Προς το περιεχόμενο

Παρέλαβα κινητών που η συσκευασία του είχε ανοιχθεί


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, cb_papi said:

Γιατί ο νόμος προβλέπει επιστροφή χωρίς αιτιολόγηση. Δεν σχετίζεται το ένα με το άλλο. Προφανώς αν το σπάσεις όμως δεν μπορείς να το επιστρέψεις.

Εξάλλου λειτουργικότητα είναι και το αν σου κάθεται καλά στο χέρι π.χ.

Μάλιστα, άρα θεωρητικά μπορώ να το επιστρέψω κι εγώ αν κάνω μια επαναφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

4 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Ναι αλλά αν ανοιχθηκε και καλά για να διαπιστωθεί η λειτουργικότητά του από κάποιον και ήταν λειτουργικό, τότε γιατί να επιτραπεί επιστροφή;

Ποιο; Το έχω το ΙΜΕΙ,

τί να κάνω με αυτό;

-1ον κατεβασε την εφαρμογη

-2ον ανοιξε την

-3ον πανω αριστερα εχει κατι γραμμουλες πατα εκει

-4ον πατα refurbished check

 

Από ότι κατάλαβα μιλούσαμε για διαφορετικά πράγματα. Όταν είπες πως να το ελέγξεις πρέπει να εννόησες αν ανοιχτέ στο αεροδρόμιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, kage said:

 skroutzomagazo?

αν ναι ανοιγουν για να βαλουν μεσα κανα gr manual ή κανα gr φορτιστη κτλ.ή δειγματοληπτικα τεσταρουν χονδρεμπορα να δουν χωρα(συνηθως η 1η γλωσσα που βγαζει ειναι η χωρα που προοριζεται ) οθονη και αν ειναι οκ...  

Ναι, για την ακρίβεια bestpricemagazo.

Σε αυτή την περίπτωση δεν πρέπει να είναι δυνατον να πιστωποιηθεί εγγράφως πως έγινε έτσι;

3 minutes ago, RedPriest said:

-1ον κατεβασε την εφαρμογη

-2ον ανοιξε την

-3ον πανω αριστερα εχει κατι γραμμουλες πατα εκει

-4ον πατα refurbished check

Από ότι κατάλαβα μιλούσαμε για διαφορετικά πράγματα. Όταν είπες πως να το ελέγξεις πρέπει να εννόησες αν ανοιχτέ στο αεροδρόμιο;

Θενκς, ωραίος. Original λέει πως είναι και λέει manufacturing date 19.10.18.

Αυτή η ημερομηνία τί είναι; Πότε βγήκε απ το εργοστάσιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Μα αν ανοιχθεί και χρησιμοποιηθεί δεν ορίζεται δυνατότητα επιστροφής. Μόνο κλειστά κουτιά μπορούν να επιστραφούν μέχρι 14 μέρες μετά την αγορά.

οπως ανεφεραν και οι αλλοι φιλοι γινεται... απλα αν το εχεις ανοιξει μπορει να σε χρεωσουν κατι ψιλά για κοστος επανασυσκευασίας κτλ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλαμε για 200 300ευρω κατω απο gr προμηθευτη...λογικο ειναι να μην ειναι ολα στην εντελεια...σχεδον ολα τα κινητα απο αυτα τα site προοριζονταν για αλλη χωρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, kon1to said:

οπως ανεφεραν και οι αλλοι φιλοι γινεται... απλα αν το εχεις ανοιξει μπορει να σε χρεωσουν κατι ψιλά για κοστος επανασυσκευασίας κτλ... 

Όπως είπα δεν θέλω να μπω σε τέτοιες περιπέτειες αν όντως δεν είναι μεταχειρισμένο.

Για τον λόγο αυτό θέλω να τους ζητήσω έγγραφη βεβαίωση από τον προμηθευτή τους ότι ανοίχθηκε για έλεγχο ή κάτι τέτοιο.

Just now, kage said:

μιλαμε για 200 300ευρω κατω απο gr προμηθευτη...λογικο ειναι να μην ειναι ολα στην εντελεια...σχεδον ολα τα κινητα απο αυτα τα site προοριζονταν για αλλη χωρα..

Κάτσε ρε φίλε, τι εννοείς εντέλεια;

Το να στέλνουν καινούριο και όχι χρησιμοποιημένο κινητό είναι εντέλεια; Ας το λένε τότε στους όρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, funbreaker είπε

.........

Ναι αυτό το αυτοκόλλητο είχε.

Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί γραπτώς από την Samsung?

Δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς τόσο και να σου δώσει και γραπτή επιβεβαίωση. Είναι και πρακτικά δύσκολο. Ο δειγματοληπτικός έλεγχος μπορεί να έχει γίνει σε οποιαδήποτε φάση της διακίνησης από την παραγωγή μέχρι το κατάστημα. Μπορεί να έχει γίνει με το που βγήκε από την παραγωγή, όταν έφτασε Ευρώπη, όταν μπήκε Ελλάδα ή σε κάποια ενδιάμεση αποθήκη. Όπως σου είπα δεν είναι σπάνιο φαινόμενο. Και άλλες φορές έχουν αναφερθεί συσκευασίες με διπλά αυτοκόλλητα.

Αν δεν υπήρχαν άλλα σημάδια δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Σωστή συσκευασία, συσκευασμένα παρελκόμενα, ζελατίνα οθόνης χωρίς φουσκάλες από μέσα, πρώτη εκκίνηση συσκευής κτλ.

Έτσι και αλλιώς υπάρχει το DOA, η εγγύηση. "Ξεκρέμαστος” δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περίπτωση να έχει ανοιχτεί στο τελωνείο δεν αποκλείεται. Αλλά δεν ανοίγουν όλα τα προϊόντα. Αυτά που ελέγχονται είναι προϊόντα εκτός Ε.Ε. που ορισμένοι πωλητές αναγράφουν κόστος χαμηλότερο από 22 ευρώ για να μην πληρώσουν δασμό, έχω διαβάσει λοιπόν οτι αν κάποιο προϊόν υποπέσει στην αντίληψη των τελωνειακών οτι μπορεί η πραγματική του αξία να είναι υψηλότερη της αναγραφόμενης, το ανοίγουν και μπορεί να αλλάξουν την αξία του για να υπολογιστεί δασμός. 

Τώρα τι από τα δύο παίζει στο δικό σου δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ισως καποιο κρυφο μενου να αναφερει ωρες λειτουργιας...ή εκεινα τα προγραμματα με την μπαταρια...

 

Go to Settings → About phone → Status, scroll to bottom and you will be able to see Up time.

https://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2723062

εντελεια = αλλαγη σε 3 pin φορτιστες ...οχι gr manual κτλ.. ξαναλεω μιλαμε για 300ε κατω...νομιζω και αυτοι για τοσο ακριβα κινητα θελουν να τα κοιτανε πριν τα δωσουν...μου χει τυχει και μενα σε ακριβο κινητο απο μαγαζι που εκανε παραλληλα και χονδρικη(γκαλλερυ)

η ζελατινα δεν ηταν τελεια κολλημενη στην οθονη?ηταν κολλημενη ξανα?

το doa δεν ειναι νομος ειναι υπηρεσια καταστηματος...και δεν ειναι περιπτωση dead on arrival

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, vasilk said:

Δεν νομίζω να ασχοληθεί κανείς τόσο και να σου δώσει και γραπτή επιβεβαίωση. Είναι και πρακτικά δύσκολο. Ο δειγματοληπτικός έλεγχος μπορεί να έχει γίνει σε οποιαδήποτε φάση της διακίνησης από την παραγωγή μέχρι το κατάστημα. Μπορεί να έχει γίνει με το που βγήκε από την παραγωγή, όταν έφτασε Ευρώπη, όταν μπήκε Ελλάδα ή σε κάποια ενδιάμεση αποθήκη. Όπως σου είπα δεν είναι σπάνιο φαινόμενο. Και άλλες φορές έχουν αναφερθεί συσκευασίες με διπλά αυτοκόλλητα.

Αν δεν υπήρχαν άλλα σημάδια δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Σωστή συσκευασία, συσκευασμένα παρελκόμενα, ζελατίνα οθόνης χωρίς φουσκάλες από μέσα, πρώτη εκκίνηση συσκευής κτλ.

Έτσι και αλλιώς υπάρχει το DOA, η εγγύηση. "Ξεκρέμαστος” δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις.

Ναι οκ φαινόταν κατά τα άλλα. Το DOA τί είναι;

Θα ζητήσω πάντως από το κατάστημα μια επιβεβαίωση.

2 minutes ago, Βασίλης_29 said:

Η περίπτωση να έχει ανοιχτεί στο τελωνείο δεν αποκλείεται. Αλλά δεν ανοίγουν όλα τα προϊόντα. Αυτά που ελέγχονται είναι προϊόντα εκτός Ε.Ε. που ορισμένοι πωλητές αναγράφουν κόστος χαμηλότερο από 22 ευρώ για να μην πληρώσουν δασμό, έχω διαβάσει λοιπόν οτι αν κάποιο προϊόν υποπέσει στην αντίληψη των τελωνειακών οτι μπορεί η πραγματική του αξία να είναι υψηλότερη της αναγραφόμενης, το ανοίγουν και μπορεί να αλλάξουν την αξία του για να υπολογιστεί δασμός. 

Τώρα τι από τα δύο παίζει στο δικό σου δεν ξέρω.

Ε και που βρήκαν στο τελωνείο 2ο αυθεντικό αυτοκόλλητο;

2 minutes ago, kage said:

ισως καποιο κρυφο μενου να αναφερει ωρες λειτουργιας...ή εκεινα τα προγραμματα με την μπαταρια...

εντελεια = αλλαγη σε 3 pin φορτιστες ...οχι gr manual κτλ.. ξαναλεω μιλαμε για 300ε κατω...

Αν ξέρει κάποιος κάτι τέτοιο ας μας πει.

Ως προς την εντέλεια, δεν θα με πείραζε αν δεν είχε gr manual, δεν είδα καν, αλλά όχι και αποσφραγισμένες συσκευασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, funbreaker said:

Τί θεωρείτε πως έχει συμβεί.

Τίποτα που να είναι άξιο λόγου.

Αν το πήρες από σοβαρό κατάστημα, απλά το κινητό ανοίχτηκε κάποτε και δεν έκλεισε πάλι "τέλεια". Ίσως να προέρχεται από επιστροφή, τι νομίζετε ότι γίνονται τα πράγματα που επιστρέφει ο κόσμος γιατί τελικά αποφάσισε να μη τα κρατήσει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, funbreaker είπε

Παρήγγειλα το Note 9 πριν μερικές μέρες και όταν το παρελαβα το αυτοκόλλητο ήταν κομμένο και είχε από πάνω ένα ίδιο αυτοκόλητο κολλημένο.

Στο τηλέφωνο μέσα παρατήρησα κάτι σαν δαχτυλιές στην οθόνη. Επειδή δεν το συνειδητοποίησα απ την αρχή το άνοιξα και το δούλεψα και μετά μου ήρθε η φλασιά. Έχω όμως unboxing video.

 Πήρα τηλ στο κατάστημα και μου είπαν πως μπορεί να έγινε έλεγχος στο αεροδρόμιο και μου είπαν να ρωτήσω και την Samsung με το ΙΜΕΙ για να ελέγξουν πότε ενεργοποιήθηκε η συσκευή.

 Από την Samsung μου είπαν πως δεν έχουν δυνατότητα τέτοιου ελέγχου.

Στην συνέχεια ξαναπήρα στο κατάστημα, όπου τους έκανε εντύπωση που η Samsung δεν μπόρεσε να μου απαντήσει και μου είπαν πως θα ξαναεπικοινωνήσουν μαζί μου, κάτι που δεν έγινε ποτέ. Το μόνο που μου ειπαν είναι η χώρα προέλευσης όπου έφτασε από την Κορέα και πότε έφτασε, έναν μήνα πριν.

Έχω προβληματιστεί γιατί είναι κινητό 1000 περίπου ευρώ.

 Τί θεωρείτε πως έχει συμβεί.

μου εχει συμβει πολλες φορες να παραλαμβανω ανοιχτο κινητο. Ετσι εγινε και με το oneplus που πηρα απο μαγαζι. Δεν υπαρχει κανενας λογος να ανησυχείς, απλα βγαζουν την ζελατινα και βλεπουν οτι ανοιγει κλπ κλπ. γινεται ελεχγος κλπ

Επεξ/σία από MegalosVeziris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, afterhours said:

Εγω προσωπικα θα το γυρναγα πισω αν ημου στη θεση του TS...πληρωσε για σφραγισμενο.

Το καταλαβαίνουμε όλοι πως ο,τι κλείνει ανοίγει και ξανακλείνει και πως το λουκ "τέλεια σφραγισμένο" δε σημαίνει απολύτως τίποτα έτσι;

Ένα γενικό σχόλιο, δεν ξέρω τι κάνετε εκεί στην Ελλάδα αλλά εδώ είμαι κάθε άλλο παρά ο μόνος που όταν θέλει να αγοράσει κάτι αλλά δεν είναι 100% σίγουρος ποιο ακριβώς, παραγγέλνει 3-4-5-6 και μετά τα επιστρέφει όλα εκτός από ένα. Μάντεψε τι γίνεται με τα υπόλοιπα, που φυσικά έχουν ανοιχτεί και δοκιμαστεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, funbreaker είπε

Ε και που βρήκαν στο τελωνείο 2ο αυθεντικό αυτοκόλλητο;

Δεν το πρόσεξα αυτό που είπες, οπότε ξεχνάμε αυτή την περίπτωση, το προϊόν έχει ανοιχτεί στην εταιρεία. Ακόμα και το σκρουτζομάγαζο δεν μπορεί να διαθέτει τέτοιο αυτοκόλλητο εκτός του κατασκευαστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...