματος - Ρήτρα ΟΤΣ


AristidisZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, telis είπε

Σε ποιο σημείο στον λογαριασμό φαίνεται αυτή η χρέωση; έχω και εγώ volterra και θέλω να ψάξω μήπως μου την έχουν κάνει και εμένα την χρέωση 

Στο σημειο αναλυσης της χρεωσης VOLTERRA, εχει με κεφαλαια ρητρα προσαρμογης και το ποσο διπλα. προσοχη μονο σε εκκαθαριστικο λογαριασμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Στο σημειο αναλυσης της χρεωσης VOLTERRA, εχει με κεφαλαια ρητρα προσαρμογης και το ποσο διπλα. προσοχη μονο σε εκκαθαριστικο λογαριασμο.

Τώρα το είδα. Δεν έχουν βάλει κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρήτρα ΟΤΣ. https://allazorevma.gr/ots

Δε φταίει η Βολτέρα. Για όλους τους παρόχους το ίδιο συμβαίνει.

Μάλιστα η Volterra την έχει βάλει ψηλότερα από τους περισσότερους παρόχους (δε θυμάμαι τώρα πόσο ακριβώς).

Παρόλα αυτά, επειδή ακριβώς παρουσιάζει διακυμανσεις κάθε μήνα, μπορεί να ανέβει αρκετά, οπότε τη διαφορά την επιβαρύνεται ο καταναλωτής.

Αυτό είναι απολύτως νόμιμο. Εγώ είχα πάρει τη Volterra πριν από περίπου ένα χρόνο που είδα ΟΤΣ στο λογαριασμό μου και μου τα εξήγησαν ακριβώς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikS είπε

Ρήτρα ΟΤΣ. https://allazorevma.gr/ots

Δε φταίει η Βολτέρα. Για όλους τους παρόχους το ίδιο συμβαίνει.

Μάλιστα η Volterra την έχει βάλει ψηλότερα από τους περισσότερους παρόχους (δε θυμάμαι τώρα πόσο ακριβώς).

Παρόλα αυτά, επειδή ακριβώς παρουσιάζει διακυμανσεις κάθε μήνα, μπορεί να ανέβει αρκετά, οπότε τη διαφορά την επιβαρύνεται ο καταναλωτής.

Αυτό είναι απολύτως νόμιμο. Εγώ είχα πάρει τη Volterra πριν από περίπου ένα χρόνο που είδα ΟΤΣ στο λογαριασμό μου και μου τα εξήγησαν ακριβώς.

τι εννοείς δε φταίει η volterra; Όταν σε χρεώνει διαφορετικά από ότι ορίζεται στο συμβόλαιό σου, ποιος φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, naive είπε

τι εννοείς δε φταίει η volterra; Όταν σε χρεώνει διαφορετικά από ότι ορίζεται στο συμβόλαιό σου, ποιος φταίει;

το συμβολαιο αναφερει το εξης.

Αναφορά σε κείμενο

7.1 Χρεώσεις Προμήθειας: Για την τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας, ο Προμηθευτής ενημερώνει τον Πελάτη σε ειδικό πεδίο, εφόσον αυτό είναι δυνατό και επαρκές, του πρώτου Λογαριασμού Κατανάλωσης που ακολουθεί την τροποποίηση ή με ειδικό έντυπο που διαβιβάζεται με αυτόν. Τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας είναι δυνατή μόνο (i) μετά την συμπλήρωση έξι (6) μηνών από την έναρξη προμήθειας (ii) ελευθέρως, στην περίπτωση όπου κατόπιν λύσης της Σύμβασης για οποιονδήποτε λόγο, συνήφθη νέα Σύμβαση μεταξύ του Προμηθευτή και του Πελάτη εντός ενός (1) έτους από την λύση της προηγούμενης Σύμβασης.

 

7.8. Ο Προμηθευτής διατηρεί το δικαίωμα, μετά την πάροδο της περιόδου σταθερών χρεώσεων προμήθειας κατά τα υπό 7.1., να εφαρμόσει τη ρήτρα προσαρμογής της Οριακής Τιμής Συστήματος ex ante (εφεξής ΟΤΣ), όπως αυτή δημοσιεύεται καθημερινά στην ιστοσελίδα του ΑΔΜΗΕ:http://www.admie.gr/leitoyrgia-dedomena/leitoyrgia-agoras-ilektrikis-energeias/anafores dimosieyseis-agoras/. Η εν λόγω ρήτρα συνιστά μηχανισμό σύνδεσης της χονδρικής τιμής της ηλεκτρικής ενέργειας (ΟΤΣ) με τα ισχύοντα τιμολόγια του Προμηθευτή. Προς τούτο καθορίζεται κατώτατο όριο ΟΤΣ ίσο με 40 €/ΜWh και ανώτατο όριο ΟΤΣ ίσο με 70 €/MWh για όλα τα τιμολόγια (Γ1, Γ1Ν, Γ21, Γ22, Γ23). Η ρήτρα προσαρμογής ενεργοποιείται εάν η μέση ΟΤΣ κατά την περίοδο κατανάλωσης του εκάστοτε λογαριασμού είναι κατώτερη της τιμής των 40 €/ΜWh ή ανώτερη της τιμής των 70 €/MWh. Τυχόν θετική διαφορά του κατώτατου ορίου των 40 €/ΜWh από την ανωτέρω υπολογιζόμενη μέση ΟΤΣ μετακυλίεται υπέρ του Πελάτη, ενώ τυχόν θετική διαφορά της ανωτέρω υπολογιζόμενης μέσης ΟΤΣ από το ανώτατο όριο των 70 €/MWh δύναται να απαιτηθεί σαν επιπρόσθετο κόστος από τον Πελάτη. Μεταβολή των ανωτέρω ορίων ΟΤΣ ή του τύπου υπολογισμού συνιστά τροποποίηση των Χρεώσεων Προμήθειας και υπόκειται στην ρύθμιση του άρθρου 7.1.

Αυτο το μετραφραζω οτι μπορει να αλλαξει τις χρεωσεις αρκει να σε ειδοποιησει εγγραφως και να το δεκτεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, bjj-p είπε

το συμβολαιο αναφερει το εξης.

Αυτο το μετραφραζω οτι μπορει να αλλαξει τις χρεωσεις αρκει να σε ειδοποιησει εγγραφως και να το δεκτεις.

Εφόσον δεν το έχει κάνει και σε χρεώνει διαφορετικά απο τό συμβόλαιό όμως φταίει...
Διότι αν σε ενημέρωνε θα μπορούσες να ψάξεις να βρεις φθηνότερο και να φύγεις. Δε γίνεται να χρεώνει ό,τι θέλει και να σου λέει μετά "έτσι σε χρέωσα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, naive είπε

Εφόσον δεν το έχει κάνει και σε χρεώνει διαφορετικά απο τό συμβόλαιό όμως φταίει...
Διότι αν σε ενημέρωνε θα μπορούσες να ψάξεις να βρεις φθηνότερο και να φύγεις. Δε γίνεται να χρεώνει ό,τι θέλει και να σου λέει μετά "έτσι σε χρέωσα"

Δεν διαφωνησα. Θα δειξει απο το πως θα πραξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελαβα απαντηση απο τη Volterra, η οποια λεει οτι αλλαξαν τον τροπο υπολογισμου της  ρητρας προσαρμογης οπου ενα μερος του ειναι η ΟΤΣ. Παραθετω το τυπο υπολογισμου.

Αναφορά σε κείμενο

Μεσο Προσαυξημενο Άθροισμα(Ν) (€/MWh) = ( ΟΤΣ(Ν) + Μοναδιαιες Χρεωσεις ΛΠ(Ν) + Χρεωση ΜΜΚΘΣΣ(Ν) ) * ( 1 + Συντελεστης Απωλειων Δικτυου %Ν )

Περισσοτερα εδω https://www.volterra.gr/wp-content/uploads/2020/04/ΕΝΤΥΠΟ-ΕΠΕΞΗΓΗΣΗΣ-ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ-ΡΗΤΡΑΣ-ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗΣ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι ειναι εμμεσος τροπος να αλλαξουν  τα ορια,  χωρις να θιγεται το συμβολαιο. Ομως στους ορους το λεει ρητα, πρεπει να ενημερωθει ο κατανωλωτης για οποιαδηποτε τροποποιηση και να δωσει την συγκαταθεση του ή μετα το περας ενος διαστηματος να θεωρηθει σιωπηλη αποδοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, flo1 είπε

Ξερει καποιος αν δεν εχω ρευμα στο ονομα μου, ουτε σπιτι, μπορω να αλλαξω παροχο ενεργειας? 

Καλησπερα... Δεν γινεται να αλλαξεις παροχο αν δεν ειναι στο ονομα σου αυτη η παροχη.. Θα πρεπει να ζητησεις αλλαγη του ονοματος για να γινει αυτο..Θα ζητηθει και  το συμβολαιο... Μπορει να ζητηθει και το πιστοποιητικο ηλεκτρολογου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Δεν γινεται να αλλαξεις παροχο αν δεν ειναι στο ονομα σου αυτη η παροχη.. Θα πρεπει να ζητησεις αλλαγη του ονοματος για να γινει αυτο..Θα ζητηθει και  το συμβολαιο... Μπορει να ζητηθει και το πιστοποιητικο ηλεκτρολογου..

OK, και εγω αυτο νομιζω, αλλα απο μια εταιρεια παροχής ενεργειας μου λενε το αντιθετο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, flo1 είπε

OK, και εγω αυτο νομιζω, αλλα απο μια εταιρεια παροχής ενεργειας μου λενε το αντιθετο. 

Οι εταιρειες θελουν πουλησουν... Δεν γινεται αυτο...Θα πρεπει η παροχη να ειναι στο ονομα σου... Το σκεφτεσαι να αλλαξεις παροχο και στον αλλο που ειναι αυτη  η παροχη στο ονομα του να το καταλαβει  και  να κανει  αγωγη... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...