Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, johnt said:

Θα σου περιγράψω το σκεπτικό μου. Έχω την εντύπωση (διόρθωσε με αν κάνω λάθος) πως με την τεχνολογία mesh οι συσκευές που είναι συνδεδεμένες μέσω του wifi δεν "αντιλαμβάνονται" την μεταγωγή απο το mesh node στο ρουτερ (που υποστηρίζει mesh) και αντίστροφα και επομένως έχει "σταθερό" wifi σήμα στα περισσότερα σημεία του σπιτιού.  Άρα με το 7490 και ενα mesh node που μπορώ να βρω απο έναν φίλο μου δωρεάν ήλπιζα να έκανα δουλειά. Διαφορετικά έχω ένα mi router που μπορώ να το γυρίσω σε mode repeater και να τελειώνω απλά δεν ξέρω αν θα πάρω το επιθυμητό αποτέλεσμα.

οπως μου απαντησαν και απο avm οχι δεν γινεται.στην ουσια θα χασεις παρα πολλα απο τα features που μπορει να υποστηριξει το Fritz.ναι μεν μπορεις να βαλεις ενα tp link να παιξει σαν Repeater χωρις κανενα προβλημα(απολυτως λογικο) αλλα οχι να χρησιμοποιησεις ολα τα πλεονεκτήματα του Mesh απο το να σου πει ποια συσκευη ειναι συνδεδεμενη πανω μεχρι δεν ξερω τι.  εσυ απο οτι καταλαβα θες να κανεις Smart roaming. στο mesh επειδη υποστηριζει Roaming πραγματι οσο περπατας απο το ενα σημειο στο αλλο οταν μειωθει το σημα θα σε πεταξει στο επομενο Wifi πχ του Repeater που μπορει να εχεις .αν δεν ειχες mesh θα επρεπε να χασεις τελειως το σημα διοτι δεν μπορει να κανει roaming απο το ενα στο αλλο. αν το tp link συνδεθει σαν repeater τοτε ενδεχομενως να μην το εχεις αυτο γιατι δεν ειναι ενα ενιαιο Mesh network.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 minutes ago, johnt said:

Οκ σε ευχαριστώ

τιποτα να σε καλα.το ιδιο γινεται και με τα fritz!fon.λογω κοινου πρωτοκολλου μπορεις να κανεις pair ενα ασυρματο τηλεφωνο panasonic με το dect του fritz!box αλλα θα χασεις ολα τα εξτρα που δινει το fritz!fon. και το αναποδο να κανεις υο fritz!ron pair με την βαση του panasonic αλλα παιζουν τα παρα πολυ βασικα και μερικα με θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Στο 7530 και με γραμμή ftth ο τεχνικός του οτε συνέδεσε το καλώδιο στην lan1 και έτρεξε τον wizzard σαν cosmote lan1/wan.

Eπραξε ορθά ή έπρεπε να είχε τρέξει τον wizzard σαν cosmote dsl?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 12/10/2019 at 00:10, LOLOTOS said:

Στο 7530 και με γραμμή ftth ο τεχνικός του οτε συνέδεσε το καλώδιο στην lan1 και έτρεξε τον wizzard σαν cosmote lan1/wan.

Eπραξε ορθά ή έπρεπε να είχε τρέξει τον wizzard σαν cosmote dsl?

η lan 1 παιζει και wan>οταν παιζεις με ftth παιζεις με την wan.δεν υπαρχει τηλεφωνικο καλωδιο να παει στην dsl. αρα δεν τρεχεις wizard dsl. to telephony μετα ειναι αλλη ιστορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα σε όλους.

Έχω γραμμή nova/forthnet 100άρα και θέλω να αγοράσω ένα καλό modem. Ο τεχνικός που είπε πως η γραμμή τηλεφώνου είναι μέσω tdm και όχι voip.

 

Έκανα και 'γω μετρήσεις γιατί έπιανα μέχρι 47 και αποφάσισα να τραβήξω νέο καλώδιο UDP από τον κόμβο μέχρι το σπίτι μου (ούτε 20 μέτρα) μιας και ο κόμβος πιάνει 99!

Να προτιμήσω το 7530 ή το 7590 και γιατί;

θα έχω συνδεδεμένα τηλεόραση με Ethernet, pc και λαπτοπ με WiFi, κινητά με WiFi.

Παίζει να συνδέσω και Fax.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βασική διαφορά είναι στην τηλεφωνία. Θες να μπορείς να συνδέσεις την pots γραμμή στο fritz και να εκμεταλλευτείς έτσι τον τηλεφωνητή, το s/w fax, τις δυνατότητες pbx κλπ; Πας υποχρεωτικά στο 7590. Το 7530 δεν έχει αυτή την δυνατότητα. Βολεύει αυτούς που έχουν VoIP τηλεφωνία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kifinas είπε

Η βασική διαφορά είναι στην τηλεφωνία. Θες να μπορείς να συνδέσεις την pots γραμμή στο fritz και να εκμεταλλευτείς έτσι τον τηλεφωνητή, το s/w fax, τις δυνατότητες pbx κλπ; Πας υποχρεωτικά στο 7590. Το 7530 δεν έχει αυτή την δυνατότητα. Βολεύει αυτούς που έχουν VoIP τηλεφωνία. 

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι «χάνω» με το μικρό;

Εγώ voip δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχω αλλά επειδή όσα γράφεις περί pots, pbx κλπ μου είναι άγνωστα μπορείς να δώσεις παραδείγματα; Τι ακριβώς μου προσφέρουν αυτά;

 

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Επεξ/σία από midkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και το μεγάλο και το μικρό έχουν παρόμοιες δυνατότητες σε software. Στο μικρό λείπει όμως η hardware δυνατότητα να συνδέσεις πάνω του την τηλεφωνική γραμμή. 
Τηλεφωνητής. Σε ένα κλασικό σπίτι αγοράζεις μηχάνημα. Στο 7590 μπορείς να έχεις τηλεφωνητή χωρίς άλλο ρουτερ και μάλιστα να σου έρχεται το μήνυμα σε email. 
Fax. Πάλι μπορείς να στέλνεις και να λαμβάνεις fax χωρίς επιπλέον συσκευή. Ακόμα και αν έχεις ήδη συσκευή fax η δυνατότητα του fritz να στέλνει απευθείας από pdf πανεύκολα και τα εισερχόμενα fax να τα έχεις σε ηλεκτρονική μορφή και όχι εκτυπωμένα είναι καταπληκτική. 
pbx. Τηλεφωνικό κέντρο. Στην γραμμή του σπιτιού θα έχεις πχ 3 ώρες δωρεάν τηλεφωνίας προς κινητά. Φαντάσου να είσαι στο δρόμο και από το κινητό σου να συνδέεται στο σπίτι και η κλήση προς κάποιο κινητό να γίνεται μέσω του σπιτιού, δωρεάν.
Ολα αυτά τα έχει και το μικρό αλλά δεν μπορείς να συνδέσεις την pots (την tdm τηλεφωνία) πάνω του. Πρέπει να είναι VoIP, όπως πχ στον ΟΤΕ. 

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kifinas είπε

Και το μεγάλο και το μικρό έχουν παρόμοιες δυνατότητες σε software. Στο μικρό λείπει όμως η hardware δυνατότητα να συνδέσεις πάνω του την τηλεφωνική γραμμή. 
Τηλεφωνητής. Σε ένα κλασικό σπίτι αγοράζεις μηχάνημα. Στο 7590 μπορείς να έχεις τηλεφωνητή χωρίς άλλο ρουτερ και μάλιστα να σου έρχεται το μήνυμα σε email. 
Fax. Πάλι μπορείς να στέλνεις και να λαμβάνεις fax χωρίς επιπλέον συσκευή. Ακόμα και αν έχεις ήδη συσκευή fax η δυνατότητα του fritz να στέλνει απευθείας από pdf πανεύκολα και τα εισερχόμενα fax να τα έχεις σε ηλεκτρονική μορφή και όχι εκτυπωμένα είναι καταπληκτική. 
pbx. Τηλεφωνικό κέντρο. Στην γραμμή του σπιτιού θα έχεις πχ 3 ώρες δωρεάν τηλεφωνίας προς κινητά. Φαντάσου να είσαι στο δρόμο και από το κινητό σου να συνδέεται στο σπίτι και η κλήση προς κάποιο κινητό να γίνεται μέσω του σπιτιού, δωρεάν.
Ολα αυτά τα έχει και το μικρό αλλά δεν μπορείς να συνδέσεις την pots πάνω του. Πρέπει να είναι VoIP, όπως πχ στον ΟΤΕ. 

Πλήρως διαφωτιστικός.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kifinas είπε

Η βασική διαφορά είναι στην τηλεφωνία. Θες να μπορείς να συνδέσεις την pots γραμμή στο fritz και να εκμεταλλευτείς έτσι τον τηλεφωνητή, το s/w fax, τις δυνατότητες pbx κλπ; Πας υποχρεωτικά στο 7590. Το 7530 δεν έχει αυτή την δυνατότητα. Βολεύει αυτούς που έχουν VoIP τηλεφωνία. 

Ξανά βλέπω λίγο τις θύρες των 2 modem 7530 και 7590...

 

7530

C509A361-A5F3-412B-8DE4-B38F69D4A317.png.9e13fa91239b54ea8c8c137f0b96b283.png

 

7590

ADABB489-CE2F-45AA-B74B-DF3ABD6BA84D.jpeg.6224193b74dca9b9ee5dae14bb5a7199.jpeg
 

Βλέπω πως και τα 2 έχουν θύρες τηλεφώνου. Είμαστε σίγουροι πως το πρώτο δεν εξυπηρετεί την tdm γραμμή μου και όλα τα καλούδια που ανάφερες προηγουμένως;

Επεξ/σία από midkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς. Στο μικρό υπάρχει μόνο μια έξοδος τηλεφωνίας. Στο μεγάλο έχει δυο εξόδους τηλεφωνίας, άλλη μια s0 (isdn) και δίνουν και ένα καλώδιο/αντιπτέραρχος για την είσοδο της τηλεφωνίας. Αναλυτικό review για το μεγάλο έχει κάνει ο poulinos στο https://www.insomnia.gr/review/hardware/routers/fritzbox-7590-review-r960/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/11/2019 at 11:18, midkin said:

Καλημέρα σε όλους.

Έχω γραμμή nova/forthnet 100άρα και θέλω να αγοράσω ένα καλό modem. Ο τεχνικός που είπε πως η γραμμή τηλεφώνου είναι μέσω tdm και όχι voip.

Έκανα και 'γω μετρήσεις γιατί έπιανα μέχρι 47 και αποφάσισα να τραβήξω νέο καλώδιο UDP από τον κόμβο μέχρι το σπίτι μου (ούτε 20 μέτρα) μιας και ο κόμβος πιάνει 99!

Να προτιμήσω το 7530 ή το 7590 και γιατί;

θα έχω συνδεδεμένα τηλεόραση με Ethernet, pc και λαπτοπ με WiFi, κινητά με WiFi.

Παίζει να συνδέσω και Fax.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

απο την χωνευτη /κατανεμητη τραβηξες και οχι απο τον κομβο. και τα δυο εχουν ιδια χαρακτηριστικα με τις εξης διαφορες.

το 7530 εχει λιγο πιο αργο wireless ,εχει μια Fxs,δεν εχει isdn bri interface και επισης δεν μπορει να δεχτει πανω την tdm ωστε να την κανεις Fax για παραδειγμα.αυτο επειδη εχεις tdm και οχι voip.

On 24/11/2019 at 11:42, kifinas said:

Η βασική διαφορά είναι στην τηλεφωνία. Θες να μπορείς να συνδέσεις την pots γραμμή στο fritz και να εκμεταλλευτείς έτσι τον τηλεφωνητή, το s/w fax, τις δυνατότητες pbx κλπ; Πας υποχρεωτικά στο 7590. Το 7530 δεν έχει αυτή την δυνατότητα. Βολεύει αυτούς που έχουν VoIP τηλεφωνία. 

επισης λιγο πιο αργο Wireless και 1 fxs αντι για 2,και οχι bri.

On 24/11/2019 at 11:46, midkin said:

Μπορείς να μου εξηγήσεις τι «χάνω» με το μικρό;

Εγώ voip δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχω αλλά επειδή όσα γράφεις περί pots, pbx κλπ μου είναι άγνωστα μπορείς να δώσεις παραδείγματα; Τι ακριβώς μου προσφέρουν αυτά;

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Δες την πρωτη απαντηση. για το wifi δεν σε νοιαζει ουτε για την 1 Fxs ουτε για την μια bri.το μονο που ισως σε νοιαζει ειναι οτι στο 7590 μπορεις να ριξεις την κανονικη σου τηλεφωνια πανω και να την κανεις Fax,να την κανεις τηλεφωνητη,να κανεις το Fritz@box ως τηλεφωνικο κεντρο

On 24/11/2019 at 12:07, kifinas said:

Και το μεγάλο και το μικρό έχουν παρόμοιες δυνατότητες σε software. Στο μικρό λείπει όμως η hardware δυνατότητα να συνδέσεις πάνω του την τηλεφωνική γραμμή. 
Τηλεφωνητής. Σε ένα κλασικό σπίτι αγοράζεις μηχάνημα. Στο 7590 μπορείς να έχεις τηλεφωνητή χωρίς άλλο ρουτερ και μάλιστα να σου έρχεται το μήνυμα σε email. 
Fax. Πάλι μπορείς να στέλνεις και να λαμβάνεις fax χωρίς επιπλέον συσκευή. Ακόμα και αν έχεις ήδη συσκευή fax η δυνατότητα του fritz να στέλνει απευθείας από pdf πανεύκολα και τα εισερχόμενα fax να τα έχεις σε ηλεκτρονική μορφή και όχι εκτυπωμένα είναι καταπληκτική. 
pbx. Τηλεφωνικό κέντρο. Στην γραμμή του σπιτιού θα έχεις πχ 3 ώρες δωρεάν τηλεφωνίας προς κινητά. Φαντάσου να είσαι στο δρόμο και από το κινητό σου να συνδέεται στο σπίτι και η κλήση προς κάποιο κινητό να γίνεται μέσω του σπιτιού, δωρεάν.
Ολα αυτά τα έχει και το μικρό αλλά δεν μπορείς να συνδέσεις την pots (την tdm τηλεφωνία) πάνω του. Πρέπει να είναι VoIP, όπως πχ στον ΟΤΕ. 

συν οτι αν ριξεις την tdm πανω φτιαχει και τηλεφωνικο κεντρο στο σπιτι

23 hours ago, midkin said:

Ξανά βλέπω λίγο τις θύρες των 2 modem 7530 και 7590...

7530

7590

Βλέπω πως και τα 2 έχουν θύρες τηλεφώνου. Είμαστε σίγουροι πως το πρώτο δεν εξυπηρετεί την tdm γραμμή μου και όλα τα καλούδια που ανάφερες προηγουμένως;

στο 7590 η tdm τηλεφωνια συνδεεται με ενα Y adapter πανω στην dsl υποδοχη.αν δεις το review για το 7590 θα δεις και το καλωδιο.

23 hours ago, kifinas said:

Δυστυχώς. Στο μικρό υπάρχει μόνο μια έξοδος τηλεφωνίας. Στο μεγάλο έχει δυο εξόδους τηλεφωνίας, άλλη μια s0 (isdn) και δίνουν και ένα καλώδιο/αντιπτέραρχος για την είσοδο της τηλεφωνίας. Αναλυτικό review για το μεγάλο έχει κάνει ο poulinos στο https://www.insomnia.gr/review/hardware/routers/fritzbox-7590-review-r960/

απλα δεν καταλαβαινουν οτι η tdm παει στην dsl υποδοχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...