Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, alexx είπε

Το splitter εχει εξοδο Phone & Modem. Απο την Phone θα δώσω στα τηλέφωνα κ στον συναγερμό?

Αυτο αν δεν κανω λαθος ειναι το κλασσικο φιλτρο το οποιο δεν το χρειαζεσαι. Θες ενα απλο τηλεφωνικο splitter (πχ αυτο https://www.skroutz.gr/s/31677390/Splitter-RJ11-Λευκό.html?from=catspan) το οποιο μπαινει στο router στην εξοδο του τηλεφωνου και οχι πριν απο το ρουτερ. Αυτο παντα με τη λογικη οτι εχεις διπλη πριζα στον τοιχο και εχεις ξεχωρισει το εισερχομενο καλωδιο τηλεφωνου, που φερνει τη γραμη DSL σπιτι σου, στη μια πριζα και στη 2η εχεις ενωσει το καλωδιο που παει στις υπολοιπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Ashaman είπε

Αυτο αν δεν κανω λαθος ειναι το κλασσικο φιλτρο το οποιο δεν το χρειαζεσαι. Θες ενα απλο τηλεφωνικο splitter (πχ αυτο https://www.skroutz.gr/s/31677390/Splitter-RJ11-Λευκό.html?from=catspan) το οποιο μπαινει στο router στην εξοδο του τηλεφωνου και οχι πριν απο το ρουτερ. Αυτο παντα με τη λογικη οτι εχεις διπλη πριζα στον τοιχο και εχεις ξεχωρισει το εισερχομενο καλωδιο τηλεφωνου, που φερνει τη γραμη DSL σπιτι σου, στη μια πριζα και στη 2η εχεις ενωσει το καλωδιο που παει στις υπολοιπες.

Η μπρίζα του τηλεφώνου είναι 1 διπλή. Δεν υπάρχουν άλλες τηλεφωνικές μπρίζες στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alexx είπε

Η μπρίζα του τηλεφώνου είναι 1 διπλή. Δεν υπάρχουν άλλες τηλεφωνικές μπρίζες στο σπίτι.

Για πιο λόγο αφού δεν έχεις άλλες μπρίζες στο σπίτι είναι διπλή;;

Σύνδεσε μόνο το ρούτερ να έχει ίντερνετ και βάλε το τηλέφωνο πάνω στο ρούτερ στην θύρα phone  να δεις αν λειτουργεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chios είπε

Για πιο λόγο αφού δεν έχεις άλλες μπρίζες στο σπίτι είναι διπλή;;

Σύνδεσε μόνο το ρούτερ να έχει ίντερνετ και βάλε το τηλέφωνο πάνω στο ρούτερ στην θύρα phone  να δεις αν λειτουργεί.

Μόλις το σύνδεσα έτσι αλλά και πάλι δεν λειτουργεί το τηλεφωνο. Ιντερνετ κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, alexx είπε

Μόλις το σύνδεσα έτσι αλλά και πάλι δεν λειτουργεί το τηλεφωνο. Ιντερνετ κανονικά.

Εχεις βγαλει ολα τα φιλτρα/splitter κλπ απο ολα τα σημεια? Δλδ ενα καλωδιο απο την πριζα στο router κι ενα καλωδιο απο την εξοδο του τηλεφωνου στο τηλεφωνο και τπτ αλλο για αρχη. Μεσα στo management του 7530 στο overview βλεπεις το telephony πρασινο? θα το δεις καπως ετσι : 

image.png.f7b2a394514efd64e565f4a4c81d630e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Εχεις βγαλει ολα τα φιλτρα/splitter κλπ απο ολα τα σημεια? Δλδ ενα καλωδιο απο την πριζα στο router κι ενα καλωδιο απο την εξοδο του τηλεφωνου στο τηλεφωνο και τπτ αλλο για αρχη. Μεσα στo management του 7530 στο overview βλεπεις το telephony πρασινο? θα το δεις καπως ετσι : 

image.png.f7b2a394514efd64e565f4a4c81d630e.png

Ναι έτσι το βλέπω. Μάλιστα, όταν καλώ από το κινητό με την εφαρμογή fon του Fritz  λαμβάνω την κλήση στο κινητό. Όταν καλώ από άλλο τηλέφωνο χτυπάει αλλά το σταθερό δεν κάνει τίποτα, όπως επίσης δεν ανάβει το 3ο λεντ του μόντεμ όταν δέχεται κλήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexx είπε

Ναι έτσι το βλέπω. Μάλιστα, όταν καλώ από το κινητό με την εφαρμογή fon του Fritz  λαμβάνω την κλήση στο κινητό. Όταν καλώ από άλλο τηλέφωνο χτυπάει αλλά το σταθερό δεν κάνει τίποτα, όπως επίσης δεν ανάβει το 3ο λεντ του μόντεμ όταν δέχεται κλήση

Δοκιμασες αλλη συσκευη τηλεφωνου? Αλλο καλωδιο απο το router στο τηλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα καμία δεκαριά καλώδια και 3-4 συσκευές τηλεφώνου αλλά πάλι τίποτα!!!!! Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Μέχρι πριν λίγο καιρό δούλευε κανονικά. Καμια άλλη ιδέα τι να δοκιμάσω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, alexx είπε

Δοκίμασα καμία δεκαριά καλώδια και 3-4 συσκευές τηλεφώνου αλλά πάλι τίποτα!!!!! Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. Μέχρι πριν λίγο καιρό δούλευε κανονικά. Καμια άλλη ιδέα τι να δοκιμάσω;;

Εχεις αλλο router? Να αποκλεισουμε δλδ να εχει παθει ζημια η εξοδος του τηλεφωνου του 7530

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω του ΟΤΕ. Αλλά αν τ αλλάξω και ξανά βάλω το Φριτζ θα χάσω τους κωδικους τηλεφωνίας( όχι ότι τώρα που τους έχω μπορώ να την χρησιμοποιώ) και θα θέλει να τους παίρνω τηλέφωνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, alexx είπε

Έχω του ΟΤΕ. Αλλά αν τ αλλάξω και ξανά βάλω το Φριτζ θα χάσω τους κωδικους τηλεφωνίας( όχι ότι τώρα που τους έχω μπορώ να την χρησιμοποιώ) και θα θέλει να τους παίρνω τηλέφωνο. 

Sorry δεν ξερω πως λειτουργει με ΟΤΕ. Με Voda που εχω εγω βαζω το Η300 πανω, κανω οτι ειναι να κανω αν χρειαστει, ξαναβαζω το 7530 και συνεχιζει εχοντας κρατησει τους κωδικους κανονικα. Το δοκιμασα προσφατα με support call που επεμενε οτι επρεπε να βαλω το Η300 για να ελεγξει τη γραμμη και βαριομουν να εξηγω.

Δεν ξερω γιατι να χανει τους κωδικους αν βαλεις του ΟΤΕ πανω και μετα ξανα το 7530 αλλα οκ για να το λες σου εχει τυχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alexx είπε

Έχω του ΟΤΕ. Αλλά αν τ αλλάξω και ξανά βάλω το Φριτζ θα χάσω τους κωδικους τηλεφωνίας( όχι ότι τώρα που τους έχω μπορώ να την χρησιμοποιώ) και θα θέλει να τους παίρνω τηλέφωνο. 

Αν έχεις ΟΤΕ τους κωδικούς το fritz τους παίρνει αυτόματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με wind τι γίνεται, τους δίνουν τους κωδικούς;

Γιατί μέχρι τέλους του χρόνου μάλλον θα έρθει οπτική από wind στην περιοχή μου, επιτέλους!

Γιατί ο ΟΤΕ ούτε καν πλησιάζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και είχα την συνδεσμολογία που αναφέρει το manual του speedport. Μάλλον πρέπει να έχει θέμα η θύρα fon του Φριτζ γιατί το speedport δούλεψε κανονικά. Θα το δοκιμάσω με ένα ρεσετ μήπως και στρώσει.

Πριν που άλλαξα το Φριτζ, μόλις το ξαναεβαλα  δεν ήταν registered η τηλεφωνια. Χρειάστηκε να πάρω τηλ για να το φτιάξουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...