Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα για VoIP σύνδεση θα πρέπει να συνδεθεί πάνω στο ρουτερ της COSMOTE? Το 7590 λειτουργεί και αυτόνομα χωρίς bridging?

Δεν μου φαίνεται και τόσο βολικό.

Επεξ/σία από Tilemaxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Tilemaxx said:

Άρα για VoIP σύνδεση θα πρέπει να συνδεθεί πάνω στο ρουτερ της COSMOTE? Το 7590 λειτουργεί και αυτόνομα χωρίς bridging?

Δεν μου φαίνεται και τόσο βολικό.

το 7590 λειτουργει και αυτονομα και αν ισχυει αυτο που λενε με καποιο τροπο γινεται να σεταριστει η τηλεφωνια ακομα και αν το πηρες απο το εμποριο.ο οτε το δινει με καποια μικρη μετατροπη στο config οποτε τραβαει το voip μονο του.και το 7530 εχει μεσα επιλογη για cosmote οποτε πιθανοτατα να μπορει και εκει ο οτε να σεταρει την τηλεφωνια.ισως αργοτερα να το δωσει και ο οτε σαν πιο φτηνη λυση εναντι του 7590 και να γινεται config αυτοματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, poulinos είπε

το 7590 λειτουργει και αυτονομα και αν ισχυει αυτο που λενε με καποιο τροπο γινεται να σεταριστει η τηλεφωνια ακομα και αν το πηρες απο το εμποριο.ο οτε το δινει με καποια μικρη μετατροπη στο config οποτε τραβαει το voip μονο του.και το 7530 εχει μεσα επιλογη για cosmote οποτε πιθανοτατα να μπορει και εκει ο οτε να σεταρει την τηλεφωνια.ισως αργοτερα να το δωσει και ο οτε σαν πιο φτηνη λυση εναντι του 7590 και να γινεται config αυτοματα.

Πάντως μόλις είδα τις τιμές, πανάκριβα ρε παιδί μου. Συμφέρει καλύτερα για κάποιον που έχει ενοικιαζόμενα, ξενοδοχείο ή καφέ κτλ, και θέλει απρόσκοπτη λειτουργία, παρα για οικιακή χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, Tilemaxx said:

Πάντως μόλις είδα τις τιμές, πανάκριβα ρε παιδί μου. Συμφέρει καλύτερα για κάποιον που έχει ενοικιαζόμενα, ξενοδοχείο ή καφέ κτλ, και θέλει απρόσκοπτη λειτουργία, παρα για οικιακή χρήση.

το 7530 εχει παρα πολυ καλη τιμη για αυτο που ειναι και για αυτα που δίνει.αμα δεις τα super vectoring 35b modem routers παιζουν σε αυτα και σε παραπανω λεφτα. και τα asus να δεις τα αντιστοιχα με voip και 35b θα δεις να ειναι σε 200+ ευρω πχ asus dsl-ac87vg, dsl ac88u

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ καλή περίπτωση φαίνεται, αναμένω να δούμε αν μπορεί να ρυθμιστεί η voip στην cosmote για να μην έχουμε και το modem τους. Αν γίνει τότε είναι ότι πρέπει να αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Dinoel είπε

πολύ καλή περίπτωση φαίνεται, αναμένω να δούμε αν μπορεί να ρυθμιστεί η voip στην cosmote για να μην έχουμε και το modem τους. Αν γίνει τότε είναι ότι πρέπει να αγορά.

Θα το φέρει η COSMOTE άρα θα γίνει ότι και με το μεγάλο του αδελφάκι. 

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω συνδρομή στο windscribe και θα ήθελα όλες οι συσκευές μου να συνδέονται στο VPN μέσα από το ρούτερ (όπως εδώ: https://windscribe.com/guides/asus)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση που έχω μπερδευτεί λίγο. Αυτή τη στιγμή έχω VDSL από τη Vodafone, και το πρόβλημα μου είναι ότι πρέπει να έχω το σταθερό τηλέφωνο πάνω στο router. 
Με το συγκεκριμένο router, και βγάζοντας αυτό της Vodafone, θα μπορώ να κάνω χρήση της σταθερής τηλεφωνικής γραμμής με smartphone ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/12/2018 στις 8:12 ΜΜ, poulinos είπε

το 7590 λειτουργει και αυτονομα και αν ισχυει αυτο που λενε με καποιο τροπο γινεται να σεταριστει η τηλεφωνια ακομα και αν το πηρες απο το εμποριο.ο οτε το δινει με καποια μικρη μετατροπη στο config οποτε τραβαει το voip μονο του.και το 7530 εχει μεσα επιλογη για cosmote οποτε πιθανοτατα να μπορει και εκει ο οτε να σεταρει την τηλεφωνια.ισως αργοτερα να το δωσει και ο οτε σαν πιο φτηνη λυση εναντι του 7590 και να γινεται config αυτοματα.

Πληροφοριακά όλα τα Fritz που θα παίρνουν το firmware v.7 έχουν το προφίλ του OTE. Απλά το επιλέγουμε και συνδεόμαστε στο διαδίκτυο και μέσω αυτού τραβά αυτόματα τα στοιχεία για την VoIP τηλεφωνία. Αν για κάποιον λόγο δεν γίνει το τελευταίο, αρκεί μια κλήση στην τεχνική υποστήριξη (13788), τους αναφέρουμε ότι έχουμε συμβατό εξοπλισμό, οπότε κάνουν μια ρύθμιση στον IMS Server και σε ελάχιστα λεπτά ενεργοποιείται αυτόματα η τηλεφωνία.

Στο τελευταίο firmware οι πληροφορίες λένε ότι επιλέγοντας την χώρα μας εκτός του ΟΤΕ  υπάρχει και το προφίλ της Vodafone. Οπότε αξίζει μια δοκιμή αν είναι δυνατόν από κάποιον, για να διαπιστώσουμε αν και σ' αυτήν μπορεί να λειτουργήσει αυτόματα η VoIP τηλεφωνία.

 

Στις 11/12/2018 στις 6:44 ΜΜ, darkmatinee είπε

Έχω συνδρομή στο windscribe και θα ήθελα όλες οι συσκευές μου να συνδέονται στο VPN μέσα από το ρούτερ (όπως εδώ: https://windscribe.com/guides/asus)

Τα Fritz δεν είναι συμβατά με το Windscribe και τις άλλες παρόμοιες υπηρεσίες VPN. Και ο λόγος είναι απλός.

Χρησιμοποιούν για πρωτόκολλο το IPsec x-auth, όταν σχεδόν όλες οι υπηρεσίες τα OpenVPN, PPTP, L2TP/IPsec, IEKv2. Όποια συσκευή ή εφαρμογή χρησιμοποιείς το ίδιο με αυτά πρωτόκολλο (IPsec x-auth) δεν θα υπάρχει θέμα με το VPN.

 

Στις 13/12/2018 στις 3:15 ΜΜ, xalia είπε

Μια ερώτηση που έχω μπερδευτεί λίγο. Αυτή τη στιγμή έχω VDSL από τη Vodafone, και το πρόβλημα μου είναι ότι πρέπει να έχω το σταθερό τηλέφωνο πάνω στο router. 
Με το συγκεκριμένο router, και βγάζοντας αυτό της Vodafone, θα μπορώ να κάνω χρήση της σταθερής τηλεφωνικής γραμμής με smartphone ?

Μόνον αν δουλέψει η VoIP τηλεφωνία στη Vodafone. Όπως έγραψα παραπάνω αξίζει μια δοκιμή με το προφίλ της εταιρείας.

Η Vodafone σε αντίθεση με τον ΟΤΕ, δεν δίνει τον κωδικό της τηλεφωνίας ώστε να το δουλέψουμε σε άλλη συμβατή συσκευή όπως τα Fritz. Οπότε το μόνο που μένει είναι να δούμε αν μπορεί να γίνει με τα Fritz αυτόματα μέσω του προφίλ της εταιρείας.

Επεξ/σία από jkoukos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 14/12/2018 at 18:41, jkoukos said:

Πληροφοριακά όλα τα Fritz που θα παίρνουν το firmware v.7 έχουν το προφίλ του OTE. Απλά το επιλέγουμε και συνδεόμαστε στο διαδίκτυο και μέσω αυτού τραβά αυτόματα τα στοιχεία για την VoIP τηλεφωνία. Αν για κάποιον λόγο δεν γίνει το τελευταίο, αρκεί μια κλήση στην τεχνική υποστήριξη (13788), τους αναφέρουμε ότι έχουμε συμβατό εξοπλισμό, οπότε κάνουν μια ρύθμιση στον IMS Server και σε ελάχιστα λεπτά ενεργοποιείται αυτόματα η τηλεφωνία.

Στο τελευταίο firmware οι πληροφορίες λένε ότι επιλέγοντας την χώρα μας εκτός του ΟΤΕ  υπάρχει και το προφίλ της Vodafone. Οπότε αξίζει μια δοκιμή αν είναι δυνατόν από κάποιον, για να διαπιστώσουμε αν και σ' αυτήν μπορεί να λειτουργήσει αυτόματα η VoIP τηλεφωνία.

ναι εχει κανονικα μεσα στα νεα firmware και την vodafone χωρις ομως να εχω δοκιμασει οτι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εισοδος DSL στο ρουτερ ειναι τύπου RJ45, ενω απο την πρίζα τηλεφώνου RJ11. Ειχε κάποιο μετροπέα μέσα το κουτι; Πώς ακριβώς εγινε η συνδεση;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...