Προς το περιεχόμενο

Wind Router ZXHN H268N


TeoPatra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποια dns και να βαλεις τελικα εχει μονιμα τα

62.169.194.47/62.169.194.48

Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο custom firmware για το ρουτερ αλλα το μοντελακι αυτο δεν το βλεπω ουτε στο site της zte.

Επεξ/σία από jogatore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, TeoPatra είπε

το έχω δοκιμάσει κι εγώ και δεν μπαίνει. Πλέον δεν μπαίνει ούτε αν αντί για το www.greek-team.cc βάλεις την ip που ακούει. Πρέπει να το έχουν κόψει και σε επίπεδο ip πλέον. Προχθές που είχε δοκιμάσει με την Ip έμπαινα κανονικά.

Θα δοκιμάσω με νέο ρούτερ και θα σας πω αποτελέσματα.

Αν στο command γράψεις 

ping 188.165.228.195

σου απαντα ο server ή οχι;

 

@jogatore ιδιο ερώτημα και σε εσενα

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

isay

 

Ναι απαντάει κανονικά. και μόλις την βάζω την ip στον browser ανοίγει το site. Μόλις του δώσω www.greek-team.cc μου βγαίνει το απαγορευτικό. Άρα δεν το έχουν κόψει σε επίπεδο ip. Παράξενο γιατί χθες το βράδυ δεν εμπαίνε ούτε με ip. Το θέμα είναι οτι δεν μπορούμε να αλλάξουμε τα DNS. Αναμονή να δοκιμάσω με άλλο ρούτερ να δούμε!

σημείωση : Έχω βάλει και καρφωτά στην κάρτα dns google και μέσα στο router στο πεδίο Local Network - DNS τους ίδιους.

Επεξ/σία από TeoPatra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, TeoPatra είπε

isay

Ναι απαντάει κανονικά. και μόλις την βάζω την ip στον browser ανοίγει το site. Μόλις του δώσω www.greek-team.cc μου βγαίνει το απαγορευτικό. Άρα δεν το έχουν κόψει σε επίπεδο ip. Παράξενο γιατί χθες το βράδυ δεν εμπαίνε ούτε με ip. Το θέμα είναι οτι δεν μπορούμε να αλλάξουμε τα DNS. Αναμονή να δοκιμάσω με άλλο ρούτερ να δούμε!

σημείωση : Έχω βάλει και καρφωτά στην κάρτα dns google και μέσα στο router στο πεδίο Local Network - DNS τους ίδιους.

Άρα δεν εχουν κοψει τη ip αλλα ειναι μονο dns που σου λεω απο την αρχη

Αν δεν το εχεις κάνει ήδη στον υπολογιστη σου,

  • μπες στις ρυθμισεις της συνδεσης που εχεις (ασυρματη ή ενσύρματα)
  • κλείσε το ipv6 (βγάλε το τικ)
  • βάλε καρφωτα dns της google (ή οποια αλλη θελεις). Δεν ειναι αναγκαιο να πειράζεις την ip/subnet/gateway αλλα πρεπει να πειράξεις τα dns. Κανε a ή pply, ok και γενικα κλεισε το.
  • Ανοιξε ενα command σαν administrator και κανε flush τα dns ( δες -> https://documentation.cpanel.net/display/CKB/How+To+Clear+Your+DNS+Cache  )
  • Κάνε επανεκκινηση
  • ανοιξε ένα αλλο browser ή στον browser που εχεις καθαρισε το ιστορικο μαζι με τα cookies
  • ΤΩΡΑ άνοιξε ενα tab και δοκιμασε αν μπαινεις στη σελιδα ή σε οποιαδηποτε αλλη σελιδα της ανακοινωσης. Είμαι σχεδόν σιγουρος οτι θα παιξει και μην ασχολείσαι αλλο με το router σου

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jogatore είπε

Απανταει και σε μενα

Αυτα τα dns   62.169.194.47/62.169.194.48

που εχει στο VDSL_835

δεν τα αλλαζει οπου και να βαλω αλους dns  ειτε στο ρουτερ ,ειτε στη καρτα.

Κανε οτι εγραψα νωριτερα στον teo και δες αν λειτουργησει και δε χρειαζεται να ασχοληθεις αλλο με το router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, isay είπε

Κανε οτι εγραψα νωριτερα στον teo και δες αν λειτουργησει και δε χρειαζεται να ασχοληθεις αλλο με το router

Τα εκανα και εγω... αλλα δεν εχει επιτυχια... καποια ανοιγει καποια οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, jogatore said:

Αυτα τα dns   62.169.194.47/62.169.194.48

που εχει στο VDSL_835

δεν τα αλλαζει οπου και να βαλω αλους dns  ειτε στο ρουτερ ,ειτε στη καρτα.

Ξαναγράφω ότι δεν πρόκειται να τα δεις να αλλάζουν αυτά μέσα στο router.

24 minutes ago, jogatore said:

Τα εκανα και εγω... αλλα δεν εχει επιτυχια... καποια ανοιγει καποια οχι.

Άρα λογικά κάνει κανονικά resolve με τους DNS που του έχεις πει, αλλά κάποια έχουν μείνει στην cache. Δοκίμασε στο cmd:

nslookup blockedsite.gr

όπου blockedsite.gr βάλε κάποιο site που δεν σου ανοίγει και δες με τι server το κάνει resolve και τι διεύθυνση σου δίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, isay είπε

Άρα δεν εχουν κοψει τη ip αλλα ειναι μονο dns που σου λεω απο την αρχη

Αν δεν το εχεις κάνει ήδη στον υπολογιστη σου,

  • μπες στις ρυθμισεις της συνδεσης που εχεις (ασυρματη ή ενσύρματα)
  • κλείσε το ipv6 (βγάλε το τικ)
  • βάλε καρφωτα dns της google (ή οποια αλλη θελεις). Δεν ειναι αναγκαιο να πειράζεις την ip/subnet/gateway αλλα πρεπει να πειράξεις τα dns. Κανε a ή pply, ok και γενικα κλεισε το.
  • Ανοιξε ενα command σαν administrator και κανε flush τα dns ( δες -> https://documentation.cpanel.net/display/CKB/How+To+Clear+Your+DNS+Cache  )
  • Κάνε επανεκκινηση
  • ανοιξε ένα αλλο browser ή στον browser που εχεις καθαρισε το ιστορικο μαζι με τα cookies
  • ΤΩΡΑ άνοιξε ενα tab και δοκιμασε αν μπαινεις στη σελιδα ή σε οποιαδηποτε αλλη σελιδα της ανακοινωσης. Είμαι σχεδόν σιγουρος οτι θα παιξει και μην ασχολείσαι αλλο με το router σου

Έπαιξε τελικά.Τι να πω τα ειχα κάνει όλα αυτά ξανά χωρίς αποτέλεσμα. Η μόνη διαφορά είναι οτι τώρα έσβησα όλες τις συνδέσεις απο το WAN και έφτιαξα μια δικιά μου με τα στοιχεία σύνδεσης και ξετίκαρα το ipv6 από την κάρτα δικτύου. Είμαστε οκ τώρα αλλιώς ήμουν έτοιμος να σετάρω ένα mikrotik δανεικό!!!!! Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραθετω και τις δικες μου ρυθμισεις, αμα τα βαλετε ακριβως με τον ιδιο τροπο δεν νομιζω να υπαρχει θεμα, δυο επιπροσθετα βηματα μετα απο αυτο ειναι να γινει flush dns μεσω cmd και διαφραφει cookies απο τον browser.
Δοκιμασα ολες τις σελιδες τωρα greek team και τα σχετικα και λειτουργουν αψογα. Προσεξτε μην κανετε το ιδιο λαθος που εκανα και εγω και αλλαξα τον dhcp server.

940592258_Screenshot(71).png.b99b3fc9a05eefd05592d8e98cf7f8d9.png

Επεξ/σία από steveevo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TeoPatra είπε

Έπαιξε τελικά.Τι να πω τα ειχα κάνει όλα αυτά ξανά χωρίς αποτέλεσμα. Η μόνη διαφορά είναι οτι τώρα έσβησα όλες τις συνδέσεις απο το WAN και έφτιαξα μια δικιά μου με τα στοιχεία σύνδεσης και ξετίκαρα το ipv6 από την κάρτα δικτύου. Είμαστε οκ τώρα αλλιώς ήμουν έτοιμος να σετάρω ένα mikrotik δανεικό!!!!! Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν.

Μπορείς να μου πεις πως το έκανες? Μήπως και το καταφέρω και γλυτώσω την αγορά νέου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jogatore

1.Πήγα στο Local Network - DNS και έβαλα της Google 8.8.8.8 - 8.8.4.4.

2.Διέγραψα όλες τις συνδέσεις και την 837 και την 835 από το WAN και έφτιαξα μία δικιά μου μόνο με ipv4 με τα στοιχεία σύνδεσής μου username kai password. Εκεί που λέει enable vlan id βάλε 835.

3.Μπαίνεις στις ρυθμίσεις τις κάρτας δικτύου ασύρματη ή ενσύρματη και ξετικάρεις το internet protocol V6.

4. Πας στο internet protocol V4 βάζεις κι εκεί DNS Google 8.8.8.8 - 8.8.4.4

5. Άνοιξε command line(cmd) και γράψε ipconfig /flushdns και μετά ipconfig /all θα πρέπει να δεις οτι έχει πάρει τους DNS που του έχεις δώσει.

6.Κάνε reboot το ρούτερ.

7. Μπες στον browser και σβήσε cookies και ιστορικό και κλείστον.

8.Άνοιξε μία καινούρια καρτέλα και δοκίμασε.

Είναι σχεδόν τα ίδια βήματα που πρότεινε ο isay

Δοκίμασέ το και πες αν έπαιξε τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, jogatore είπε

@TeoPatra

Θα το δοκιμασω και θα σου πω.

Εχω περασει τα dns 1.1.1.1/1.0.0.1  ειναι ομως πολυ αργο σε ανοιγμα σελιδων.

Ούτε σύνδεση δεν κάνει τώρα το ρούτερ.

Φέρε το ρούτερ εκεί που ήταν και βάλε τα DNS στον υπολογιστή, τηλέφωνο, tablet. Εγώ αυτό έκανα (Wind/VDSL) και παίζουν όλα μια χαρά. Υπάρχουν και DNS για IPv6, αλλά εδώ δεν νομίζω πως αξίζει το κόπο οπότε ξετσεκάρισέ το όπως είπε ο φίλος TeoPatra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...