Προς το περιεχόμενο

[GPU] Rx 570 4gb 139.90€ @ Plaisio ΤΕΛΟΣ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, nikolas_kriti είπε

Δεν υπάρχει απόθεμα !! Γαμωτο !!

Τώρα είναι διαθέσιμες στις αγγελίες του insomnia… μόνο +30 ευρώ καπέλο από τους αετονύχηδες…

Στην κατοχή κάποιοι κακεντρεχείς τους έλεγαν και μαυραγορίτες… 😄😄😄

Επεξ/σία από bromiaris
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m04d18 είπε

Επισής η δικιά μου ( μόλις ήρθε, 4gb ) αναγνωρίζεται σαν rx580 ( κάτι με το bios?) 

w3n.png

Φίλε κατέβασε τους τελευταίους driver από την AMD και δες αν συνεχίζει τα ίδια. Τρεις περιπτώσεις βλέπω:

1) Δεν την εντοπίζει σωστά λόγω driver

2) Σου έχει κάτσει λαχείο και πήρες όντως την 580 (ή το τσιπάκι της) σε λάθος "περιτύλιγμα". (Αυτό θα το καταλάβεις συγκρίνοντας τους χρονισμούς της 580 με της δικιάς σου)

3) Έχει παιχτεί μαλακία και η κάρτα σου έχει λάθος BIOS. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να μιλήσεις με support αμέσως γιατί μπορεί αργότερα να κατηγορούν εσένα ότι έπαιξες με το bios και να μην σου παρέχουν εγγύηση. Οπότε πρόσεξε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, JoannisV είπε

Φίλε κατέβασε τους τελευταίους driver από την AMD και δες αν συνεχίζει τα ίδια. Τρεις περιπτώσεις βλέπω:

1) Δεν την εντοπίζει σωστά λόγω driver

2) Σου έχει κάτσει λαχείο και πήρες όντως την 580 (ή το τσιπάκι της) σε λάθος "περιτύλιγμα". (Αυτό θα το καταλάβεις συγκρίνοντας τους χρονισμούς της 580 με της δικιάς σου)

3) Έχει παιχτεί μαλακία και η κάρτα σου έχει λάθος BIOS. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να μιλήσεις με support αμέσως γιατί μπορεί αργότερα να κατηγορούν εσένα ότι έπαιξες με το bios και να μην σου παρέχουν εγγύηση. Οπότε πρόσεξε το.

uskkh5lvrkqtaeugxm91.jpg 


Δεν μπορώ να καταλάβω , σύμφωνα με το GPU-Z και αυτόν τον πίνακα μερικά χαρακτηριστικά ειναι της 580 και μερικα της 570 ( Δεν ξέρω τι παίζει με την έκδοση nitro+) ... Πιο κοντά στο (3) μου κάνει ( λάθος bios)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσον αφορά την 570 που εμφανίζεται ως 580.

Ψάχνοντας το συγκεκριμένο Vendor και Subsystem ID 

https://devicehunt.com/search/type/pci/vendor/1002/device/67DF

Μαζί με παρελθοντικά θέματα σε άλλα forums,

Πιθανόν είναι θέμα BIOS όπως γράφουν οι περισσότεροι.

Με λίγο ψάξιμο παραπάνω, σίγουρα θα βρεις την λύση.

Πάντως είναι κάπως γνωστό θεματάκι με βάση τα όσα διαβάζω (προσωπικά δεν το είχα ξανα ακούσει).

 

Edit:

Σαν solve solution, έχουν ότι είναι Driver issue.

Επεξ/σία από brandonheat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο με τις sapphire πάντως έχουν το ίδιο θέμα ..

Άλλος λέει αυτο:

Looking into it further I notice the RX 570 Nitro 4GB and 8GB models also have the same BIOS versions and device id's. I'm guessing the RX 580 BIOS has been flashed to the card to provide faster clock speeds (most likely more stable than just overclocking the card) for the GPU and memory.

Τέλος πάντων με ελληνική νοοτροπία θα πω " αφού δουλεύει , άστο έτσι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, m04d18 είπε

Μόνο με τις sapphire πάντως έχουν το ίδιο θέμα ..

Άλλος λέει αυτο:

Looking into it further I notice the RX 570 Nitro 4GB and 8GB models also have the same BIOS versions and device id's. I'm guessing the RX 580 BIOS has been flashed to the card to provide faster clock speeds (most likely more stable than just overclocking the card) for the GPU and memory.

Τέλος πάντων με ελληνική νοοτροπία θα πω " αφού δουλεύει , άστο έτσι"

Θεωρώ πάντως οτι αξίζει να δοκιμάσεις τα drivers που αναφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, odiseas46 είπε

Η κάρτα είναι μία χαρά αν δεν έχεις πολλές απετισεις. Και εγώ ψάχνω κάτι ανάλογο για φίλο, και είναι ότι καλύτερο βρήκα μέχρι 150€ ούτε  eBay δεν παίζει αυτή η τιμή. Και οθόνη είναι πολύ καλή απλά δεν παίρνεις πράγματα πριν τα χρειαστείς γιατί χάνουν αξία πρώτον και δεύτερον κάτι μπορεί να αλλάξει να μην πας πότε σε high end τότε θα έχεις χάσει ακόμα ποίο πολλά. Την γνώμη μου σου είπα φιλικά πάντα.

Την κάρτα την έχω από χθες και την τεσταρα ως το ξημέρωμα.. Προσπάθησα να τη ζορίσω "και καλά" με 1080 p μόνιτορ (σήμερα περιμένω το LG) αλλά δεν την είδα πάνω από 20%.Εβαζα 4Κ Βίντεος τραβηγμένα από P20 Pro, βασικά είναι overkill για την χρήση που έκανα ως τώρα.. Ισως, τι ίσως, σίγουρα θα αυξηθεί το έργο της μόλις έρθει το 4k μόνιτορ. Τώρα αφού δίνουν παιχνίδια με την αγορά της, θα παίξω σίγουρα το resident evil (το έπαιζα πιτσιρίκος πριν το μιλενιουμ στο ps1) χαμηλωνοντας την ανάλυση σε 1440p ή 1080p. Για όλα τα υπόλοιπα (πλην παιχνιδιών δηλαδή) την χρειάζομαι την οθόνη γτ κάθομαι πολύ κοντά της από συνήθεια και στο fullhd βλέπω τα πιξελς. Την 4Κ την πήρα στα 299 που είναι ληστεία ρε συ, μιας και παρακολουθώ τιμές κάνα χρόνο τώρα. Είναι κ νέο μοντέλο με καλές κριτικές. Θα το παντρευτώ για πολλά χρονάκια μέχρι να γίνουν mainstream τα 4κ με πιο πολλά Hz. Θα δώσω και την full HD που έχω τώρα η οποία είναι 20 μερών. Και θα τη δώσω όσο την πήρα γιατί ήταν υπερπροσφορα κι αυτή. Οπότε η 4κ μου βγαίνει στα 200€. Η καρτουλα επίσης ληστεία για την τιμή της αν βάλεις ειδικά κ τα παιχνίδια.. Όλα καλά.. Νομίζω δεν έχω κάνει τπτ λάθος.. :-) τώρα αν βγει καμία υπέρ υπέρ τούμπανο προσφορά σε vega, δίνω την 570 όσο την πήρα (θα βρω σίγουρα αγοραστή) και βάζω vega.. Θα παρακαλουθω τις εξελίξεις.. Έχουμε δρόμο ως το cyber Monday. 

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το λαθος σου εισαι οτι πηρες 4Κ οθονη, οταν χαμηλωνεις την αναλυση στα παιχνιδια μετα φαινονται αθλια...

μην παραλαβεις για μενα ακομα και vega να ειχες...

Επεξ/σία από iakoboss7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε διαθεσιμότητα ανα κατάσταστημα; Δηλαδή αν πάω στο Πλαίσιο στα mall, θα την έχουν την 570 8gb διαθέσιμη; Μόνο τηλεφωνικά μπορούμε να μάθουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aekoriginal21 είπε

Ξέρουμε διαθεσιμότητα ανα κατάσταστημα; Δηλαδή αν πάω στο Πλαίσιο στα mall, θα την έχουν την 570 8gb διαθέσιμη; Μόνο τηλεφωνικά μπορούμε να μάθουμε;

την 8gb (https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-VGA-Radeon-RX-570-Nitro-8GB-11266-09-20G.htm) την έχουν,  μάλλον εννοείς την 4gb ? ( εξαντλήθηκε ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που πήρα στο πλαίσιο μου είπαν οτι δεν έχουν κάποια ενημέρωση για τη νέα προσφορά, αν και έβαλα τον υπάλληλο που μίλησα να ψάξει στο site της amd την προσφορά και την είδε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, m04d18 είπε

Μόνο με τις sapphire πάντως έχουν το ίδιο θέμα ..

Άλλος λέει αυτο:

Looking into it further I notice the RX 570 Nitro 4GB and 8GB models also have the same BIOS versions and device id's. I'm guessing the RX 580 BIOS has been flashed to the card to provide faster clock speeds (most likely more stable than just overclocking the card) for the GPU and memory.

Τέλος πάντων με ελληνική νοοτροπία θα πω " αφού δουλεύει , άστο έτσι"

Εγώ θα σου πρότεινα τουλάχιστον να στείλεις ένα μήνυμα στην Sapphire για να υπάρχει. Μπορεί (χτύπα ξύλο) να σου πάθει κάτι η κάρτα και να μην σου την επιδιορθώνουν/αλλάζουν επειδή λένε πως έπαιξες με το bios (έτσι χάνεται η εγγύηση). Όπως λες είναι ένα θέμα που έχουν/είχαν και άλλοι με την ίδια κάρτα, αλλά καλό είναι να κρατάς και μία πισινή γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

+Έτσι θα μπορείς να καίγεσαι με το κεφάλι σου ήσυχο!

1 ώρα πριν, JohnJohn3484 είπε

Εγω που πήρα στο πλαίσιο μου είπαν οτι δεν έχουν κάποια ενημέρωση για τη νέα προσφορά, αν και έβαλα τον υπάλληλο που μίλησα να ψάξει στο site της amd την προσφορά και την είδε.

Η προσφορά με το πρόμο πρέπει να ήρθε Ελλάδα χθες, οπότε δεν έχουν ενημερωθεί ακόμα όλοι (όπως είπε και κάποιος παραπάνω το ίδιο το Πλαίσιο είπε ότι το θέμα είναι εσωτερικό και μέσα στις επόμενες μέρες θα λυθεί). Να επιμείνετε όσοι ακούτε να σας λένε διάφορα.

Επεξ/σία από JoannisV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την παραλάβω σίγουρα την LG. Έχω μεγάλο hype. 😋😋 Αυτό που μπορώ άνετα να κάνω είναι να κρατήσω το full HD μόνιτορ.. Δε καίγομαι να το σκοτώσω στα 100€ γιατί για μένα αξίζει πολλά περισσότερα. Πάντως πριν το δώσω το full HD θα τις τεστάρω κ τις 2 οθόνες. Σε 5' παραλαμβάνω.. Με πήρε τηλ ο διανομέας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...