Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. 

Έχω μια περίεργη ερώτηση - απορία. 

Κάτι αρχήν έχω το fritzbox 7530, το fritz repeater 1200ax και 3 συσκευές Powerline tp link με max speed 500mbps.

Σπιτι μου έχω 500αρα fiber. 

 

Θέλω να μάθω αν μπορώ να έχω wifi 6 μέσω του repeater. 

Δλδ αν μπορεί να πάρει το σήμα του δικτύου είτε μέσω wifi είτε μέσω ethernet το repeater και να το αναβαθμίσει από wifi 5 σε 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, osalonikios1977 said:

Καλησπέρα. 

Έχω μια περίεργη ερώτηση - απορία. 

Κάτι αρχήν έχω το fritzbox 7530, το fritz repeater 1200ax και 3 συσκευές Powerline tp link με max speed 500mbps.

Σπιτι μου έχω 500αρα fiber. 

 

Θέλω να μάθω αν μπορώ να έχω wifi 6 μέσω του repeater. 

Δλδ αν μπορεί να πάρει το σήμα του δικτύου είτε μέσω wifi είτε μέσω ethernet το repeater και να το αναβαθμίσει από wifi 5 σε 6.

αν το βαλεις ως access point σιγουρα μπορεις.αν το βαλεις ως repeater δεν θυμαμαι. σιγουρα το link αναμεσα στο 7530 και στο 1200ax θα παιξει σε wifi 5 

Τα powerlines μην περιμενεις να βγαλουν 500Mbps.αν παρεις 200 θα πεις και ευχαριστω.το 1200ax δεν θυμαμαι ποιο ειναι το μεγιστο που μπορει να βγαλει.

εδω λογικα θα γραφω.το ειχα κανει Review

https://www.thelab.gr/reviews/input-devices-peripherals-reviews/fritzrepeater-1200-ax-r841/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ήμουν σίγουρος για τουλάχιστον 400.

Δε πειράζει. Με την φυσική δεν μπορούμε να τα βάλουμε. 

Και το wifi 5 καλό είναι. 

Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/07/2023 at 18:33, osalonikios1977 said:

Κι εγώ ήμουν σίγουρος για τουλάχιστον 400.

Δε πειράζει. Με την φυσική δεν μπορούμε να τα βάλουμε. 

Και το wifi 5 καλό είναι. 

Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση. 

το wifi 5 Θα σου παιξει καλυτερα απο τα Powerlines.to wifi 5 με το wifi 6 δεν εχουν και την τρελη διαφορα.

μακαρι να σου κατσουν μια χαρα τα Powerlines και να σου παιξουν και 400Mbit αλλα για να δεις 400 θα πρεπει να δεις να κλειδωσουν μεταξυ τους στα 800Mbit το οποιο ειναι δυσκολο.για να το δεις κατεβασε το tpplc για τα tp link. για τα Devolo ειναι τα devolo cockpit αν και το γραφουν και μεσα στο Interface. εχω κανει Review εδω στο insomnia διαφορα Devolo και εγραψα και ποιες ηταν οι μεγιστες ταχυτητες σε διαφορετικους χωρους. μονοφασικο ρευμα και 75tm σπιτι.στην μακρινη πριζα ηταν εβαζα 1200mbps powerlines ειτε 2400 ποσο ηταν , ένα και αυτο αυτο.ουτε 100 δεν μπορουσα να παιξω στην πραξη

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=devolo+review+insomnia

Πχ

https://www.insomnia.gr/review/hardware/powerlines/devolo-magic-2-wifi-next-starter-kit-review/

Η τελευταία δοκιμή ήταν να δοκιμάσουμε την μέγιστη ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων ανάμεσα στα PLC στις τρεις περιπτώσεις αποστάσεων που αναφέραμε παραπάνω. Για την ακρίβεια των μετρήσεων χρησιμοποιήθηκαν ένα Ethernet Analyzer και ένα Loopback Device της εταιρείας VEEX. Το Frame Size που δοκιμάστηκε ήταν 1518 Bytes.

Μικρή απόσταση - Μέγιστη ταχύτητα 200 με 220Mbit περίπου.

Μεσαία απόσταση - Μέγιστη ταχύτητα 100 με 110Mbit περίπου.

Μέγιστη απόσταση - Μέγιστη ταχύτητα 45 με 50Mbit περίπου.

devolo magic 1

  • Συνδέθηκαν και τα δύο μέσα στο ίδιο δωμάτιο, σε απόσταση μερικών μέτρων και το Link ήταν 961Mbit Transmit/962Mbit Receive.
  • Συνδέθηκαν σε δύο διαφορετικά δωμάτια και το Link ήταν 311Mbit Transmit/324Mbit Receive.
  • Συνδέθηκαν σε δύο διαφορετικά δωμάτια, τα οποία ήταν στην μέγιστη απόσταση μεταξύ τους. Το Link κλείδωσε χαμηλότερα, στα 277Mbit Transmit/345Mbit Receive.

εδω για τα tp link αν και παλιο μοντελο

https://www.insomnia.gr/review/hardware/powerlines/tp-link-4010p-kit-review-r992/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Powerline ήταν αγορά γύρω στο 2010.

Προσπαθησα να τα συγχρονίσω σήμερα αλλά δεν. Μέχρι και στο ίδιο πολυπριζο τα έβαλα, αλλά τίποτα. 

Δοκίμασα διπλανες πρίζες, reset, αλλαγή το ένα με το άλλο αλλά δίκτυο δεν είχαν. 

Στο Fritzbox  αναγνώριζε τη συσκευή και την έδειχνε online. 

 

Ανέβασα πίεση και τα έστειλα για ανακύκλωση. 

Οποτε το repeater ανέλαβε καθήκοντα να δώσει ίντερνετ στον πολύ πολύ παλιό υπολογιστή και τα κατάφερε περίφημα. 470mbps έπιασε το καβουρδηστηρι. 

Τέτοιες ταχύτητες δε ξαναδε. 

Το κακό είναι πως άλλαξα δωμάτιο στο repeater και τώρα οι ip cam που έχω στον πάνω όροφο κολλάνε πάλι. 

 

 

Προτείνεις άλλο ένα repeater ή κάποιο Powerline fritz? 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 06/07/2023 at 00:34, osalonikios1977 said:

Tα Powerline ήταν αγορά γύρω στο 2010.

Προσπαθησα να τα συγχρονίσω σήμερα αλλά δεν. Μέχρι και στο ίδιο πολυπριζο τα έβαλα, αλλά τίποτα. 

Δοκίμασα διπλανες πρίζες, reset, αλλαγή το ένα με το άλλο αλλά δίκτυο δεν είχαν. 

Στο Fritzbox  αναγνώριζε τη συσκευή και την έδειχνε online. 

 

Ανέβασα πίεση και τα έστειλα για ανακύκλωση. 

Οποτε το repeater ανέλαβε καθήκοντα να δώσει ίντερνετ στον πολύ πολύ παλιό υπολογιστή και τα κατάφερε περίφημα. 470mbps έπιασε το καβουρδηστηρι. 

Τέτοιες ταχύτητες δε ξαναδε. 

Το κακό είναι πως άλλαξα δωμάτιο στο repeater και τώρα οι ip cam που έχω στον πάνω όροφο κολλάνε πάλι. 

 

 

Προτείνεις άλλο ένα repeater ή κάποιο Powerline fritz? 

 

 

 

 

το powerline καλη χρηση λυση αλλα κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι θα παιξει σωστα γιατι εχει να κανει με την καλωδιωση του σπιτιου αν εχεις τριφασικο κτλ.ενω το repeater αν το βαλεις καπου που να πιανει καλο σημα ξερεις οτι οκ θα δουλεψει.  βεβαια αν ενα repeater μπορει να παρει με καλωδιο ethernet Και να παιξει ως access point τοτε ακομα καλυτερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κάτι ακόμα καλύτερο. 

Πέταξα τις ip cam κι έβαλα ένα καταγραφικό με τις δικές του κάμερες. 

Έτσι και σήμα έχουν και οι 4 και πλέον καταγράφονται οι προσβάσεις σε πόρτες, παράθυρα που έχουν κίνδυνο παραβίασης. 

Αν κάποιος κάνει ριφιφι χαλάλι του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/07/2023 at 07:23, osalonikios1977 said:

Έκανα κάτι ακόμα καλύτερο. 

Πέταξα τις ip cam κι έβαλα ένα καταγραφικό με τις δικές του κάμερες. 

Έτσι και σήμα έχουν και οι 4 και πλέον καταγράφονται οι προσβάσεις σε πόρτες, παράθυρα που έχουν κίνδυνο παραβίασης. 

Αν κάποιος κάνει ριφιφι χαλάλι του. 

αν μπορεις να βαλεις πχ 4 καμερες σε ενα καταγραφικο και να εχεις ethernet το καταγραφικο ναι γλυτωνεις το να πρεπει να συνδεθουν πχ και οι 4 με wifi.απλα ολες στηριζονται μεσα στο καταγραφικο ενω αμα ειναι η καθε μια ξεχωριστα ειναι αυτονομες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
On 25/08/2023 at 14:55, yositosi said:

μια ερώτηση... το παλιό γνωστό tweak με τα line settings παίζει στην τελευταία έκδοση 7.56 στο απλό 7530??? 

@jkoukos .το δοκιμασες και δεν επαιξε? γιατι θα μου φαινοταν παραξενο να το εβγαλαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για να μην ανοίγω νέο νήμα ρωτάω εδώ, στο 7530 μπορώ να ορίσω dns π.χ. 1.1.1.1, και επίσης μπορώ να βάλω περιορισμό ταχύτητας στο guest δίκτυο ή ακόμα και στο main δίκτυο;;;  Έχω στο 7581 και δεν υπάρχουν αυτές οι επιλογές. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το Fritz μου τα έπαιξε.... Εδώ και 3 μέρες δεν είχα τηλέφωνο αλλά το ίντερνετ δούλευε κανονικά, σήμερα είπα να κάνω μια επανεκκίνηση και από τότε αναβοσβήνει το πράσινο λαμπάκι του power.

Το έδωσα βλάβη στον ΟΤΕ αλλά είπα να δοκιμάσω ένα speedport plus από έναν φίλο και ήρθε το ίντερνετ.

Είναι αγορασμένο από Γερμανό πριν 2 χρόνια, που πρέπει να απευθυνθώ για σέρβις ή αντικατάσταση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, cantonas said:

Δυστυχώς το Fritz μου τα έπαιξε.... Εδώ και 3 μέρες δεν είχα τηλέφωνο αλλά το ίντερνετ δούλευε κανονικά, σήμερα είπα να κάνω μια επανεκκίνηση και από τότε αναβοσβήνει το πράσινο λαμπάκι του power.

Το έδωσα βλάβη στον ΟΤΕ αλλά είπα να δοκιμάσω ένα speedport plus από έναν φίλο και ήρθε το ίντερνετ.

Είναι αγορασμένο από Γερμανό πριν 2 χρόνια, που πρέπει να απευθυνθώ για σέρβις ή αντικατάσταση;

 

μιλα με γερμανο για αρχη να δεις τι θα σου πουν. αν δεν στο αλλαξουν τοτε παει amy που ειναι η αντιπροσωπεια.ειναι 5 χρονια. αν θυμαμαι καλα ειναι 2 απο αντιπροσωπεια και 3 απο avm γερμανιας και οχι το αναποδο. τυπικα δοκιμασε να ξαναπερασεις το Recovery firmware απο το site της avm μηπως εγινε κατι και εχασε το firmware.

1 hour ago, spysoumi said:

Για να μην ανοίγω νέο νήμα ρωτάω εδώ, στο 7530 μπορώ να ορίσω dns π.χ. 1.1.1.1, και επίσης μπορώ να βάλω περιορισμό ταχύτητας στο guest δίκτυο ή ακόμα και στο main δίκτυο;;;  Έχω στο 7581 και δεν υπάρχουν αυτές οι επιλογές. Ευχαριστώ.

to guest Δικτυο εχει περιορισμο απο μονο του και στο αναφερει.δεν θυμαμαι αν αλλαζει.αν ομως το δικτυο σου δεν χρησιμοποιειται τοτε μπορεις να ορισεις εσυ νομιζω το guest να τραβαει μεγαλυτερη ταχυτητα.αν εσυ ξεκινησεις να κατεβαζεις τοτε παλι θα πεσει εντος οριων, για dns δεν θυμαμαι απεξω ειλικρινα. στο main δικτυο οριζεις Priorities ανα συσκευή ,app. περισσοτερα εδω

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσω για το άψογο after sales των Fritz!

Την περασμένη Δευτέρα το πήγα στον Γερμανό που το είχα αγοράσει, και την Τρίτη είχαμε απάντηση από την αντιπροσωπεία για αντικατάσταση!

Το Σάββατο είχε παραλαβή ο Γερμανός και μέσα στο ΣΚ το έστησα πάλι, με άλλα 5 χρόνια εγγύηση όπως με ενημέρωσαν!

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...