Προς το περιεχόμενο

Το τέλος του Hangouts θα έρθει το 2020


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Istros είπε

Καταρχάς σε ευχαριστώ για τα λινκς που παρέθεσες. Κατά δεύτερον, τυχαίνει να έχω αντίθετη γνώμη κι εμπειρία, οπότε δύσκολο να ανατραπεί απλά με κάποια λινκς, όμως δίνονται ωραίες εναλλακτικές μέσα από αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2018 στις 11:05 ΠΜ, Istros είπε

Viber rules

Ρε αγόρι μου … Είπαμε οτι το Hangouts ειναι για κλάματα… Αλλά εσυ το ξεφτίλισες… VIBER ? Με διαφορά η πιο κακογραμμένη εφαρμογή για Instant Messaging … Άνοιξε τα μάτια σου και κοίτα κάνα Telegram να δεις τι σημαίνει OPTIMISATION AND SPEED … Για να μην μιλησω για Privacy …  Απο εκει και περα, γιαυτους που θεωρουν οτι το Telegram απευθυνεται σε ενα πολυ συγκεκριμενο κοινο υπάρχει και το LINE … Οχι στο επιπεδο του Telegram αλλά αρκετά Bussiness Oriented …  VIBER = OXI ALLO KARBOUNO !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LionRulesGR είπε

Ρε αγόρι μου … Είπαμε οτι το Hangouts ειναι για κλάματα… Αλλά εσυ το ξεφτίλισες… VIBER ? Με διαφορά η πιο κακογραμμένη εφαρμογή για Instant Messaging … Άνοιξε τα μάτια σου και κοίτα κάνα Telegram να δεις τι σημαίνει OPTIMISATION AND SPEED … Για να μην μιλησω για Privacy …  Απο εκει και περα, γιαυτους που θεωρουν οτι το Telegram απευθυνεται σε ενα πολυ συγκεκριμενο κοινο υπάρχει και το LINE … Οχι στο επιπεδο του Telegram αλλά αρκετά Bussiness Oriented …  VIBER = OXI ALLO KARBOUNO !!!

Και γω μαζί σου αλλά Viber έχει και η Κούτση Μαρία σε αντίθεση με το telegram.Οταν αλλάξουν τα δεδομένα το συζητάμε πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2018 στις 1:32 ΜΜ, kodorevi8ulis είπε

Εγώ απορώ ακόμα γιατί υπάρχει κόσμος που δεν καταλαβαίνει γιατί είχε προτιμηθεί το viber σε σχέση με hangouts και άλλα παρόμοια.

hint ------------- email vs phone number

(μην απαντήσεις "και στο hangouts μπορείς να βρεις επαφές με τον αριθμό" ..... δεν μιλάμε για τώρα, δεν έγινε τώρα γνωστό το viber) 

Το email vs phone number είναι καθαρά θέμα προτιμήσεων (Εγώ  πχ προτιμώ email για να έχω συγχρονισμό σε όλες τις συσκευές τα μηνύματα-και τα attachments κυριως-και όχι να τα χάνω κάθε φορά που αλλάζω συσκευή, όπως εχω πάθει άπειρες με το viber). Εγω μιλησα για ποιότητα παροχής υπηρεσιών και δυνατότητες αυτονόητες που το Viber υιοθέτησε πολύ καθυστερημένα (Όπως το back up πχ, που κι αυτό δεν το κάνει σε real time)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2018 στις 10:43 ΠΜ, Hal9000 είπε

Το τέλος του Hangouts πλησιάζει, με τις τελευταίες πληροφορίες να αναφέρουν ότι η Google ετοιμάζεται για την πλήρη κατάργηση της υπηρεσίας για τους καταναλωτές, κάπου μέσα στο 2020. 

 

 

 

 

Δέν νομίζω να το καταλάβει και κανείς ειδικά μέχρι το 2020 αμφιβάλω αν θα θυμάται κανείς αυτήν την υπηρεσία :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Bil79 είπε

Το email vs phone number είναι καθαρά θέμα προτιμήσεων (Εγώ πχ προτιμώ email για να έχω συγχρονισμό σε όλες τις συσκευές τα μηνύματα-και τα attachments κυριως-και όχι να τα χάνω κάθε φορά που αλλάζω συσκευή, όπως εχω πάθει άπειρες με το viber). Εγω μιλησα για ποιότητα παροχής υπηρεσιών και δυνατότητες αυτονόητες που το Viber υιοθέτησε πολύ καθυστερημένα (Όπως το back up πχ, που κι αυτό δεν το κάνει σε real time)

Προφανώς και δεν ήταν θέμα προτιμήσεων. Δεν μίλησε κανείς για τα "features" της κάθε εφαρμογής. 

Θέμα "ευκολίας" ήταν .... ποιο εύκολα έβαζες τις τηλ επαφές σου παρά τα email (που οι μισοί ούτε καν ήξεραν τι είχαν από email) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η google δλδ δε θα έχει chatting υπηρεσία;

Με τόση διείσδυση το λειτουργικό της σε συσκευές επικοινωνίας (κινητά) δεν θα μίνει έτσι. Ποια είναι τα σχέδιά της για το μέλλον στο θέμα;

Προσωπικά θέλω να επανέλθει με κάτι σαν το google talk (το όνομα talk είναι κατατοπιστικό και πιασάρικο και σαν τεχνολογίας ας είναι ότι θέλει). Δεν είναι δυνατόν να είναι ΝΟ1 στο email και γενικά σαν πλατφόρμα κινητών και να μην έχει στο messaging παρουσία... 

Relaunch θέλει ή... στρατηγική εξαγορά.. <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο πιθανον ειναι να συμβει αυτο, γιατι η google το παει με βαση το πληθος των χρηστων που το χρησιμοποιουν. Αφου βλεπει οτι η χρηση του hangouts φθηνει, λογικο να μη την συμφερει να πληρωνει την ομαδα αναπτυξης αυτης της εφαρμογης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, keysmith είπε

η google δλδ δε θα έχει chatting υπηρεσία;

Με τόση διείσδυση το λειτουργικό της σε συσκευές επικοινωνίας (κινητά) δεν θα μίνει έτσι. Ποια είναι τα σχέδιά της για το μέλλον στο θέμα;

Προσωπικά θέλω να επανέλθει με κάτι σαν το google talk (το όνομα talk είναι κατατοπιστικό και πιασάρικο και σαν τεχνολογίας ας είναι ότι θέλει). Δεν είναι δυνατόν να είναι ΝΟ1 στο email και γενικά σαν πλατφόρμα κινητών και να μην έχει στο messaging παρουσία... 

Relaunch θέλει ή... στρατηγική εξαγορά.. <_<

Έχουν ήδη το Allo, για χάρη το οποίου βάλανε στο ψυγείο (και τώρα θα σκοτώσουν) το Hangouts.
Έχουν επίσης το RCS support στο Messages, για χάρη του οποίου βάλανε πλέον στο ψυγείο το Allo.

Έχουν επίσης το Hangouts Chat, το οποίο ΔΕΝ είναι ίδιο με το σκέτο Hangouts που αναφέρει το άρθρο, και που το στοχεύουν ως business chat τύπου slack.

Για όσους δεν μπερδεύτηκαν αρκετά, υπάρχει και το hangouts meet, το οποίο αντίθετα με τα άλλα δύο hangouts είναι video-only.

Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο.


edit:

Για αγορά, δεν υπάρχει πολύς κόσμος, τουλάχιστον με σημαντικά νούμερα. Οι κινέζοι αποκλείεται να πουλήσουν. Βασικά το LINE ή το Viber θα πρέπει να τσιμπήσουν από πλευράς χρηστών.

Επεξ/σία από iddqdiddqd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...