Προς το περιεχόμενο

RTX 20series Turing thread (TU 102, TU 104, TU106)


aorus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Δεν μιλησα για μεταβαση μιλησα για backup λυσεις σε νεο υλικο νομιζω οτι καποια πραγματα εξυπακουονται μην λεμε και τα αυτονοητα.. 

Για τα υπολοιπα γρηγορο ιντερνετ.. Και εγω 20Tb εχω αλλα δεν μπορω να κλαιγομαι αν θελω να κανω αντιγραφα τις παλιες και τις νεες ταινιες σε 4k remastering για την χωρητικοτητα.. Αγοραζω κιολας αν ειμαι συλλεκτης στο τζαμπε δεν μπορω να κλαιγομαι..

 Ο νοων νοειτω και οκ βγηκαμε τελειως off topic μην λεμε πραγματα ασχετα με το θεμα.. 

κανενας δεν κλαφτηκε, ξεκαθαρα εγραψα οτι τα 4κ ειναι ακομα barebone και εσυ μαλλον διαφωνεις. αν εχεις βασικες αναγκες κανενα προβλημα πανε 4κ και βλεπε 1080p υλικο παιζε τα παιχνιδια με 20 fps η σε χαμηλοτερη αναλυση np. kαι κανε και 4κ streaming στο nf. αναιρεσες καπου τα λεγομενα μου? εσυ ξεκινησες το offtopic με το storage...

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, rofl είπε

κανενας δεν κλαφτηκε, ξεκαθαρα εγραψα οτι τα 4κ ειναι ακομα barebone και εσυ μαλλον διαφωνεις. αν εχεις βασικες αναγκες κανενα προβλημα πανε 4κ και βλεπε 1080p υλικο παιζε τα παιχνιδια με 20 fps η σε χαμηλοτερη αναλυση np. kαι κανε και 4κ streaming στο nf. αναιρεσες καπου τα λεγομενα μου? εσυ ξεκινησες το offtopic με το storage...

Μιλησα για το ατομο μου λεγοντας οτι δεν μπορω να κλαιγομαι και δεν ξερω γιατι το περνεις προσωπικα προφανως θα εχεις τους λογους σου. 

Και ναι προφανως και ειμαι η εξαιρεση γιατι παιζω 3+ χρονια σε 4k με 970SLi και 980Τi SLi λιγο μετα πριν την 1080Ti και την 2080Ti.. Οποτε 20fps δεν ειχα ποτε μου σε 4k για αυτο μιλησα για επενδυση αν θες να κανεις κατι για 4k, αλλιως δεν ασχολεισαι καν..  

Για τις ταινιες κυριως με ενδιαφερει το νεο υλικο που εχει γυριστει και οχι το upscaled ή το remastered.. Η διαφορα ειναι χαωτικη ουτως ή αλλως.. Παμε παρακατω..

Ουτε barebone τo θεωρω ουτε φυσικα mainstream στην παρουσα.. Ισως να επηρεαζομαι και λιγο παραπανω γιατι το εχω υιοθετησει σαν μεσο και στην τηλεοραση αρκετα χρονια..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

https://files.fm/f/x8m5hu49

https://files.fm/u/7tau9bz7

Για δείτε, μπορείτε να τα κατεβάσετε;

Λοιπον.

Η εικονα που γραφεις 4Κ αν δειτε στο οπλο εχει πιο καθαρα textures. Οχι πολυ αλλα εχει.Στο dlss ειναι ελαχιστα πιο θολα. Και στα χορτα κατω δεξια ειναι πιο καθαρα. Και πισω στα βραχια το dlss θολωνει καπως τα textures. Υπαρχει διαφορα αλλα δεν ξερω αν δικαιολογει το fps performance που θα παρεις με το DLSS. 

Κοιταξτε διαφορα. Εκανα X15 zoom και τραβηξα screenshots. Το Native ειναι πολυ καθαροτερο. Θα κανω και αλλο ζουμ να βαλω να συγκρινουμε.

 

Πρωτη εικονα native δευτερη DLSS.

 

Screenshot-1.png
Screenshot-2.png

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των gamers δεν λέει να ξεκολλήσει από τα 1080p μπορεί να είναι και ο λόγος που οι τιμές των καρτών γραφικών είναι υψηλές και δεν λέει να συμπιεστούν προς τα κάτω γιατί το λέω αυτό; 

Μια gtx 1060 η rx 580(καρτες 2.5 χρόνων)είναι υπεραρκετή για το 90% των gamers που πεζουν σε αυτήν την ανάλυση ,

οταν λοιπόν η πλειοψηφία των gamers δεν θέλει να επενδύσει σε υψηλότερη ανάλυση 1440/4κ τότε αυτόματα δεν χρειάζεται ούτε και ισχυρότερη κάρτα ,η Nvidia και Amd υποθέτω το γνωρίζουν αυτό , ένα παράδειγμα είναι οι τιμές  των rtx που ήρθαν με υψηλότερες τιμές  αλλα και της Amd rx590/Radeon VII 

 

Επεξ/σία από nikos5800
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον, σε 4Κ 40αρα βλεπω τις photo.

- Ξεκαθαρα το native 4K ειναι μπροστα σε καθαροτητα και γεωμετρια.

- Ξεκαθαρα το DLSS τρωει απο το ΑO.

Τα ιδια οπως και στο FF XV. DLSS=Σκουπιδηλα

Επεξ/σία από ROG-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα 2. Η διαφορα ειναι αρκετη για μενα οπως την βλεπω. Σιγουρα καλυτερο απο το πρωτο patch που βλεπαμε εκεινο ηταν τελειως θολο.

 


Screenshot-1.png

 

DLSS

Screenshot-2.png

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ την θεωρώ μικρή την διαφορά πάντως. 

Όταν ζουμάρεις είναι φυσιολογικό να γίνεται περισοτερο, όμως σε native TV/monitor στα μάτια μου είναι μικρή η διαφορά. 

Επισης η ρόδα αριστερά δεν είναι πιο καθαρή στο DLSS; 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε 40αρα 4κ κανει μπαμ? στους 20 ποντους μπορει αδερφε XD

 

ειναι χειροτερο αλλα οχι πολυ χειροτερο. για 30% perf θα το προτιμουσα πχ, φυσικα αν χρειαζομουν το παραπανω perf. 

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Εγώ την θεωρώ μικρή την διαφορά πάντως. 

Όταν ζουμάρεις είναι φυσιολογικό να γίνεται περισοτερο, όμως σε native TV/monitor στα μάτια μου είναι μικρή η διαφορά. 

Επισης η ρόδα αριστερά δεν είναι πιο καθαρή στο DLSS; 

Η διαφορα ειναι αυτη που ειναι. Για μενα σε καποια σημεια ειναι μεγαλη σε αλλα οπως τη ροδα που γραφεις ειναι ιδιες ακριβως. Για αυτο εγραψα οτι το perf gain που περνεις με το DLSS δικαιολογει αυτη τη διαφορα γιατι μιλαμε για 20-25fps πιο πανω. Θα πρεπει να καθεσαι στα 50 εκατοστα για να βλεπεις τετοιες διαφορες και σκεψου μιλαμε για στατικες εικονες. Στην κινηση οταν παιζεις ουτε θα τα παρατηρεις αυτα. Σε στατικες εικονες ομως υπαρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Arkin είπε

Ακομα 2. Η διαφορα ειναι αρκετη για μενα οπως την βλεπω. Σιγουρα καλυτερο απο το πρωτο patch που βλεπαμε εκεινο ηταν τελειως θολο.


Screenshot-1.png

DLSS

Screenshot-2.png

Καλά δεν είναι διαφορά αυτή τώρα..Τέρμα zoom στα textures που δεν πρόκειται ποτέ να δεις in-game για να πεις ότι βλέπω μια διαφορά σε στατικές εικόνες ; Lmao.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Καλά δεν είναι διαφορά αυτή τώρα..Τέρμα zoom στα textures που δεν πρόκειται ποτέ να δεις in-game για να πεις ότι βλέπω μια διαφορά σε στατικές εικόνες ; Lmao.

Για συγκριση την εβαλα για να βγει καποια ακρη. Το DLSS αξιζει στο metro για το gain που δινει. RT+DLSS δινει αναμφιβολλα καλυτερα αποτελεσματα απο RT OFF+4K native. To πρωτο patch ηταν δραμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...