Προς το περιεχόμενο

Macbook air 2018 vs Macbook pro 13 no touch bar


kolumvitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω θα πήγαινα πάντως για τo καινούριο pro (σαφώς ανώτερο από το παλιο) κυρίως επειδή έχει α) quad-core αντι για dual-core επεξεργαστή β) 4 thunderbolds αντί για 2 . Το touchbar μου φαίνεται λιγο μούφα αλλά φαντάζομαι συνηθίζεται. Από την άλλη το air δεν το έχω δει ακόμα, και παρόλο που εμφανισιακά φαίνεται άψογο, κοστίζει μόνο 400 euro λίγοτερο από το μπόμπα pro 2018 στην ίδια RAM και δίσκο, οπότε μου κάνει πολύ κακό value/money.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βγήκε χθες σε προσφορά το Air 2018 αλλά δεν πρόλαβα να το δω γιατί ήμουν εκτός για δουλειά. Εικάζουν ότι Black Friday θα το βγάλει και το best buy σε αυτή την τιμή οπότε αναμένω.

https://slickdeals.net/f/12231805-latest-apple-13-3-macbook-air-128gb-with-retina-display-999-in-store-only?src=SiteSearchV2_SearchBarV2Algo1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Geekbench & more:

Macbook 12" 2017: single 3527, multi 6653, fanless  -  1 usb-c (no Thunderbolt!), άρα απορρίπτεται και πας παρακάτω, εκτός αν θέλεις τη super ελαφρότητά του: έχει πραγματικά αισθητή διαφορά με τα 13" (ήμουν κάτοχος 12" 2016)

Macbook Air 2018: single 3977, multi 7399, fanless, ελάχιστα καλύτερο από το 12", βασικά το 12" με  i7 είναι καλύτερο. 2 Thunderbolt. Ξαναγράφω fanless

Macbook Pro 2017: single 4317, multi 9071, με fan, λίγο καλύτερο από τα προηγούμενα αλλά οκ δεν είναι ουσιαστική διαφορά νομίζω για όσα θες να κάνεις.

Macbook Pro 2018: single 4510, multi 16498, με fan, έτσι για μέτρο σύγκρισης.

Με βάση τα παραπάνω και αν εξαιρέσουμε την οθόνη, που στο pro είναι καλύτερη, δεν βρίσκω λόγο κάποιος να πάρει σήμερα το pro 2017 αντί για ένα macbook 12" ή air.

Αυτό το λέω γιατί το 12" και το air είναι fanless, σφραγισμένα εντελώς και δεν μπαίνει μέσα σκόνη κλπ, όπως στα pro που έχουν οπές για τον αερισμό τους. Άρα εφόσον με fanless έχεις καλό επεξερστή για τις βασικές εργασίες που κάνεις γιατί να μην πάρεις αυτό που ούτε σκονίζεται ούτε θόρυβο κάνει?

Αν είναι να πάρεις με fan, πας στο pro 2018, 4-core.

Αν για τα μοντέλα που αναφέρατε δεν κοιτάτε τις βασικές εκδόσεις, αλλά την έκδοση με 256 ssd, κατά τη γνώμη μου οι καλύτερες επιλογές είναι air με 16 RAM  ή 12" με 16 RAM πάλι.

Σε περίπτωση που σκοπεύεις να το κρατήσεις 5 χρόνια πχ η προσθήκη RAM αξίζει, ειδικά αν θες να έχεις πολλά προγράμματα παράλληλα ανοιχτά ή άπειρες καρτέλες ανοιχτές στο chrome/safari.

Bέβαια όπως αναφέρθηκε το pro έχει καλύτερη οθόνη αν είναι αυτό κάτι που σε απασχολεί!!!

Επειδή βέβαια όλα καταλήγουν στο οικονομικό, ίσως να περιμένεις black friday για το pro που ίσως πέσει αρκετά σε τιμή...

Προτείνω να πάρεις από Ελλάδα, γιατί εγώ που είχα θέμα με το που το άνοιξα, μου το αντικατέστησαν τελείως με καινούριο, κατί που φαντάζομαι θα είναι μπελάς από εξωτερικό.

Το T2  chip είναι καλό, αλλά οδηγεί τον υπολογιστή να είναι servicable μόνο από apple, άρα μετά από 6-7 χρόνια ο οπολογιστής αυτός μπορεί να μην επισκευάζεται κάπως. Επίσης αν καεί η μητρική, ο ssd δεν είναι recoverable. Μόνο στα μοντέλα 2017 είναι και μόνο από το επίσημο service. Ο ssd είναι κολημένος στη μητρική και συνδεδεμένος με το T2 και νομίζω κάπως μπλοκάρει αν χαλάσει μητρική ή T2 κλπ.

Έχω 4-core pro 2018 και είχα 12" 2016. Για απλά πράγματα το 12" ή και το air που είναι fanless είναι top, δεν θα χρειαστεί να ανοιχτούν ποτέ για καθαρισμό και είναι αθόρυβα. Οπότε πας σε αυτά. Αν θες κάτι που θα ανοίγει και θα δουλεύει τέλεια σε 10 χρόνια από τώρα πας στo  προ 4-core 2018. Γράφω τώρα από imac 27" 2009 to prove this!! 

Επεξ/σία από Yiannis87
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Πραγματικά θα δώσεις τόσα λεφτά για να πάρεις ένα μηχάνημα με 128 gb σκληρό; 

Ειλικρινά δε φτάνουν για τίποτα. 

Δεν έχεις άδικο αλλά ειλικρινά κάνω πολύ ελαφριά χρήση του Η/Υ. Φωτογραφίες τις έχω πάντα σε εξωτερικό οπότε πιστεύω ότι θα μου φτάσουν. Είναι τραγικό να εν έτη 2018 να μας δίνει 128gb δίσκο θα συμφωνήσω απόλυτα. Απλά προσπαθώ να ρίξω το κόστος όσο γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kolumvitis είπε

Για το MBP touchbar 13 με 256GB σκληρό τι γνώμη έχουμε;

SSD κουμπωνεις και μέσω thunderbolt 3 χωρίς απώλεια ταχύτητας. Μπορείς να έχεις όσα apps θες στον external SSD (έχει και μικρες διαστάσεις οπότε παλευεται να το κουβαλάς μαζί σου). Το πρόβλημα για μένα είναι τα 8gb ram που δεν είναι user upgreadable. Σε ένα μηχάνημα που κάνει κοντά στα 1900ευρω στην Ελλάδα (μοντέλο 2018).

4 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Δεν έχεις άδικο αλλά ειλικρινά κάνω πολύ ελαφριά χρήση του Η/Υ. Φωτογραφίες τις έχω πάντα σε εξωτερικό οπότε πιστεύω ότι θα μου φτάσουν. Είναι τραγικό να εν έτη 2018 να μας δίνει 128gb δίσκο θα συμφωνήσω απόλυτα. Απλά προσπαθώ να ρίξω το κόστος όσο γίνεται. 

128 φτάνουν για OS και βασικά apps και δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν όμως θες games (λέμε τώρα) και κάνα Photoshop/illustrator (τέτοιο στυλ), τότε απλά κουμπωνεις εναν thunderbolt SSD και είσαι κομπλε. Κοίτα να το πάρεις με 16gb ram είναι η συμβουλή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Yiannis87 είπε

Geekbench & more:

Macbook 12" 2017: single 3527, multi 6653, fanless  -  1 usb-c (no Thunderbolt!), άρα απορρίπτεται και πας παρακάτω, εκτός αν θέλεις τη super ελαφρότητά του: έχει πραγματικά αισθητή διαφορά με τα 13" (ήμουν κάτοχος 12" 2016)

Macbook Air 2018: single 3977, multi 7399, fanless, ελάχιστα καλύτερο από το 12", βασικά το 12" με  i7 είναι καλύτερο. 2 Thunderbolt. Ξαναγράφω fanless

Macbook Pro 2017: single 4317, multi 9071, με fan, λίγο καλύτερο από τα προηγούμε αλλά οκ δεν είναι ουσιαστική διαφορά νομίζω για όσα θες να κάνεις.

Macbook Pro 2018: single 4510, multi 16498, με fan, έτσι για μέτρο σύγκρισης.

Με βάση τα παραπάνω και αν εξαιρέσουμε την οθόνη, που στο pro είναι καλύτερη, δεν βρίσκω λόγο κάποιος να πάρει σήμερα το pro 2017 αντί για ένα macbook 12" ή air.

Αυτό το λέω γιατί το 12" και το air είναι fanless, σφραγισμένα εντελώς και δεν μπαίνει μέσα σκόνη κλπ, όπως στα pro που έχουν οπές για τον αερισμό τους. Άρα εφόσον με fanless έχεις καλό επεξερστή για τις βασικές εργασίες που κάνεις γιατί να μην πάρεις αυτό που ούτε σκονίζεται ούτε θόρυβο κάνει?

Αν είναι να πάρεις με fan, πας στο pro 2018, 4-core.

Αν για τα μοντέλα που αναφέρατε δεν κοιτάτε τις βασικές εκδόσεις, αλλά την έκδοση με 256 ssd, κατά τη γνώμη μου οι καλύτερες επιλογές είναι air με 16 RAM  ή 12" με 16 RAM πάλι.

Σε περίπτωση που σκοπεύεις να το κρατήσεις 5 χρόνια πχ η προσθήκη RAM αξίζει, ειδικά αν θες να έχεις πολλά προγράμματα παράλληλα ανοιχτά ή άπειρες καρτέλες ανοιχτές στο chrome/safari.

Bέβαια όπως αναφέρθηκε το pro έχει καλύτερη οθόνη αν είναι αυτό κάτι που σε απασχολεί!!!

Επειδή βέβαια όλα καταλήγουν στο οικονομικό, ίσως να περιμένεις black friday για το pro που ίσως πέσει αρκετά σε τιμή...

Προτείνω να πάρεις από Ελλάδα, γιατί εγώ που είχα θέμα με το που το άνοιξα, μου το αντικατέστησαν τελείως.

Το T2  chip είναι καλό, αλλά οδηγεί τον υπολογιστή να είναι servicable μόνο από apple, άρα μετά από 6-7 χρόνια ο οπολογιστής αυτός μπορεί να μην επισκευάζεται κάπως. Επίσης αν καεί η μητρική, ο ssd δεν είναι recoverable. Μόνο στα μοντέλα 2017 είναι και μόνο από το επίσημο service. Ο ssd είναι κολημένος στη μητρική και συνδεδεμένος με το T2 και νομίζω κάπως μπλοκάρει αν χαλάσει μητρική ή T2 κλπ.

Έχω 4-core pro 2018 και είχα 12" 2016. Για απλά πράγματα το 12" ή και το air που είναι fanless είναι top, δεν θα χρειαστεί να ανοιχτούν ποτέ για καθαρισμό και είναι αθόρυβα. Οπότε πας σε αυτά. Αν θες κάτι που θα ανοίγει και θα δουλεύει τέλεια σε 10 χρόνια από τώρα πας στo  προ 4-core 2018. Γράφω τώρα από imac 27" 2009 to prove this!! 

Δεν είναι fanless το Air 2018 γι αυτό και λένε ότι κατάφεραν να αντεπεξέλθει σε επιδόσεις με το pro του 2017.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thodoris20s είπε

Δεν είναι fanless το Air 2018 γι αυτό και λένε ότι κατάφεραν να αντεπεξέλθει σε επιδόσεις με το pro του 2017.

Το fan του κάνει ψύξη τυπου ambient και δεν είναι κολλημένο πάνω στη ψυκτρα της CPU. Οπότε ναι μεν έχει fan στη κυριολεξία, αλλά σαν chip είναι fan-less. Οι επιδοσεις είναι 10% κάτω νομίζω του mbp 13 2017 ntb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

128 φτάνουν για OS και βασικά apps και δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν όμως θες games (λέμε τώρα) και κάνα Photoshop/illustrator (τέτοιο στυλ), τότε απλά κουμπωνεις εναν thunderbolt SSD και είσαι κομπλε. Κοίτα να το πάρεις με 16gb ram είναι η συμβουλή μου.

Δεν παίζω games γενικά, Photoshop ίσως βάλω αλλά ναι έτσι το σκεφτόμουν και γω με thunderbold 3 ssd. Για την ram θα εξαρτηθεί από την τιμή και την έκπτωση που θα πάρει 

Πάντως όλοι λένε ότι είναι καλύτερο απ'ότι το περίμεναν. Για την χρήση που κάνω εγώ νομίζω είναι αυτό που θέλω. Είναι και καινούργιο μοντέλο και είμαι γενικότερα της άποψης ότι ότι είναι καινούργιο είναι και βελτιωμένο. Σίγουρα έχει βελτιωθεί σε κάποια πράγματα. Ο μόνος πραγματικά ενδοιασμός που έχω πλέον είναι η διαφορά στην οθόνη. Το θετικό είναι πως κατά 99% θα το δουλεύω σε εσωτερικό χώρο. Αλλά πάλι η οθόνη από το pro είναι εντυπωσιακή.  Μακάρι να πετύχουμε καμία καλή έκπτωση και να το τσιμπήσω.

Επεξ/σία από thodoris20s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Δεν παίζω games γενικά, Photoshop ίσως βάλω αλλά ναι έτσι το σκεφτόμουν και γω με thunderbold 3 ssd. Για την ram θα εξαρτηθεί από την τιμή και την έκπτωση που θα πάρει 

Άνετα τοτε. Το Photoshop σε Mac OS X (αν δε κάνω λαθος) θέλει 4-5 gb αποθηκευτικό χώρο.

Anyway, το θέμα του αποθηκευτικού χώρου κάπως λυνεται. Το θέμα της ram ομως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που photoshop δεν νομίζω να βάλω ποτέ, ούτε και να κάνω επεξεργασία video αλλά που κανά παιχνίδι πότε πότε θα το παίζε είτε με emulator για ps2 κτλ είτε κανονικό παιχνίδι να πάρω το pro no touch bar η με touchbar? (το air φαντάζομαι ούτε για πλάκα δε θα αντέχει). Κατα τ'αλλα μόνο επεξεργασία κειμένου θα κάνω για να γράφω για τη σχολή, βιντεο, ταινίες και διάβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kolumvitis είπε

Εγώ που photoshop δεν νομίζω να βάλω ποτέ, ούτε και να κάνω επεξεργασία video αλλά που κανά παιχνίδι πότε πότε θα το παίζε είτε με emulator για ps2 κτλ είτε κανονικό παιχνίδι να πάρω το pro no touch bar η με touchbar? (το air φαντάζομαι ούτε για πλάκα δε θα αντέχει). Κατα τ'αλλα μόνο επεξεργασία κειμένου θα κάνω για να γράφω για τη σχολή, βιντεο, ταινίες και διάβασμα.

Θες οπωσδήποτε Mac OS X? Το ρωτάω γιατί είναι πανάκριβα σαν μηχανήματα και πέρα από την ομορφιά τους (που πλέον υπάρχουν κ αλλά τόσο όμορφα) συμφέρουν μόνο αν θες να κάνεις κάτι Mac OS X specific η απλά δεν μπορείς χωρίς το συγκεκριμενο λειτουργικο.  Ποιο είναι το μέγιστο ποσό που μπορείς να διαθέσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2018 στις 12:16 ΠΜ, thodoris20s είπε

Μια χαρά είναι τα 8. Ειδικά για απλή χρήση. Οι youtubers ειδικά λένε ότι το MacOS κάνει εξαιρετική διαχείριση της ram. 

Η χολή των τωρινών macs είναι ο δίσκος και η τιμή. Αυτά τα 128gb δεν χωνεύονται με τίποτα εν έτη 2018 σχεδόν 2019. Είναι απίστευτο

Καλα ασε τους youtubers, την δουλεια τους κανουν. 8 gb ειναι λιγα, και το macos τρεχει μια χαρα με 8 σημερα. Σε 1-2 χρονια δεν νομιζω με αυτα που βλεπω καθε μερα (και εγω macos τρεχω).

αλλα θα εχεις δωσει τοσα λεφτα και δεν γα μπορεις να αναβαθμισεις... και με τοσα λεφτα δεν ειναο να αλλαζεις laptop καθε 1-2 χρονια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα πήγα και είδα και τα δυο νέα air και pro. Εντυπώσεις:

290725487906637981.jpg.8ddc89f1f5fc3b1474980b1fc713d0ce.jpg

Πολύ παρόμοια στο design, το butterfly keyboard με έχει ήδη κερδίσει, τα ηχεία ολόιδια δεξιά και αριστερά του πληκτρολογίου.

Το air (δεξιά) είναι ελαφρύτερο (1,25 kg) από το pro (1,37 kg) αλλά ουσιαστική διαφορά δεν καταλαβαίνεις, οπότε το portability που είναι το ατού του air δεν μου φαίνεται τόσο τρομερό επιχείρημα τελικά.

Η οθόνη του pro έχει σαφώς καλύτερη φωτεινότητα από το air (φαίνεται ακόμα και στη φώτο- έβαλα και τα δυο σε full φωτεινότητα)

Το pro έχει αισθητά μεγαλύτερο touchpad.

To touchbar του pro αν και αρχικά δεν με είχε πείσει, ίσως και να φανεί χρήσιμο σε κάποιες εφαρμογές, έχει κανείς άποψη;

Το air έχει σοβαρά λίγες θύρες, στη δεξιά πλευρά του έχει μόνο (!) mini jack. Εάν δηλαδή το φωρτίζεις σου μένει βασικά μόνο μια για οποιαδήποτε άλλη χρήση, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τσιγκουνεύονται τις θύρες..

Το space gray του νέου pro μου φάνηκε λίγο πιο σκούρο από τα προηγούμενα, πολύ ωραίο σαν εμφάνιση κατά τη γνώμη μου.

Διαφορά τιμής: 400 eu

Επίσης απορία: Όλοι όσοι λέτε για black friday μιλάτε για συγκεκριμένο μαγαζί στην Ελλάδα ή κάποιο συγκεκριμένο e-shop; Μου κάνει απίθανο να ρίξουν προσφορές στα καινούρια macbook που γίνανε released τόσο πρόσφατα, όχι;

@kolumvitis Πρίν πας για το πάλιο pro δες και αυτό.

Επεξ/σία από totem_lost
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μιλαμε για αγορα απο Ελλαδα αυτην την στιγμη, τοτε πας χαλαρα στο macbook pro 13" με quad core επεξεργαστη(ειναι αυτο με την touchbar).

Ερχεται στα 1889€ με 256GB ssd, οσο περιπου ερχεται και το καινουριο macbook air με 256GB SSD που ειναι στα 1749€

Μονο που το pro εχει σχεδον διπλασιες επιδοσεις cpu, φωτεινοτερη οθονη, καλυτερη οθονη σε χρωματα/contrast, αισθητα δυνατοτερη gpu, περισσοτερες θυρες, μεγαλυτερο trackpad. Ειναι ελαχιστα βαρυτερο και θα εχει και λιγο μικροτερη αυτονομια.

 

Η εκδοση με 128GB του macbook air στα 1419€ δεν νομιζω οτι αξιζει αναφορας, λιγο πριν μπουμε στο 2019.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, totem_lost είπε

Επίσης απορία: Όλοι όσοι λέτε για black friday μιλάτε για συγκεκριμένο μαγαζί στην Ελλάδα ή κάποιο συγκεκριμένο e-shop; Μου κάνει απίθανο να ρίξουν προσφορές στα καινούρια macbook που γίνανε released τόσο πρόσφατα, όχι;

Black friday σε καινουργιο μοντέλο στην Ελλάδα, δε παίζει. Μιλάμε για Η.Π.Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...