Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, poulinos είπε

ναι οσο ξερω.και στα 7530 και 7590 και στα μοντελα ax

Αυτο ειδα πριν λιγο και γω στο online documentation. 

Αναλογα με το πωσ θα παει η φαση ισωσ κοψω το adsl το σαπιο και ειτε παω σε usb dongle για το 7530ax ειτε παω σε mi-fi λυση αλλα good to know οτι το 7530ax που πηρα δε θα παει "απατο"! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

43 minutes ago, gianso said:

Αυτο ειδα πριν λιγο και γω στο online documentation. 

Αναλογα με το πωσ θα παει η φαση ισωσ κοψω το adsl το σαπιο και ειτε παω σε usb dongle για το 7530ax ειτε παω σε mi-fi λυση αλλα good to know οτι το 7530ax που πηρα δε θα παει "απατο"! 

υπαρχουν και fritz που παιρνουν sim αλλα ναι μπορεις να κανεις δουλεια και με την σειρα 7530/7590 και 7530ax,7590ax

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gianso είπε

 

Αν καταλαβαινω καλα γινεται να συνδεσεις ενα usb dongle στο 7530 και να περνεισ μονο απο εκει ιντερνετ χωρισ να εχεισ adsl ? Ισχυει το ιδιο για το 7530ax ? Δε το εχω τσεκαρει αλλα μιας και το adsl στο εξοχικο παει χαλια ισωσ να ηταν καλη επιλογη να κοψω το κατεξοχην ...

Usb dongle με data δινουν πλεον μονο η voda ή και cosmote ? 

Στο πρόγραμμα της Voda που πήρα πέρσι στο black Friday, ήταν απεριόριστα δίχως περιορισμούς σε data. Αυτό μόνο είναι ένα θέμα για να έχεις το νου σου. Από εκεί και πέρα αυτό που λες έκανα. Από την στιγμή που η ταχύτητα με καλύπτει (απόγευμα θα είναι κοντά στα 10mbps), ο Nas δουλεύει, το δίκτυο στο σπίτι είναι μια χαρά, την έχω βγάλει με 26ε απεριόριστα σπίτι και έξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα πριν αρκετό καιρό έγινε η αγορά του 7530 λόγο αναβάθμισης γραμμής από 50 σε 200 WIND. Χωρίς να έχω τις απαραίτητες πληροφορίες και γνώσεις δεν ήξερα πως η WIND δεν δίνει κωδικούς VoIP. Και επιπλέον με ενημέρωσαν λανθασμένα από την WIND ότι δεν θα γίνει αναβάθμιση εξοπλισμού και ας πήγαινα σε 200αρι. Μετά από μία ημέρα είχα το ZYXEL γιατί μάλλον δεν ξέρουν να επικοινωνούν στα κεντρικά της WIND. 

Θα χρειαζόμουν αν έχετε την καλοσύνη τα φώτα σας. Πως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το 7530 για να μην το έχω να κάθεται στο κουτί του. Έχει αλλάξει κάτι με την WIND από τότε; Θα μπορούσα με κάποιον πλέον τρόπο να αξιοποιήσω το 7530 με σύνδεση WIND; 

Και αν σε όλα αυτά η απάντηση είναι όχι αξίζει η διαδικασία διακοπής συμβολαίου για να πάω σε COSMOTE όπου και θα έχω πλήρη έλεγχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 15/07/2022 at 03:02, DOe said:

Καλησπέρα πριν αρκετό καιρό έγινε η αγορά του 7530 λόγο αναβάθμισης γραμμής από 50 σε 200 WIND. Χωρίς να έχω τις απαραίτητες πληροφορίες και γνώσεις δεν ήξερα πως η WIND δεν δίνει κωδικούς VoIP. Και επιπλέον με ενημέρωσαν λανθασμένα από την WIND ότι δεν θα γίνει αναβάθμιση εξοπλισμού και ας πήγαινα σε 200αρι. Μετά από μία ημέρα είχα το ZYXEL γιατί μάλλον δεν ξέρουν να επικοινωνούν στα κεντρικά της WIND. 

Θα χρειαζόμουν αν έχετε την καλοσύνη τα φώτα σας. Πως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το 7530 για να μην το έχω να κάθεται στο κουτί του. Έχει αλλάξει κάτι με την WIND από τότε; Θα μπορούσα με κάποιον πλέον τρόπο να αξιοποιήσω το 7530 με σύνδεση WIND; 

Και αν σε όλα αυτά η απάντηση είναι όχι αξίζει η διαδικασία διακοπής συμβολαίου για να πάω σε COSMOTE όπου και θα έχω πλήρη έλεγχο;

μονο αν μπορει να παιξει η τηλεφωνια με το zyxel σε bridge mode και απο πισω να βαλεις το fritz ως ρουτερ.

να βαλεις το fritz ως vdsl modem router οσο ξερω δεν θα παιξει διοτι απλα δεν δινουν στοιχεια voip και ακομα και αν τα παρεις δεν θα παιξει διοτι λενε οτι κλειδωνουν την τηλεφωνια με το Serial number του cpe.

η αλλη λυση ειναι να πας cosmote που υποστηριζει τα fritz κανονικα/αρκει να μην εχεις προστιμο λογω προωρης διακοπης.

αν αφησεις το zyxel οπως ειναι και βαλεις απο πισω το fritz ως router απλα θα εχεις 2 nat και διπλα port forward.και δυο συσκευες να κανεις manage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα θέμα νομίζω με το Fritz...Πάνω σε 50αρα Vodafone και τελευταία μου κάνει κάτι κουλά...Περιστασιακά μου κάνει αποσυνδέσεις με το SNR να το έχω δει να πέφτει έστω και στιγμιαία στο -5db...Αρκετά Corrected και Uncorrected DTU εκεί που παλιότερα ήταν πάντα 0. Τα SNR γενικά δεν είναι σταθερά και "παίζουν". Στο warzone έχω πολύ συχνά Packet Burst και κολλήματα ενώ το ping δεν είναι σταθερό και τρεμοπαίζει αρκετά +-15ms περίπου. Το H267a της Vodafone στο warzone έχει καλύτερες τιμές SNR και σταθερές, και θα κάνει μόνο μερικά FEC error που και που...

To έχω αγορασμένο μισό χρόνο περίπου από Γερμανό και αυτά μου τα κάνει τελευταία μόνο και περιστασιακά...Ξέρετε τι μπορεί να φταίει; Ρύθμιση δεν μου πάει το μυαλό να έχω κάνει λάθος αφού δεν έχω αλλάξει κάτι...Μπορώ να το επιστρέψω; Τι να τους πω; 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johngamer είπε

Καλησπέρα σε όλους, έχω ένα θέμα νομίζω με το Fritz...Πάνω σε 50αρα Vodafone και τελευταία μου κάνει κάτι κουλά...Περιστασιακά μου κάνει αποσυνδέσεις με το SNR να το έχω δει να πέφτει έστω και στιγμιαία στο -5db...Αρκετά Corrected και Uncorrected DTU εκεί που παλιότερα ήταν πάντα 0. Τα SNR γενικά δεν είναι σταθερά και "παίζουν". Στο warzone έχω πολύ συχνά Packet Burst και κολλήματα ενώ το ping δεν είναι σταθερό και τρεμοπαίζει αρκετά +-15ms περίπου. Το H267a της Vodafone στο warzone έχει καλύτερες τιμές SNR και σταθερές, και θα κάνει μόνο μερικά FEC error που και που...

To έχω αγορασμένο μισό χρόνο περίπου από Γερμανό και αυτά μου τα κάνει τελευταία μόνο και περιστασιακά...Ξέρετε τι μπορεί να φταίει; Ρύθμιση δεν μου πάει το μυαλό να έχω κάνει λάθος αφού δεν έχω αλλάξει κάτι...Μπορώ να το επιστρέψω; Τι να τους πω; 

 

 

 

Ανέβασε screenshot τα stats της γραμμής από την καρτέλα DSL του Fritz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από το Fritz είναι όταν είναι στα καλά του, συνήθως μετά από restart. Σκέφτομαι μήπως το κάνει όταν ζεσταίνεται...

FireShot Capture 004 - FRITZ!Box 7530 - 192.168.178.1.png

 

Στιγμιότυπο οθόνης (149).png

Επεξ/σία από johngamer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, johngamer είπε

Περιστασιακά μου κάνει αποσυνδέσεις με το SNR να το έχω δει να πέφτει έστω και στιγμιαία στο -5db...

Δυστυχώς αυτό συμβαίνει σε πολλούς που παίρνουν απο καμπίνες Vodafone. 
Το υπομένεις μέχρι και αν λυθεί ή πας σε 24άρα. 
 

Δεν έχει κανένα πρόβλημα το ρούτερ.

Επεξ/σία από Andresalonika
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Andresalonika είπε

Δυστυχώς αυτό συμβαίνει σε πολλούς που παίρνουν απο καμπίνες Vodafone. 
Το υπομένεις μέχρι και αν λυθεί ή πας σε 24άρα. 
 

Δεν έχει κανένα πρόβλημα το ρούτερ.

Και πως και δεν το κάνει με το δικό τους ρούτερ; Είναι θέμα συμβατότητας των τσιπ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johngamer είπε

Και πως και δεν το κάνει με το δικό τους ρούτερ; Είναι θέμα συμβατότητας των τσιπ; 

Είσαι βέβαιος ότι δεν το έχει κάνει με το δικό τους ρούτερ; 
Μπορεί να παίζει κι αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το άφησα πάνω για ώρες να είμαι 100% σίγουρος, αλλά για όση ώρα το είχα το SNR παρέμενε σταθερό ενώ στο Fritz ανεβοκατεβαίνει. Εκτός από όταν κάνει αποσυνδέσεις, καταλαβαίνω και μια αισθητή διαφορά στο warzone που παίζω...

 

FireShot Capture 005 - FRITZ!Box 7530 - 192.168.178.1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, johngamer είπε

Δεν το άφησα πάνω για ώρες να είμαι 100% σίγουρος, αλλά για όση ώρα το είχα το SNR παρέμενε σταθερό ενώ στο Fritz ανεβοκατεβαίνει. Εκτός από όταν κάνει αποσυνδέσεις, καταλαβαίνω και μια αισθητή διαφορά στο warzone που παίζω...

 

FireShot Capture 005 - FRITZ!Box 7530 - 192.168.178.1.png

Ασε πάνω το ρούτερ του 2-3 μέρες για να δεις. 

Το πρόβλημα που περιγράφεις δεν συμβαίνει συνέχεια σε κάποιους ενώ άλλοι το παθαίνουν καθημερινά. Μπορεί η γραμμή να είναι 1-2 μέρες πεντακάθαρη και να συμβεί στα καλά καθούμενα. 
Μπορεί να έτυχες το διάστημα που συνέβαινε αυτό όταν έβαλες το Fritz επάνω. 
Εγώ είμαι βέβαιος ότι θα στο κάνει και με το ρούτερ του παρόχου. Μακαρι να είμαι λάθος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γνωρίζει κανείς εαν χρειάζεται να κάνω factory reset στο 7530 όταν μεταβώ από Cosmote σε Vodafone ή παίρνει αυτόματα τις ρυθμίσεις του παρόχου;
Έχω κρατήσει backup τον τηλεφωνικό κατάλογο και τα settings για κάθε ενδεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...