Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 18/09/2023 at 21:35, cantonas said:

Να ενημερώσω για το άψογο after sales των Fritz!

Την περασμένη Δευτέρα το πήγα στον Γερμανό που το είχα αγοράσει, και την Τρίτη είχαμε απάντηση από την αντιπροσωπεία για αντικατάσταση!

Το Σάββατο είχε παραλαβή ο Γερμανός και μέσα στο ΣΚ το έστησα πάλι, με άλλα 5 χρόνια εγγύηση όπως με ενημέρωσαν!

 

μια χαρα. δεν χρειαστηκε καν να μιλησεις  με fritz αρα ησουν μεσα στο οριο πoυ καλυπτει η αντιπροσωπεια.διοτι ειχε αναφερθει οτι μετα τα 2 ή 3 χρονια η αντικατασταση γινεται απο avm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, poulinos είπε

μια χαρα. δεν χρειαστηκε καν να μιλησεις  με fritz αρα ησουν μεσα στο οριο πoυ καλυπτει η αντιπροσωπεια.διοτι ειχε αναφερθει οτι μετα τα 2 ή 3 χρονια η αντικατασταση γινεται απο avm

Εγώ όχι, αλλά από το κατάστημα επικοινώνησαν με μεηλ και πήραν σε μια μέρα απάντηση.

Τελικά βάσει απόδειξης, είχα κλείσει ήδη από τον Αύγουστο 3 χρόνια πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα. Σε γραμμή Vdsl της Cosmote αφού γίνει η σύνδεση όλων των καλωδίων θα πρέπει να κάνω κάποια παραμετροποίηση μέσω του interface που θα έχει λογικά το Router η είναι plug and play ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας εχω μια απορια παιδες.

Εχω FTTH Cosmote 300/30 και κανοντας test για το bufferbloat εδω και καιρο βλεπω οτι εχω θεμα με το upload.

Στο download το latency ειναι στο μεγιστο στο 21ms αλλα στο upload φτανει στα 170 .

Και οι 2 δουλευουμε μονιμα απο το σπιτι με VPN ,ενιοτε 3 συνδεδεμενα ταυτοχρονα, 1 στην εταιρεια της συζυγου απο το εταιρικο laptop , 1 στον πελατη της εταιρειας που δουλευω εγω μεσω του εταιρικου laptop (αυτα τα 2 μονιμα ολο το 8-10ωρο) και καμια φορα και στο vpn της εταιρειας απο το pc μου. Λογω αυτου θεωρω οτι το bufferbloat στο upload μας δημιουργει καποια θεματακια και θα ηθελα να το εξαφανισω. Εχει κανεις καμια ιδεα πως μπορει να γινει αυτο απο το 7530?  Αν φυσικα ειναι εφικτο, χωρις να προβω στην αγορα αλλου router .

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/10/2023 at 00:03, Ashaman said:

Σας εχω μια απορια παιδες.

Εχω FTTH Cosmote 300/30 και κανοντας test για το bufferbloat εδω και καιρο βλεπω οτι εχω θεμα με το upload.

Στο download το latency ειναι στο μεγιστο στο 21ms αλλα στο upload φτανει στα 170 .

Και οι 2 δουλευουμε μονιμα απο το σπιτι με VPN ,ενιοτε 3 συνδεδεμενα ταυτοχρονα, 1 στην εταιρεια της συζυγου απο το εταιρικο laptop , 1 στον πελατη της εταιρειας που δουλευω εγω μεσω του εταιρικου laptop (αυτα τα 2 μονιμα ολο το 8-10ωρο) και καμια φορα και στο vpn της εταιρειας απο το pc μου. Λογω αυτου θεωρω οτι το bufferbloat στο upload μας δημιουργει καποια θεματακια και θα ηθελα να το εξαφανισω. Εχει κανεις καμια ιδεα πως μπορει να γινει αυτο απο το 7530?  Αν φυσικα ειναι εφικτο, χωρις να προβω στην αγορα αλλου router .

Ευχαριστω.

a.δες με ethernet αν στο κανει.β.το τελευταιο firmware.γ.κανε δοκιμη με αλλο router.Παραξενο παντως να σου κανει θεμα σε vpn.δεν εχω τσεκαρει αν εχω bufferbloat με Nova αλλα σε vpn που κανω παιζω μια χαρα ακομα και αν Seedaro torrent:P. μονο αν ειναι full upload μπορει να δω delay. εξαρτατε βεβαια τι κανεις και με το vpn. δες αν σου κανει και αλλου θεμα το bufferbloat ή ειναι μονο στο vpn.

On 20/09/2023 at 23:38, cantonas said:

Εγώ όχι, αλλά από το κατάστημα επικοινώνησαν με μεηλ και πήραν σε μια μέρα απάντηση.

Τελικά βάσει απόδειξης, είχα κλείσει ήδη από τον Αύγουστο 3 χρόνια πάντως...

αφου εγινε η αλλαγη και δεν χρειαστηκε να το στειλεις εξωτερικο τοτε μια χαρα. ειχαν πει οτι μετα απο 2-3 χρονια η αλλαγη δεν γινεται απο την αντιπροσωπεια στην ελλαδα(αμυ) αλλα απο την ιδια την avm. δεν το εχω ψαξει γιατι δεν χρειαστηκε .

On 10/10/2023 at 09:23, G1antTzo said:

Καλημέρα. Σε γραμμή Vdsl της Cosmote αφού γίνει η σύνδεση όλων των καλωδίων θα πρέπει να κάνω κάποια παραμετροποίηση μέσω του interface που θα έχει λογικά το Router η είναι plug and play ? 

λογικα θα παιξει αν διαλεξεις cosmote. αν δεν παιξει η τηλεφωνια μπορεις να παρεις στο support και συνηθως οταν σου ζηταει το τηλεφωνο για ελεγχο της γραμμης τοτε μπορει να σου σεταρει και την τηλεφωνια χωρις να μιλησεις με αγεντ

On 10/10/2023 at 15:57, yositosi said:

στο quick start guide περνας οτι εχει cosmote και τραβάει παραμέτρους μόνο του

Και να κανει και firmware update επισης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, poulinos said:

a.δες με ethernet αν στο κανει.β.το τελευταιο firmware.γ.κανε δοκιμη με αλλο router.Παραξενο παντως να σου κανει θεμα σε vpn.δεν εχω τσεκαρει αν εχω bufferbloat με Nova αλλα σε vpn που κανω παιζω μια χαρα ακομα και αν Seedaro torrent:P. μονο αν ειναι full upload μπορει να δω delay. εξαρτατε βεβαια τι κανεις και με το vpn. δες αν σου κανει και αλλου θεμα το bufferbloat ή ειναι μονο στο vpn.

 

Μόνο με καλώδιο κάνω αυτά τα τεστ. Καν πολλά uploads στο vpn στέλνοντας και αρχεία και δεδομένα. Καλά δεν είναι σοβαρό πρόβλημα αλλά υπάρχουν στιγμές που κομπλαρει για λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Ashaman said:

Μόνο με καλώδιο κάνω αυτά τα τεστ. Καν πολλά uploads στο vpn στέλνοντας και αρχεία και δεδομένα. Καλά δεν είναι σοβαρό πρόβλημα αλλά υπάρχουν στιγμές που κομπλαρει για λιγο

απλα δες αν κανεις Upload αλλου αν στο κανει. γιατι με vpn περνας απο 500 Hops συν οτι δεν ξερεις και τι φορτο τραβαει η πλευρα της εταιρειας σου. φαντασου οτι πολλες φορες κανω vpn και ανοιγω το Remote desktop για να μπω στον Server αλλα τα αρχεια τα ανεβαζω αλλου μετα. οποτε ας το πουμε κανω λιγο μεγαλυτερο ταξιδι αν και οι ταχυτητες αναμεσα στους servers ειναι πολυ μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, poulinos said:

απλα δες αν κανεις Upload αλλου αν στο κανει. γιατι με vpn περνας απο 500 Hops συν οτι δεν ξερεις και τι φορτο τραβαει η πλευρα της εταιρειας σου. φαντασου οτι πολλες φορες κανω vpn και ανοιγω το Remote desktop για να μπω στον Server αλλα τα αρχεια τα ανεβαζω αλλου μετα. οποτε ας το πουμε κανω λιγο μεγαλυτερο ταξιδι αν και οι ταχυτητες αναμεσα στους servers ειναι πολυ μια χαρα.

Παιζουμε σε 3 διαφορετικα vpn, και το ενα ειναι του πελατη οποτε ασ'τα να πανε. Αυτες ομως οι μετρησεις βγαινουν οταν ΔΕΝ ειμαι connected σε καποιο απο τα vpn. Τεσπα, δεν ειναι κατι σημαντικο (μεχρι τωρα τουλαχιστον) απλα με εκνευριζει που το βλεπω κι ελεγα μηπως το εχει αντιμετωπισει ξανα κανεις και ξερει τι μπορει να ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Ashaman said:

Παιζουμε σε 3 διαφορετικα vpn, και το ενα ειναι του πελατη οποτε ασ'τα να πανε. Αυτες ομως οι μετρησεις βγαινουν οταν ΔΕΝ ειμαι connected σε καποιο απο τα vpn. Τεσπα, δεν ειναι κατι σημαντικο (μεχρι τωρα τουλαχιστον) απλα με εκνευριζει που το βλεπω κι ελεγα μηπως το εχει αντιμετωπισει ξανα κανεις και ξερει τι μπορει να ειναι

απλα λεω οτι μπορει το bufferbloat να μην ειναι εμφανες σε ολα τα υπολοιπα που κανεις και να ειναι το προβλημα πχ στο vpn.αν το βλεπεις δηλαδη και εκτος vpn λες οκ φταιει αυτο.αν ομως ολα εκτος vpn παιζουν κανονικα... τοτε μηπως κατι με το vpn. Οταν εκανες το τεστ δεν ειχες τιποτα να ανεβαζει, κατεβαζει κτλ? το λεω διοτι θα βγαζε λαθος αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, poulinos said:

απλα λεω οτι μπορει το bufferbloat να μην ειναι εμφανες σε ολα τα υπολοιπα που κανεις και να ειναι το προβλημα πχ στο vpn.αν το βλεπεις δηλαδη και εκτος vpn λες οκ φταιει αυτο.αν ομως ολα εκτος vpn παιζουν κανονικα... τοτε μηπως κατι με το vpn. Οταν εκανες το τεστ δεν ειχες τιποτα να ανεβαζει, κατεβαζει κτλ? το λεω διοτι θα βγαζε λαθος αποτελεσματα

 Το έχω τρέξει το τεστ σε διάφορες ώρες ακόμα και ώρες που είμαι εντελώς μόνος σπίτι και δεν έχω ούτε up ούτε down απο πουθενά και πάντα το αποτέλεσμα είναι ότι στο down δεν έχω bufferbloat ενώ στο upload έχω και με βάζει στο C. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Ashaman said:

 Το έχω τρέξει το τεστ σε διάφορες ώρες ακόμα και ώρες που είμαι εντελώς μόνος σπίτι και δεν έχω ούτε up ούτε down απο πουθενά και πάντα το αποτέλεσμα είναι ότι στο down δεν έχω bufferbloat ενώ στο upload έχω και με βάζει στο C. 

 

δεν μπορω να σκεφτω τι μπορει να φταιει? και εισαι με ethernet ειπες στις δοκιμες.σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 minutes ago, poulinos said:

δεν μπορω να σκεφτω τι μπορει να φταιει? και εισαι με ethernet ειπες στις δοκιμες.σωστα?

Από το pc τα τρέχω πάντα που είναι μονίμως wired . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους το πηρα αποφαση να απαλλαγω απο τις σαβουρες των παρόχων και να αγορασω κατι που ειναι εμφανως ανώτερο.

Εχει δοκιμασει κανεις με επιτυχια να περασει VOIP ?

Τα credentials τα εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...