Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 minutes ago, psyastral said:

Σε cosmote 100mbps το τηλέφωνο θα λειτουργεί ? γιατί κάπου στη περιγραφή στο skroutz γράφει Έξτρα
Virtual Private Network (VPN)
Ναι
VoIP
Όχι <----

 

Το 7530 υποστηριζει VoIP κανονικοτατα. Λαθος χαρακτηριστικα απο τη μερια του σκρουτζ (δεν το εχω τσεκαρει, το υποθετω με αυτο που εκανες c/p)

Απο οσο ξερω, το fritz σε cosmote τραβαει αυτοματα τηλεφωνια+ιντερνετ (υπαρχει και προφιλ της κοσμοτε μεσα) και αν οχι, σε βοηθανε απευθειας απο την υποστηριξη πελατων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 17/5/2021 στις 6:10 ΜΜ, cbol είπε

Δεν λέω, απόλυτα σωστό το σχόλιό σου, αλλά θα περίμενα κάτι καλύτερο από το συγκεκριμένο modem-router... Ωστόσο, και το TP-LINK VR400 που ειχα για κάποιους μήνες που είναι modem-router και αυτό, ήταν πολύ καλύτερο από άποψη Wi-Fi...  

Έχω πάρει και ένα repeater απο την ίδια εταιρία το FRITZ! Repeater 3000, και δυσκολεύεται να πιάσει σήμα ώστε να το αναμεταδώσει, τη στιγμή που ακριβώς στην ίδια τοποθεσία το Huawei AX3 Pro έπιανε 5GHZ στον υπολογιστή μου... Αλλά εκτός απο αυτό, βλέπω και κάποια κολλήματα στο mesh μεταξύ των δύο συσκευών, πχ είμαι σε απόσταση ενός μέτρου από το 7530 και το laptop συνεχίζει να συνδέεται με το repeater σε πολύ χαμηλό Tx rate.. δεν ξέρω, το πήρα για καλύτερα και έχω απογοητευτεί με το WiFi... 

Αν είναι να το χρησιμοποιώ μόνο ως modem το 7530, δεν έχει νόημα γιατί δεν χρησιμοποιώ τις δυνατότητές του - μόνο για ισχυρό Wi-Fi ενδιαφέρομαι, επομένως μπορώ να βάλω το moder της Nova και από πάνω σαν router το Huawei AX3 Pro, όπως δλδ το είχα και πριν... 

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

Θα συνδέσεις αναγκαστικά το ρούτερ με το fritz 3000, έτσι έκανα κι εγώ στο δικό μου. Όταν το κάνεις , σου δίνει πρόσβαση σε 2 διαφορετικά 5ghz δίκτυο αντί για 1.

Αν το 3000 και το ρούτερ σου δεν έχουν οπτική επαφή μεταξύ τους, το mesh δεν λειτουργεί σωστά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2021 στις 4:47 ΜΜ, DanielRGr είπε

Το 7530 υποστηριζει VoIP κανονικοτατα. Λαθος χαρακτηριστικα απο τη μερια του σκρουτζ (δεν το εχω τσεκαρει, το υποθετω με αυτο που εκανες c/p)

Απο οσο ξερω, το fritz σε cosmote τραβαει αυτοματα τηλεφωνια+ιντερνετ (υπαρχει και προφιλ της κοσμοτε μεσα) και αν οχι, σε βοηθανε απευθειας απο την υποστηριξη πελατων.

αξίζει να πάρω το 7590 η μια χαρά είναι και το 7530 για σταθερό και χωρίς αποσυνδέσεις δύκτιο ... εκτός αυτού καλητερα η αγορά του να είναι από γερμανός η τίποτα τύπου σκρουτζ  για πιο ασφάλεια ώστε να δουλέψει το voip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2021 στις 9:16 ΜΜ, psyastral είπε

αξίζει να πάρω το 7590 η μια χαρά είναι και το 7530 για σταθερό και χωρίς αποσυνδέσεις δύκτιο ... εκτός αυτού καλητερα η αγορά του να είναι από γερμανός η τίποτα τύπου σκρουτζ  για πιο ασφάλεια ώστε να δουλέψει το voip

Μια χαρα ειναι το 7530 για σπιτι φιλε μου. Ειχα το speedport plus με πααααρα πολλα ερορ κτλ με το fritzbox μια χαρα σταθερο βραχος. Εγω το ειχα παρει απο ιταλικο αμαζον αν βρεις φτηνα η αλλιως σκρουτζ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλέον είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου ρούτερ ,, αλλά σε εμένα δεν βοήθησε και πολύ στην σταθεροποιηση της γραμμής μου, ελαφρως βοηθησε οταν το εχω στην επιλογη maximum stability

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εγώ έχω προβληματάκια με την γραμμή μου,άμα το βρω μεταχειρισμένο στα 80 θα το τσιμπήσω.ευχαριστώ τον poulino για το review και τους υπολοιπους για τα σχόλια!

Επεξ/σία από elias99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2021 στις 2:07 ΜΜ, psyastral είπε

πλέον είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου ρούτερ ,, αλλά σε εμένα δεν βοήθησε και πολύ στην σταθεροποιηση της γραμμής μου, ελαφρως βοηθησε οταν το εχω στην επιλογη maximum stability

Άρα έχεις πρόβλημα στην καλωδίωση σου.

Ανέβασε τα στατιστικά της γραμμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Andresalonika είπε

Άρα έχεις πρόβλημα στην καλωδίωση σου.

Ανέβασε τα στατιστικά της γραμμής.

Δεν είναι στην καλωδίωση μου ίσα-ίσα άλλαξα δύο καλώδια,

Μου είπε ο ΟΤΕ ότι πλέον το δίκτυο δεν μπορεί να το υποστηρίξει.... Γύρισαν και το προφίλ στα 50 και πάλι έχει αποσυνδέσεις..

Και ότι πρέπει να αλλάξουμε να πάμε σε 50άρα γραμμή για να είσαι σταθερός , παει για sell το fritz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχω σύνδεση inalan 200 και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Αν πάρω το 7530 ή το 7590 και το συνδέσω μετά το modem της ίναλαν θα μπορέσω πάνω του να συνδέσω και την απλή ασύρματη τηλεφωνική συσκευή που έχω ώστε να τη λειτουργήσω σαν IP phone με σύνδεση σε κάποιον voip πάροχο; ή θα χρειαστώ επιπλέον εξοπλισμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα ,

ας μην ανοιξω νεο θεμα οποτε παραθετω το προβλημα που εχω με το 7530.

Λογω πολλων disconnections με το Vodafone H300s , το αγορασα προχθες , το ιντερνετ ειναι μια χαρα , δεν δουλευει ομως το τηλεφωνο ( οχι voip ). Ενω εχω dial tone , οταν περνω τηλεφωνο ενα οποιοδηποτε νουμερο δειχνει σαν να μιλαει . Επισης αν καλεσω το σταθερο μου , δεν κανει τιποτα , ειναι νεκρο.

Αν βαλω πισω το H300 δουλευει κανονικα και το ιντερνετ και το τηλεφωνο ! Απο την vodafone μου ειπαν να μην αγοραζω αλλα ρουτερ εκτος απο αυτα που δινουν αυτοι :)

Εχετε καμια ιδεα για ποιο λογο δεν λειτουργει το τηλεφωνο μου οταν βαζω πανω το 7530 ;

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jim22479 είπε

Καλησπερα ,

ας μην ανοιξω νεο θεμα οποτε παραθετω το προβλημα που εχω με το 7530.

Λογω πολλων disconnections με το Vodafone H300s , το αγορασα προχθες , το ιντερνετ ειναι μια χαρα , δεν δουλευει ομως το τηλεφωνο ( οχι voip ). Ενω εχω dial tone , οταν περνω τηλεφωνο ενα οποιοδηποτε νουμερο δειχνει σαν να μιλαει . Επισης αν καλεσω το σταθερο μου , δεν κανει τιποτα , ειναι νεκρο.

Αν βαλω πισω το H300 δουλευει κανονικα και το ιντερνετ και το τηλεφωνο ! Απο την vodafone μου ειπαν να μην αγοραζω αλλα ρουτερ εκτος απο αυτα που δινουν αυτοι :)

Εχετε καμια ιδεα για ποιο λογο δεν λειτουργει το τηλεφωνο μου οταν βαζω πανω το 7530 ;

Ευχαριστω.

Χωρίς κανένα μόντεμ στην γραμμή λειτουργεί το τηλέφωνο κανονικά;; Από την στιγμή που γράφεις όχι VoIP δεν παίζει ρόλο τι μόντεμ θα έχεις για ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω δοκιμασει χωρις μοντεμ , αλλα πως ειναι δυνατον να δουλεψει το τηλεφωνο χωρις να ειναι συνδεδεμενο στο μοντεμ . Νομιζω οτι για να δουλεψει το τηλεφωνο , πρεπει να συνδεσεις την συσκευη στο H300 - αλλωστε εχει και την καταλληλη phone υποδοχη.

Επισης οπως ανεφερα αρχικα - με το H300 , και το ιντερνετ και το τηλεφωνο δουλευουν κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις τι έχεις γράψει θα καταλάβεις γιατί ρωτάω, 

30 λεπτά πριν, jim22479 είπε

δεν δουλευει ομως το τηλεφωνο ( οχι voip ).

Οπότε έχεις VoIP γι'αυτό δεν έχεις τηλέφωνο, δεν γνωρίζω αν μπορεί να  Fritz με την Vodafon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jim22479 είπε

συγνωμη δεν εδωσα εγω μαλλον να καλαβετε . Απλα ανεφερα οτι η τηλεφωνια μου ΔΕΝ ειναι voip.

Αν δεν είναι VoIP τότε μπορείς να βάλεις ότι ρούτερ θέλεις, και το τηλέφωνο δουλεύει κατευθείαν στην πρίζα χωρίς ρούτερ, όταν έχεις VoIP το τηλέφωνο συνδέεται πάνω στο ρούτερ.

Ούτε εσύ μάλλον δεν ξέρεις τι έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...