Προς το περιεχόμενο

RTX 20series Turing thread (TU 102, TU 104, TU106)


aorus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και αυτη τη βελτιωση θα πρεπει να την ψαχνει με μεγεθυντικο φακο στους 10-20 ποντους:P seriously να δεις διαφορα απο 8κ αν δεν εχεις 60'+ στο 1μ βαρια, δεν το κοβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ακόμα και το 8Κ κάνει διαφορά, από τις 65 ίντσες και πάνω όμως..Στις 4Κ αν πας κοντά, βλέπεις τα pixels. Στο 8Κ είναι τόσο πυκνά τα pixels που δεν τα βλέπεις ακόμα κι αν κολλήσεις τη μούρη σου πάνω, οπότε έχεις τρελό IQ.

2 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ας το ελπισουμε γιατι οπως καταλαβαινουμε 8k θα γελασει και ο καθε πικραμενος απο αποδοση.. Θα χρειαστουν τετοιες λυσεις αλλιως δεν βγαινουν τα κουκια απο specs..

Το στοίχημα τώρα είναι μπόλικο RT και native 4K/60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αλλο λεω.... με 60αρα πχ πιστευεις οτι εισαι τοσο αητοματης που θα δεις διαφορα στο 1.5μ απο τα 4κ?

αν θες να βαλεις την 60αρα μεσα στη μουρη σου οκ θα δεις...

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ομως ακομη και σε 4k ειτε το πιστευεις ειτε οχι πλεον εχω παθει εξαρτηση με την TV παρα το χαμηλο DPI.. Tα γραφικα, οι υφες, οι φωτοσκιασεις ολα δειχνουν πολυ πιο εντυπωσιακα.. Η αναλυση δειχνει αρκετα και αναδεικνυει το παιχνιδι.. 

Φαντασου τωρα πως θα φαινεται σε 65αρα OLED η 8k αναλυση με HDMI 2.1 οπερ σημαινει VRR,4/8k@120Hz υποστηριξη και καλυτερα πανελ ακομη.. 😛

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Αυτό που κάνει το μεγάλο μπαμ τώρα είναι το dynamic HDR που έρχεται με το HDMI 2.1

Bεβαια!! Αν τωρα δειχνει τρομερο το  HDR με 18mbps bandwidth φαντασου με dynamic metadata τι εχει να γινει σε δυναμικο ευρος.. Θα κλαψουν μανουλες.. 

Αν δεν αναβαθμιστουν τα μονιτορ και δεν πεσουν οι τιμες σε γηινα επιπεδα δεν βλεπω το λογο να παω σε κατι πανακριβο με limited specs κιολας να το πληρωσω μια περιουσια..

Για online εχω ενα uwqhd πλεον ή εστω περνεις ενα 27αρι με πολλα Hz και τα υπολοιπα TV..

3 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Εγώ πάντως που τράβηξα screenshot με 4k και 4k DLSS η διαφορά στην εικόνα ήταν πολύ μικρή. 

Οσο πιο μεγαλο το DPI τοσο πιο δυσκολα καταλαβαινεις διαφορες.. Οταν εχεις 27αρι 4k οι διαφορες δεν ειναι τοσο εμφανεις ειναι overkill η αναλυση για 27ιντσες χανεται .. Παρολαυτα η ευκρινεια διαφερει αρκετα ακομη και ετσι..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο προσανατολιζονται σε AI λυσεις για το μελλον.. Αλλιως με την υπαρχουσα λιθογραφια και τα προβλεπομενα μελλοντικα specs και ποσο αυτα μπορουν να εξελιχθουν για να μεινουμε σε ενα ρεαλιστικο transistor count και καταναλωση δεν βγαινει..

Σαφεστατα το 8k θα ειναι για niche αγορα για ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ.. Ειναι κατι που απλα θα το βλεπεις και θα χαζευεις δεν ειναι realistically attainable απο πλευρας αποδοσης σωστο ειναι αυτο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Acmilangr2 είπε

Με άλλα λόγια έρχεται το τέλος του native.... 

Καλα για να ερθει το τελος του native θα περασουν χρονια εδω παιζει η συντριπτικη πλειοψηφια σε 1080p.. Oυτε καν.. Αλλωστε δεν ξερεις προς τα που θα παει το gaming στο μελλον. Το ΑΙ μπορει να οδηγησει κυριως σε augmented reality gaming ή σε αλλες advanced virtual reality λυσεις.. Πολυ μακρια το πηγαμε.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα ξανά ένα τεστ στο exodus.εχω τραβήξει 3 screenshots. Ενα 4K native, ένα 4K DLSS και ένα 4K 0.7 scale. 

Το 0.7 είναι σίγουρα το χειρότερο. 

Το παράδοξο είναι ότι το DLSS έχει περισσότερη λεπτομέρεια από το native.....

Θα ξανά δοκιμάσω σε άλλο σημείο. 

Το σίγουρο είναι ότι το DLSS ειναι  ανώτερο από ένα upscale 4k/0.7

Όσοι έχετε 4k κάντε δοκιμή 

Επεξ/σία από Acmilangr2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Έκανα ξανά ένα τεστ στο exodus.εχω τραβήξει 3 screenshots. Ενα 4K native, ένα 4K DLSS και ένα 4K 0.7 scale. 

Το 0.7 είναι σίγουρα το χειρότερο. 

Το παράδοξο είναι ότι το DLSS έχει περισσότερη λεπτομέρεια από το native.....

Θα ξανά δοκιμάσω σε άλλο σημείο. 

Το σίγουρο είναι ότι το DLSS ειναι  ανώτερο από ένα upscale 4k/0.7

Όσοι έχετε 4k κάντε δοκιμή 

Αν μπορεις βαλε τα screenshot να τα δουμε κατι δεν μου κολλαει να εχει το dlss περισσοτερη λεπτομερεια απο το native 4k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Αν μπορεις βαλε τα screenshot να τα δουμε κατι δεν μου κολλαει να εχει το dlss περισσοτερη λεπτομερεια απο το native 4k.

Να τα βάλω. Αλλα που; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...