Προς το περιεχόμενο

Macbook air 2018 vs Macbook pro 13 no touch bar


kolumvitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προβλημα για εμενα δεν ειναι τοσο ονεπεξεργαστης οσο η ram. Εδω τα κινεζικα κινητα εχουν 6/8 gb η apple πως την εχει δεινκαι βγαζει το 2018 laptop με 8 gb ....

Αξιζει η υπερβαση στα 16!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρά είναι τα 8. Ειδικά για απλή χρήση. Οι youtubers ειδικά λένε ότι το MacOS κάνει εξαιρετική διαχείριση της ram. 

Η χολή των τωρινών macs είναι ο δίσκος και η τιμή. Αυτά τα 128gb δεν χωνεύονται με τίποτα εν έτη 2018 σχεδόν 2019. Είναι απίστευτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, thodoris20s είπε

Για την οθόνη να το καταλάβω. Γενικότερα πολλοί λένε ότι έχει μικρότερη φωτεινότητα και από το Macbook 12 και δεν μπορούν να καταλάβουν το γιατί. Αλλά τα υπόλοιπα που λέει πως γίνεται να ισχύουν; Το πληκτρολόγιο δεν γίνεται να είναι χειρότερο. Και το trackpad αφού είναι ίδιο. Για την cpu δεν τίθεται θέμα καθώς έχει το touch bar model που οκ είναι διπύρηνο αλλά ξεκινάει από τα 2.9ghz οπότε προφανώς θα είναι καλύτερο.

Είναι θέμα γούστου. Του φαίνεται mushy λόγω της extra μεμβράνης που έχει το πληκτρολόγιο του macbook air. Όσον αφορά τη CPU, και στο ntbMBP η cpu λογικά είναι λίγο καλύτερη από αυτή του Air.

21 ώρες πριν, thodoris20s είπε

Μια χαρά είναι τα 8. Ειδικά για απλή χρήση. Οι youtubers ειδικά λένε ότι το MacOS κάνει εξαιρετική διαχείριση της ram. 

Η χολή των τωρινών macs είναι ο δίσκος και η τιμή. Αυτά τα 128gb δεν χωνεύονται με τίποτα εν έτη 2018 σχεδόν 2019. Είναι απίστευτο

Προσωπικά θα επέλεγα 16gb ram γιατί αν δε κάνω λάθος μπορείς μέσω thunderbolt να του κουμπώσεις ένα ssd για extra αποθηκευτικό χώρο.

Φυσικά είναι απαράδεκτο το combo 8gb/ 128gb, αλλά τι να κάνουμε;

Δεν θα το αγόραζα με αυτά τα specs, αλλά είναι καθαρά θέμα budget και προφανώς υποκειμενικό.

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Είναι θέμα γούστου. Του φαίνεται mushy λόγω της extra μεμβράνης που έχει το πληκτρολόγιο του macbook air. Όσον αφορά τη CPU, και στο ntbMBP η cpu λογικά είναι λίγο καλύτερη από αυτή του Air.

Γνωρίζεις αν το πληρώσω εγώ με την κάρτα μου από δω αν υπάρχει κανένα πρόβλημα; Γιατί το άτομο που θα μου το φέρει δεν έχει σχεδόν καθόλου χρόνου. Οπότε μου είπε να μου δώσει τα στοιχεία του κλπ και να το πληρώσω εγώ online και να πάει σπίτι του εκεί. Θα έχω κάποιο θέμα με προμήθειες κλπ; Η κάρτα μου πως θα χρεωθεί; Θα πληρώσω σε δολλάρια και θα κάνει το συνάλλαγμα η τράπεζα; Έχω χρεωστική στην Εθνική και πιστωτική στην Πειραιώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Γνωρίζεις αν το πληρώσω εγώ με την κάρτα μου από δω αν υπάρχει κανένα πρόβλημα; Γιατί το άτομο που θα μου το φέρει δεν έχει σχεδόν καθόλου χρόνου. Οπότε μου είπε να μου δώσει τα στοιχεία του κλπ και να το πληρώσω εγώ online και να πάει σπίτι του εκεί. Θα έχω κάποιο θέμα με προμήθειες κλπ; Η κάρτα μου πως θα χρεωθεί; Θα πληρώσω σε δολλάρια και θα κάνει το συνάλλαγμα η τράπεζα; Έχω χρεωστική στην Εθνική και πιστωτική στην Πειραιώς

Ίσως να γνωρίζω, δεν είμαι σίγουρος καθώς όταν το είχα ψάξει, το είχα ψάξει για αγορά μέσω Apple Store. Αυτό που είχα δει είναι ότι βάζεις άλλο όνομα παραλήπτη (και άρα πρέπει να παρουσίασει απόδειξη ή ταυτότητα) αλλά η χρέωση γίνεται στο όνομά σου.

Η προμήθεια είναι κοντά στο 2% επί του συνολικού ποσού (+ οτι σε τρώνε και λίγο στο conversion) καθώς η χρέωση θα γίνει σε $ τα οποία θα μετατραπούν σε ευρώ.

Τέλος, αν το αγοράσεις από BestBuy να εξασφαλίσεις ότι ο τρόπος αποστολής θα είναι 'signed for' ή 'requires signature' γιατί έχουν κάτι καθυστερημένα συστήματα που αφήνουν πράγματα μεγάλης αξίας έξω από τη πόρτα! Ξέρω σίγουρα ότι το B&H στέλνει αποκλειστικά και μόνο συστημένο γιατί είναι authorised apple reseller και τους υποχρεώνει η Apple  (ή κάτι τέτοιο τέλως πάντων μου είχαν πει τότε σε επικοινωνία μέσω e-mail). Αν το αγοράσεις δε από το επίσημο Apple Store (πες refurbished που τώρα είναι στα 1099$ το βασικό μοντέλο του ntbMBP 13 2017), τότε τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο ευκολα καθώς η Apple στέλνει πάντα tracked και signed-for.

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, natural_sgf είπε

Ίσως να γνωρίζω, δεν είμαι σίγουρος καθώς όταν το είχα ψάξει, το είχα ψάξει για αγορά μέσω Apple Store. Αυτό που είχα δει είναι ότι βάζεις άλλο όνομα παραλήπτη (και άρα πρέπει να παρουσίασει απόδειξη ή ταυτότητα) αλλά η χρέωση γίνεται στο όνομά σου.

Η προμήθεια είναι κοντά στο 2% επί του συνολικού ποσού (+ οτι σε τρώνε και λίγο στο conversion) καθώς η χρέωση θα γίνει σε $ τα οποία θα μετατραπούν σε ευρώ.

Τέλος, αν το αγοράσεις από BestBuy να εξασφαλίσεις ότι ο τρόπος αποστολής θα είναι 'signed for' ή 'requires signature' γιατί έχουν κάτι καθυστερημένα συστήματα που αφήνουν πράγματα μεγάλης αξίας έξω από τη πόρτα! Ξέρω σίγουρα ότι το B&H στέλνει αποκλειστικά και μόνο συστημένο γιατί είναι authorised apple reseller και τους υποχρεώνει η Apple  (ή κάτι τέτοιο τέλως πάντων μου είχαν πει τότε σε επικοινωνία μέσω e-mail). Αν το αγοράσεις δε από το επίσημο Apple Store (πες refurbished που τώρα είναι στα 1099$ το βασικό μοντέλο του ntbMBP 13 2017), τότε τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο ευκολα καθώς η Apple στέλνει πάντα tracked και signed-for.

Απλά όπως την βλέπω την κατάσταση προμήθεια από δω taxes από κει, η φάση θα μου βγεί 1050-1100€ και αν χρειαστεί να στείλω και το κουτί σε περίπτωση που δεν μπορέσει να το πάρει άλλα πόσα ακόμα, πάνω κάτω 50€. Αν το πάρω από σκρουτζ με τιμολόγιο βγαίνει 1165 αυτή τη στιγμή. Οπότε δεν ξέρω αν αξίζει όλος αυτός ο κόπος και η διαδικασία. Πφφφ έχω πόσες μέρες το έχω κάψει και δεν μπορώ να καταλήξω.

Η άποψή σου για τα refurbished ποια είναι; 1100$ είναι το ποσό που ήθελα να δώσω.  967€ με την τωρινή ισοτιμία 

Επεξ/σία από thodoris20s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Απλά όπως την βλέπω την κατάσταση προμήθεια από δω taxes από κει, η φάση θα μου βγεί 1050-1100€ και αν χρειαστεί να στείλω και το κουτί σε περίπτωση που δεν μπορέσει να το πάρει άλλα πόσα ακόμα, πάνω κάτω 50€. Αν το πάρω από σκρουτζ με τιμολόγιο βγαίνει 1165 αυτή τη στιγμή. Οπότε δεν ξέρω αν αξίζει όλος αυτός ο κόπος και η διαδικασία. Πφφφ έχω πόσες μέρες το έχω κάψει και δεν μπορώ να καταλήξω.

Η άποψή σου για τα refurbished ποια είναι; 1100$ είναι το ποσό που ήθελα να δώσω.  967€ με την τωρινή ισοτιμία 

Όσον αφορά το κουτί, όταν το έψαξα, δεν συνέφερε να το κάνεις post οπότε απλά το παράβλεψα. Κουτί είναι, σιγά. Υπάρχει ένας εδώ στο insomnia που βάζει αγγελίες για άδεια κουτιά από Macbooks. Αν θες κουτί, ίσως καλύτερα να το αγοράσεις τοπικά.

Τα 1100$ που βλέπεις στο Apple Store είναι χωρίς sales tax. οπότε πάει 1175$. Η αποστολή είναι δωρεάν. Βάλε και 2% extra χρέωση της κάρτας και πας κοντά στα 1200$. Είναι certified refurbished και προσωπικά θα τα αγόραζα καθώς έχουν ένα χρόνο εγγύηση και παίρνουν και AppleCare αν θες.

Οπότε, 1200$ refurb χωρίς κουτί από Αμερική (με us keyboard και 1 χρόνο εγγυηση βέβαια) καθώς και χωρίς original συσκευασία ή καινούργιο με 1165 ευρώ (τιμολόγιο) από Ελλάδα με κουτί και 2 χρόνια εγγυηση;

Νομίζω η απάντηση είναι ξεκάθαρη και δεν αξίζει καν να μπλέξεις με αμερικές...

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, greg4 είπε

Ενδοκοινοτικές μπορείς να κάνεις;

Δεν νομίζω φίλε μου. Θα ρωτήσω στο γραφείο αλλά χλωμό το βλέπω. Ποιο θα είναι το όφελος μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, thodoris20s είπε

Δεν νομίζω φίλε μου. Θα ρωτήσω στο γραφείο αλλά χλωμό το βλέπω. Ποιο θα είναι το όφελος μου;

Το όφελος θα είναι ότι θα το πάρεις από Γερμανία (π.χ.) σε ακόμα καλύτερη τιμή. Αλλά οριακά καθώς η Γερμανία αξίζει για πιο ακριβά μηχανήματα. Εκεί κερδίζεις πραγματικά.

https://www.notebook.de/apple-macbook-pro-macbook-pro-13-retina-2017-macbook-pro-13-space-grau-2017-g-4397?atyp=nb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kriosgr είπε

Δεν έχω καταλάβει ακόμα thodoris20s ποιο mac θες να αγοράσεις. Το macbook air 256GB?

Όχι είμαι ανάμεσα στο MacBook Air 2018 ή MacBook Pro 2017 για base model πάντα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά θα δώσεις τόσα λεφτά για να πάρεις ένα μηχάνημα με 128 gb σκληρό; 

Ειλικρινά δε φτάνουν για τίποτα. 

Επεξ/σία από djuan1988
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιπρόσθετα, αν πάρεις τελικά το ntbMBP 13 2017 μάλλον πρέπει να φροντίσεις να έχει παραχθεί μετά τον Ιούνιο του 2018 (να μην είναι stock δηλαδή).

https://www.apple.com/support/13-inch-macbook-pro-solid-state-drive-service-program/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...