Προς το περιεχόμενο

Vodafone H300s


bill2015

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, DanielRGr είπε

Αυτο με τα 15 λεπτα δεν ισχυει, ηταν απο την ωρα που συγχρονισε, ασχετα το τι ελεγε αυτο :P

Χμμ μάλιστα. Κοίτα εφόσον δεν έχω θέμα με την γραμμή δεν με πειράζει καθόλου να σου πω την αλήθεια.

Σαν λειτουργία του Router για την απλή χρήση που κάνω δεν έχω κανένα παράπονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, DanielRGr είπε

Μπορει να ειναι απλα εμφανισιακο αυτο. 

Το κοβω λιγο δυσκολο να μην εχει κανενα CRC για πολλες ημερες συνεχομενης λειτουργιας. Το δικο μου fritzbox 7530 τσιμπαει κανα error μια στις τοσες, παρολο που εχω ενα καλωδιο απευθειας συνδεδεμενο απο τον κατανεμητη στο μοντεμ. Χαλκος ειναι, καιρικες συνθηκες ειναι, καποιες ακυρες παρεμβολες ειναι, πολλα γενικα που επηρεαζουν.

Στο tool που εχω φτιαξει, κανω track CRC για επιβλεψη της γραμμης και καλα, οποιος θελει ας δοκιμασει να το αφησει ανοιχτο για κανα 10ωρακι να δει αν θα καταγραψει το προγραμμα κανα error.

Daniel δώσε στον λαό το tool! 😍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2021 στις 7:30 ΜΜ, TimelordIZ είπε

Έχω πρόβλημα με το h300s. Κάθε 4 περίπου ώρες το ρουτερ κάνει επανεκκίνηση μόνο του. Μετά την αναβάθμιση γραμμης είχα το ρουτερ για 3 μήνες σχεδόν και είχε αρχισει να κάνει επανεκκίνησεις μόνο του τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες. Μου έφεραν καινούριο ρουτερ πριν 4 μέρες και πάλι τα ίδια. Έχω ελέγξει τα πάντα από διαφορετικές πρίζες σε διαφορετικά καλώδια πάλι επανεκκίνηση κάνει κάθε 4 ώρες. Σφάλματα δεν έχει, η dsl γραμμή είναι εξαιρετική. Το μόνο πράγμα που μπορώ να σκεφτώ ότι φταίει είναι η αναβάθμιση λογισμικού σε v1.0.10.07 και το λέω αυτό γιατί όταν σύνδεσα το καινούριο ρουτερ για 2 μέρες δεν έκανε επανεκκίνηση μέχρι που προχθές το βράδυ έκανε το update και άρχισαν πάλι οι επανεκκίνησεις. Θέλω να επισημάνω ότι μόνο κάνει επανεκκίνηση χωρίς να αποσυγχρονίζεται η γραμμή μόνο επανεκκίνηση χωρίς σφάλματα. 

Θέλω οποίος έχει παρατηρήσει το ίδιο πρόβλημα να το αναφέρει για να δω αν γίνεται μόνο σε μένα και επίσης να μου πει κάποιος αν έχει λύση σε αυτό το πρόβλημα 

Εχω κανα μηνα κ κατι που αναβαθμισα σε vdsl κι εγώ. Στην αρχή οκ κ μετα απο 3 βδομάδες ειχε διακοπές. Να μην τα πολυλογω μου είπαν οτι τελικά ειχε βραχυκυκλωσει το σπλιτερ. Το αλλαξα με ενα ίδιο που βρήκα απο αλλο σπιτι κ ολα καλα.

Τωρα ρωταω εγω: απο που να αγορασω ενα καλο σπλιτερ; Πήρα ενα απο πλαίσιο κ δεν δουλεύει. Το θελω γιατι εχω μια πριζα κ συναγερμό.

Επίσης, υπάρχει ρε παιδια κανας τρόπος να κόψουμε κλήσεις απο διαφημιστικές; Επιλεκτικά του τύπου να μην παίρνουν από 217-....... Χωρίς να αλλαξω συσκευή σταθερού εννοείται,αν γίνεται που είναι voip πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορια σχετικά με την ενεργοποιηση της γραμμης. Η vodafone αναφερει ως εκτιμώμενη ημ/νια ενεργοποιησης την σημερινη 1/2/21. Ενδέχεται δηλαδη να γινει οντως σήμερα ή στην πραγματικοτητα είναι "απο" 1/2/21" ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Jimys2008 είπε

Απορια σχετικά με την ενεργοποιηση της γραμμης. Η vodafone αναφερει ως εκτιμώμενη ημ/νια ενεργοποιησης την σημερινη 1/2/21. Ενδέχεται δηλαδη να γινει οντως σήμερα ή στην πραγματικοτητα είναι "απο" 1/2/21" ;;

Κανονικά, σήμερα. Αν δεν γίνει πρέπει να σου έρθει νέα ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εγω μια ερωτηση σχετικα με αυτο το ρουτερ και μου δημιουργήθηκε μια απορία. Εμενα μου εχουν στειλει το κλασσικο ασπρο μικρο ρουτερ της Vodafone (ZTE ZXHN H108N) και η γραμμη μου ειναι 25αρα, εχω Vodafone TV και πανω κατω αυτα. Η απορία μου είναι οτι στο εξοχικο ενος φιλου μας με το ιδιο στυλ συνδεσης και εχουν το H300s, εμενα γιατι μου δινουν συνέχεια το ασπρο, και επισης αν το βρω καινούργιο το H300s και αλλαξω τα ρουτερ θα μπορω να εκμεταλλευτώ το ρουτερ H300s? Θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω? Θα ειναι συμβατο ή θα εχω καποιο προβλημα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σε ADSL και το H300s είναι VDSL. Αν βρεις H300s και το βάλεις στη γραμμή σου θα δουλέψει κανονικά, αλλά δεν θα κερδίσεις τίποτα.

Ο φίλος μήπως έχει τηλεφωνία Voip και γιαυτό πήρε H300s?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειμαι σιγουρος, ποια ειναι τα χαρακτηριστικά του Voip? Δηλαδη σε εμενα για παραδειγμα εχω το ασυρματο τηλεφωνο σε διαφορετικη πριζα, και δεν συνδεεται με το ρουτερ. Παιζει αυτο κάποιο ρολο? 

Επεξ/σία από A1ex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, A1ex said:

Δεν ειμαι σιγουρος, ποια ειναι τα χαρακτηριστικά του Voip? Δηλαδη σε εμενα για παραδειγμα εχω το ασυρματο τηλεφωνο σε διαφορετικη πριζα, και δεν συνδεεται με το ρουτερ. Παιζει αυτο κάποιο ρολο? 

Αυτο ακριβως ειναι το VOIP. Οταν συνδεεις το σταθερο πανω στο μοντεμ, εχεις Voice over IP (VoIP), για αυτο το λογο εχει ο φιλος σου το h300s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ομως ειναι καλυτερο? Να εχεις συνδεδεμένο το σταθερο στο ρουτερ ειναι καλυτερο απο το να το εχεις σε διαφορετικη πριζα και να είναι ανεξάρτητο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, A1ex said:

Αυτο ομως ειναι καλυτερο? Να εχεις συνδεδεμένο το σταθερο στο ρουτερ ειναι καλυτερο απο το να το εχεις σε διαφορετικη πριζα και να είναι ανεξάρτητο? 

Ειναι ευρωπαικη οδηγια, ολα πανε προς το ψηφιακο, αφηνοντας πισω το 'αναλογικο'. Η αλλαγη σε πιο ψηφιακα μεσα θα βοηθησει πολυ στην υλοποιηση και αναβαθμιση δομων - υπηρεσιων. Ο χαλκος καποια στιγμη θα σταματησει να χρησιμοποιειται μια και καλη.

Οσο αναφορα τη θεση του σταθερου, μικρο το κακο αφου υπαρχουν λυσεις.

1. Μπορεις να εχεις τα νεας γενιας συσκευες που συνδεεις τον DECT δεκτη/πομπο απευθειας πανω στο TEL1 και εχεις το φορτιστη-βαση του σταθερου οπου θες ασυρματα (ο δεκτης/πομπος επικοινωνει ασυρματα με το φορτιστη-βαση για να εχεις τηλεφωνια) 

2. Μπορεις πολυ ευκολα να εχεις ενα ξεχωριστο κυκλωμα (διπλο κυκλωμα-μπριζακι) το οποιο ενα θα ανηκει μονο για το DSL και θα ειναι μονο του (η πρωτη πριζα του σπιτιου που λεμε) και απο διπλα θα ειναι αλλο ενα πριζακι ξεχωριστο απο το DSL, στο οποιο θα συνδεεται η θυρα TEL1 του Modem επανω και θα 'τροφοδοτει' τα υπολοιπα πριζακια του σπιτιου για να εχεις σταθερο παντου.

Επεξ/σία από DanielRGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες,

Ονομάζομαι Χρήστος, είμαι ένας από τους developers του RouterHAK

 

Αν και αργήσαμε λίγο (λόγω υποχρεώσεων), με την σειρά μας και εμείς θα θέλαμε να σας παρουσιάσουμε το δικό μας εργαλείο που επιτρέπει την εμφάνιση αλλά και την αλλαγή του superuser (root) password στο Sercomm H300s της Vodafone Hellas.

 

Έχουμε κάνει ένα μικρό demo που δείχνουμε το proof of concept που μπορείτε να βρείτε παρακάτω.

Η πλήρης πλατφόρμα του RouterHAK θα είναι διαθέσιμη στις ερχόμενες ημέρες, που θα επιτρέπει πολλές παραπάνω δυνατότητες καθώς και provisioning σε όλους τους παρόχους της Ελλάδας.

 

Αναμείνατε νεότερο post :)

Επεξ/σία από knackrack
Spaces
  • Like 10
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...