Προς το περιεχόμενο

FRITZ!Box 7530 Review


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 minutes ago, skoupas said:

Πάντως από ότι λέγεται σε διπλανό φόρουμ, τα στοιχεία της τηλεφωνίας με vodafone λειτουργούν αυτόματα πλέον με τα fritz χωρίς κάποια παρέμβαση.

υποτιθεται οτι διαλεγεις vodafone kai παιζουν

ετσι εγραψε και καποιος εδω.ας το επιβεβαιωσει καποιος αν μπορει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 766
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, poulinos είπε

υποτιθεται οτι διαλεγεις vodafone kai παιζουν

ετσι εγραψε και καποιος εδω.ας το επιβεβαιωσει καποιος αν μπορει

Σε έναν μόνο του ρύθμισαν την τηλεφωνία απομακρυσμένα από την τεχνική υποστήριξη.

Όχι ότι παίρνει τα στοιχεία τηλεφωνίας αυτόματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skoupas είπε

Πάντως από ότι λέγεται σε διπλανό φόρουμ, τα στοιχεία της τηλεφωνίας με vodafone λειτουργούν αυτόματα πλέον με τα fritz χωρίς κάποια παρέμβαση.

Δηλαδή δεν χρειάζονται τα sip credentials; πώς δουλεύει μόνο του το voip;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, petros_k91 said:

Δηλαδή δεν χρειάζονται τα sip credentials; πώς δουλεύει μόνο του το voip;

παντα χρειαζονται.ή θα τα τραβηξει αυτοματα ειτε θα τα περασουν απο το support

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, johnt said:

Καλησπέρα μπορούμε στο fritz να συνδέσουμε το πιάτο του speedport smart ως mesh?

mesh αναμεσα σε ιδια προιοντα εταιρειας.θα στο βρει ως συσκευη αλλα δεν σημαινει οτι θα παιξουν ολα τα mesh features. βεβαια λιγο σε απασχολει.εσυ ως repeater το θες αν καταλαβα σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, petros_k91 είπε

Δηλαδή δεν χρειάζονται τα sip credentials; πώς δουλεύει μόνο του το voip;

Λογικά όπως και στην cosmote. 

Απλά βάζεις πάνω το fritzbox και έτοιμος.

Αν δεν τα πάρει, κάνεις κανα reboot / reset και όλα καλά.

Στην περίπτωση μου χρειάστηκε μόνο να τρέξω το wizard 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, poulinos είπε

mesh αναμεσα σε ιδια προιοντα εταιρειας.θα στο βρει ως συσκευη αλλα δεν σημαινει οτι θα παιξουν ολα τα mesh features. βεβαια λιγο σε απασχολει.εσυ ως repeater το θες αν καταλαβα σωστα.

Καλημέρα, έλεγα να το δοκιμάσω γιατί έχω προβλήματα με το smart.

Άρα αν συνδεθεί θα ανάβουν μονο τα λαμπάκια power  και signal?

Ευχαριστώ 

Επεξ/σία από johnt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την ωρα που εκανα το τελευταιο Update εχει σταθεροποιηθει και το Min. effective data rate που μετα τις πρωτες 2-3 μερες επεφτε στα ταρταρα απο το max της συνδεσης (110) στα 30 ή ακομα και 20. 

Γενικα έχει και λιγότερα uncorrected DTU που πριν ειχα αρκετα καποιες στιγμες. Οχι συχνα αλλα υπηρχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/01/2023 at 15:15, Andresalonika said:

Σε έναν μόνο του ρύθμισαν την τηλεφωνία απομακρυσμένα από την τεχνική υποστήριξη.

Όχι ότι παίρνει τα στοιχεία τηλεφωνίας αυτόματα.

 

για να παιξει η τηλεφωνια ή θα πρεπει καποιος να τα σεταρει μονος του αμα τα ξερει, ή θα πρεπει να του τα σεταρει ο παροχος εφοσον υποστηριζει το router ή θα γινει zero /one touch. σε cosmote παιζει και zero touch. οσοι το εκαναν με hol περα απο το να τα σεταρουν αυτοι που γινεται απο παλια με ποιον τροπο το καναν?το αφησαν πανω και τα τραβηξε απλα διαλεγοντας profile vodafone ή επρεπε να κανει ενεργειες και ο παροχος?

15 hours ago, johnt said:

Καλημέρα, έλεγα να το δοκιμάσω γιατί έχω προβλήματα με το smart.

Άρα αν συνδεθεί θα ανάβουν μονο τα λαμπάκια power  και signal?

Ευχαριστώ 

to power θα πρεπει να αναβει.το signal επισης θα πρεπει /και λογικα επειδη δεν το εχω θα πρεπει να αναβει και το repeater αφου το βαζεις σε λειτουργεια repeater

αν μπεις στο fritz!box και πας στο home netwrok λογικα θα στην βρισκει σαν συσκευη.δεν σημαινει οτι  θα παιζει mesh βεβαια.

11 hours ago, Ashaman said:

Απο την ωρα που εκανα το τελευταιο Update εχει σταθεροποιηθει και το Min. effective data rate που μετα τις πρωτες 2-3 μερες επεφτε στα ταρταρα απο το max της συνδεσης (110) στα 30 ή ακομα και 20. 

Γενικα έχει και λιγότερα uncorrected DTU που πριν ειχα αρκετα καποιες στιγμες. Οχι συχνα αλλα υπηρχαν.

Καλο αυτο.εκτος αν αλλαξε κατι απεξω και απλα ετυχε να γινει ταυτοχρονα.αλλα πραγματι μπορει να εχει βελτιωθει κατι και στο κομματι του sync

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, poulinos είπε

επρεπε να κανει ενεργειες και ο παροχος?

Όπως ισχύει μέχρι σήμερα, το προφίλ Vodafone στα Fritz παίρνει μόνο το Ιντερνετ. 

Ο χρήστης ανέφερε οτι ο υπάλληλος της Τεχνικής Υποστήριξης μπορούσε να "δει" το Fritz του και του ενεργοποίησε την τηλεφωνία. 

Μετά όσοι και να ρώτησαν την Τ.Υ είπαν ότι δεν μπορούν να ρυθμίσουν την τηλεφωνία σε ρούτερ εκτός παρόχου.

 

40 λεπτά πριν, poulinos είπε

σε cosmote παιζει και zero touch

Πλέον όχι. Mε zero touch παίzουν τα International 7530 / 7590.

Σε 7530 ΑΧ - 7590 ΑΧ 90% θα πάρει μόνο το Ίντερνετ. Κάτι έχουν κάνει και θα πρέπει να φτιαχτεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos

Καλημέρα θα ήθελα την βοήθειά σου στο παρακάτω δίλημμα καθώς δεν κατάφερα να συνδέσω το wifi mesh disk με το fritz 7530:

1) Επαναφέρω το fritz 7530 που έχω στην κατοχή μου και αγοράζω το fritz 1200 repeater για να το λειτουργώ ως mesh.

2) Αγοράζω το xiaomi mesh ax 3000 (2 pack) και το συνδέω είτε στο fritz (κλειστό wifi) είτε στο speedport smart(κλειστό wifi)

Και αυτά γιατί το speedport smart με το πιατάκι μ'ονο mesh δεν είναι...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johnt είπε

@poulinos

Καλημέρα θα ήθελα την βοήθειά σου στο παρακάτω δίλημμα καθώς δεν κατάφερα να συνδέσω το wifi mesh disk με το fritz 7530:

1) Επαναφέρω το fritz 7530 που έχω στην κατοχή μου και αγοράζω το fritz 1200 repeater για να το λειτουργώ ως mesh.

2) Αγοράζω το xiaomi mesh ax 3000 (2 pack) και το συνδέω είτε στο fritz (κλειστό wifi) είτε στο speedport smart(κλειστό wifi)

Και αυτά γιατί το speedport smart με το πιατάκι μ'ονο mesh δεν είναι...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Πετάγομαι εδώ να πω ότι ναι μεν δεν έχω δοκιμάσει άλλο mesh system αλλα εχω το 7530 με το fritz 1200 και κάνει πολύ καλή δουλειά σε σπίτι 90 τετραγωνικών. Πιάνει μια χαρά και στην κρεβατοκάμαρα που έχει 2 τοίχους από το router, και πάρα το ότι έχει ένα μεγάλο καθρέφτη στον τοίχο που βλέπει στο router. Φυσικά το 1200 είναι στη μέση, βλέπει καλά και το router και όλα τα υπόλοιπα δωματια και παίζει παντού καλα. Με το WiFi στο speed test τερματίζω την 100αρα παντού. Και φυσικά λειτουργεί ως Mesh. Θα το πρότεινα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/01/2023 at 23:38, Andresalonika said:

Όπως ισχύει μέχρι σήμερα, το προφίλ Vodafone στα Fritz παίρνει μόνο το Ιντερνετ. 

Ο χρήστης ανέφερε οτι ο υπάλληλος της Τεχνικής Υποστήριξης μπορούσε να "δει" το Fritz του και του ενεργοποίησε την τηλεφωνία. 

Μετά όσοι και να ρώτησαν την Τ.Υ είπαν ότι δεν μπορούν να ρυθμίσουν την τηλεφωνία σε ρούτερ εκτός παρόχου.

Πλέον όχι. Mε zero touch παίzουν τα International 7530 / 7590.

Σε 7530 ΑΧ - 7590 ΑΧ 90% θα πάρει μόνο το Ίντερνετ. Κάτι έχουν κάνει και θα πρέπει να φτιαχτεί.

και εγω αυτο ξερω.οτι τραβαει το profile μονο το ιντερνετ. τωρα κατι παραπανω δεν ξερω.μακαρι να το υποστηριξουν καποια στιγμη.

παραξενο να μην το τραβαει και στο 7590ax όπως και στο 7530ax. ειναι στην ουσια το ιδιο os(software). ενταξει εκει τους παιρνεις ενα τηλεφωνο και στο φτιαχνουν βεβαια.μικρο το κακο.

επισης σε γερμανικο fritz!box 7530ax δεν μπορουσα να περασω το international firmware. δεν ξερω τι εχουν πειραξει. ενω κανονικα αλλαζε πιο παλια και επισης το firmware ειναι πλεον international. αλλα δεν βγαινε πουθενα επιλογη να βαλω αλλη χωρα (δοκιμασα και cli) αλλα τιποτα.

2 hours ago, johnt said:

@poulinos

Καλημέρα θα ήθελα την βοήθειά σου στο παρακάτω δίλημμα καθώς δεν κατάφερα να συνδέσω το wifi mesh disk με το fritz 7530:

1) Επαναφέρω το fritz 7530 που έχω στην κατοχή μου και αγοράζω το fritz 1200 repeater για να το λειτουργώ ως mesh.

2) Αγοράζω το xiaomi mesh ax 3000 (2 pack) και το συνδέω είτε στο fritz (κλειστό wifi) είτε στο speedport smart(κλειστό wifi)

Και αυτά γιατί το speedport smart με το πιατάκι μ'ονο mesh δεν είναι...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

to disk δεν το εχω δει στο interface αλλα κανονικα θα πρεπει να σεταριστει ως repeater.εκτος αν εχουν κανα custom firmware. αλλα υπο νορμαλ συνθηκες απλα το σεταρεις ως Repeater.

μπορεις να βαλεις ενα fritz!repeater αν θες να τα εχεις ολα Fritz που προσωπικα θα τα προτιμουσα απο xiaomi.

11 minutes ago, Ashaman said:

Πετάγομαι εδώ να πω ότι ναι μεν δεν έχω δοκιμάσει άλλο mesh system αλλα εχω το 7530 με το fritz 1200 και κάνει πολύ καλή δουλειά σε σπίτι 90 τετραγωνικών. Πιάνει μια χαρά και στην κρεβατοκάμαρα που έχει 2 τοίχους από το router, και πάρα το ότι έχει ένα μεγάλο καθρέφτη στον τοίχο που βλέπει στο router. Φυσικά το 1200 είναι στη μέση, βλέπει καλά και το router και όλα τα υπόλοιπα δωματια και παίζει παντού καλα. Με το WiFi στο speed test τερματίζω την 100αρα παντού. Και φυσικά λειτουργεί ως Mesh. Θα το πρότεινα. 

τωρα εχω εδω ενα fritz!repeater 1200ax για να το κανω review :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...