Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

On 24/06/2022 at 12:52, gkas1973 said:

Line branching συνήθως είναι κάποιο πρόβλημα στην εσωτερική σου καλωδίωση. Βάλε το 7530 στην πρώτη μπρίζα (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) και απομόνωσε τις υπόλοιπες. Με αυτό τον τρόπο δεν θα δουλεύουν τυχόν συναγερμοί και άλλες τηλεφωνικές συσκευές.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα, εχω το 7530 εδω κι ενα χρονο , κι ενω επαιζε κανονικα ξαφνικα δε λειτουργει το τηλεφωνο, τι προτεινεται να κανω?

εχω vodafone 100αρα γραμμη

η συνδεσμολογια εχει ως εξης...φευγει ενα καλωδιο απο την γραμη τηλεφωνου κ σε σπλιτερακι δινει ενα στην υποδοχη dsl κι ενα στην υποδοχη fon του ρουτερ, το τηλεφωνο ειναι σε αλλη μπριζα του σπιτιου, κοιταζω τις ρυθμισεις ολα οπως πριν.

τι προτεινεται?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Silent_Spaces είπε

καλησπερα, εχω το 7530 εδω κι ενα χρονο , κι ενω επαιζε κανονικα ξαφνικα δε λειτουργει το τηλεφωνο, τι προτεινεται να κανω?

εχω vodafone 100αρα γραμμη

η συνδεσμολογια εχει ως εξης...φευγει ενα καλωδιο απο την γραμη τηλεφωνου κ σε σπλιτερακι δινει ενα στην υποδοχη dsl κι ενα στην υποδοχη fon του ρουτερ, το τηλεφωνο ειναι σε αλλη μπριζα του σπιτιου, κοιταζω τις ρυθμισεις ολα οπως πριν.

τι προτεινεται?

ευχαριστω

Μήπως στο γύρισε η vodafone σε voip. Αν δεν έχεις συναγερμούς κλπ, βάλε χωρίς spliter από την μπρίζα στο dsl και από το fon στο τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gkas1973 είπε

Μήπως στο γύρισε η vodafone σε voip. Αν δεν έχεις συναγερμούς κλπ, βάλε χωρίς spliter από την μπρίζα στο dsl και από το fon στο τηλέφωνο.

μαλλον γιατι οταν τους πηρα τηλ  χρησιμοποιωντας  το ρουτερ της εταιρειας αυτην την συνδεσμολογια κανανε κι επαιξαν κανονικα ολα. το δοκιμασα λοιπον ομως κι δε παιζει, τι προτεινεις? μηπως καποια ρυθμιση μεσα απο το user interface tou fritzbox?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Silent_Spaces είπε

μαλλον γιατι οταν τους πηρα τηλ  χρησιμοποιωντας  το ρουτερ της εταιρειας αυτην την συνδεσμολογια κανανε κι επαιξαν κανονικα ολα. το δοκιμασα λοιπον ομως κι δε παιζει, τι προτεινεις? μηπως καποια ρυθμιση μεσα απο το user interface tou fritzbox?

Δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δεν έχω vodafone οπότε δεν ξέρω πως υποστηρίζεται το voip της μέσα από το 7530.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 27/6/2022 στις 2:53 ΜΜ, Silent_Spaces είπε

μαλλον γιατι οταν τους πηρα τηλ  χρησιμοποιωντας  το ρουτερ της εταιρειας αυτην την συνδεσμολογια κανανε κι επαιξαν κανονικα ολα. το δοκιμασα λοιπον ομως κι δε παιζει, τι προτεινεις? μηπως καποια ρυθμιση μεσα απο το user interface tou fritzbox?

Τη  Δευτέρα κι εμένα ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει το τηλέφωνο. Έχω Cosmote 100αρα. Ενώ είχαν τόνο οι συσκευές όταν καλούσα εβγαζε κατηλλειμένο, όταν με καλούσαν ήταν επίσης κατηλλειμένο. Στο Telephone Numbers είχε χαθεί το νούμερο. Πήρα τεχνική υποστήριξη, έκαναν κάποιες ενέργειες και εμφανίστηκε πάλι, και όλα οκ. Τσέκαρε το.

line3.jpg

Επεξ/σία από fallen_angel82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/06/2022 at 14:37, gkas1973 said:

Μήπως στο γύρισε η vodafone σε voip. Αν δεν έχεις συναγερμούς κλπ, βάλε χωρίς spliter από την μπρίζα στο dsl και από το fon στο τηλέφωνο.

voip εχει απλα εχει κανει επιστροφη το σημα το τηλεφωνικο απο την Fxs στο σπλιττερ και πισω σε ολα τα πριζακια το οποιο ειναι λαθος.

On 27/06/2022 at 16:06, gkas1973 said:

Δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δεν έχω vodafone οπότε δεν ξέρω πως υποστηρίζεται το voip της μέσα από το 7530.

official δεν παιζει.παιρνεις τους κωδικους απο το router του παροχου και τους περνας στο Fritz.

On 30/06/2022 at 16:53, fallen_angel82 said:

 

Τη  Δευτέρα κι εμένα ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει το τηλέφωνο. Έχω Cosmote 100αρα. Ενώ είχαν τόνο οι συσκευές όταν καλούσα εβγαζε κατηλλειμένο, όταν με καλούσαν ήταν επίσης κατηλλειμένο. Στο Telephone Numbers είχε χαθεί το νούμερο. Πήρα τεχνική υποστήριξη, έκαναν κάποιες ενέργειες και εμφανίστηκε πάλι, και όλα οκ. Τσέκαρε το.

line3.jpg

h cosmote υποστηριζει official to 7530,7590 Κτλ.η  vodafone οχι.

 αν παζει του παροχου τοτε πρεπει να ξανασεταρει το Fritz απο την αρχη μηπως εχει γινει τιποτα. και να δει αν βγαζει σημα η Fxs.και για μεγιστη αποδοση στο vdsl να κανει σωστα την καλωδιωση χωρις επιστροφες.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

On 27/06/2022 at 14:34, Silent_Spaces said:

καλησπερα, εχω το 7530 εδω κι ενα χρονο , κι ενω επαιζε κανονικα ξαφνικα δε λειτουργει το τηλεφωνο, τι προτεινεται να κανω?

εχω vodafone 100αρα γραμμη

η συνδεσμολογια εχει ως εξης...φευγει ενα καλωδιο απο την γραμη τηλεφωνου κ σε σπλιτερακι δινει ενα στην υποδοχη dsl κι ενα στην υποδοχη fon του ρουτερ, το τηλεφωνο ειναι σε αλλη μπριζα του σπιτιου, κοιταζω τις ρυθμισεις ολα οπως πριν.

τι προτεινεται?

ευχαριστω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Προσπαθώ να συνδέσω το 7530 με το Dongle της Vodafone και να δώσω Ιντερνετ μέσο του Fritz. Ξέρει κανείς την διαδικασία ? Στο Mobile network και τις ρυθμίσεις που έχει δεν έβγαλα αποτέλεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/07/2022 at 19:19, gotthard said:

Καλησπέρα. Προσπαθώ να συνδέσω το 7530 με το Dongle της Vodafone και να δώσω Ιντερνετ μέσο του Fritz. Ξέρει κανείς την διαδικασία ? Στο Mobile network και τις ρυθμίσεις που έχει δεν έβγαλα αποτέλεσμα. 

αν θυμαμαι καλα αλλιως πρεπει να το ξαναδω οταν βαζεις πανω το dongle μετα πας και φτιαχνεις Mobile connection οπως θα εφτιαχνες και ενα vdsl connection.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, gotthard said:

λογικά ναι, έτσι πρέπει να γίνεται  αλλά δεν μου δουλεύει. Ευχαριστώ πάντως

 

θα το κανω ενα ckech σε λιγες μερες που θα κανω review το 7590ax. εχω οσο θυμαμαι ενα usb dongle οποτε αν το αναγνωριζει θα μπορω να κανω δοκιμες.

επισης βγαλε το Pin απο την καρτα και τσεκαρε οτι εχει apn μεσα αλλιως δεν θα παιξει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

17 ώρες πριν, poulinos είπε

θα το κανω ενα ckech σε λιγες μερες που θα κανω review το 7590ax. εχω οσο θυμαμαι ενα usb dongle οποτε αν το αναγνωριζει θα μπορω να κανω δοκιμες.

επισης βγαλε το Pin απο την καρτα και τσεκαρε οτι εχει apn μεσα αλλιως δεν θα παιξει ποτε.

Αυτό ήταν. Δούλεψε . Αύριο έρχεται ο ΟΤΕ για σύνδεση (μονοπώλιο στο χωριό). Αν μείνω ικανοποιημένος με τις ταχύτητες και την όλη σύνδεση, γλίτωσα στο παρά πέντε συμβόλαιο 28ε/24μήνες. Καταλαβαίνεις πόσο καλό έκανες τώρα φίλε Πουλίνε? Ευχαριστώ πολύ

 

Screenshot (27).png

Επεξ/σία από gotthard
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, gotthard said:

 

Αυτό ήταν. Δούλεψε . Αύριο έρχεται ο ΟΤΕ για σύνδεση (μονοπώλιο στο χωριό). Αν μείνω ικανοποιημένος με τις ταχύτητες και την όλη σύνδεση, γλίτωσα στο παρά πέντε συμβόλαιο 28ε/24μήνες. Καταλαβαίνεις πόσο καλό έκανες τώρα φίλε Πουλίνε? Ευχαριστώ πολύ

 

Screenshot (27).png

τελος καλα ολα καλα.μια χαρα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gotthard είπε

 

Αυτό ήταν. Δούλεψε . Αύριο έρχεται ο ΟΤΕ για σύνδεση (μονοπώλιο στο χωριό). Αν μείνω ικανοποιημένος με τις ταχύτητες και την όλη σύνδεση, γλίτωσα στο παρά πέντε συμβόλαιο 28ε/24μήνες. Καταλαβαίνεις πόσο καλό έκανες τώρα φίλε Πουλίνε? Ευχαριστώ πολύ

 

Screenshot (27).png

 

4 ώρες πριν, gotthard είπε

 

Αυτό ήταν. Δούλεψε . Αύριο έρχεται ο ΟΤΕ για σύνδεση (μονοπώλιο στο χωριό). Αν μείνω ικανοποιημένος με τις ταχύτητες και την όλη σύνδεση, γλίτωσα στο παρά πέντε συμβόλαιο 28ε/24μήνες. Καταλαβαίνεις πόσο καλό έκανες τώρα φίλε Πουλίνε? Ευχαριστώ πολύ

 

Screenshot (27).png

Αν καταλαβαινω καλα γινεται να συνδεσεις ενα usb dongle στο 7530 και να περνεισ μονο απο εκει ιντερνετ χωρισ να εχεισ adsl ? Ισχυει το ιδιο για το 7530ax ? Δε το εχω τσεκαρει αλλα μιας και το adsl στο εξοχικο παει χαλια ισωσ να ηταν καλη επιλογη να κοψω το κατεξοχην ...

Usb dongle με data δινουν πλεον μονο η voda ή και cosmote ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 minutes ago, gianso said:

 

Αν καταλαβαινω καλα γινεται να συνδεσεις ενα usb dongle στο 7530 και να περνεισ μονο απο εκει ιντερνετ χωρισ να εχεισ adsl ? Ισχυει το ιδιο για το 7530ax ?

ναι οσο ξερω.και στα 7530 και 7590 και στα μοντελα ax

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...