Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/2/2021 στις 5:41 ΜΜ, Anestis84 είπε

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπισα με το Sercomm H300s είναι ότι χρησιμοποιεί κάποιες πόρτες που χρειάζεται ο NAS δίσκος μου για να μπορεί να μιλάει με τον έξω κόσμο (πόρτες 443 και 80) οπότε αναγκαστικά δεν μπορώ να δουλέψω με το συγκεκριμένο μηχάνημα. Μίλησα και με την τεχνική υποστήριξη της Vodafone αλλά τίποτα δεν μπορούν να κάνουν κάτι 

Οι πόρτες αυτές είναι κλειδωμένες Γιάννα χρησιμοποιούνται από το τεχνικό για διαχείριση του modem. Αν βάλεις άλλο modem θα μπορείς να τις χρησιμοποιείς κανονικα.

Κατά 99% όμως το nas έχει επιλογή να αλλάξεις τις πόρτες αυτές. Ανεξάρτητα από το h300s καλό είναι να μην χρησιμοποιείς τόσο κοινές πόρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/2/2021 στις 5:41 ΜΜ, Anestis84 είπε

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπισα με το Sercomm H300s είναι ότι χρησιμοποιεί κάποιες πόρτες που χρειάζεται ο NAS δίσκος μου για να μπορεί να μιλάει με τον έξω κόσμο (πόρτες 443 και 80) οπότε αναγκαστικά δεν μπορώ να δουλέψω με το συγκεκριμένο μηχάνημα. Μίλησα και με την τεχνική υποστήριξη της Vodafone αλλά τίποτα δεν μπορούν να κάνουν κάτι 

Εμένα το nas μου έπαιζε αυτόματα με το speedport plus της cosmote με την λειτουργία upnp, με τη vodafone όμως δεν έπαιζε.

Εγώ κατάφερα να δουλέψει ο nas μου (wd my cloud) ως εξής: Αρχικά απενεργοποίησα το firewall του h300s, άλλαξα τις πόρτες στο nas από 80 για HTTP σε 44300 και από 443 για HTTPS σε 44301. Η επιλογή των πορτών έγινε με το σκεπτικό πως οι συγκεκριμένες (έχει ένα εύρος) δεν είναι δεσμευμένες για συγκεκριμένη χρήση (την πληροφορία την πήρα από topic στο wd forum). Έπειτα έκανα port forwarding στο h300s αλλά (αν και μου φαίνεται πολύ περίεργο) έπρεπε να βάλω για πόρτες WAN τις 44300, 44301 αλλά για τις πόρτες LAN έπρεπε να βάλω 80,443 και όχι τις ίδιες που ρύθμισα στο nas (44300,44301) (μήπως οι lan ports απλά υποδεικνύον το sevice που πρέπει να τρέξει?) . Παραθέτω φωτό για καλύτερη εικόνα. Ελπίζω να βοήθησα :)

1.PNG

2.PNG

3.PNG

Επεξ/σία από poliko_selas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σε ολους! εδω και 1 εβδομαδα απεκτησα vdsl (ειχα adsl) και θελω την βοηθεια σας!Ουσιαστικα η γραμμη σαν γραμμη ειναι αψογη πιανει πολυ καλες ταχυτητες σε ολες τις συσκευες με εξαιρεση το pc μου , δεν μπορω να βαλω ethernet γιατι το pc ειναι σε αλλο οροφο οπότε ειναι με wifi απλα εχει καποιες στιγμες στην ημερα αποσυνδεσεις ή και χανει την ip οταν μπαινω στο αρχειο συμβαντων κυριως γραφει αυτό Providing DHCP information to a requesting station has failed (H003) 

απο την vodafone μου ειπαν οτι θα μου στειλουν νεο rooter αλλα δεν νομιζω οτι ειναι αυτο φανηκε να μην ξερουν για αυτο θα ηθελα την καθοδηγηση σας!

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που υπάρχει πρόσβαση ως super user , υπάρχει περίπτωση να μπορούμε να κάνουμε extract το firmware ,η να βρεθεί ενα generic firm ; το πρόβλημα είναι ότι ακόμη και με πρόσβαση δεν έχουμε επιλογή για bridge , που προφανώς δεν έχει να κάνει με το επίπεδο πρόσβασης αλλά από ότι φαίνεται είναι θέμα firmware.

Ακόμη με  ssh terminal local που μπήκα δεν έχει πολλά πράγματα , από wan είναι κλειστή η πρόσβαση σε ssh  δεν υπάρχει δυνατότητα να την ανοίξεις όπως και το να απενεργοποιήσεις το tr69 cwmp 

Σκέφτομαι μήπως ρυθμίσουμε την wan as local

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κλείνετε το firewall του ρουτερ αν δεν χρειάζεται, γιατί κόβει τα αναπόφευκτα port scans και πιθανά attacks.
Κάνεις το port forwarding σου και αφήνεις ενεργοποιημένο το firewall

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, JpegXguy είπε

Μην κλείνετε το firewall του ρουτερ αν δεν χρειάζεται, γιατί κόβει τα αναπόφευκτα port scans και πιθανά attacks.
Κάνεις το port forwarding σου και αφήνεις ενεργοποιημένο το firewall

Firewall lever στο Low (που είναι και το default) είναι αρκετό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω το H300s μπροστά μου, αν υπάρχει επίπεδο "off" πιο κάτω από το low, ναι το low είναι οκ.
Νομίζω περιγράφει τι κάνει το καθε επίπεδο. Εσύ θέλεις τουλάχιστον να μπλοκάρει την κίνηση απο WAN προς LAN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, JpegXguy είπε

Μην κλείνετε το firewall του ρουτερ αν δεν χρειάζεται, γιατί κόβει τα αναπόφευκτα port scans και πιθανά attacks.
Κάνεις το port forwarding σου και αφήνεις ενεργοποιημένο το firewall

Δυστυχώς με το firewall ακόμα και σε low setting o nas μου δεν λειτουργεί (port forwarding failed), με λίγα λόγια πρέπει κάποια στιγμή να ξεφορτωθώ την αηδία που ακούει στο όνομα h300s, έφτασα στο σημείο να λησμονώ το speedport plus!

EDIT: Άνοιξα το firewall (low setting) και ο nas εξακολουθεί να λειτουργεί... Θα δω αν πάει καλά και θα διορθώσω το πρώτο post.

Επεξ/σία από poliko_selas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παρακολουθω καιρο το νημα και σαν κατοχος του εν λογω κουτιου γιατι πλαστικο κουτι ειναι και τπτ αλλο 😂 ειχα κατι ενδοιασμους οσο αναφορα την ταχυτητα με wifi απο speedtest βγαζει 43-44 mbps παντα μιλαμε για 50αρα γραμμη και προχθες βαζω να κατεβει ενα game μετα απο πολυ καιρο στο PS4 και μου εβγαζε ταχυτητα με ethernet 21-24mbps λετε να ειναι θεμα ρουτερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jok said:

Καλησπερα παρακολουθω καιρο το νημα και σαν κατοχος του εν λογω κουτιου γιατι πλαστικο κουτι ειναι και τπτ αλλο 😂 ειχα κατι ενδοιασμους οσο αναφορα την ταχυτητα με wifi απο speedtest βγαζει 43-44 mbps παντα μιλαμε για 50αρα γραμμη και προχθες βαζω να κατεβει ενα game μετα απο πολυ καιρο στο PS4 και μου εβγαζε ταχυτητα με ethernet 21-24mbps λετε να ειναι θεμα ρουτερ;

Αλλαξε καλωδιο για αρχη, δοκιμασε αλλες θυρες, κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νεο γερμανικό Vodafone EasyBox 805 μου μοιάζει αρκετά σαν ανανεωμένο H300s αλλά με Wi-Fi 6 / WPA3  υποστήριξη.

https://www.dslweb.de/vodafone-easybox-805.php

https://www.vdsl-tarifvergleich.de/vdsl-hardware/all/router-vodafone-easybox-805/

και εδω μια σύγκριση με τα FRITZ!Box 7530/7590

https://www.dslweb.de/vodafone-easybox-und-fritzbox-im-vergleich.php

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Helioslolz είπε

Το νεο γερμανικό Vodafone EasyBox 805 μου μοιάζει αρκετά σαν ανανεωμένο H300s αλλά με Wi-Fi 6 / WPA3  υποστήριξη.

https://www.dslweb.de/vodafone-easybox-805.php

https://www.vdsl-tarifvergleich.de/vdsl-hardware/all/router-vodafone-easybox-805/

και εδω μια σύγκριση με τα FRITZ!Box 7530/7590

https://www.dslweb.de/vodafone-easybox-und-fritzbox-im-vergleich.php

σε καμια δεκαετία ισως να το δινουν και στο ελλάντα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...