Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να ζητήσω λίγο βόηθεια για όταν κάποιος το δει. 

Έχω Cosmote fiber και έχω το fiber modem του παρόχου (ένα μικρό μαύρο), το Fritz 7530 για router και στο σπίτι (συνδεδεμένο με ethernet μέσω powerline) ένα raspberry pi στο οποίο έχω συνδέσει έναν εξωτερικό σκληρό για torrenting. Ότι και αν έχω δοκιμάσει για να κάνω port forward σωστά, αποτυγχάνει. Δλδ, κατεβάζω κανονικά, αλλά φαίνομαι unoconnectable και δεν μπορεί κάποιος να συνδεθεί μαζί μου. Δεν έχω καταλάβει που κάνω το λάθος ομολογώ... Έχει κανείς σχετικά παρόμοιο setup ή εμπειρία να με κατευθύνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Thanasis159 said:

Να ζητήσω λίγο βόηθεια για όταν κάποιος το δει. 

Έχω Cosmote fiber και έχω το fiber modem του παρόχου (ένα μικρό μαύρο), το Fritz 7530 για router και στο σπίτι (συνδεδεμένο με ethernet μέσω powerline) ένα raspberry pi στο οποίο έχω συνδέσει έναν εξωτερικό σκληρό για torrenting. Ότι και αν έχω δοκιμάσει για να κάνω port forward σωστά, αποτυγχάνει. Δλδ, κατεβάζω κανονικά, αλλά φαίνομαι unoconnectable και δεν μπορεί κάποιος να συνδεθεί μαζί μου. Δεν έχω καταλάβει που κάνω το λάθος ομολογώ... Έχει κανείς σχετικά παρόμοιο setup ή εμπειρία να με κατευθύνει;

ερωτησεις.

α.ποια ρουτερ εχεις τωρα?

β. εχεις ftth ή vdsl?

γ.στην wan του fritz εχει συνδεθει το ont που πεφτει πανω η οπτικη ινα ή πεφτει το ρουτερ του παροχου>

αν πεφτει το ρουτερ του παροχου τοτε εχεις 2 nat οποτε θες διπλα port forward.

επισης μπορει να μην μπορεις να ανοιξεις ports και να γινεις connectable λογω cgnat. δηλαδη υπαρχουν 2 λογοι που μπορει να γινεται αυτο.

οποτε προς ωρας θελουμε more info.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

ερωτησεις.

α.ποια ρουτερ εχεις τωρα?

β. εχεις ftth ή vdsl?

γ.στην wan του fritz εχει συνδεθει το ont που πεφτει πανω η οπτικη ινα ή πεφτει το ρουτερ του παροχου>

αν πεφτει το ρουτερ του παροχου τοτε εχεις 2 nat οποτε θες διπλα port forward.

επισης μπορει να μην μπορεις να ανοιξεις ports και να γινεις connectable λογω cgnat. δηλαδη υπαρχουν 2 λογοι που μπορει να γινεται αυτο.

οποτε προς ωρας θελουμε more info.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για το άμεσο response. 
 

Λοιπόν, έχω το fritzbox 7530 για router. Εδώ ftth Cosmote με το μαύρο Nokia ont και στην wan θύρα του fritz πέφτει το ont. Άρα καταλαβαίνω πως μιλάμε για την δεύτερη περίπτωση που ανέφερες (cgnat);

 

Αν ναι, διορθώνεται κάπως αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έβαλα το FRITZ!OS 7.50 και δεν δουλεύει το port sharing.

edit: τελικά λύθηκε μετά από επικοινωνία με COSMOTE.

 

Επεξ/σία από insome
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2023 στις 2:14 ΜΜ, poulinos είπε

τωρα εχω εδω ενα fritz!repeater 1200ax για να το κανω review :P

Ψάχνω για μεταχειρισμένο το συγκεκριμένο.Εαν τυχόν έχε με υπόψην.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κλείσω το θέμα μου, τελικά ήμουν όντως πίσω από cgnat, σε επικοινωνία με την COSMOTE μέσω chat, λύθηκε αυτό σε 5 λεπτά και μετά από δυο χρόνια (που δεν είχα ομολογώ ασχοληθεί), είμαι επιτέλους connectable!

Thanks για το support!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας !

Ειναι δυνατόν να εγκατασταθεί κατευθείαν πάνω στο fritzbox(7530) κάποιος vpn provider nordVpn,surfshark,expressvpn ή κάτι παρόμοιο για παρακολούθηση tv χωρίς γεωγραφικούς περιορισμούς; 
Ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/01/2023 at 20:53, Thanasis159 said:

Καλησπέρα και ευχαριστώ για το άμεσο response. 
 

Λοιπόν, έχω το fritzbox 7530 για router. Εδώ ftth Cosmote με το μαύρο Nokia ont και στην wan θύρα του fritz πέφτει το ont. Άρα καταλαβαίνω πως μιλάμε για την δεύτερη περίπτωση που ανέφερες (cgnat);

 

Αν ναι, διορθώνεται κάπως αυτό;

αργησα να σου απαντησω και το ελυσες.εφοσον εχεις το ont μπροστα που απλα κανει την οπτικη σε χαλκο και απο πισω εχεις το fritz τοτε δεν εισαι πισω απο διπλο Nat αφου εχεις μονο ενα router. αρα εμεινε το cgnat που τελικα αυτο ηταν.

On 04/02/2023 at 09:00, tarantules said:

Ψάχνω για μεταχειρισμένο το συγκεκριμένο.Εαν τυχόν έχε με υπόψην.....

αν δω κατι θα σου πω. για την ωρα ενα repeater μονο παιζει.

On 04/02/2023 at 19:15, Thanasis159 said:

Για να κλείσω το θέμα μου, τελικά ήμουν όντως πίσω από cgnat, σε επικοινωνία με την COSMOTE μέσω chat, λύθηκε αυτό σε 5 λεπτά και μετά από δυο χρόνια (που δεν είχα ομολογώ ασχοληθεί), είμαι επιτέλους connectable!

Thanks για το support!

μια χαρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδες.
Αντιμετωπιζω το εξης θεμα.
Ηρθε σημερα ο τεχνικος της Cosmote και εκανε την οριζοντια για το FTTH και ολοκληρωθηκε και η ενεργοποιηση. Οσο ηταν εδω ο τεχνικος δεν επαιξε αλλα κανα μισαωρο μετα που εφυγε ενεργοποιηθηκε κανονικα και εχω internet. Εμεινε δλδ αναμενο σταθερο το πρασινο λαμπακι του gpon και ελεγξα και το Speedport Smart που μου ειχαν δωσει απο cosmote και ειχε παρει κανονικα ιντερνετ αλλα οχι τηλεφωνο.
Πηρα το καλωδιο απο το Smart το εβαλα στο 7530, αλλαξα το Type of Connection σε LAN/WAN και λειτουργησε κανονικα. Η τηλεφωνια παλι δε λειτουργουσε αλλα οκ μου ειχε πει ο τεχνικος οτι αυτο θα αργουσε να παρει μπρος.
Χωρις να κανω κατι αλλο, κανα μισαωρο-45λεπτο μετα, εκανε register και η τηλεφωνια κανονικα και ειχα τηλεφωνο για κανα 45λεπτο. Μετα ξαφνικα σταματησε να λειτουργει κι εβγαζει το γνωστο error 403 στα Logs.
Πηρα στο 13788 σκεπτομενος μηπως αλλαξε το pwd και μου εστειλαν sms με το νεο pwd , το περασα πανω αλλα τζιφος.
Πριν κανα μισαωρο με πηρε ο τεχνικος που ειχε ερθει το πρωι και μου ειπε οτι πρεπει να λειτουργει και η τηλεφωνια, αλλα στο 7530 εβλεπα οτι συνεχιζε να μην κανει register.
Ξαναεβαλα λοιπον το Smart, συνεδεσα το δικτυο στο WAN κι συνεδεσα κι ενα απο τα ασυρματα και με το που πηρε μπρος το Smart και συνδεθηκε ειδα οτι η τηλεφωνια εκει λειτουργουσε κανονικα. Δοκιμασα να παρω και τηλ και ειχα γραμμη κανονικα.
Ξαναβαζω το δικτυο στο 7530 ελεγχω την τηλεφωνια αλλα τπτ ακομα. Πηρα τηλ στο 13788 για να μου δωσουν και παλι το pwd, μου το εστειλαν το εβαλα αλλα και παλι τα ιδια. Δεν κανει register.
Εχει κανεις καμια ιδεα τι συμβαινει?

Υπενθυμιζω οτι εχω κανονικα ιντερνετ και τα δεδομενα που εχω περασει στην τηλεφωνια ειναι ακριβως οπως και πριν με μονη διαφορα το PWD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/7/2022 στις 3:02 ΠΜ, DOe είπε

Καλησπέρα πριν αρκετό καιρό έγινε η αγορά του 7530 λόγο αναβάθμισης γραμμής από 50 σε 200 WIND. Χωρίς να έχω τις απαραίτητες πληροφορίες και γνώσεις δεν ήξερα πως η WIND δεν δίνει κωδικούς VoIP. Και επιπλέον με ενημέρωσαν λανθασμένα από την WIND ότι δεν θα γίνει αναβάθμιση εξοπλισμού και ας πήγαινα σε 200αρι. Μετά από μία ημέρα είχα το ZYXEL γιατί μάλλον δεν ξέρουν να επικοινωνούν στα κεντρικά της WIND. 

Θα χρειαζόμουν αν έχετε την καλοσύνη τα φώτα σας. Πως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το 7530 για να μην το έχω να κάθεται στο κουτί του. Έχει αλλάξει κάτι με την WIND από τότε; Θα μπορούσα με κάποιον πλέον τρόπο να αξιοποιήσω το 7530 με σύνδεση WIND; 

Και αν σε όλα αυτά η απάντηση είναι όχι αξίζει η διαδικασία διακοπής συμβολαίου για να πάω σε COSMOTE όπου και θα έχω πλήρη έλεγχο;

Κουμπωσε κανονικά το ρουτερ σου και πάρε τηλέφωνο στην wind και πες του να δώσουν σημα στο καινούργιο ρουτερ έτσι την είχα πάθει κ εγώ άλλαξα ρουτερ και δν έδινε σήμα καθόλου περιμένοντας να έρθει το ίντερνετ εε μετά από 3 μέρες οηρα τηλέφωνο και μέσα σε 5 λεπτα λύθηκε το θέμα αλλά δώσανε σήμα στο καινούργιο ρουτερ γτ στο σύστημα τους τους έβγαζε το παλιό που είχα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 11/02/2023 at 21:23, Ashaman said:

Καλησπερα παιδες.
Αντιμετωπιζω το εξης θεμα.
Ηρθε σημερα ο τεχνικος της Cosmote και εκανε την οριζοντια για το FTTH και ολοκληρωθηκε και η ενεργοποιηση. Οσο ηταν εδω ο τεχνικος δεν επαιξε αλλα κανα μισαωρο μετα που εφυγε ενεργοποιηθηκε κανονικα και εχω internet. Εμεινε δλδ αναμενο σταθερο το πρασινο λαμπακι του gpon και ελεγξα και το Speedport Smart που μου ειχαν δωσει απο cosmote και ειχε παρει κανονικα ιντερνετ αλλα οχι τηλεφωνο.
Πηρα το καλωδιο απο το Smart το εβαλα στο 7530, αλλαξα το Type of Connection σε LAN/WAN και λειτουργησε κανονικα. Η τηλεφωνια παλι δε λειτουργουσε αλλα οκ μου ειχε πει ο τεχνικος οτι αυτο θα αργουσε να παρει μπρος.
Χωρις να κανω κατι αλλο, κανα μισαωρο-45λεπτο μετα, εκανε register και η τηλεφωνια κανονικα και ειχα τηλεφωνο για κανα 45λεπτο. Μετα ξαφνικα σταματησε να λειτουργει κι εβγαζει το γνωστο error 403 στα Logs.
Πηρα στο 13788 σκεπτομενος μηπως αλλαξε το pwd και μου εστειλαν sms με το νεο pwd , το περασα πανω αλλα τζιφος.
Πριν κανα μισαωρο με πηρε ο τεχνικος που ειχε ερθει το πρωι και μου ειπε οτι πρεπει να λειτουργει και η τηλεφωνια, αλλα στο 7530 εβλεπα οτι συνεχιζε να μην κανει register.
Ξαναεβαλα λοιπον το Smart, συνεδεσα το δικτυο στο WAN κι συνεδεσα κι ενα απο τα ασυρματα και με το που πηρε μπρος το Smart και συνδεθηκε ειδα οτι η τηλεφωνια εκει λειτουργουσε κανονικα. Δοκιμασα να παρω και τηλ και ειχα γραμμη κανονικα.
Ξαναβαζω το δικτυο στο 7530 ελεγχω την τηλεφωνια αλλα τπτ ακομα. Πηρα τηλ στο 13788 για να μου δωσουν και παλι το pwd, μου το εστειλαν το εβαλα αλλα και παλι τα ιδια. Δεν κανει register.
Εχει κανεις καμια ιδεα τι συμβαινει?

Υπενθυμιζω οτι εχω κανονικα ιντερνετ και τα δεδομενα που εχω περασει στην τηλεφωνια ειναι ακριβως οπως και πριν με μονη διαφορα το PWD.

τελευταιο firmware?μιλα με ote μηπως στο σεταρουν remotely.

On 13/02/2023 at 22:00, Patrik22 said:

Κουμπωσε κανονικά το ρουτερ σου και πάρε τηλέφωνο στην wind και πες του να δώσουν σημα στο καινούργιο ρουτερ έτσι την είχα πάθει κ εγώ άλλαξα ρουτερ και δν έδινε σήμα καθόλου περιμένοντας να έρθει το ίντερνετ εε μετά από 3 μέρες οηρα τηλέφωνο και μέσα σε 5 λεπτα λύθηκε το θέμα αλλά δώσανε σήμα στο καινούργιο ρουτερ γτ στο σύστημα τους τους έβγαζε το παλιό που είχα 

θα του δωσουν ιντερνετ αλλα οχι τηλεφωνια. οσο ξερω μονο σε επαγγελματικα δινει fritz η wind. και μεχρι προσφατα το voip γινοταν pair με το serial number του εξοπλισμου .παντα μιλαμε για την τηλεφωνια και οχι για το ιντερνετ που θαπαιξει.

το να διακοψει ειναι παντα η λυση αλλα θα εχει προστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, poulinos είπε

τελευταιο firmware?μιλα με ote μηπως στο σεταρουν remotely.

 

Οταν το ειπα αυτο μου ειπε οτι χρεωνεται η υπηρεσια αυτη καθως δεν ειναι δικο τους ρουτερ. Εν τελει το προβλημα ηταν δικο τους. Δηλωσα βλαβη τη Δευτερα το απογευμα (βαζοντας το δικο τους πανω γιατι με το 7530 δεν το δεχονταν να το "δουνε") και αφησα το Σμαρτ πανω μεχρι και την Τριτη το πρωι οπου και με πηραν τηλ να μου πουνε οτι το εφτιαξαν. Στο καπακι ζητησα τους κωδικους voip τους εστειλαν, τους περασα στο 7530 αφου διαολοστειλα το Σμαρτ και δουλεψε με τη μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Ashaman said:

Οταν το ειπα αυτο μου ειπε οτι χρεωνεται η υπηρεσια αυτη καθως δεν ειναι δικο τους ρουτερ. Εν τελει το προβλημα ηταν δικο τους. Δηλωσα βλαβη τη Δευτερα το απογευμα (βαζοντας το δικο τους πανω γιατι με το 7530 δεν το δεχονταν να το "δουνε") και αφησα το Σμαρτ πανω μεχρι και την Τριτη το πρωι οπου και με πηραν τηλ να μου πουνε οτι το εφτιαξαν. Στο καπακι ζητησα τους κωδικους voip τους εστειλαν, τους περασα στο 7530 αφου διαολοστειλα το Σμαρτ και δουλεψε με τη μια.

Κανονικα  ο οτε δινει τα δινει και τα υποστηριζει αυτα τα ρουτερ. και σε αλλο ατομο που δεν ειχε παιξει απλα καλεσε το support και οταν εβαλε το τηλεφωνο ενεργοποιησης αυτοματα επαιξε και η τηλεφωνια πριν μιλησει με agent. τωρα γιατι δεν επαιζε ποιος ξερει.τελος καλα ολα καλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...