Προς το περιεχόμενο

Cosmote SpeedBooster 6.74€/μηνα με διετη δεσμευση


alkis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, cabdik είπε

μαλλον δεν επιασες την ουσια, οποτε να στο κανω λιανα. 

δεν με ενδιαφερει να μου  δινουν ενα "γαιδαρο" που δεν μπορει να βαλει σαμαρι και να κουβαλησει αυτα που πρεπει να κουβαλησει..!!! 

εχω την 24αρα ADSL συνδεση, γιατι ειμαι επαρχια, και οχι στο κεντρο της Αθηνας, που ειναι οι πιο "πολιτισμενοι" και προνομιουχοι. 

ειμαι κατοχος της εν λογω συνδεσης (24Mbps) εδω και μολις 4-5  χρονια, διοτι τοτε αξιωθηκαν να "δωσουν"  24αρες -υποτιθεται- γραμμες.  πιο πριν ειχαμε 4Mbps..!!!  το αποτελεσμα αυτη τη στιγμη που μιλαμε, η 24αρα να ειναι πιο αργη απο την προηγουμενη 4αρα..!!! 

κι ερχεται ο ΟΤΕς, και μου διαφημιζει οπτικες ινες και κουραφεξαλα υβριδικα, οταν δεν εχει εξαπλωσει παντου, ουτε καν γραμμες ADSL της προκοπης..??   

τα εχουμε ξανασυζητησει ξανα και ξανα.  και τα εχω ακουσει πολλακις, τα περι εξελιξης, και αλλες τετοιες θεωριες. εγω ειμαι λιγο πιο πρακτικος και ρεαλιστης. οταν εν ετει 2018 -οσονουπω 2019, διπλα σε πρωτευουσα νομου και πανω σε εθνικη οδο -και οχι πανω στη ραχουλα-, δεν μπορω να βρω γραμμη της προκοπης απο κανεναν ιδιωτη -πλην ο,τι εχει ο ΟΤΕ, και αυτο επειδη εχει ολες τις γραμμες-,  τοτε τι κουβεντιαζουμε..?  για 5-6G?  για FIBER..?  που?  μονο στα μεγαλα αστικα κεντρα..?  και οι υπολοιποι? σε 20 χρονια βλεπουμε.........?  

Ο γάιδαρος είναι το 4G του booster, όχι το ADSL 😜. Εγώ που είμαι Θεσσαλονίκη πιάνω ADSL μέχρι 2,5-3,5mbps! Με το booster έως 60mbps και στη χειρότερη 15mbps όταν τελειώσουν τα 100GB. Δοκίμασε και εσύ τον γάιδαρο μπας και δεις λίγο φως.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 310
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Εκανα αλλαγη τιτλου απο 

Cosmote SpeedBooster 6.74€

Σε 

Cosmote SpeedBooster 6.74€/μηνα με διετη δεσμευση

αφου πρωτα εφαγα κανενα 20λεπτο μεχρι να δω για τι πραγμα προκειται. Στην αρχη πιστευα οτι ειναι κανενα μοντεμακι φτηνιαρικο  που παει καλα σε προβληματικες adsl με οσα διαβασα στα γρηγορα στο 1ο ποστ.  :lol:

Ελπιζω να γλυτωσα ισως με την αλλαγη τιτλου αντιστοιχη ταλαιπωρια απο τους υπολοιπους που δεν το γνωριζουν

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν επιασα κατι σωστα πειτε .. Αν εχεις μεχρι 10 mbps dsl KAI Speedport 2 , + κτλ  ΚΑΙ ποιανει καλο 4G - προφανως οχι σε ορεινο χωριο που το κοτε κινητο λεει μονο 3G - τοτε λεει 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη τιμη για οσους ομως πιανουν πολυ χαμηλες ταχυτητες. Ο περιορισμος των 100gb ειναι μεγαλος για καποιον που τρωει 1-2tb καθε μηνα. Για καποιον ομως που παιδευετε με 2-5mb με adsl αυτο θα ειναι πολυ μεγαλη αναβαθμιση. Το 4G λογικα σου δινει οση ταχυτητα υπαρχει εκει που ειστε δεν ξερω αν υπαρχει cap στα 60 που αναφερθηκε. Δηλαδη εδω πιανω 180mb download με 4G. Αν γινεται cap θα κατεβαζει μεχρι 60 ωστε να μην γονατισει και το δικτυο της cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βλέπω σαν λύτρωση για πολλούς.

Με την ip όμως τι συμβαίνει?

Υπάρχει μια η δύο ip όπως γίνεται σε άλλες περιπτώσεις balancing?

Ρωτάω για να δω αν θα υπάρχουν μικροπροβλήματα .

Αν και ακόμα και έτσι να ειναι λογικά θα το έχουν εκμηδενίσει μιας και μιλάμε για τόσο μεγάλη εταιρεία.

 

 

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5 ώρες πριν, cabdik είπε

μαλλον δεν επιασες την ουσια, οποτε να στο κανω λιανα. 

δεν με ενδιαφερει να μου  δινουν ενα "γαιδαρο" που δεν μπορει να βαλει σαμαρι και να κουβαλησει αυτα που πρεπει να κουβαλησει..!!! 

εχω την 24αρα ADSL συνδεση, γιατι ειμαι επαρχια, και οχι στο κεντρο της Αθηνας, που ειναι οι πιο "πολιτισμενοι" και προνομιουχοι. 

ειμαι κατοχος της εν λογω συνδεσης (24Mbps) εδω και μολις 4-5  χρονια, διοτι τοτε αξιωθηκαν να "δωσουν"  24αρες -υποτιθεται- γραμμες.  πιο πριν ειχαμε 4Mbps..!!!  το αποτελεσμα αυτη τη στιγμη που μιλαμε, η 24αρα να ειναι πιο αργη απο την προηγουμενη 4αρα..!!! 

κι ερχεται ο ΟΤΕς, και μου διαφημιζει οπτικες ινες και κουραφεξαλα υβριδικα, οταν δεν εχει εξαπλωσει παντου, ουτε καν γραμμες ADSL της προκοπης..??   

τα εχουμε ξανασυζητησει ξανα και ξανα.  και τα εχω ακουσει πολλακις, τα περι εξελιξης, και αλλες τετοιες θεωριες. εγω ειμαι λιγο πιο πρακτικος και ρεαλιστης. οταν εν ετει 2018 -οσονουπω 2019, διπλα σε πρωτευουσα νομου και πανω σε εθνικη οδο -και οχι πανω στη ραχουλα-, δεν μπορω να βρω γραμμη της προκοπης απο κανεναν ιδιωτη -πλην ο,τι εχει ο ΟΤΕ, και αυτο επειδη εχει ολες τις γραμμες-,  τοτε τι κουβεντιαζουμε..?  για 5-6G?  για FIBER..?  που?  μονο στα μεγαλα αστικα κεντρα..?  και οι υπολοιποι? σε 20 χρονια βλεπουμε.........?  

ειμαι αθηνα καλλιθεα και δεν μπορω να βαλω vdsl...οπότε ουτε εμεις είμαστε προνομιουχοι...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Arkin είπε

Πολυ καλη τιμη για οσους ομως πιανουν πολυ χαμηλες ταχυτητες. Ο περιορισμος των 100gb ειναι μεγαλος για καποιον που τρωει 1-2tb καθε μηνα. Για καποιον ομως που παιδευετε με 2-5mb με adsl αυτο θα ειναι πολυ μεγαλη αναβαθμιση. Το 4G λογικα σου δινει οση ταχυτητα υπαρχει εκει που ειστε δεν ξερω αν υπαρχει cap στα 60 που αναφερθηκε. Δηλαδη εδω πιανω 180mb download με 4G. Αν γινεται cap θα κατεβαζει μεχρι 60 ωστε να μην γονατισει και το δικτυο της cosmote.

Το θέμα είναι ότι για 100 δίνει την μέγιστη ταχύτητα, 60. Μετά το πέρας των 100 gb κλειδώνει στα 15 mbps, οπότε αξίζει για κάποιον με χαμηλές ταχύτητες όπως και να έχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Σου δίνουν γάιδαρο, τον κοιτάς και στα δόντια. Το DSL έχει φτάσει στο τέλος του πλέον, ότι ήταν να γίνει έγινε. Εγώ θα έλεγα να κοπούν όλα τα καλωδιακά-ίνες, να γίνουν όλα 5G να τελειώνουμε. Ακόμα και το 5G θα φτάσει γρηγορότερα από τις οπτικές ίνες σε πολλές περιοχές.

Δε το χαρίζουνε, καλά κάνει ο καθένας και εξετάζει αν τα χρήματα πιάνουν τόπο ή όχι.

Σε κόσμο με καλή κάλυψη, είναι αστείο: με τα ίδια σχεδόν λεφτά πας από 50 σε 100, χωρίς όρια όγκου και τίποτα.

Σε κόσμο με κακή κάλυψη, το +15Mb (μετά τα πρώτα 100GB) είναι σωτήριο φαντάζομαι.

btw, τα +15 πρέπει να είναι σχετικά πρόσφατη εξέλιξη. Όσες φορές είχα τσεκάρει το speedbooster το είχα απορρίψει ως ψιλοάχρηστο γιατί είχε cap στα 40 και μετά από αυτά τζίφος. Οπως λέμε δίνεις ένα δεκάρικο, κατεβάζεις ένα μεγάλο παιχνίδι από το steam, και μετά από τον άλλο μήνα. Πλέον, και τα 100 δεν είναι τόσο στενά, και τα +15 είναι σημαντικά. 

Από την άλλη, το πως θεωρείται μη παραπλανητική αυτή η περιγραφή σε ευρωπαϊκή χώρα με ξεπερνά:
 

Αναφορά σε κείμενο
  • Σε περίπτωση δηλαδή που η ταχύτητα του Internet στο σπίτι σου δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 50Mbps μπορείς να την αυξήσεις έως και +60Mbps μέσω του δικτύου COSMOTE 4G, αγγίζοντας ταχύτητες έως 100Mbps χωρίς κανένα όριο στα data που χρησιμοποιείς.
  • Παρέχονται απεριόριστα δεδομένα κινητής προς χρήση από το COSMOTE Home Speed Booster! Υπάρχει πολιτική ορθής χρήσης στα 100GB/μήνα οπότε και η ταχύτητα κινητής μειώνεται στο μέγιστο 15Mbps downlink.

Με το φτωχό μου μυαλό, εγώ καταλαβαίνω "έως 110 με όριο 100GB", και "έως 65 χωρίς κανένα όριο" αλλά προφανώς εγώ είμαι χαζός, και ΟΤΕ και ΕΕΤΤ ξέρουν καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω που υπάρχει πρόβλημα. Λέει για μέχρι 50 σταθερή, μπορείς να δεις μέχρι +60 βελτίωση. Μετά τα 100, +15 mbps. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, overpower είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω που υπάρχει πρόβλημα. Λέει για μέχρι 50 σταθερή, μπορείς να δεις μέχρι +60 βελτίωση. Μετά τα 100, +15 mbps. 

Λέει: "έως 100Mbps χωρίς κανένα όριο στα data που χρησιμοποιείς"

Εννοεί: "'εως 100 με όριο και μετά εως 65"

Άρα: Παραπλανητικό του κερατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, drdedus said:

Αν και ακόμα και έτσι να ειναι λογικά θα το έχουν εκμηδενίσει μιας και μιλάμε για τόσο μεγάλη εταιρεία.

Καλό αστείο... Δυστυχώς αν και το speed booster είναι καλή περίπτωση, δε δουλευει πάντα καλά το 'bonding' (υπάρχει ολόκληρο thread 88 σελίδων σε γειτονικό forum). Και φυσικά αν δε δουλευει καλά, με τη μεγάλη εταιρία δε βγάζεις άκρη ευκολα..

Απο κει και πέρα η τιμή είναι καλή. Οποιος ενδιαφέρεται το παίρνει και το δοκιμάζει. Εγώ θα πρότεινα τηλεφωνική παραγγελία (ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ )για να υπάρχει διάστημα 14 ημερών υπαναχώρησης, οπότε κάποιος να το δοκιμάσει ..

 

Επεξ/σία από baskon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Nikosmile είπε

Ο γάιδαρος είναι το 4G του booster, όχι το ADSL 😜. Εγώ που είμαι Θεσσαλονίκη πιάνω ADSL μέχρι 2,5-3,5mbps! Με το booster έως 60mbps και στη χειρότερη 15mbps όταν τελειώσουν τα 100GB. Δοκίμασε και εσύ τον γάιδαρο μπας και δεις λίγο φως.

Γαιδαρος ειναι ο ΟΤΕ και οι αηδιες προγραμματα που "προσφερει" για να φαει κι αλλα χρηματα απο τους "πελατες" (=κοροιδα).  εσυ πιανεις 2,5-3,5mbps στην 24αρα (??).   εγω αγαπητε φιλε, πιανω μολις 0,35-0,37Μbps...!!  και ουτε εχω επιλογη αλλου ιδιοκτητου δικτυου καθως ολοι πατανε πανω στις ιδιες γραμμες...! 

αυτος ειναι ο ΟΤΕ, που δεν εχει ελαχιστη εγγυημενη ταχυτητα, σου πεταει το "εως 24" και κανεις ταματα στην παναγια, να πιασεις μια ταχυτητα της προκοπης.  και προσπαθει με αηδιες τυπου speedbooster να φαει κι αλλα 7€/μηνα, για κατι που δεν θα επρεπε καν να υπαρχει...!!!!   

 

Μα το θεο, αν ειχα χρημα και χρονο για πεταμα, θα τους κυνηγουσα νομικα μεχρι εκει που δεν παιρνει.....!!!!  

 

 

ΥΓ. με αυτα που διαβαζω και βλεπω τα τελευταια 20-30 χρονια, δεν αναρωτιεμαι πλεον γιατι το επιπεδο μας εχει πεσει τοσο πολυ...!!  οταν μας δινουν σκ@τ@, και εμεις τα βλεπουμε για χρυσαφι, ανησυχω ακομα περισσοτερο......!!!!! 

Επεξ/σία από cabdik
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, baskon είπε

Καλό αστείο... Δυστυχώς αν και το speed booster είναι καλή περίπτωση, δε δουλευει πάντα καλά το 'bonding' (υπάρχει ολόκληρο thread 88 σελίδων σε γειτονικό forum). Και φυσικά αν δε δουλευει καλά, με τη μεγάλη εταιρία δε βγάζεις άκρη ευκολα..

Απο κει και πέρα η τιμή είναι καλή. Οποιος ενδιαφέρεται το παίρνει και το δοκιμάζει. Εγώ θα πρότεινα τηλεφωνική παραγγελία (ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΙΔΙΑ ΤΙΜΗ )για να υπάρχει διάστημα 14 ημερών υπαναχώρησης, οπότε κάποιος να το δοκιμάσει ..

ok

Πως δουλευει? βλεπει καποια ip...? υπαρχει καμια πατεντα να μπορει να δουλεψει αλλου μακρια απο τον χωρο που προοριζεται? 

μεσω καποιου gprs vpn κλπ η κλειδωνει με cell id κλπ?

ρωταω δεν ξερω.

Επεξ/σία από drdedus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...