Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το COSMOTE Home Speed Booster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, GG_Dudes είπε

Να ρωτησω κατι;Το rooter συνδεεται με καλωδιο ethernet σε υπολογιστη ή οτιδηποτε αλλο ετσι;

Κανονικό ρούτερ είναι απλά παίρνει κάρτα sim. Έχει ethernet θύρες και wifi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, εχουν βαλει οι γονεις μου αυτο το μηνα speed booster  και μερικές μερες που ειμαι εδω το τσεκαρω. 

Η περιοχη ειναι επαρχία κλειδωνε στα 15 σε συμβολαιο εως 24.

Πλεον ειναι μεσο ορο 35-45 αλλα ακομη δεν εχουν καταναλωσει τα 100gb για να δω τι γινεται μετα. 

Παρατηρησα ομως το εξης :

Με το προηγούμενο router speedport κατι της απλης γραμμης υπηρχε καλυτερο δυκτιο wifi, τι εννοω, δεν ειχαμε αποσύνδεσεις ποτε και επιανε και μια χαρα στον κατω όροφο. 

Εγω παρατήρω πως το κινητο μου pixel 3a κανει συχνές αποσύνδεσεις στον ιδιο χωρο με το ρουτερ ενω στον κατω οροφο ειναι αισθητα μειωμενη η ταχύτητα σε σχεση με το προηγουμενο speedport. 

Θα θεωρησω οτι αλλο ρουτερ αλλη εταιρεια αλλη ποιοτητα wifi,πραγμα που διορθωνεται θαρρω με ενα extender repeater, κατι, για τον κατω οροφο. 

Οι αποσυνδεσεις παιζει ναναι κακή συνεργασια με το pixel συγκεκριμένα; γιατι κατι thinkpad και κατι macbook στο σπίτι μια χαρα συνδεοντε. 

Επισης μια ακομη παρατηρηση. 

Το router βρισκεται σε δωματιο που πιανουν ολες οι εταιρειες κινητής 5/5 σημα.

Το πρωί λοιπον η συσκευή δινει 3/3 απτο μεσημερι και μετα δινει 2/3 και 17.00 μεχρι 22.00 δινει 1/3. Κατι που θεωρω παράξενο οταν ταυτοχρονα κινητο cosmote δινει φουλ ολες τις ωρες.

Για καποιο λογο σκέφτομαι οτι παιζει να κατεβαίνει το σημα απτην εταιρεία την ιδια για εξοικονόμηση πορων. Δεν γνωρίζω αν κατι τετοιο ειναι εφικτο τεχνικα βεβαια. 

 

Αυτα τα ολιγα σχολια, υγεια σε όλους κ χαιρετώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Μένω σε 2ροφο σπίτι και στον πάνω όροφο πιάνω από το router wifi ενώ στο κάτω έχω βάλει ένα powerline. Με το speedbooster θα έχω τα οφέλη και στο powerline η μόνο ότι δίνει το ρούτερ? 

Επίσης μπορώ να χρησιμοποιώ εγώ οπότε Θέλω τη μέγιστη ταχύτητα για τα 100 GB? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσανε απεριόριστα data για 15 μέρες με 5.90€ αλλά μόνο στα καρτοκινητα.

Τους χάλασε να δώσουν και τίποτα στο booster.

Δώστε τίποτα και στο booster δλδ πόσοι είμαστε σιγά τη ζημιά που θα πάθετε βγάλτε κάνα πακέτο και για μας τα 100GB είναι ψυχούλα για σταθερή γραμμή στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας:

Σε επαρχία έχω 24ρα adsl (isdn) cosmote και πληρώνω πάνω από 40 ευρώ/μηνα. Είχα παλιό πρόγραμμα που έληξε και μετά το άφησα χωρίς συμβόλαιο διότι περίμενα να μπει 50ρα στην περιοχή. Δυστυχώς αυτό δεν έγινε και δεν προβλέπεται νωρίτερα από ένα έτος να βελτιωθεί η κατάσταση. Τώρα τερματίζω max 8 download. Σημειωστε ότι δεν χρειάζομαι πλεον isdn. Με ένα κανάλι είμαι ΟΚ. Και είμαι με χαλκό, όχι voip. Αλλά θα ήθελα καλύτερη ταχύτητα διότι χρησιμοποιεί όλη η οικογένεια τη σύνδεση.

Οπότε τώρα για να μην πληρώνω τόσα λεφτά για πλάκα, έχω 2 λύσεις:

1) Φεύγω για vodafone 24ρα η οποία θα έρθει κάτω από 18 ευρώ. Με προβληματίζει μήπως δεν είναι καλή η ταχύτητα διότι παίρνουν από ΟΤΕ και δεν ξέρω αν ο ΟΤΕ τους αφήνει όλο το εύρος ή τους "κόβει"... Αυτή είναι η λύση με το μικρότερο κόστος αλλά από ταχύτητα δεν βελτιωνω κάτι. 

2) Βάζω το home booster και ταυτόχρονα ζητάω μετατροπή σε PSTN. Δεσμεύομαι για 2 χρόνια όμως με το booster. To σήμα πάντως το τσεκάρισα τώρα με κινητό cosmote και έχει 5/5 σήμα 4G. 

Τι λέτε; Να βάλω το booster; Αξίζει τον κόπο; Θα είμαι πάντα πάνω από 23 download να υποθέσω;

 

 

Επεξ/σία από fonzi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να ρωτησω κατι, μας δινονται καθε μηνα 100gb για χρηση, και οταν τελειωσουν το download κανει lock στα 15 mbps. Εάν καποιος λοιπον δεν κανει χρηση ολων των 100gb εναν μηνα (και κανει π.χ 50gb), τον επομενο μηνα θα εχει 150gb; Ή γινεται reset?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι τα χανει γιατι λήγουν  .... 3-4  φορες μου εχει τύχει να μη κανουν καν ρεσετ και να παραμενει κλειδωμένη στο 15 συνεχεια  Αλλες φορες αμα εχουν "προσφορα" σε "Απεριοριστα" data κινητών τα κλειδώνουν ολα μαζι απο τον τοπικο πυργο στα 2-3 mbps να σερνεται και ας εχει full σημα και data .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2020 στις 9:40 ΜΜ, Mhlogiatros είπε

Όχι τα χανει γιατι λήγουν  .... 3-4  φορες μου εχει τύχει να μη κανουν καν ρεσετ και να παραμενει κλειδωμένη στο 15 συνεχεια  Αλλες φορες αμα εχουν "προσφορα" σε "Απεριοριστα" data κινητών τα κλειδώνουν ολα μαζι απο τον τοπικο πυργο στα 2-3 mbps να σερνεται και ας εχει full σημα και data .

Ποσο κακο αυτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/12/2020 στις 9:40 ΜΜ, Mhlogiatros είπε

Όχι τα χανει γιατι λήγουν  .... 3-4  φορες μου εχει τύχει να μη κανουν καν ρεσετ και να παραμενει κλειδωμένη στο 15 συνεχεια  Αλλες φορες αμα εχουν "προσφορα" σε "Απεριοριστα" data κινητών τα κλειδώνουν ολα μαζι απο τον τοπικο πυργο στα 2-3 mbps να σερνεται και ας εχει full σημα και data .

αμα συμβεί αυτο τι κανεις περνεις τηλ??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τοποθέτησα το speed booster και είμαι ευχαριστημένος (από 7-8 download πήγα πάνω από 40 τώρα).

Θέλω μόνο μια βοήθεια σχετικά με τον εξοπλισμό: Η υπάλληλος που μου το έστειλε μου είπε ότι πρέπει να επιστρέψω την παλιά συσκευή. Αλλά μετά από χρόνια και πολλές συσκευές router που έχω αλλάξει δεν θυμάμαι τι μου είχαν δώσει...

Μπορώ να το βρω κάπου ως στοιχείο ή να βάλω όποιο παλιό βρω και να τους το πάω; Είχα και έχω isdn over adsl (όχι ευρυζωνική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...