Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σήμερα μου ήρθε αυτό το μήνυμα"ΣΑΣ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ COSMOTE HOME SPEED BOOSTER ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΑΘΕΡΗΣ ΣΑΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ COSMOTE DOUBLE PLAY, ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ INTERNET ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΣΑΣ. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ SPEED BOOSTER ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ('Η ΓΡΑΦΕΙΟΥ) ΣΑΣ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ."  Το speed booster το χρησιμοποιουσα σε μια αποθήκη που έχω 5 χιλιόμετρα από το σπίτι μου. Αυτό τι σημαίνει ότι δε θα λειτουργεί πλέον? Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να πάω να το τσεκάρω. Έχει λάβει κάποιος άλλος ανάλογο με μήνυμα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, go1971 είπε

Καλησπέρα, σήμερα μου ήρθε αυτό το μήνυμα"ΣΑΣ ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΟΥΜΕ ΟΤΙ Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ COSMOTE HOME SPEED BOOSTER ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΑΘΕΡΗΣ ΣΑΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ COSMOTE DOUBLE PLAY, ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΥΨΗΛΟΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ INTERNET ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΣΑΣ. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ SPEED BOOSTER ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ('Η ΓΡΑΦΕΙΟΥ) ΣΑΣ ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ."  Το speed booster το χρησιμοποιουσα σε μια αποθήκη που έχω 5 χιλιόμετρα από το σπίτι μου. Αυτό τι σημαίνει ότι δε θα λειτουργεί πλέον? Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να πάω να το τσεκάρω. Έχει λάβει κάποιος άλλος ανάλογο με μήνυμα? 

Κι εγώ το έλαβα, χωρίς προφανή λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, go1971 είπε

Το χρησιμοποιείς σε ξεχωριστό χώρο το Speed booster? 

Όχι, στο σπίτι μαζί με τη γραμμή του τηλεφώνου για DSL, όπως προορίζεται. Υποθέτω πως ήταν κάποιο μαζικό μήνυμα το σημερινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Το έβαλα και εγώ πρόσφατα και οι μέχρι τώρα εντυπώσεις θετικές. Επειδή στο σπίτι εξυπηρετούμαστε αρκετά άτομα και πολλές συσκευές, υπάρχει τρόπος να βλέπω ποιος χρησιμοποιεί το mobile? Monitoring/ιστορικό δηλαδή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να κάνεις monitoring  το traffic στο network Υπάρχουν διαθέσιμα tools. Αλλά δεν κατάλαβα να δεις ποιος χρησιμοποιεί το moblile; Όλοι που συνδέονται στο ρούτερ χρησιμοποιούν το mobile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mobile το χρησιμοποιεί όταν δεν επαρκούν τα 10mbit που παίρνω από την adsl. Τουλάχιστο έτσι γνωρίζω. Ο λόγος είναι τα 100 gb που τελειώνουν.. Θα ήθελα να ξέρω λοιπόν ποιά συσκευή από όσες είναι συνδεδεμένες χρησιμοποιεί αυτά gigabyte. Είτε live είτε σαν ιστορικό αν υπάρχει τρόπος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, FLOOFLIS είπε

Το mobile το χρησιμοποιεί όταν δεν επαρκούν τα 10mbit που παίρνω από την adsl. Τουλάχιστο έτσι γνωρίζω. Ο λόγος είναι τα 100 gb που τελειώνουν.. Θα ήθελα να ξέρω λοιπόν ποιά συσκευή από όσες είναι συνδεδεμένες χρησιμοποιεί αυτά gigabyte. Είτε live είτε σαν ιστορικό αν υπάρχει τρόπος. 

Κάνεις λάθος, δεν τα χρησιμοποιεί όταν δεν σου φτάνουν Αλλά πάντα. Αντί για 10 πιάνεις 50 (τυχαίο παράδειγμα δεν ξέρω πόσο πιανεις). Άρα στην ουσία αν ανοίξεις το ινσταγκραμ και φορτώσει 300mb σε φωτογραφίες θα το κάνει 5 φορές πιο γρήγορα γιατί παίρνει ταχύτητα και από την sim. Άρα στην ουσία όλοι χρησιμοποιείτε το mobile ;)

Πώς θα μπορούσε να καταλάβει ότι δεν σου φτάνουν τα 10 mbps; 

Επεξ/σία από kallonos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kallonos είπε

Κάνεις λάθος, δεν τα χρησιμοποιεί όταν δεν σου φτάνουν Αλλά πάντα. Αντί για 10 πιάνεις 50 (τυχαίο παράδειγμα δεν ξέρω πόσο πιανεις). Άρα στην ουσία αν ανοίξεις το ινσταγκραμ και φορτώσει 300mb σε φωτογραφίες θα το κάνει 5 φορές πιο γρήγορα γιατί παίρνει ταχύτητα και από την sim. Άρα στην ουσία όλοι χρησιμοποιείτε το mobile ;)

Πώς θα μπορούσε να καταλάβει ότι δεν σου φτάνουν τα 10 mbps; 

Ναι σωστό αυτό που λές, έτσι είναι έχεις δίκιο. Πχ στο xbox του έβαλα rule να μη χρησιμοποιεί το 4g από το router γιατί μια μέρα μου "έφαγε" 20 gb σε ένα game που κατέβαζα χωρίς να το βιάζομαι. 

Και πάλι θα μου ήταν χρήσιμο να ξέρω τα δεδομένα που χρησιμοποιούν οι συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο router αν υπάρχει κάποιος τροπός. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, FLOOFLIS είπε

Ναι σωστό αυτό που λές, έτσι είναι έχεις δίκιο. Πχ στο xbox του έβαλα rule να μη χρησιμοποιεί το 4g από το router γιατί μια μέρα μου "έφαγε" 20 gb σε ένα game που κατέβαζα χωρίς να το βιάζομαι. 

Και πάλι θα μου ήταν χρήσιμο να ξέρω τα δεδομένα που χρησιμοποιούν οι συσκευές που είναι συνδεδεμένες στο router αν υπάρχει κάποιος τροπός. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ο μόνος τρόπος αν υπάρχει θα είναι μέσα από το ρούτερ της cosmote. Αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ όποτε δεν μπορώ να σου πω. Αν και μου φαίνεται δύσκολο.

Επίσης αν σου τελειώσουν τα 100gb σου ρίχνει την ταχύτητα στην sim στα 15mbps 10 δηλαδή που πιάνεις +15.

Πάντως γενικά όποιος κατεβάζει τα πιο μεγάλα αρχεία αυτός είναι που τα χρησιμοποιεί. Για παράδειγμα αν πιάνεις 50 mbps και τα 10 είναι η σταθερή τότε το 80% είναι της κινητής. Δηλαδή αν κατεβάσεις ένα αρχείο 100gb τα 80 θα είναι από τη sim. Μπακαλιστικο παράδειγμα Αλλά καταλαβαίνεις το νόημα. 

Δηλαδή με ένα traffic monitor μπορείς να δεις ποιος τα χρησιμοποιεί γιατί σου δίνει το συνολικό όγκο δεδομένων που χρησιμοποιεί κάποιος που στην ουσία το 80% είναι της sim.

Επίσης οι ταχύτητες στην κινητή έχουν μεγάλες αυξομειώσεις όποτε δεν θα είναι τελείως ακριβές, αλλά θα έχεις μια εικόνα.

Επεξ/σία από kallonos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα εχω παρατηρησει οτι αν μετα απο αδρανεια του δικτυου (να μην το χρησιμοποιει κανεις) βαλω να κατεβασει κατι δεν θα μπει κατευθειαν το 4g, εμενα ξεκινα 500-600 kbps και μετα απο λιγο θα το δεις να πηγαινει 2 mbps (byte οχι bit).

Αλλες φορες κατεβαζει κατευθειαν στο φουλ της ταχυτητας, αλλες φορες δεν φαινεται να συνδεεται καν.

Το να βρεις ποσα δεδομενα χρησιμοποιει η καθε συσκευη δεν ξερω πως γινεται, ειχα προσπαθησει και στο προηγουμενο ρουτερ speedport αλλα δεν μου δουλεψε ποτε.

Στο συγκεκριμενο ρουτερ αν πας στο MAINTANCE πανω δεξια και μετα στα statistics βλεπω οτι εχει γενικες πληροφοριες αλλα δεν ξερω ποσο κατατοπιστικες μπορει να σου ειναι, δεν ξερω αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος.

Αν εχεις υπολογιστες θα σου προτεινα να βαλει μια εφαρμογη οπως την netlimiter για να δεις ποσο και τι καιει ο καθε υπολογιστης. (Η συγκεκριμενη εφαρμογη κραταει αρχειο με το ποσα γιγα κατεβασε/ανεβασε ο υπολογιστης την καθε μερα, αλλα και σε ποια εφαρμογη)

Spoiler

Λογω του οτι πλεον δουλευει πενα το ιντερνετ (ακομη και μετα την καταναλωση των 100γιγα) δεν εχω σκαλισει πολυ το ρουτερ. Πρεπει να εχει ομως στις ρυθμισεις του ιντερνετ να διαλεξεις ποιες συσκευες συνδεονται στο 4g, ποιες στο adsl/dsl και ποιες και στα 2.

Οπως το βλεπω, το επιλεγεις στο INTERNET->Routing Rules ->static routing, προφανως πρεπει στο LAN να εχεις δωσει στατικα IP για καθε μια συσκευη για να το κανεις αυτο. Εναλλακτικα, στο INTERNET->Layer 2 bridging διαλεγεις το ιδιο αλλα για ολες τις συνδεμενες συσκευες σε καποιο LAN και WLAN

Αυτα βεβαια μπορεις να τα κανεις ΑΦΟΥ εχεις βρει ποια συσκευη καταναλωνει τα περισσοτερα δεδομενα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.
Οι LAN πόρτες σε σας λειτουργούν όλες το ίδιο; Εννοώ οι 1,2,3

Σε μένα η 1 μένει σταθερά αναμμένη πράσινη και δεν μου δίνει internet
Οι άλλες 2 λειτουργούν κανονικά

Την 4 δεν βρίσκω τρόπο να τη μετατρέψω σε απλή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω στο εξοχικό adsl και πιάνω 8 down/ 1 up οπότε σκέφτομαι να βάλω το booster.

Διαβάζω όλους σας που λέτε ότι δεν πιάνει την 4G ταχύστητα την ίδια με το κινητό αλλά σίγουρα θα είμαι πάνω από 8/1

Στο cosmote app βλέπεις πληροφορίες όπως στο speedport+ ;  (ταχύτητα συχρονισμού, restart router, on/off wifi κλπ ) ;

Επίσης έχει menu για port forward κανονικά όλα σαν το sppedport;

Επεξ/σία από friendgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...