Προς το περιεχόμενο

Kia Ceed GTLine ή VW Polo Highline


PetrosDim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, PetrosDim είπε

Οχι, οχι, μου ειπε οτι πανω απο τα 17500 ανεβαινεις φορολογικη κλιμακα, οποτε με καμερα+χρωμα σε χτυπαει στο κεφαλι. 

Σωστά αλλάζει το ειδικό τέλος ταξινόμησης.....

Ε πάρτο μωρέ έτσι αν καταλήξεις σε polo χωρίς κάμερα και σε λευκό ειδικά με την μαύρη ζάντα που έρχεται δένει πολύ ωραία.

Αν και προτιμώ το golf, μιας που το θες και για μελλοντική χρήση (οικογένεια), το polo όπως και να το κάνεις είναι ένα μικρό αυτοκίνητο.

Επεξ/σία από Nickokin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PetrosDim είπε

Ασχετο, υπαρχει και το i30 ή i20 σαν budget cars, αλλα δεν γνωριζω κατα ποσο ειναι αξιοπιστα!

Από το polo σίγουρα είναι πιο αξιόπιστα!

Για το focus δεν ξέρω, αλλά νομίζω γενικά καλά τα πάει η ford στην αξιοπιστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PetrosDim είπε

Οχι, οχι, μου ειπε οτι πανω απο τα 17500 ανεβαινεις φορολογικη κλιμακα, οποτε με καμερα+χρωμα σε χτυπαει στο κεφαλι. 

Πάνω από τα 17.000 προ φόρων. Οπότε έχεις αρκετό "αέρα". Πριν 2 μήνες παρέλαβα το T-roc με τελική στα 22.200 χωρίς να ανέβω στο 16% στο τέλος ταξινόμησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, NikosKallithea said:

Αν και ειμαι κατά του group

Το polo δεν έχει καμια σύγκριση με το αλλο που αναφέρεις

Polo λοιπόν με κλειστά μάτια

 

Δώσε καμία πληροφορία παραπάνω. 

Που είναι τόσο πολύ καλύτερο το Polo από το Ceed? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PetrosDim είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Υστερα απο ερευνα κατέληξα στα 2 μοντελα. Να πω οτι με το Polo εχω φάει κολλημα εδω και καιρο αλλα και το Ceed ειναι φανταστικο με το πακετο GTLine, οποτε ειμαι σε δίλημμα.

Το Polo 1,0 115hp Highline  μαζι με καμερα οπισθοπορειας και μεταλλικό χρώμα μου το εβγαλαν 17.500 με 2 χρονια μονο εργοστασιακή εγγύηση. Μετά είναι περίπου 150-200 το χρόνο ή ίσως και παραπάνω, αν θες να αγοράσεις επέκταση.

Το Ceed 1,0 120hp GTLine έρχεται υπερπλήρες με 20.000 και 7 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση.

Φυσικά και στα 2 θα γίνουν παζάρια για μείωση ή τιποτα εξτρα καλούδια αλλα μέχρι τότε κοιτάω την τιμή σε αυτά τα επίπεδα.

Το αμάξι θα το κρατήσω σίγουρα 8 χρόνια και μέσα σε αυτά ελπίζω πως θα κάνω και οικογένεια.

Οποιαδήποτε άποψη ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ!

Τα εχεις οδηγήσει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Αλεξανδρε! Και τα 2 μου φαινονται πολυ καλα!

Μαλλον κλεινω παντως προς το ΚΙΑ. 7 χρονια φουλ εξτρα στα 20κ με GT Line πακετο. Το Polo (οχι R line) φουλ εξτρα με 2-3 που του λειπουν σε σχεση με το Ceed βγαινει καπου στα 18500 και μονο 2 χρονια εγγυηση!

Καλο το σημα, φοβερο αμαξι, αλλα 5 χρονια εξτρα μετρανε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά τα δύο το ceed κι από μένα, κυρίως  για  την εγγύηση  αλλά  είναι  και  όμορφο  και στο  <<σωστό>> μέγεθος. Αν βγαίνει 5πορτο προτίμησε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, PetrosDim είπε

Ναι Αλεξανδρε! Και τα 2 μου φαινονται πολυ καλα!

Μαλλον κλεινω παντως προς το ΚΙΑ. 7 χρονια φουλ εξτρα στα 20κ με GT Line πακετο. Το Polo (οχι R line) φουλ εξτρα με 2-3 που του λειπουν σε σχεση με το Ceed βγαινει καπου στα 18500 και μονο 2 χρονια εγγυηση!

Καλο το σημα, φοβερο αμαξι, αλλα 5 χρονια εξτρα μετρανε!

Τον ορο full extra που σου λένε,πρόσεξε το.Πάρε τον επισημο κατάλογο του αμαξιού και δες αν ολα αυτά που αναγράφονται σαν προαιρετικός εξοπλισμός τα έχει το αμάξι που θα πάρεις.Το full σημαίνει δεν υπάρχει τίποτα άλλο εργοστασιακό που να μπαίνει στο αμάξι.

Άλλο πολυ πλούσιος προαιρετικός εξοπλισμός και άλλο full extra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jmmys δικιο εχεις.

Παντως σημερα τσεκαρα το Ceed GTLine στην Ελλαδα σε σχεση με αλλες χωρες οπως Κυπρος/ Βουλγαρια / Ισπανια κτλ οπου εκει το αυτοκινητο ερχεται με 21.000 τελικη τιμη (ιδια με Ελλαδα) ΑΛΛΑ στην Ελλαδα ΔΕΝ ΕΧΕΙ:
1.Ηλεκτρικο χειροφρενο 2. 8 ιντσων οθονη+4.2 Supervision (εχει 7+3.5) 3. JBL ηχοσυστημα 4. Θερμαινόμενα μπρος και πισω 5. Smart Key 6. Θερμαινομενο Παρπριζ 7. Καπου 3-4 εξτρα συστηματα ασφαλειας (Blind Spot Collision κτλ)

Μιλαμε για εξοπλισμο πανω απο 3-4 χιλιαδες ευρω που "λειπει" ενω εξω τον δινουν. Το Polo  απο την αλλη πανω κατω και εξω τα ιδια ειναι με εδω.

Ουφ...μπερδεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωην κάτοχος kia pro ceed,έχω να πω οτι στα 115.000 χλμ,το μόνο κόστος του αυτοκινήτου  για επισκευή,ήταν 30 ευρώ για μια αντλια βενζινης.
Ούτε ενα λαμπάκι επιπλέον.
ΣΚΥΛΙΑ αξιοπιστίας.

Επεξ/σία από suffocater
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλεις να δώσεις 20.000€ με βλέψεις για οικογένεια, κοιτά κάτι πιο μεγάλο. Skoda Karoq - Vw t-roc. Η στην κατηγορία του ceed. Aλλα προσωπικά μου φαίνονται πολλά τα 20.000€ για το ceed. Παίζεις σε λεφτά golf/focus/i30. Το τελευταίο θεωρώ και πιο value for money. Aλλα το golf τοπ ποιοτικά (ιδιοκτητης golf VI tsi)

Επεξ/σία από djdidi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...