Προς το περιεχόμενο

Επιδότηση ενοικίου 2019


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού πρέπει να βάλεις τον δικό σου Αριθμό Δήλωσης Μισθωτηρίου, τι να τον κάνεις τον δικό μου;

Αλλά ακόμα και εγώ τρώω άκυρο λόγω χρονικού εύρους απ' ότι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Άκυρο, το βρήκα.

Στην περίπτωσή μου τρώω άκυρο επειδή ο ιδιοκτήτης μου έκανε ανανέωση έως 01/07/19, και στην αίτηση μου πετάει το εξής:

Το θέμα τώρα είναι αν γίνεται τροποποίηση του υπάρχοντος μισθωτηρίου ώστε να πληροί τα χρονικά κριτήρια.

Προφανώς και γίνεται !!!

14 λεπτά πριν, vairass είπε

Υπάρχει περίπτωση να μου δώσεις αριθμό μισθωτήριου να δω αν δικαίουμε επιδότηση ; δεν θα κάνω κάτι άλλο. 

Δεν μπορείς με αριθμό ΑΛΛΟΥ, αφού γίνεται μια στοιχειώδης διασταύρωση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αφού πρέπει να βάλεις τον δικό σου Αριθμό Δήλωσης Μισθωτηρίου, τι να τον κάνεις τον δικό μου;

Αλλά ακόμα και εγώ τρώω άκυρο λόγω χρονικού εύρους απ' ότι φαίνεται.

Και πως μπορεί να μάθει κάποιος αν δικαιούται ; τι έκαναν μωρέ....χαζομάρες κλασικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δεν καταλαβαίνω πού δυσκολεύεσαι.

Έχεις ηλεκτρονικό μισθωτήριο για κάποια περίοδο φέτος ή όχι;

Δεν έχω νοικιάσει αλλά θέλω... Όμως πρπει να δω πρώτα αν δικαιούμαι για να κανονίσω τι σπίτι θα νοικιάσω. Πως μπορώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Το ποσό του επιδόματος διαμορφώνεται από 70 έως 210 ευρώ τον μήνα, ανάλογα με τη σύνθεση του νοικοκυριού. Για τα μισθωτήρια στα οποία το ποσό του ενοικίου είναι μικρότερο των ανωτέρω ορίων, το ύψος του επιδόματος ανέρχεται έως του αντίστοιχου ποσού.

 

Τα νοικοκυριά εντάσσονται στο πρόγραμμα εφόσον διαμένουν σε κύρια μισθωμένη κατοικία και πληρούν σωρευτικά τα ακόλουθα εισοδηματικά, περιουσιακά και λοιπά κριτήρια:

Το συνολικό εισόδημα του νοικοκυριού δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 7.000 ευρώ για μονοπρόσωπο νοικοκυριό, προσαυξανόμενο κατά 3.500 ευρώ για κάθε μέλος του νοικοκυριού.

Στη μονογονεϊκή οικογένεια ορίζεται επιπλέον προσαύξηση 3.500 ευρώ για το πρώτο ανήλικο μέλος του νοικοκυριού.

Στο νοικοκυριό με απροστάτευτο/α τέκνο/α ορίζεται επιπλέον προσαύξηση 3.500 ευρώ για κάθε απροστάτευτο τέκνο. Το συνολικό εισόδημα δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 21.000 ευρώ ετησίως.

Η συνολική φορολογητέα αξία της ακίνητης περιουσίας του νοικοκυριού στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό, δεν μπορεί να υπερβαίνει στο σύνολό της το ποσό των 120.000 ευρώ για το μονοπρόσωπο νοικοκυριό, προσαυξανόμενη κατά 15.000 ευρώ για κάθε πρόσθετο μέλος και έως του ποσού των 180.000 ευρώ.

Το συνολικό ανώτατο ύψος των καταθέσεων του νοικοκυριού ή/και η τρέχουσα αξία μετοχών, ομολόγων κ.λπ. κυμαίνεται από 7.000 έως 21.000 ευρώ ανάλογα με τη σύνθεση του νοικοκυριού

Γνωρίζεις τι φαίνεται στην τελευταία δήλωση που έκανες, τι ακίνητη περιουσία και τι καταθέσεις έχεις;

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, phanispal είπε
Αναφορά σε κείμενο

Το ποσό του επιδόματος διαμορφώνεται από 70 έως 210 ευρώ τον μήνα, ανάλογα με τη σύνθεση του νοικοκυριού. Για τα μισθωτήρια στα οποία το ποσό του ενοικίου είναι μικρότερο των ανωτέρω ορίων, το ύψος του επιδόματος ανέρχεται έως του αντίστοιχου ποσού.

 

Τα νοικοκυριά εντάσσονται στο πρόγραμμα εφόσον διαμένουν σε κύρια μισθωμένη κατοικία και πληρούν σωρευτικά τα ακόλουθα εισοδηματικά, περιουσιακά και λοιπά κριτήρια:

Το συνολικό εισόδημα του νοικοκυριού δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 7.000 ευρώ για μονοπρόσωπο νοικοκυριό, προσαυξανόμενο κατά 3.500 ευρώ για κάθε μέλος του νοικοκυριού.

Στη μονογονεϊκή οικογένεια ορίζεται επιπλέον προσαύξηση 3.500 ευρώ για το πρώτο ανήλικο μέλος του νοικοκυριού.

Στο νοικοκυριό με απροστάτευτο/α τέκνο/α ορίζεται επιπλέον προσαύξηση 3.500 ευρώ για κάθε απροστάτευτο τέκνο. Το συνολικό εισόδημα δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 21.000 ευρώ ετησίως.

Η συνολική φορολογητέα αξία της ακίνητης περιουσίας του νοικοκυριού στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό, δεν μπορεί να υπερβαίνει στο σύνολό της το ποσό των 120.000 ευρώ για το μονοπρόσωπο νοικοκυριό, προσαυξανόμενη κατά 15.000 ευρώ για κάθε πρόσθετο μέλος και έως του ποσού των 180.000 ευρώ.

Το συνολικό ανώτατο ύψος των καταθέσεων του νοικοκυριού ή/και η τρέχουσα αξία μετοχών, ομολόγων κ.λπ. κυμαίνεται από 7.000 έως 21.000 ευρώ ανάλογα με τη σύνθεση του νοικοκυριού

Τα ξέρω αυτά αλλά δεν ξέρω αν βάζουν μέσα επίδομα παιδιών κλπ... Υπάρχει τρόπος να βρω αν δικαιούμαι η όχι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφορολόγητο είναι το επίδομα τέκνων, αλλά και να μην ήταν αυτό ή κάποιο άλλο, φαντάζομαι πως θα φαινόταν στη δήλωσή σου.

Απ' όσο ξέρω όχι, δεν υπάρχει κάποιος τρόπος όπως τον έχεις στο μυαλό σου να δεις αν δικαιούσαι ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, phanispal είπε

Γνωρίζεις τι φαίνεται στην τελευταία δήλωση που έκανες, τι ακίνητη περιουσία και τι καταθέσεις έχεις;

Τα πάντα... Δεν γνωρίζω όμως τι παπατζα μπορεί να έκανε η κυβέρνηση με τα επιδόματα... Δεν μπορεί θα υπάρχει κάποιος τρόπος να δει κάποιος αν δικαιούται η όχι. 

Αν τους πάρω τηλέφωνο; 

5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αφορολόγητο είναι το επίδομα τέκνων, αλλά και να μην ήταν αυτό ή κάποιο άλλο, φαντάζομαι πως θα φαινόταν στη δήλωσή σου.

Απ' όσο ξέρω όχι, δεν υπάρχει κάποιος τρόπος όπως τον έχεις στο μυαλό σου να δεις αν δικαιούσαι ή όχι.

Την πατήσαμε... Θέλουμε μισθωτήριο τότε πρώτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σε περιπτωση που μεχρι χθες εισασταν πλουσιοι και δεν ειχατε παρει κανενα αλλο επιδομα εως σημερα....η εφαρμογη ανοιξε χθες...θα αρχισει να λειτουργει 2-3 μερες μετα! 1ον αυτο.....2ον....ειτε την κανετε την αιτηση σημερα ειτε αυριο ειτε την αλλη βδομαδα...guess what...παλι την ιδια μερα θα τα παρετε τα λεφτα! coolarete λοιπον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να έπεσε το σύστημα 😕 

Error 404--Not Found

From RFC 2068 Hypertext Transfer Protocol -- HTTP/1.1:

10.4.5 404 Not Found

The server has not found anything matching the Request-URI. No indication is given of whether the condition is temporary or permanent.

If the server does not wish to make this information available to the client, the status code 403 (Forbidden) can be used instead. The 410 (Gone) status code SHOULD be used if the server knows, through some internally configurable mechanism, that an old resource is permanently unavailable and has no forwarding address.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Άκυρο, το βρήκα.

Στην περίπτωσή μου τρώω άκυρο επειδή ο ιδιοκτήτης μου έκανε ανανέωση έως 01/07/19, και στην αίτηση μου πετάει το εξής:

Το θέμα τώρα είναι αν γίνεται τροποποίηση του υπάρχοντος μισθωτηρίου ώστε να πληροί τα χρονικά κριτήρια.

Αν το μισθωτήριο λήγει πριν τις 30-09 δεν το δικαιούσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα θελει επικαιροποιηση το αμκα μεσω κεπ,λεει στη φορμα.

πηγα το πρωι στα κεπ και το εκανα,για να μη τρεχω στο λογιστη που απο οτι μου ειπανε χρειαζεται,μπορω να το κανω κι εγω απο καπου?

 

καλη τυχη σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...