Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάρα πολύ αναλυτικό review. Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα εάν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, καθώς σκέφτομαι την αλλαγή μόντεμ/ρούτερ και είμαι ανάμεσα στο fritz box 7530 και TP-LINK Archer AX73. Επάνω τους θα συνδεθούν περίπου στις 70 συσκευές wifi. Ποιο πιστεύετε ότι θα μπορέσει να ανταπεξέλθει χωρίς αποσυνδέσεις ή μεταπτώσεις ταχύτητας; Επίσης για το tp link η εταιρία αναφέρει ότι μπορεί να δεχτεί έως 200 συσκευές ενώ για το Fritz δεν έχω βρει κάτι. 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εσωτερικό δίκτυο έχει ένα εύρος από ip's που δίνει το router αυτόματα από π.χ.192.168.1.2 - 192.168.1.256 δηλαδή 255 συσκευές είτε ασύρματα είτε ενσύρματα.

Φυσικά ο κατασκευαστής μπορεί να έχει πάλι π.χ. η αριθμοδοτηση των ip's που θα δίνει θα είναι από 192.168.1.100 - 192.168.1.200 δηλαδή 100 συσκευές, αν και αυτό είναι στην δική σου ευχέρεια να το αλλάξεις.

Πάντως η βασική αρχή είναι σε κάθε router μπορείς να συνδέσεις μέχρι 255 συσκευές.

Τέλος να ξέρεις ότι η ασύρματη επικοινωνία από την ονομαστική ταχύτητα του router διαιρείται ενώ η ενσύρματη είναι αυτή που έχει κάθε network port 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει κάποιος εικόνα σχετικά με το fritz 7530 και την ικανότητα να "σηκώνει" ταυτόχρονες συνδέσεις (όχι WIFI ή LAN) μιλάω για συνδέσεις TCP ή UTP. Τρέχω σε ένα μηχάνημα farming chia και τα forks του και έχω πάνω από 900 ενεργές TCP συνδέσεις. Τώρα έχω router ZTE που δίνει η FORTHNET. Όταν τρέχουν όλα βλέπω καθυστερήσεις στο Ping , στο άνοιγμα σελίδων κλπ. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση;  μπορεί να είναι και θέμα της FORTHNET που δεν μπορεί να υποστηρίξει πολλές συνδέσεις ταυτόχρονα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μολις παρελαβα και εγω το 7530, θελωντας να αποχωριστω το Speedport Entry 2i της Cosmote. 

 

εχω ενα μικρο προβληματακι. 

η γραμμη του ΟΤΕ που ερχεται απο εξω, ερχεται με καλωδιο και κλιψακι οπου παει και κουμπωνει κατευθειαν στο Speedport Entry 2i. το 7530 ομως δεν εχει τετοια επιλογη παρα μονο σε κλιψακι ethernet.

τι πρεπει να κανω σε αυτη την περιπτωση να παρω ενα συνδετικο κατι σαν αυτο https://www.clevermarket.gr/proionta/stathera-tilefona-endoepikoinonies/axesouar-statheron-tilefonon/antaptoras-epektasis-tilefonikis-grammis_91093/

 

ή μηπως υπαρχει και αλλη λυση;

 

σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, elise said:

Μολις παρελαβα και εγω το 7530, θελωντας να αποχωριστω το Speedport Entry 2i της Cosmote. 

 

εχω ενα μικρο προβληματακι. 

η γραμμη του ΟΤΕ που ερχεται απο εξω, ερχεται με καλωδιο και κλιψακι οπου παει και κουμπωνει κατευθειαν στο Speedport Entry 2i. το 7530 ομως δεν εχει τετοια επιλογη παρα μονο σε κλιψακι ethernet.

τι πρεπει να κανω σε αυτη την περιπτωση να παρω ενα συνδετικο κατι σαν αυτο https://www.clevermarket.gr/proionta/stathera-tilefona-endoepikoinonies/axesouar-statheron-tilefonon/antaptoras-epektasis-tilefonikis-grammis_91093/

 

ή μηπως υπαρχει και αλλη λυση;

 

σας ευχαριστω

Απλα κουμπωσε το στο ethernet που λες, θα δουλεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, elise είπε

Μολις παρελαβα και εγω το 7530, θελωντας να αποχωριστω το Speedport Entry 2i της Cosmote. 

 

εχω ενα μικρο προβληματακι. 

η γραμμη του ΟΤΕ που ερχεται απο εξω, ερχεται με καλωδιο και κλιψακι οπου παει και κουμπωνει κατευθειαν στο Speedport Entry 2i. το 7530 ομως δεν εχει τετοια επιλογη παρα μονο σε κλιψακι ethernet.

τι πρεπει να κανω σε αυτη την περιπτωση να παρω ενα συνδετικο κατι σαν αυτο https://www.clevermarket.gr/proionta/stathera-tilefona-endoepikoinonies/axesouar-statheron-tilefonon/antaptoras-epektasis-tilefonikis-grammis_91093/

 

ή μηπως υπαρχει και αλλη λυση;

 

σας ευχαριστω

Εχεις fiber ή adsl/vdsl? αν εχεις fiber το βάζεις στο lan 1 αλλιώς έχει θύρα dsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες !

Τόσο καιρό είχα ADSL VOIP και μπορούσα να διαχειρίζομαι μέσω του fritz, την blocklist κλπ.
Κάτι που με βόλεψε φουλ, ήταν να το βάζω σε Busy mode και να χτυπάει ΜΟΝΟ απ τα τηλέφωνα που είχα ορίσει εγώ.

Λόγω αναβάθμισης της γραμμής σε 30ρα VDSL, με γύρισαν σε POTS και όπως καταλαβαίνετε, τον ήπια.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω ότι έκανα πριν χωρίς να έχω voip ;
Πχ κάποια περίεργη συνδεσμολογία η και εγώ δεν ξέρω τι.

Αν όχι, υπάρχει καμιά ασύρματη συσκευή που θα μπορούσα να πάρω και να κάνω ακριβώς ότι έκανα και πριν ;

 

Thanks :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, HateMe είπε

Καλησπέρα παίδες !

Τόσο καιρό είχα ADSL VOIP και μπορούσα να διαχειρίζομαι μέσω του fritz, την blocklist κλπ.
Κάτι που με βόλεψε φουλ, ήταν να το βάζω σε Busy mode και να χτυπάει ΜΟΝΟ απ τα τηλέφωνα που είχα ορίσει εγώ.

Λόγω αναβάθμισης της γραμμής σε 30ρα VDSL, με γύρισαν σε POTS και όπως καταλαβαίνετε, τον ήπια.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνω ότι έκανα πριν χωρίς να έχω voip ;
Πχ κάποια περίεργη συνδεσμολογία η και εγώ δεν ξέρω τι.

Αν όχι, υπάρχει καμιά ασύρματη συσκευή που θα μπορούσα να πάρω και να κάνω ακριβώς ότι έκανα και πριν ;

 

Thanks :)

Η πιο καλή λύση είναι το 7590, με την χρήση του Y καλωδίου, όπως σου απάντησαν και στο adsl.gr 😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ilpapacha είπε

Η πιο καλή λύση είναι το 7590, με την χρήση του Y καλωδίου, όπως σου απάντησαν και στο adsl.gr 😉

 

Τι καλώδιο είναι αυτό ακριβώς; Έχεις κανένα λινκ να δω; 

Βλέπω τώρα κάποια αλλά είναι διαφορετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, HateMe είπε

Τι καλώδιο είναι αυτό ακριβώς; Έχεις κανένα λινκ να δω; 

Βλέπω τώρα κάποια αλλά είναι διαφορετικά.

https://images-eu.ssl-images-amazon.com/images/I/C1Imnph2H8S.pdf
 

E44C001C-8270-456F-A62D-9DC80CA90D2F.jpeg.544b2672a959cbc6480eacf67ef8d638.jpeg

image.jpeg.47bbc77c5e680990c359b03655647cc5.jpeg

Το έχει η συσκευασία 

Επεξ/σία από ilpapacha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εχω αυτον τον θερμοστατη για το καλοριφερ του σπιτιου

https://www.skroutz.gr/s/13081218/Siemens-RDS110-Θερμοστάτης-Smart-με-Οθόνη-Αφής-Ημερήσιος.html

 

δυστυχως και με το προηγουμενο ρουτερ ( το κλασικο της Cosmote) ειχα συνεχεις αποσυνδεσεις, δημιουργουσα συνδεση και μετα απο μερικες ωρες εκανε Disconnect χωρις να κανει reconnect απο μονο του.

 

δυστυχως επισης εχω το ιδιο προβλημα και με το 7530.

Υπαρχει μηπως καποια ρυθμιση που μπορω να κανω ετσι ωστε να εξαλειψω το προβλημα μου;

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...