Προς το περιεχόμενο

Αν πεθάνεις, τι γίνεται με τα χρέη σου;


JiovanniGeorgeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, MikeJ είπε

Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι αυτό με τους μακρινούς συγγενείς.

Στην οικογένειά μου πχ δεν έχουμε καθόλου επαφές με δεύτερα ξαδέρφια κλπ (δε τους γνωρίζω καν, ποιοι είναι πόσοι είναι , που είναι κλπ)...

Υπάρχει περίπτωση δλδ να πεθάνει κάποιος, εσύ να μη το ξέρεις καν , να έχουν κάνει αποποίηση οι κοντινοί και μετά από 5 μήνες να σε πάρουν τηλέφωνο από κάποια τράπεζα ότι "Συγχαρητήρια, κληρονομήσατε 200 χιλάδες χρέος σαν 3ος ξάδελφος του τάδε"

Δεν θα έπρεπε αυτονόητα να ειδοποιούν το άτομο πρώτα ότι είναι ο επόμενος στη σειρά κληρονόμος ώστε να αποφασίσει να αποδεχτεί ή όχι ; Δε γίνεται η ευθύνη της ενημέρωση να πέφτει σε απλούς πολίτες "συγγενείς" που απλά πληροφοριακά ενημερώνουν.

Μάλιστα, θεωρώ πιο λογικό στη περίπτωση που για παράδειγμα δεν μπορούν να επικοινωνήσουν με τον επόμενο κληρονόμο εντός πχ ενός χρονικού διαστήματος να θεωρείται σιωπηρή αποποίηση παρά αποδοχή (άσχετα με το αν υπάρχουν χρέη ή όχι).

Συμφωνα με τον ανωτατο δικαστη που μιλησαμε αποποιηση πρεπει να κανουν μεχρι τα πρωτα ξαδερφια, οι γονεις και τα παιδια τους. Αν εφτανε σε 2α και 3α δεν θα υπηρχε ουτε ενας στην Ελλαδα χωρις να κληρονομησει χρεος. Αλλα σε 1α ξαδερφια σιγουρα, γνωριζω και περιπτωσεις που την πατησαν.

Κι ομως, αν δεν σου πουν οι κοντινοι να κανεις αποποιηση, την πατησες. Δεν θα ενημερωθεις αυτοματα απο κανενα επισημο μεσο, ουτε απο δικηγορους ουτε απο τραπεζες, ουτε απο το κρατος, ουτε απο πουθενα. Μονο οταν θα ειναι αργα και δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα. Και δεν εχουν και καμια νομικη συνεπεια οι κοντινοι αν δεν σου πουν.

Ξαναλεω μην ψαχνετε λογικη στο κληρονομικο δικαιο. Μπαζει απο παντου, τρελα νομικα κενα και παραλειψεις. Οσο πιο παραλογο κατι τοσο πιο πιθανο να ισχυει.

49 λεπτά πριν, Narayan είπε

Αν υπάρχει διαθήκη η ευθύνη για την ενημέρωση δεν είναι του δικηγόρου του μακαρίτη; Δεν υπάρχει νόμιμη διαδικασία με την οποία ενημερώνεται κάποιος για την κληρονομιά;                                                            

Δεν υπαρχει νομικη ευθυνη απο κανεναν να σου πει τιποτα. Ο δικηγορος του μακαριτη δεν ειναι λογιστης, μπορει να μην ξερει για το χρεος καν και να σου πει αν ζητησεις ευθυνες 'ας σου τα λεγε ο ιδιος δεν ειναι δουλεια μου' ή οτιδηποτε παρομοιο. Περιπτωση αλλων συγγενων που ξερω: Μακαριτης ειχε δανειο και δεν το ειχε πει στα παιδια του και στην συζυγο για δικους του λογους. Ουτε και κανενας δικηγορος, λογιστης τους ειπε τιποτα. Πεθαινει, περναει ο καιρος και η προθεσμια αποποιησης και... Ολα περασαν στο ονομα τους. Και η περιουσια και τα χρεη. Αυτοι να μην εχουν ιδεα για το χρεος ωσπου επικοινωνησαν οι τραπεζες με απειλες για κατασχεσεις. Τοσο καλα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν χρωστάς και εχεις σπίτια, οικόπεδα κ.λ.π ( τα οποία δεν είναι υποθηκευμενα) τα γράφεις( τα μεταβιβάζεις  δλδ κανονικά) στα παιδιά, ανηψια ( στην ρωσιδα που σε προσέχει αν είσαι κάποιας ηλικιας) . Έτσι αν πας προς άγιο Πέτρο μεριά δεν σε βρίζουν οι ζωντανοί. Έχουν πάρει την περιουσία κανονικά, κάνουν αποποίηση τα χρεοι του μακαρίτη και τρώει πιστόλια το κράτος. Αν κάνω λάθος διορθώστε ( που δεν νομίζω γιατί έχω ακούσει πολλες περιπτώσεις). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mp123 είπε

Αν χρωστάς και εχεις σπίτια, οικόπεδα κ.λ.π ( τα οποία δεν είναι υποθηκευμενα) τα γράφεις( τα μεταβιβάζεις  δλδ κανονικά) στα παιδιά, ανηψια ( στην ρωσιδα που σε προσέχει αν είσαι κάποιας ηλικιας) . Έτσι αν πας προς άγιο Πέτρο μεριά δεν σε βρίζουν οι ζωντανοί. Έχουν πάρει την περιουσία κανονικά, κάνουν αποποίηση τα χρεοι του μακαρίτη και τρώει πιστόλια το κράτος. Αν κάνω λάθος διορθώστε ( που δεν νομίζω γιατί έχω ακούσει πολλες περιπτώσεις). 

Αναλογα που χρωσταει, ουσιαστικα για να μεταβιβασεις κατι χρειαζεσαι φορολογικη ενημερωτητα, οποτε αν χρωστας εφορια και δεν μπορεις να παρεις φορολογικη ενημερωτητα τοτε δεν μπορεις να μεταβιβασεις. Επισης, αν το ακινητο ειναι υποθηκευμενο τοτε ματαβιβαζεται υποθηκευμενο (που σημαινει οτι μεταβιβαζεις και το χρεος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Αναλογα που χρωσταει, ουσιαστικα για να μεταβιβασεις κατι χρειαζεσαι φορολογικη ενημερωτητα, οποτε αν χρωστας εφορια και δεν μπορεις να παρεις φορολογικη ενημερωτητα τοτε δεν μπορεις να μεταβιβασεις. Επισης, αν το ακινητο ειναι υποθηκευμενο τοτε ματαβιβαζεται υποθηκευμενο (που σημαινει οτι μεταβιβαζεις και το χρεος).

1 - αυτό που λες για φορολογική ενημερωτητα  παίζετε αν είναι ισχύει. Ως το 2017 δεν ίσχυε. 

2- είπαμε μεταβιβάζεις μόνο καθαρά ακίνητα.η' κινητά. 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ένα χρόνο που έχασα τον παππού μου πήγαμε με την μητέρα μου στον Ειρηνοδικείο και κάναμε αποποίηση επειδή χρωστούσε στην εφορία. Και εγώ για μέχρι πρώτα ξαδέρφια ξέρω ότι πρέπει να κάνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν "υπαρχει" διαθηκη τοτε αλλαζει το σκηνικο, ο καθενας κληρονομει οτι αναφερεται με τα χρεη που βαρυνουν το συγκεκριμενο κομματι. Στην διαθηκη καλο ειναι ο μακαριτης να αφηνει τα χρεη του και μονο στο αντιπαλο πολιτικο κομμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AliasAndrew είπε

Συμφωνα με τον ανωτατο δικαστη που μιλησαμε αποποιηση πρεπει να κανουν μεχρι τα πρωτα ξαδερφια, οι γονεις και τα παιδια τους. Αν εφτανε σε 2α και 3α δεν θα υπηρχε ουτε ενας στην Ελλαδα χωρις να κληρονομησει χρεος. Αλλα σε 1α ξαδερφια σιγουρα, γνωριζω και περιπτωσεις που την πατησαν.

Κι ομως, αν δεν σου πουν οι κοντινοι να κανεις αποποιηση, την πατησες. Δεν θα ενημερωθεις αυτοματα απο κανενα επισημο μεσο, ουτε απο δικηγορους ουτε απο τραπεζες, ουτε απο το κρατος, ουτε απο πουθενα. Μονο οταν θα ειναι αργα και δεν θα μπορεις να κανεις τιποτα. Και δεν εχουν και καμια νομικη συνεπεια οι κοντινοι αν δεν σου πουν.

Ξαναλεω μην ψαχνετε λογικη στο κληρονομικο δικαιο. Μπαζει απο παντου, τρελα νομικα κενα και παραλειψεις. Οσο πιο παραλογο κατι τοσο πιο πιθανο να ισχυει.

Δεν υπαρχει νομικη ευθυνη απο κανεναν να σου πει τιποτα. Ο δικηγορος του μακαριτη δεν ειναι λογιστης, μπορει να μην ξερει για το χρεος καν και να σου πει αν ζητησεις ευθυνες 'ας σου τα λεγε ο ιδιος δεν ειναι δουλεια μου' ή οτιδηποτε παρομοιο. Περιπτωση αλλων συγγενων που ξερω: Μακαριτης ειχε δανειο και δεν το ειχε πει στα παιδια του και στην συζυγο για δικους του λογους. Ουτε και κανενας δικηγορος, λογιστης τους ειπε τιποτα. Πεθαινει, περναει ο καιρος και η προθεσμια αποποιησης και... Ολα περασαν στο ονομα τους. Και η περιουσια και τα χρεη. Αυτοι να μην εχουν ιδεα για το χρεος ωσπου επικοινωνησαν οι τραπεζες με απειλες για κατασχεσεις. Τοσο καλα

Από αυτά και κάτι άλλα μαργαριτάρια κάποια στιγμή θα πληρώνουμε πρόστιμα στο ευρωπαϊκό δικαστήριο. Εδώ και χρόνια είμαστε χαμένοι με ολα τα πρώτα ξαδέρφια της μητέρας μου, άλλοι μένουν στην Αθήνα άλλοι Θεσσαλονίκη και επαρχία, ο πατέρας δεν έχει, αν είναι δυνατόν δηλαδή πρέπει να γίνουμε μέντιουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Από αυτά και κάτι άλλα μαργαριτάρια κάποια στιγμή θα πληρώνουμε πρόστιμα στο ευρωπαϊκό δικαστήριο. Εδώ και χρόνια είμαστε χαμένοι με ολα τα πρώτα ξαδέρφια της μητέρας μου, άλλοι μένουν στην Αθήνα άλλοι Θεσσαλονίκη και επαρχία, ο πατέρας δεν έχει, αν είναι δυνατόν δηλαδή πρέπει να γίνουμε μέντιουμ.

Επρεπε να ειχαν κανει κατι με το θεμα απο δεκαετιες. Αν ειναι δυνατον δηλαδη να πρεπει να βασιζεσαι στην ευσυνειδησια του ξαδερφου,θειου κλπ που δεν εχεις συναντησει στη ζωη σου για να σε ενημερωσει. Πες οτι δεν σε ξερει. Πες ειστε τσακωμενοι. Μπορντελο κρατος μιλαμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πεθανει ο πατερας σου και αφησει διαθηκη αλλα εσυ δε συμπεριλαμβανεσαι σε αυτή, πχ. κληρονομουν τα αδελφια σου, εχεις το κεφαλι σου ησυχο?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mp123 είπε

Αν χρωστάς και εχεις σπίτια, οικόπεδα κ.λ.π ( τα οποία δεν είναι υποθηκευμενα) τα γράφεις( τα μεταβιβάζεις  δλδ κανονικά) στα παιδιά, ανηψια ( στην ρωσιδα που σε προσέχει αν είσαι κάποιας ηλικιας) . Έτσι αν πας προς άγιο Πέτρο μεριά δεν σε βρίζουν οι ζωντανοί. Έχουν πάρει την περιουσία κανονικά, κάνουν αποποίηση τα χρεοι του μακαρίτη και τρώει πιστόλια το κράτος. Αν κάνω λάθος διορθώστε ( που δεν νομίζω γιατί έχω ακούσει πολλες περιπτώσεις). 

Έχεις ακούσει μήπως οτι για να πουλήσεις - μεταβιβάσεις στα παιδιά σου -  χαρίσεις στη 2μετρη  Ουκρανη - οποιοδήποτε ακίνητο πρεπει να ΜΗΝ χρωστάς ούτε ένα ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, AliasAndrew είπε

Δεν υπαρχει νομικη ευθυνη απο κανεναν να σου πει τιποτα. Ο δικηγορος του μακαριτη δεν ειναι λογιστης, μπορει να μην ξερει για το χρεος καν και να σου πει αν ζητησεις ευθυνες 'ας σου τα λεγε ο ιδιος δεν ειναι δουλεια μου' ή οτιδηποτε παρομοιο. Περιπτωση αλλων συγγενων που ξερω: Μακαριτης ειχε δανειο και δεν το ειχε πει στα παιδια του και στην συζυγο για δικους του λογους. Ουτε και κανενας δικηγορος, λογιστης τους ειπε τιποτα. Πεθαινει, περναει ο καιρος και η προθεσμια αποποιησης και... Ολα περασαν στο ονομα τους. Και η περιουσια και τα χρεη. Αυτοι να μην εχουν ιδεα για το χρεος ωσπου επικοινωνησαν οι τραπεζες με απειλες για κατασχεσεις. Τοσο καλα

Δεν εννοούσα για χρέη, εννοούσα για την ύπαρξη κληρονομιάς γενικά αλλά οκ το 'πιασα το νόημα. Το καλό της υπόθεσης είναι πως μου ήρθε ιδέα για ένα app B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, rus είπε

Αν πεθανει ο πατερας σου και αφησει διαθηκη αλλα εσυ δε συμπεριλαμβανεσαι σε αυτή, πχ. κληρονομουν τα αδελφια σου, εχεις το κεφαλι σου ησυχο?

Nαι, αν τους τα αφησει σε διαθηκη και αυτοι δεν κανουν αποποιηση μενεις ησυχος.

29 λεπτά πριν, Narayan είπε

Δεν εννοούσα για χρέη, εννοούσα για την ύπαρξη κληρονομιάς γενικά αλλά οκ το 'πιασα το νόημα. Το καλό της υπόθεσης είναι πως μου ήρθε ιδέα για ένα app B)

Α τωρα ειδα οτι ειχες πει για υπαρξη διαθηκης, δεν το προσεξα πριν. Ναι αν υπαρχει διαθηκη σε ενημερωνει ο δικηγορος για την υπαρξη αυτης. Περιμενουμε το app 😃

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...