Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, geoavlonitis είπε

Το lamtech βγαζει 12v/1,5A ; Τοσο ειναι το τροφοδοτικο του fritz.

Βγάζει 12v/1A, θα έχω κανένα θέμα;
Στο monitoring βλέπω πως είμαι Current power consumption: 40 % οπότε το ρεύμα που τραβάει αυτή την στιγμή είναι κάτω από 0.75 A.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και εγω δε νομιζω να προκυψει κατι αλλα επειδη ειναι για το πατρικο θα το αφησω για την ωρα με το δικο του τροφοδοτικο και μελλοντικα φερνω κανενα μικρο ups να του δινει. Δεν ειναι να κανω πειραματα και να ψαχνονται μετα.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δυστυχώς το δικό μου 7530 μας αφησε χρόνους...ηλπιζα σε καμμένο τροφοδοτικό αλλα δίνει κανονικά τάση.

Μολις συνδεεται πανω στο router ολα νεκρα, πολύ περίργο μιας και και όλα ειναι και πανω σε UPS και δεν υπηρξε καμμια διακοπή ρεύματος ή σκαμπανέβασμα τάσης.

Ευτυχώς εχω εγγύηση μιας και το πήρα τον Ιούνιο 2021..

Εχει τυχει σε κανέναν άλλον ή πρωτοπόρησα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/05/2022 at 22:56, X-TinCtion said:

Δυστυχώς το δικό μου 7530 μας αφησε χρόνους...ηλπιζα σε καμμένο τροφοδοτικό αλλα δίνει κανονικά τάση.

Μολις συνδεεται πανω στο router ολα νεκρα, πολύ περίργο μιας και και όλα ειναι και πανω σε UPS και δεν υπηρξε καμμια διακοπή ρεύματος ή σκαμπανέβασμα τάσης.

Ευτυχώς εχω εγγύηση μιας και το πήρα τον Ιούνιο 2021..

Εχει τυχει σε κανέναν άλλον ή πρωτοπόρησα?

5 χρονια εγγυηση εχει οποτε δεν σκας. δεν μου εχει χαλασει Fritz.εχω πετυχει στο 7590 που ειχα να μην εχει κοπει το καπακι της Usb.δηλαδη η usb υπηρχε αλλα μπροστα στο πλαστικο δεν ειχε κοπει το πλαστικο για να φαινεται η θυρα.μου το αλλαξαν εννοειται παροτι ηταν demo για review.

On 21/05/2022 at 18:34, WoodSell3r said:

Καλησπέρα στο φόρουμ,

Σε συνέχεια αυτού του ποστ, ήρθα σήμερα στο πατρικό και πιάστηκα με το ρουτερ.
Internet έχω πλέον κανονικά αλλά τις ρυθμίσεις για το τηλέφωνο για κάποιο λόγο δεν της παίρνει και το status παραμένει γκρι.
Επισυνάπτω σχετική εικόνα.
Βάζω κάτι λάθος;
Στο username δοκιμασα να κολλήσω στο τέλος και το @otenet.gr αλλά τα ίδια.
Πρέπει να κάνω κάτι και στη καρτέλα Telephony devices;

Ευχαριστώ.

 

το Username για την συνδεση εινα px [email protected] .αφου διαλεξεις profile cosmote μετα βαζεις τα στοιχεια σου.αφου παρεις ip αν δεν παιξει η τηλεφωνια κανεις τηλεφωνο στις βλαβες.οταν σου ζητησει το νουμερο σταθερου (ενεργοποιησης) τοτε θα δει το fritz και θα σου σεταρει και την τηλεφωνια πριν μιλησεις με agent.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Στις 21/5/2022 στις 7:35 ΜΜ, tarantules είπε

Ένα update :

Αφαίρεσα τα περιττά καλώδια και έχω βελτίωση στη γραμμή.Το Line Attenuation πλέον είναι 6 down / 5 up ενώ πριν ήταν 11 / 11.Την απόσταση την υπολογίζει στα 100m αντί 144m πριν.Επίσης αυξήθηκε το Attainable throughput στα 126500 d / 52792 u ενώ πριν ήταν 105152 d / 51074 u.

Τα errors μηδενικά μέχρι τώρα (1,5 ώρα περίπου) και καθόλου αποσυγχρονισμός.Θα το παρακολουθήσω όμως...

Ένα 2o update μετά από αρκετές ημέρες :

Μετά από 25 μέρες χωρίς ούτε μια αποσύνδεση κλειδωμένος στα 110Mbps με συνολικά 3 Errors (ES).

Spoiler

Screenshot_2.png.6b43a04be7f068fcd426da5d8d6e44b4.png

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλεψα πολύ για να μην σας γράψω αλλά δυστυχώς θα χρειαστώ βοήθεια μιας και δεν ξέρω τι φταίει ή που να εστιασω.

Συνοπτικά, έχω ένα fritz 4060 που συνδέετε στο ONT Nokia για συνδεση Cosmote. Δουλεύει άψογα. Ενσύρματα ασύρματα.

Συνδέθηκε πάνω του ένα 7530ax για τον πάνω όροφο. Ενσύρματα είναι οκ. Δηλώθηκε το 4060 ως mesh master και το 7530ax ως mesh repeater για επέκταση του ασύρματου και εναλλαγή αυτόματα όπου πιάνει πιο καλό σήμα. Αμ δε.

Κάθε λίγα δευτερόλεπτα χάνει τη σύνδεσή, με γυρνάει σε δεδομένα (s20 plus) και σε λίγα δευτερόλεπτα επιστρέφει και ξανασυνδεεται. Συνεχόμενο loop. Όση ώρα γράφω το έχει κάνει 3-4  φορές. Τι μπορεί να φταίει?ότι το έβαλα mesh repeater? Dns κτλ τα εχω βάλει όλα στο αυτόματο γιατί δεν ξέρω και πολλά πολλά.

Έκλεισα το wps του και ηρεμησα (συνδέομαι στο 4060 με 1 γραμμή γι αυτο ειχα πει θα το κανω ετσι αλλα...).

Πάλεψα πολύ για να μην σας γράψω αλλά δυστυχώς θα χρειαστώ βοήθεια μιας και δεν ξέρω τι φταίει ή που να εστιασω.

Συνοπτικά, έχω ένα fritz 4060 που συνδέετε στο ONT Nokia για συνδεση Cosmote. Δουλεύει άψογα. Ενσύρματα ασύρματα.

Συνδέθηκε πάνω του ένα 7530ax για τον πάνω όροφο. Ενσύρματα είναι οκ. Δηλώθηκαν ως mesh repeater για επέκταση του ασύρματου και εναλλαγή αυτόματα όπου πιάνει πιο καλό σήμα. Σμ δε.

Κάθε λίγα δευτερόλεπτα χάνει τη σύνδεσή, με γυρνάει σε δεδομένα (s20 plus) και σε λίγα δευτερόλεπτα επιστρέφει και ξανασυνδεεται. Συνεχόμενο loop. Όση ώρα γράφω το έχει κάνει 3-4  φορές. Τι μπορεί να φταίει?ότι το έβαλα mesh repeater? Dns κτλ τα εχω βάλει όλα στο αυτόματο γιατί δεν ξέρω και πολλά πολλά.

Έκλεισα το wps του και ηρεμησα (συνδέομαι στο 4060 με 1 γραμμή γι αυτο ειχα πει θα το κανω ετσι αλλα...).

Επεξ/σία από Skillage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασύρματα έχεις κάνει την σύνδεση με το mesh Master; 

Θεωρώ ότι δεν έχεις καλό σήμα για να λειτουργήσει το mesh δίκτυο.

Όπως δεν πιάνει το κινητό σου, έτσι λογικά δε θα πιάνει και το router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/6/2022 στις 11:09 ΠΜ, tarantules είπε

 

Ένα 2o update μετά από αρκετές ημέρες :

Μετά από 25 μέρες χωρίς ούτε μια αποσύνδεση κλειδωμένος στα 110Mbps με συνολικά 3 Errors (ES).

  Απόκρυψη περιεχομένων

Screenshot_2.png.6b43a04be7f068fcd426da5d8d6e44b4.png

 

Φιλαρακι μια απο τα ιδια κ εγω με 7530 απλα μιας κ ειδα κ εισαι αποσταση 100μ ποσο σου δινει μαξιμουμ attainable ? Ετσι να μου φυγει η απορια !!! Γιατι εμενα δειχνει 92μ αποσταση να δω αν εχουμε το ιδιο πανω κατω

Επεξ/σία από malias4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, malias4 είπε

Φιλαρακι μια απο τα ιδια κ εγω με 7530 απλα μιας κ ειδα κ εισαι αποσταση 100μ ποσο σου δινει μαξιμουμ attainable ? Ετσι να μου φυγει η απορια !!! Γιατι εμενα δειχνει 92μ αποσταση να δω αν εχουμε το ιδιο πανω κατω

126196 download και 52518 upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, tarantules είπε

126196 download και 52518 upload

Eυχαριστω φιλαρακι κ εμενα 126 εχω max down και 59 ειναι το max upload αρα πανω κατω τα ιδια ειμαστε ! Τo fritz βραχος το εχω πανω απο χρονο , θενκιου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malias4 είπε

Eυχαριστω φιλαρακι κ εμενα 126 εχω max down και 59 ειναι το max upload αρα πανω κατω τα ιδια ειμαστε ! Τo fritz βραχος το εχω πανω απο χρονο , θενκιου

 

Αν δεν κάνω λάθος αυτός είναι ο περιορισμός επειδή είμαστε σε προφίλ 17a.Το 7530 όμως υποστηρίζει και το super vectoring 35b οπότε εαν η καμπίνα που συνδέεσαι το επιτρέπει μπορείς να ανέβεις και παραπάνω.(Με κάθε επιφύλαξη.Δεν είμαι και 100% σίγουρος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, tarantules είπε

Αν δεν κάνω λάθος αυτός είναι ο περιορισμός επειδή είμαστε σε προφίλ 17a.Το 7530 όμως υποστηρίζει και το super vectoring 35b οπότε εαν η καμπίνα που συνδέεσαι το επιτρέπει μπορείς να ανέβεις και παραπάνω.(Με κάθε επιφύλαξη.Δεν είμαι και 100% σίγουρος).

Πιστευω αν βαζαμε 200αρα θα το γυρνουσαν σε 35b αλλα δεν θα παιρναμε κ τοσο παραπανω . Αντε να πηγαινε 140 πιστευω. Επειδη ειναι χαλκος κτλ κ 100 μετρα καλωδιακα που μπορει να ειναι κ παραπανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και από εμένα,

Να μοιραστώ κι εγώ τον πόνο μου μαζί σας.

Είμαι στην Cosmote εδω και 4 μήνες με 100αρα γραμμή. Μου έδωσαν στο speedport smart. Για 2 μήνες όλα παίζαν κανονικά, ενδεχομένως να είχα 1-2 αποσυγχρονισμούς όλο αυτό το διάστημα. Τους τελευταιους 2 μήνες όμως έχω σοβαρό πρόβλημα. Συζητάμε για 7-10 αποσυγχρονισμούς την ημέρα. Όχι κάθε μέρα, αλλά 4-5 φορές την εβδομάδα. Μου έδωσαν καινούριο router (ΖΤΕ) αλλά το πρόβλημα παραμένει. Οπότε αποφάσισα να πάρω την προηγούμενη εβδομάδα το 7530 διαβάζοντας τόσο καλά πράγματα. Δυστυχώς δεν υπάρχει καμία βελτίωση.

Στα logs όμως, είδα ότι έχω line branching. Γνωρίζετε αν μπορεί να οφείλετε σε αυτό το πρόβλημα? Αν ναι,  μου κάνει εντύπωση γιατί δεν θα έπρεπε απο την αρχή η γραμμή να είχε πρόβλημα? Πριν ήμουν στη nova και δεν είχα κανένα πρόβλημα πάλι με 100αρα γραμμή.

Ευχαριστώ.

line.jpg

Επεξ/σία από fallen_angel82
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Line branching συνήθως είναι κάποιο πρόβλημα στην εσωτερική σου καλωδίωση. Βάλε το 7530 στην πρώτη μπρίζα (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) και απομόνωσε τις υπόλοιπες. Με αυτό τον τρόπο δεν θα δουλεύουν τυχόν συναγερμοί και άλλες τηλεφωνικές συσκευές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...