Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, poulinos είπε

εχει τα καλα εχει και τα ασχημα που ειναι κλειδωμενο. τα ασχημα ειναι οτι μετα ο καθενας θα ζηταει βοηθεια για διαφορα προβληματα σε cpe που δεν εχουν γινει καν δοκιμη. και θα απαιτει κιολας βοηθεια.πειτε μου πως να το σεταρω ,γιατι δεν παιζει αυτο γιατι δεν παιζει το αλλο.τι codec να βαλω κτλ.

Μπορούν πολύ απλά να σου δίνουν κωδικούς εαν τους ζητήσεις και μετά να είναι θέμα δικό σου το τι θα κάνεις.Δηλαδή , έχεις γνώσεις ; Σετάρισέ το μόνος σου.Δεν έχεις γνώσεις.Είτε βάζεις το εταιρικό που σετάρετε αυτόματα από τα κεντρικά , είτε αν θες το δικό σου , ερχόμαστε και στο σετάρουμε επί πληρωμή.Μπορούν να το κάνουν και υπηρεσία δηλαδή και να βγάζουν και κέρδος από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 minute ago, tarantules said:

Μπορούν πολύ απλά να σου δίνουν κωδικούς εαν τους ζητήσεις και μετά να είναι θέμα δικό σου το τι θα κάνεις.Δηλαδή , έχεις γνώσεις ; Σετάρισέ το μόνος σου.Δεν έχεις γνώσεις.Είτε βάζεις το εταιρικό που σετάρετε αυτόματα από τα κεντρικά , είτε αν θες το δικό σου , ερχόμαστε και στο σετάρουμε επί πληρωμή.Μπορούν να το κάνουν και υπηρεσία δηλαδή και να βγάζουν και κέρδος από αυτό.

γενικως πολλα μπορουν να γινουν και δεν εχεις αδικο.απλα επειδη εχω περασει απο support αλλα και αργοτερα να πηγαινω σε πελατες( οικιακους,εταιρικους,vip) αστο καλυτερα. σιγουρα μπορεις να το πουλας απλα δυστυχως το προβλημα δεν ειναι ο ασχετος αλλα ο ξεροκεφαλος που νομιζει οτι ξερει.αν ηξερε θα το φτιαχνε μονος του.

On 10/08/2022 at 12:02, btcminer22 said:

.

η μπαρα με το stability ειναι για να διαλεξεις αναμεσα σε σταθεροτητα και ταχυτητα.με ενδιαμεσα βηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/9/2022 στις 10:09 ΜΜ, poulinos είπε

γενικως πολλα μπορουν να γινουν και δεν εχεις αδικο.απλα επειδη εχω περασει απο support αλλα και αργοτερα να πηγαινω σε πελατες( οικιακους,εταιρικους,vip) αστο καλυτερα. σιγουρα μπορεις να το πουλας απλα δυστυχως το προβλημα δεν ειναι ο ασχετος αλλα ο ξεροκεφαλος που νομιζει οτι ξερει.αν ηξερε θα το φτιαχνε μονος του.

η μπαρα με το stability ειναι για να διαλεξεις αναμεσα σε σταθεροτητα και ταχυτητα.με ενδιαμεσα βηματα.

Pilot reference δηλωνει διακλαδωση στα στατιστικα στα avm στο spectrum?

Επεξ/σία από ICE-T
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει αντάπτορας από θηλυκό RJ11 σε αρσενικό RJ45 ; (Ελλάδα.Έξω βρίσκω αλλά θα πάρει κανα μήνα).

Ήθελα να συνδέσω απευθείας το τηλεφωνικό καλώδιο στο 7530 χωρίς το splitter και δεν μπορούσα.Είχα μείνει με την εντύπωση οτι τα splitter δεν χαλάνε αλλά να που μου δημιουργούσε αποσυνδέσεις τις τελευταίες 2 μέρες και το έμαθα από την τεχνική υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tarantules είπε

Υπάρχει αντάπτορας από θηλυκό RJ11 σε αρσενικό RJ45 ; (Ελλάδα.Έξω βρίσκω αλλά θα πάρει κανα μήνα).

Ήθελα να συνδέσω απευθείας το τηλεφωνικό καλώδιο στο 7530 χωρίς το splitter και δεν μπορούσα.Είχα μείνει με την εντύπωση οτι τα splitter δεν χαλάνε αλλά να που μου δημιουργούσε αποσυνδέσεις τις τελευταίες 2 μέρες και το έμαθα από την τεχνική υποστήριξη.

Γιατί δεν κοιτάς κατευθείαν για ένα καλώδιο σαν και αυτό ή κάτι τέτοιο 1 , 2 ? Αν κατάλαβα καλά από όσα έγραψες παραπάνω θα σε εξυπηρετούσαν το ίδιο σε σχέση με έναν αντάπτορα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, lamargos είπε

Γιατί δεν κοιτάς κατευθείαν για ένα καλώδιο σαν και αυτό ή κάτι τέτοιο 1 , 2 ? Αν κατάλαβα καλά από όσα έγραψες παραπάνω θα σε εξυπηρετούσαν το ίδιο σε σχέση με έναν αντάπτορα.

Δεν γνώριζα οτι βγάζουν καλώδιο τέτοιο.Να είσαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, jumaru99 είπε

Ή προσωρινά μπορείς να βάλεις το ίδιο το rj11 φις στην υποδοχή του rj45.

Το είχα δοκιμάσει αλλά δυστυχώς δεν έμπαινε , συν οτι μπορείς εύκολα να στραβώσεις τα πινάκια και στο τέλος να αχρηστεύσεις το ίδιο το router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/7/2022 στις 2:02 ΜΜ, poulinos είπε

μονο αν μπορει να παιξει η τηλεφωνια με το zyxel σε bridge mode και απο πισω να βαλεις το fritz ως ρουτερ.

να βαλεις το fritz ως vdsl modem router οσο ξερω δεν θα παιξει διοτι απλα δεν δινουν στοιχεια voip και ακομα και αν τα παρεις δεν θα παιξει διοτι λενε οτι κλειδωνουν την τηλεφωνια με το Serial number του cpe.

η αλλη λυση ειναι να πας cosmote που υποστηριζει τα fritz κανονικα/αρκει να μην εχεις προστιμο λογω προωρης διακοπης.

αν αφησεις το zyxel οπως ειναι και βαλεις απο πισω το fritz ως router απλα θα εχεις 2 nat και διπλα port forward.και δυο συσκευες να κανεις manage

Κατέληξα μετά από αρκετή σκέψη να φύγω από την Wind ούτως η αλλιώς τελείωνε και το συμβόλαιο. Θεώρησα πως είτε φύγω τώρα είτε μετά από 5 μήνες είναι το ίδιο και το αυτό. Παραδόξως ακόμα δεν έχουν ζητήσει χρήματα για την διακοπή του συμβολαίου δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί η όλη διαδικασία και δεν με έχουν ενημερώσει με τον οποιονδήποτε τρόπο.

Με την cosmote 100 το fritzbox 7530 ήταν απλά plug n play τα πήρε όλα κατευθείαν χωρίς την παραμικρή ρύθμιση.

Επιπλέον ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα. Είχα πάνω στο ρούτερ που έστειλα για αντικατάσταση τη gateway του ασύρματου θερμοστάτη (με lan) και λειτουργούσε τέλεια. Τώρα προσπαθώ να τη συνδέσω πάνω σε ένα δεύτερο 7530 που έχω και δεν παίρνει IP. Με τίποτα!!!  reset του ρούτερ έκανα, έβαλα και ένα back up από το άλλο που έκανα πριν το στείλω πάλι τίποτα!!! Όταν βάλω του ΟΤΕ παίρνει κανονικά ίντερνετ όπως επίσης και όταν την συνδεσα σε άλλο ίντερνετ. Στη σελίδα του Fritz μια φαίνεται idle και μια με πράσινο κυκλάκι αλλά χωρίς IP!! Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να γίνεται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,
Εχω το 7530 εδώ και δυο εβδομάδες περίπου. Όλα καλά αλλά έχω ένα πολύ περίεργο θεματάκι που δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.
Οι γονείς μου που μένουν Αθήνα, έχουν από ένα κινητό ο καθένας. Κάθε φορά που με καλούν από τα κινητά τους, κόβετε η γραμμή είτε με το που θα το σηκώσω ή θα προλάβω να μιλήσω για κανένα λεπτό και μετά πέφτει η γραμμή.
Δεν εχω παρατηρήσει κάποιο άλλο πρόβλημα με εισερχόμενες. Η άλλη μας γιαγιά που μας παίρνει κι αυτή απο το κινητό και μιλάει με τη μικρή όλα καλά με τις ώρες μιλάνε! Σε τεστ να καλώ εγω σπίτι απο 2 κινητα που εχω δεν φαίνεται κάποιο πρόβλημα. Απο σταθερά που δοκίμασα να καλέσω προς το σταθερό μου πάλι δε φαίνεται να εχω πρόβλημα.

Πάει κανενός το μυαλό πουθενα? τι μπορεί να συμβαίνει?
Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, zamc είπε

Οι γονείς μου που μένουν Αθήνα, έχουν από ένα κινητό ο καθένας. Κάθε φορά που με καλούν από τα κινητά τους, κόβετε η γραμμή είτε με το που θα το σηκώσω ή θα προλάβω να μιλήσω για κανένα λεπτό και μετά πέφτει η γραμμή. Δεν εχω παρατηρήσει κάποιο άλλο πρόβλημα με εισερχόμενες.

Φίλε μου κυριολεκτικά θα το πλήρωνα ως έξτρα υπηρεσία να "κόβει" το ρούτερ αυτόματα τη γραμμή μετά από ένα λεπτό συνομιλίας με τη μάνα μου κάθε φορά που μου τηλεφωνεί.... Και να τα ρίχνω όλα στο ρούτερ....

Πέρα από την πλάκα, δύσκολο μου φαίνεται να φταίει το 7530, πιο πιθανό να φταίνε τα κινητά των γονιών σου. Εκτός αν έχεις κάνει κάποια περίεργη ρύθμιση εσύ, αλλά και πάλι χλωμό το βλέπω. Αν θες να σιγουρευτείς ότι δεν φταίει το ρούτερ κάνε ένα reset.

Επεξ/σία από lamargos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, lamargos είπε

Φίλε μου κυριολεκτικά θα το πλήρωνα ως έξτρα υπηρεσία να "κόβει" το ρούτερ αυτόματα τη γραμμή μετά από ένα λεπτό συνομιλίας με τη μάνα μου κάθε φορά που μου τηλεφωνεί.... Και να τα ρίχνω όλα στο ρούτερ....

 

Μωρε κι εγώ μαζί σου!! Αλλά το θέμα είναι οτι με την εγγονή της θέλει να μιλάει, με εμένα νομίζεις?!!!!

Κι εμένα απίθανο μου φαίνεται να φταίει το fritz, εχω τσεκάρει μήπως είναι στα block ή κάτι τέτοιο δε φαίνεται κάτι. Το περίεργο είναι πως άρχισε να γίνεται με το που πήρα το fritz. Πολύ περίεργη όλη η φάση, τι να πω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/09/2022 at 18:54, ICE-T said:

Pilot reference δηλωνει διακλαδωση στα στατιστικα στα avm στο spectrum?

δεν το εχω ψαξει. σε καθε περιπτωση το πιο ευκολο για τις διακλαδωσεις ειναι να δεις sync κατανεμητη ή εστω στην κεντρικη πριζα αφου αποσυνδεσεις  τα υπολοιπα πριζακια και μετα να δεις ποσο εχεις στην πριζα που θες.αμα εχεις πολυ λιγοτερο σημαινει οτι εχεις καποιο θεμα.ειτε διακλαδωση ειτε κατι αλλο. και ειναι το πιο σιγουρο τεστ που μπορεις να κανεις για να βρεις οποιοδηποτε προβλημα.παρα με καποιον αλλο τροπο.

On 25/09/2022 at 11:10, tarantules said:

Υπάρχει αντάπτορας από θηλυκό RJ11 σε αρσενικό RJ45 ; (Ελλάδα.Έξω βρίσκω αλλά θα πάρει κανα μήνα).

Ήθελα να συνδέσω απευθείας το τηλεφωνικό καλώδιο στο 7530 χωρίς το splitter και δεν μπορούσα.Είχα μείνει με την εντύπωση οτι τα splitter δεν χαλάνε αλλά να που μου δημιουργούσε αποσυνδέσεις τις τελευταίες 2 μέρες και το έμαθα από την τεχνική υποστήριξη.

γιατι να βαλεις απο αρσενικο σε θυληκο?  απλα κουμπωνεις το rj11 κατευθειαν στο router ασχετα που η υποδοχη ειναι rj45.εναλλακτικα κοβεις το καλωδιο και το βαζεις σε rj45 αν θες να κουμπωνει ακριβως. το σπλιττερ εννοειται μπορει να χαλασει.ναι μεν ειναι παθητικος εξοπλισμος αλλα παλι δεν σημαινει οτι δεν μπορει να χαλασει.εχο δει χαλασμενα splitter απο κεραυνό ,απο κλωτσιδια που ειχε φαει και κουδουνιζε(κατι ειχε σπασει μεσα). οπως και τα splitter στο  αστικο κεντρο μπορει να χαλασει.βεβαια εκει δεν ειναι ακριβως splitter αφου στην πραξη κανει το αναποδο.ενωνει τηλεφωνια και ιντερνετ σε ενα ζευγαρι απο δυο.

On 25/09/2022 at 13:34, lamargos said:

Γιατί δεν κοιτάς κατευθείαν για ένα καλώδιο σαν και αυτό ή κάτι τέτοιο 1 , 2 ? Αν κατάλαβα καλά από όσα έγραψες παραπάνω θα σε εξυπηρετούσαν το ίδιο σε σχέση με έναν αντάπτορα.

μπορει να το φτιαξει κιολας αν εχει rj tool

On 25/09/2022 at 13:39, tarantules said:

Δεν γνώριζα οτι βγάζουν καλώδιο τέτοιο.Να είσαι καλά!

μπορεις να το φτιαξεις αμα θελεις.

On 26/09/2022 at 09:55, tarantules said:

Το είχα δοκιμάσει αλλά δυστυχώς δεν έμπαινε , συν οτι μπορείς εύκολα να στραβώσεις τα πινάκια και στο τέλος να αχρηστεύσεις το ίδιο το router.

μπαινει κανονικα.γινεται να γινει ζημια στα πλαινα Pins δηλαδη στο 1,2 ,7,8 αλλα ειναι σπανιο. οποτε ειτε αλλαζεις  το καλωδιο ειτε μπορεις να βαλεις rj45 coupler(θυληκο θυληκο ) και μετα να βαλεις ethernet cable.οποτε και να μην ειναι ο adapter rj45 σε rj11 δεν σε νοιαζει αφου πλεον το rj11 θα κουμπωσει στο coupler και οχι στο router.οποτε και ζημια να κανεις στον coupler λιγο σε νοιαζει.

On 26/09/2022 at 14:45, DOe said:

Κατέληξα μετά από αρκετή σκέψη να φύγω από την Wind ούτως η αλλιώς τελείωνε και το συμβόλαιο. Θεώρησα πως είτε φύγω τώρα είτε μετά από 5 μήνες είναι το ίδιο και το αυτό. Παραδόξως ακόμα δεν έχουν ζητήσει χρήματα για την διακοπή του συμβολαίου δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί η όλη διαδικασία και δεν με έχουν ενημερώσει με τον οποιονδήποτε τρόπο.

Με την cosmote 100 το fritzbox 7530 ήταν απλά plug n play τα πήρε όλα κατευθείαν χωρίς την παραμικρή ρύθμιση.

Επιπλέον ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

nai me cosmote παιζει κατευθειαν.στην χειροτερη αν δεν παρει τηλεφωνια καλεις μεσα και οταν ζητησει τον αριθμο τηλεφωνου σου κανει αυτοματα το setup της τηλεφωνιας.συνηθως δεν χρειαζεται καν να μιλησεις με καποιο ατομο.

On 12/10/2022 at 10:56, alexx said:

Καλημέρα. Είχα πάνω στο ρούτερ που έστειλα για αντικατάσταση τη gateway του ασύρματου θερμοστάτη (με lan) και λειτουργούσε τέλεια. Τώρα προσπαθώ να τη συνδέσω πάνω σε ένα δεύτερο 7530 που έχω και δεν παίρνει IP. Με τίποτα!!!  reset του ρούτερ έκανα, έβαλα και ένα back up από το άλλο που έκανα πριν το στείλω πάλι τίποτα!!! Όταν βάλω του ΟΤΕ παίρνει κανονικά ίντερνετ όπως επίσης και όταν την συνδεσα σε άλλο ίντερνετ. Στη σελίδα του Fritz μια φαίνεται idle και μια με πράσινο κυκλάκι αλλά χωρίς IP!! Έχετε καμία ιδέα τι μπορεί να γίνεται; 

Update το router και hard reset τον θερμοστατη.

21 hours ago, zamc said:

Μωρε κι εγώ μαζί σου!! Αλλά το θέμα είναι οτι με την εγγονή της θέλει να μιλάει, με εμένα νομίζεις?!!!!

Κι εμένα απίθανο μου φαίνεται να φταίει το fritz, εχω τσεκάρει μήπως είναι στα block ή κάτι τέτοιο δε φαίνεται κάτι. Το περίεργο είναι πως άρχισε να γίνεται με το που πήρα το fritz. Πολύ περίεργη όλη η φάση, τι να πω...

καντο firmware update και ενα hard reset και ξανασεταρε το τυπικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, poulinos είπε

καντο firmware update και ενα hard reset και ξανασεταρε το τυπικα.

Για firmware update μου λεει εχει το τελευταίο, hard reset ok μπορώ να του κάνω!

Να το αφήσω μετά να πάρει στοιχεία μόνο του ή να το προλάβω να μπώ στο μενού να τρέξω το wizard? Την πρώτη φορά το αφησα πηρε τα πάντα και μετά μπήκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...