Προς το περιεχόμενο

Το νέο One UI έρχεται στα Samsung Galaxy smartphones την επόμενη χρονιά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, TechnoState είπε

.... ισχύει αυτό όντως??? (Μιλάς για το CyanogenMod, σωστά)... επίσης, η LineageOS σαν διαφορετική διανομή η έχει σχέση με το Cyanogen.org??? (Είχα διαβάσει ότι είχε ξεκινήσει απο την ίδια ομάδα ανάπτυξης με το πρώτο/cyanogen)

Έχει αρκετά στοιχεία από το cyanogen ναι άμα το δουλέψεις κιόλας έχει την ίδια απλότητα, αλλά ισχύει , μετά την επιτυχία του cyanogen με το oneplus one το αγόρασε η Sammy το 2015 έναντι 15 εκατομμυρίων και έκτοτε το έχει ανεκμετάλλευτο, μερικά στοιχεία του τα είχε βάλει στο Grace UX που είχε από το S8 έως τώρα . Ε πλέον απ ότι είδα γενικά για το One UI το χει εκμεταλλευτεί πλήρως άρα θα δεις τα antutu benchmark στα Note να εκτοξεύονται .

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επίσης να προσθέσω πως οι εφαρμογές της samsung είναι κορυφαίες στο είδος τους και ενώ παλαιότερα ίσως κάποιοι τις αποκαλούσαν bloatware , σήμερα μοιάζει με bloatware ότι google application έχει μια συσκευή samsung .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αν θες software support για 4 android versions πρέπει να πάρεις 2 android συσκευές.Πχ 1 το 2018 και την 2η το 2020.Τα ίδια χρήματα κοστίζει 1 iPhone και ακόμα πιο φθηνά αν είναι παλαιότερο μοντέλο,1 συσκευή με 5 χρόνια software support.

Γιατί αφήνουν στην απ'έξω το S8,δεν "σηκώνει" το καινούριο UI;Η επόμενη κίνηση θα είναι να απαξιώσει το S9 σχέση με το S10.

Για άλλη 1 φορά αποδεικνύεται οτι δεν αξίζει η αγορά συσκευής στην αρχή της κυκλοφορίας της λόγω υπερκοστολόγησης,αλλά μόνο μετά απο μήνες.Πόσο μάλλον απο μεγάλες αλυσίδες που οι τιμές είναι διπλάσιες η στην καλύτερη περίπτωση 25-35% αυξημένες.(Βλέπε θύματα και υπαλλήλους που πείθουν).

Η άλλη λύση είναι Xiaomi από 200€ και πάνω και να πάνε να πνιγούν(Ευγενικά).Εκεί φυσικά χάνεις την amoled και την καλή κάμερα.Το design σχετικά αδιάφορο,τουλάχιστον όσον αφορά τα υλικά και όχι τις διαστάσεις και το screen to body ratio γιατί μπαίνει θήκη(Βλέπε αγγελίες με σπασμένα σε γελοία τιμή).Σχετικά με τα υπόλοιπα features της Samsung όπως heart rate κλπ είναι περιττές πολυτέλειες.

ΥΓ1:Ο Ελληνας είναι ικανός να έχει κινητό "αξίας" μεγαλύτερης απο το αυτοκίνητό του.F@@k logic.

ΥΓ2:Οι ευκατάστατοι,οι πλούσιοι,τα θύματα,οι κουβαρντάδες,οι ποζεράδες και οι fanboys,μπορούν να αγνοήσουν το post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, vagosd είπε

Επίσης να προσθέσω πως οι εφαρμογές της samsung είναι κορυφαίες στο είδος τους και ενώ παλαιότερα ίσως κάποιοι τις αποκαλούσαν bloatware , σήμερα μοιάζει με bloatware ότι google application έχει μια συσκευή samsung .

Και ναι και όχι, αξιοπρεπεστατος πχ ο Internet Browser αλλά τόλμησες να δεις πόση ram τρώει; Τουλάχιστον στο S6 Esge μου.

Δεν θεωρούνται bloat επειδή δεν είναι καλές, μια χαρά είναι σε features, σε εμφάνιση κτλ, αλλά αν ανοίξεις 5 απ αυτές θα πάει το refresh σύννεφο.

Επεξ/σία από gnsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με το s8 έβαλα σχετικά γρήγορα nova γιατί δεν με τράβηξε ο μαμισιος και είχε ένα σχετικό lag. Πλέον είμαι μόνιμα με Microsoft launcher. Δεν έχει τόσες επιλογές όσες ο νόβα αλλά μου έχει ταιριάξει. Συν τεξτρα για SMS. Μόνο τον dialer δεν άλλαξα γιατί όποιον και να βάλεις έχει lag αφού στο τέλος πάλι τον Samsung θα ανοίξει. Και την κάμερα. Και μετά από πολλές δοκιμές έβαλα μόνιμο τον Samsung browser. Μου έκανε εντύπωση πόσο καλύτερος ήταν από τα μεγαθήριο της κατηγορίας. 

Τώρα όσον αφορά την μη παροχή του νέου ui σε εμάς δεν με πολύ ενδιαφέρει γιατί την έχω φέρει στα μέτρα μου την συσκευή. Με ενδιαφέρει να παίρνω τις ενημερώσεις ασφαλείας και άλλο ένα μεγάλο update για να είμαι για ένα χρόνο ακόμα στα πράγματα και βλέπουμε. Βέβαια το θεωρώ λάθος πολιτική. Θα έπρεπε να το δώσει σε όλες τις συσκευές τουλάχιστον 3 ετών. Σιγά ένας launcher είναι, δεν κάνει και καφέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουθενά δεν έχει γραφτεί επίσημα ότι το s8 δε θα πάρει το νέο ui. Απλά για τις συσκευές s9 , s9+ και note 9 έχει δωθει το χρονοδιάγραμμα της υλοποίησης.  Δηλαδή τι πιστεύετε ότι επειδή αναγράφονται αυτές οι 3 συσκευές,  μόνο αυτές θα πάρουν? Π.χ. το Α8 που είναι φετινή συσκευή θα μείνει απέξω? Ή μήπως συμφέρει περισσότερο να αναπτύξουν ταυτόχρονα one ui και samsung experience ? Προσωπικά πιστεύω πως όσες συσκευές πάρουν την έκδοση Pie θα έχουν και one ui.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Arkin είπε

Βρήκαμε μπελά με τις αναβαθμίσεις τα τελευταία χρόνια ενώ μετά την έκδοση 5 όλες οι εκδόσεις δουλεύουν ολόιδια. Να χουμε να λέμε. 

Ομως όποιοι έχουν μείνει με παλιές συσκευές με android 5 και πίσω(Μάλλον και με android 6) δεν παίρνουν αναβαθμίσεις ασφαλείας(Security patches) εδώ και πολλούς μήνες έως και χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Ομως όποιοι έχουν μείνει με παλιές συσκευές με android 5 και πίσω(Μάλλον και με android 6) δεν παίρνουν αναβαθμίσεις ασφαλείας(Security patches) εδώ και πολλούς μήνες έως και χρόνια.

Δεν έχω διαβάσει τίποτα για παλιότερες συσκευές που χακαριστηκαν χρόνια τώρα. Από αλλού την πατάνε ένας με 5 έκδοση που προσέχει δεν κολλάει τίποτα. Ένας με 9 που κατεβάζει ότι να ναι θα την πατήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν έχω διαβάσει τίποτα για παλιότερες συσκευές που χακαριστηκαν χρόνια τώρα. Από αλλού την πατάνε ένας με 5 έκδοση που προσέχει δεν κολλάει τίποτα. Ένας με 9 που κατεβάζει ότι να ναι θα την πατήσει. 

Προσέχουμε απο που κατεβάζουμε εφαρμογές τρίτων,αλλά το θέμα δεν είναι μόνο να μην μπεί στο κινητό κάποιο spyware,malware κλπ.Αν δεν φεύγει με κάποιο antivirus η antimalware κάνεις factory reset.

Αν θες να βάλεις i-bank;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Προσέχουμε απο που κατεβάζουμε εφαρμογές τρίτων,αλλά το θέμα δεν είναι μόνο να μην μπεί στο κινητό κάποιο spyware,malware κλπ.Αν δεν φεύγει με κάποιο antivirus η antimalware κάνεις factory reset.

Αν θες να βάλεις i-bank;

Τρέχω 3 ebanking σε Android 4.4 android 7 android 9. Όλα το ίδιο είναι έχω icode και δεν έχω χάσει ποτέ ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, jimlost είπε

Στο Note 8  θα το δώσουνε;;;Θα είναι μεγάλο λάθος αν το αφήσουν έξω... 

Θα το πάρουν κανονικά

https://www.androidauthority.com/samsung-one-ui-s8-note8-923609/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Green Dragon είπε

Το διάβασα, απλά φοβάμαι ότι δεν θα βάλουμε όλα τα χαρακτηριστικά του στο Ν8...

Παντος κάτι είναι και αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/11/2018 στις 8:38 ΠΜ, jimlost είπε

Στο Note 8  θα το δώσουνε;;;Θα είναι μεγάλο λάθος αν το αφήσουν έξω... 

Αυτο ελειπε να μην το παρουν. Η samsung οντως ειναι απαραδεκτη στις αναβαθμισεις της αλλα μεχρι ενα σημειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...